Ισπανία Πορτογαλία Βαρκελώνη ή Λισσαβώνα?

pitsouf

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Βραζιλία,Νέα Υόρκη
Καλημερίζω την όμορφη ταξιδιάρικη παρέα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας επάνω στο δίλλημα μου.
Ετοιμάζω ένα ταξιδάκι για το Φεβρουάριο (ξέρω λίγο άκυρη περίοδος αλλά λόγω επετείου με το σύζυγο το έχουμε καθιερώσει) και είμαι ανάμεσα σε Λισσαβώνα και Βαρκελώνη.
Τι θα μου προτείνατε όσοι έχετε πάει?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχω επισκεφθεί και τις δυο πόλεις και μου άρεσαν πολύ. Όμως μόνο στη Λισσαβόνα θα ήθελα να ξαναπάω κάποια στιγμή. Αλλά αυτά είναι προσωπικά κολλήματα. Θα σου έλεγα να κανονίσεις να επισκεφτείς και τις δυο. Ίσως μια χρονιά την μια και τη επόμενη την άλλη.;)

Από την άλλη πλευρά, λόγω εποχής που θα κάνετε το ταξίδι, η Βαρκελώνη μάλλον ενδείκνυται περισσότερο (και δεν θα έχει και τόσους τουρίστες).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λισσαβωνα δεν εχω παει και γι' αυτο αν ημουν στη θεση σου θα διαλεγα αυτη. Απο την αλλη η Βαρκελωνη ειναι πολυ ωραια και το Φλεβαρη που θα πας, πραγμα που δεν ξερω αν ισχυει για τη Λισσαβωνα.
Καλυτερο θα ηταν να δεις τι σε βολευει περισσοτερο με τις πτησεις και τα ξενοδοχεια και να κλεισεις εκει. Δηλαδη κανεις μια ερευνα αγορας και για τις δυο και η λυση στο διλλημα σου θα ερθει απο μονη της.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είναι κι οι δύο πανέμορφες πόλεις οπότε η λύση που σου προτείνω είναι να το ρίξετε σε κλήρο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Οι δύο πόλεις είναι τόσο διαφορετικές μεταξύ τους, που μάλλον θα πρέπει πρώτα να σκεφθείτε με κριτήριο τα προσωπικά σας γούστα και το τί είναι αυτό που θέλετε να δείτε και να κάνετε.

Η Βαρκελώνη είναι πιο ακριβή από τη Λισσαβώνα, πιο "κοσμοπολίτικη" και πολύ πιο τουριστική.

Εμένα μου άρεσαν και οι δύο με διαφορετικό τρόπο.

Τη Βαρκελώνη την είδα καλοκαίρι που σίγουρα της ταιριάζει πολύ. Αλλά θα προτιμούσα να την ξαναδώ κάποια εποχή με λιγότερο (αν παίζει τέτοιο σενάριο) κόσμο.

Η Λισσαβώνα, έχει κάτι το εντελώς διαφορετικό από πολλές πόλεις, το οποίο μόνο σαν αίσθηση το καταλαβαίνεις και δεν μπορώ να το περιγράψω. Είναι πιο "ιδιαίτερη" πόλη και μάλλον δεν αρέσει σε όλους.
Εμένα είναι από τις αγαπημένες μου, όχι γιατί είναι πιο όμορφη, αλλά γιατί ακριβώς έχει αυτό το "κάτι".
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η Λισσαβώνα, έχει κάτι το εντελώς διαφορετικό από πολλές πόλεις, το οποίο μόνο σαν αίσθηση το καταλαβαίνεις και δεν μπορώ να το περιγράψω. Είναι πιο "ιδιαίτερη" πόλη και μάλλον δεν αρέσει σε όλους.
Εμένα είναι από τις αγαπημένες μου, όχι γιατί είναι πιο όμορφη, αλλά γιατί ακριβώς έχει αυτό το "κάτι".
Έχεις πάει στη Νάπολη; Αυτό εννοείς το "κάτι";
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η Λισσαβώνα, έχει κάτι το εντελώς διαφορετικό από πολλές πόλεις, το οποίο μόνο σαν αίσθηση το καταλαβαίνεις και δεν μπορώ να το περιγράψω. Είναι πιο "ιδιαίτερη" πόλη και μάλλον δεν αρέσει σε όλους.
Εμένα είναι από τις αγαπημένες μου, όχι γιατί είναι πιο όμορφη, αλλά γιατί ακριβώς έχει αυτό το "κάτι".
Αυτό ακριβώς;)
Εμένα η Λισσαβώνα μου αρέσει πιο πολύ από τη Βαρκελώνη (ελπίζω να μη το διαβάσουν αυτό οι Βαρκελωνόπληκτοι:D). Τη βρίσκω πιο ατμοσφαιρική και γραφική! Φλεβάρη είχα πάει κι εγώ κι ο καιρός ήταν τέλειος αν και μάλλον ήμασταν τυχεροί γιατί γενικά θεωρείται περίοδος βροχών. Φλεβάρης στη Βαρκελώνη δεν ξέρω τι λέει αλλά δε μου ακούγεται και ό,τι καλύτερο, θα προτιμούσα άνοιξη-καλοκαίρι εκεί!
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Δεν έχω επισκεφτεί καμία απο τις δυο αλλα είναι στο προγραμμα μου να γίνει κατι τέτοιο άμεσα και οι 2 πόλεις είναι πανέμορφες αν και απο το ψάξιμο που έχω κάνει νόμιζω πως θα μου αρέσει περισσότερο η λισαβωνα θα συμφωνήσω με τον τριπακια δες τι παίζει με αεροπορικα και ξενοδοχεία και αποφάσισε αν και στα αεροπορικά σίγουρα θα βρεις καλύτερες τιμές και ωράρια για βαρκελωνη που εξυπηρετείται και απο aegean και απο vueling.
 

ConstadinosO

Member
Μηνύματα
124
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν,Βόρεια Κορέα,Κούβα
Εγω εχω επισκεφτει μονο την Βαρκελωνη.Την μια 3-9 μαρτιου την αλλη 23-27 απριλιου.Αρχες Μαρτιου ηταν αναλογως την ημερα.Δηλαδη την μια ειχε απεριγραπτο ηλιο και ζεστη,αλλες μερες εβρεχε και την τελευταια χιονισε κιολας.Η Λισσαβωνα ειναι πιο Νοτια οποτε φανταζομαι μπορει αν εχει καπως καλυτερο καιρο.Η Βαρκελωνη ειναι πιο "ευρωπαικη" ενω απο γνωστους που εχουν παει Λισσαβωνα μου εχουν πει οτι δεν ειναι τοσο "ευρωπαικη" και θυμιζει Ελλαδα οι ανθρωποι και η οργανωση.Τωρα τι να σου πω...νομιζω και στις δυο πολεις ωραια θα περασεις.Αλλα για αρχη θα σου προτεινα Βαρκελωνη μιας και ειναι πιο "¨σιγουρη" απο την Λισσαβωνα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom