Γαλλία Ισπανία Βαρκελώνη ή Παρίσι?

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλημέρα στην ομάδα! Ως καινούρια στο forum και αρχάρια κατά κάποιον τρόπο στα ταξίδια ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για ένα ταξίδι που διοργανώνω με κάποιους φίλους. Τον Μάιο ή τον Ιούνιο κανονίζουμε να πάμε όπως αναφέρει κι ο τίτλος Βαρκελώνη η Παρίσι. Αν μας το επέτρεπαν τα οικονομικά μας δε θα υπήρχε καν το δίλημμα αυτό καθώς θα πηγαίναμε και στους 2 προορισμούς. Τον Ιανουάριο όμως θέλουμε να κλείσουμε τα εισιτήρια κι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.. Θα ήθελα όποιος φίλος- φίλη του φόρουμ έχει πάει και στις δύο πόλεις να μου πεί την άποψή του- της. Καταλαβαίνω ( από αυτά που έχω ακούσει) πως οι 2 πόλεις είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους ( άλλη κουλτούρα, πολιτισμός, άνθρωποι κλπ) αλλά θα με βοηθούσε ένα ας πούμε crash test για όποιον έχει λίγο χρόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Υ.Γ Για φθινόπωρο κάτι ετοιμάζω για ταξίδι στα highlands στη Σκωτία.:xalara: Αν υπάρχει σχετικό Link από άτομα που έχουν πάει θα το εκτιμούσα να μου το στείλετε καθώς δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα για το συγκεκριμένο ταξίδι κι ίσως χρειαστεί να βρώ κάποιο γκρουπ απο ταξιδιωτικό γραφείο. Ευχαριστώ και πάλι.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Καλημέρα στην ομάδα! Ως καινούρια στο forum και αρχάρια κατά κάποιον τρόπο στα ταξίδια ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για ένα ταξίδι που διοργανώνω με κάποιους φίλους. Τον Μάιο ή τον Ιούνιο κανονίζουμε να πάμε όπως αναφέρει κι ο τίτλος Βαρκελώνη η Παρίσι. Αν μας το επέτρεπαν τα οικονομικά μας δε θα υπήρχε καν το δίλημμα αυτό καθώς θα πηγαίναμε και στους 2 προορισμούς. Τον Ιανουάριο όμως θέλουμε να κλείσουμε τα εισιτήρια κι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.. Θα ήθελα όποιος φίλος- φίλη του φόρουμ έχει πάει και στις δύο πόλεις να μου πεί την άποψή του- της. Καταλαβαίνω ( από αυτά που έχω ακούσει) πως οι 2 πόλεις είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους ( άλλη κουλτούρα, πολιτισμός, άνθρωποι κλπ) αλλά θα με βοηθούσε ένα ας πούμε crash test για όποιον έχει λίγο χρόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Υ.Γ Για φθινόπωρο κάτι ετοιμάζω για ταξίδι στα highlands στη Σκωτία.:xalara: Αν υπάρχει σχετικό Link από άτομα που έχουν πάει θα το εκτιμούσα να μου το στείλετε καθώς δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα για το συγκεκριμένο ταξίδι κι ίσως χρειαστεί να βρώ κάποιο γκρουπ απο ταξιδιωτικό γραφείο. Ευχαριστώ και πάλι.
Κατά την γνώμη μου εξαρτάται από τον χρόνο και το budget που έχεις. Το Παρίσι είναι πιο ακριβή πόλη και θέλεις και περισσότερο χρόνο από την Βαρκελώνη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.365
Likes
14.259
Καλημέρα στην ομάδα! Ως καινούρια στο forum και αρχάρια κατά κάποιον τρόπο στα ταξίδια ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για ένα ταξίδι που διοργανώνω με κάποιους φίλους. Τον Μάιο ή τον Ιούνιο κανονίζουμε να πάμε όπως αναφέρει κι ο τίτλος Βαρκελώνη η Παρίσι. Αν μας το επέτρεπαν τα οικονομικά μας δε θα υπήρχε καν το δίλημμα αυτό καθώς θα πηγαίναμε και στους 2 προορισμούς. Τον Ιανουάριο όμως θέλουμε να κλείσουμε τα εισιτήρια κι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.. Θα ήθελα όποιος φίλος- φίλη του φόρουμ έχει πάει και στις δύο πόλεις να μου πεί την άποψή του- της. Καταλαβαίνω ( από αυτά που έχω ακούσει) πως οι 2 πόλεις είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους ( άλλη κουλτούρα, πολιτισμός, άνθρωποι κλπ) αλλά θα με βοηθούσε ένα ας πούμε crash test για όποιον έχει λίγο χρόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Υ.Γ Για φθινόπωρο κάτι ετοιμάζω για ταξίδι στα highlands στη Σκωτία.:xalara: Αν υπάρχει σχετικό Link από άτομα που έχουν πάει θα το εκτιμούσα να μου το στείλετε καθώς δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα για το συγκεκριμένο ταξίδι κι ίσως χρειαστεί να βρώ κάποιο γκρουπ απο ταξιδιωτικό γραφείο. Ευχαριστώ και πάλι.
:welcome2:

Crash test δεν έχουμε αλλά έχουμε τα διάσημα παγκόσμια :haha:

travel wars μας...Ρίξε μια ματιά...Συμμετέχουν και οι δύο πόλεις που θέλεις...

Ταξιδιωτικά Παιχνίδια & Διαγωνισμοί
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
754
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Υπέροχοι προορισμοί και οι δυο , must see και δύσκολο ποιον να πρωτοδιαλέξεις ... Εφόσον πάτε Μάιο ή Ιούνιο θα σας πρότεινα το Παρίσι ...
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα στην ομάδα! Ως καινούρια στο forum και αρχάρια κατά κάποιον τρόπο στα ταξίδια ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας για ένα ταξίδι που διοργανώνω με κάποιους φίλους. Τον Μάιο ή τον Ιούνιο κανονίζουμε να πάμε όπως αναφέρει κι ο τίτλος Βαρκελώνη η Παρίσι. Αν μας το επέτρεπαν τα οικονομικά μας δε θα υπήρχε καν το δίλημμα αυτό καθώς θα πηγαίναμε και στους 2 προορισμούς. Τον Ιανουάριο όμως θέλουμε να κλείσουμε τα εισιτήρια κι ακόμα δεν έχουμε αποφασίσει.. Θα ήθελα όποιος φίλος- φίλη του φόρουμ έχει πάει και στις δύο πόλεις να μου πεί την άποψή του- της. Καταλαβαίνω ( από αυτά που έχω ακούσει) πως οι 2 πόλεις είναι αρκετά διαφορετικές μεταξύ τους ( άλλη κουλτούρα, πολιτισμός, άνθρωποι κλπ) αλλά θα με βοηθούσε ένα ας πούμε crash test για όποιον έχει λίγο χρόνο. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Υ.Γ Για φθινόπωρο κάτι ετοιμάζω για ταξίδι στα highlands στη Σκωτία.:xalara: Αν υπάρχει σχετικό Link από άτομα που έχουν πάει θα το εκτιμούσα να μου το στείλετε καθώς δεν γνωρίζω αν θα έχω παρέα για το συγκεκριμένο ταξίδι κι ίσως χρειαστεί να βρώ κάποιο γκρουπ απο ταξιδιωτικό γραφείο. Ευχαριστώ και πάλι.
δεν μπορείς να συγκρίνεις αυτές τις δυο πόλεις. καμία σχέση η μια με την άλλη.
το οικονομικό που κολλάει. έχεις δυο σχετικά ακριβές πόλεις όπως και να έχει, με το Παρίσι λίγο πιο ακριβό στα καταλύματα (γιατί με στο φαγητό προσαρμόζεσαι παντού).
πτήσεις για να πας από τη μια στην άλλη βρίσκεις άνετα. και μάλιστα φτηνά.
αν έχεις χρόνο να διαθέσεις για τη μια θα κανονίσεις να φτάσει και το χρήμα και για την άλλη.
μην μπαίνεις σε διλήμματα που δεν υπάρχουν.
και οι δυο ταυτόχρονα φυσικά.
αν πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξεις τότε Παρίσι με κλειστά μάτια.
δεν λέει τίποτε η Βαρκελώνη μπροστά του σε κανένα επίπεδο και ας πέσουν να με φάνε οι βαρκελωνοφιλοι.
πας σκ κάποια άλλη φορά για να πιεις καφέ στην πλατεία της Καταλονίας στο μοναδικό καφέ που υπάρχει με το όνομα Ζυρίχη. εκτός και έγινε και άλλο, έχω να πάω μερικά χρόνια.

τα χαιλαντς τα έκανα πριν πολλά χρόνια με τρένο ξεκινώντας από Λονδίνο. (πολλά έχουν αλλάξει από τότε). θα σου αρέσει πολύ.
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Οπως σου γραψαν και πιο πανω ειναι εντελως διαφορετικοι προορισμοι.Η συγκριση Παρισι με Βαρκελωνη απο πλευρας ομορφιας και αξιοθεατων ειναι ανομοια.Παρισι μιλαμε για μια απο τις ομορφοτερες πολεις του κοσμου,πολη του φωτος και μια απο τις ρομαντικες και επισκεψιμες πολεις του κοσμου ,απο την αλλη η Βαρκελωνη μια παραθαλασσια πολη με εντονη ζωη .Οποτε απο πλευρας αξιοθεατων και ομορφιας νομιζα εδωσα απαντηση.

Αν πας για νυχτερινη ζωη-Βαρκελωνη
Αν πας με παρεα -φιλες-Βαρκελωνη
Αν πας ρομαντικα με αμορε-Παρισι και μονο
Βαρκελωνη αν και σε καμμια περιπτωση φτηνη πολη ειναι πιο οικονομικη πολη απο Παρισι.
Επισης η Βαρκελωνη πιο ευκολο να γυριστει το Παρισι πιο χαοτικο και μεγαλουπολη .

Αντιθετα εγω επειδη πατε Μαιο -Ιουνιο θα ελεγα Βαρκελωνη καθως ειναι παραθαλασσιος προορισμος και το κλιμα ειναι πανω κατω Ελλαδος ,οποτε αυτη η πολη την χαιρεσαι με ηλιοφανεια και ανοιξιατικο καιρο,απο την αλλη το Παρισι αν και ειναι προφανως για ολες τις εποχες θα του ταιριαζε ενας χειμωνας ,πχ χριστουγεννα.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν πας για νυχτερινη ζωη-Βαρκελωνη
Αν πας με παρεα -φιλες-Βαρκελωνη
Αν πας ρομαντικα με αμορε-Παρισι και μονο
Βαρκελωνη αν και σε καμμια περιπτωση φτηνη πολη ειναι πιο οικονομικη πολη απο Παρισι.
Επισης η Βαρκελωνη πιο ευκολο να γυριστει το Παρισι πιο χαοτικο και μεγαλουπολη .

Αντιθετα εγω επειδη πατε Μαιο -Ιουνιο θα ελεγα Βαρκελωνη καθως ειναι παραθαλασσιος προορισμος και το κλιμα ειναι πανω κατω Ελλαδος ,οποτε αυτη η πολη την χαιρεσαι με ηλιοφανεια και ανοιξιατικο καιρο,απο την αλλη το Παρισι αν και ειναι προφανως για ολες τις εποχες θα του ταιριαζε ενας χειμωνας ,πχ χριστουγεννα.
Συμφωνώ και εγώ. Αν πας με παρέα και θέλετε να περάσετε όμορφα, να χαρείτε τον ήλιο, να διασκεδάσετε, Βαρκελώνη με τα χίλια. Αν θελετε κάτι πιο ρομαντικό και elegant, Παρίσι. Είναι εντελώς διαφορετικές πόλεις. Και η αλήθεια είναι πως είναι και οι δύο ακριβές, όταν είχαμε πάει με παρέα στην Βαρκελώνη μείναμε σε καλό χόστελ, αλλά και πάλι μας είχε βγει ακριβό. Και επίσης, θέλουν και τα δύο τον χρόνο τους, και η Βαρκελώνη και το Παρίσι έχουν πολλά μέρη που αξίζει να δεις. Μείναμε μια εβδομάδα Βαρκελώνη και την απολαύσαμε αλλά και πάλι αφήσαμε μερικά αξιοθέατα εκτός, μείναμε 4 μέρες Παρίσι και είδαμε τα βασικά, με πολύ τρέξιμο, χωρίς χρόνο για άραγμα για καφέ, γλυκό, κτλ.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
νυχτερινή ζωή η Βαρκελώνη καλύτερη από το Παρίσι;
που πως πότε;

Λόγω του υψηλού κόστους νομίζω ότι πολλοί δεν ψάχνουν τη νυχτερινή ζωή του Παρισιού. Τα μαγαζιά που θεωρούνται ακριβά στη Βαρκελώνη έχουν αντίστοιχες τιμές με το μέσο μαγαζί στο Παρίσι. Από εκεί και πέρα εξαρτάται και τι προτιμά κανείς σε τρόπο διασκέδασης, μουσική κλπ.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί όταν ρωτάτε γνώμες μεταξύ δύο προορισμών δεν γράφετε τι σας ενδιαφέρει, τι θέλετε να δείτε ή τι μπάτζετ διαθετετε.
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
@Señor_Nada
Σωστά όπως το θέτεις δεν το διευκρινισα. Ουσιαστικά εννοούσα σχεδόν τα πάντα. Διασκέδαση πολιτισμό Κόστος αξιοθέατα κλπ

Σας ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες!

@fotast χρήσιμο όντως. Θα το τσεκάρω ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Διασκέδαση πολιτισμό Κόστος αξιοθέατα κλπ
Σε πολιτισμό και αξιοθέατα νομίζω ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Το Παρίσι είναι σε άλλη κατηγορία. Περπατάς στο κέντρο και βλέπεις μαγαζιά, θέατρα, καφέ και βιβλιοθήκες από άλλη εποχή (ψάξε passages couverts), πάρα πολλά μουσεία, για το Λούβρο τι να πει κανείς, τρομερές εκκλησίες (βλ. Saint Sulpice, Madeleine σε αυτή γίνονται και συναυλίες κάποιες δωρεάν, η Notre Dame θα αργήσει να γίνει επισκέψιμη). Όρεξη να χεις να περπατάς και να ανακαλύπτεις.

Σε κόστος το Παρίσι είναι αρκετά πιο ακριβό. Για φαγητό και διασκέδαση χοντρικά οι τιμές είναι διπλάσιες σε σχέση με Βαρκελώνη. Θες οπωσδήποτε κάρτα για μμμ για όλες τις ημέρες που θα βρίσκεσαι στο Παρίσι. Στη Βαρκελώνη ακόμα και μια κάρτα 10 διαδρομών μπορεί να σου φτάσει.

Για διασκέδαση θα βρεις πράγματα και στις δύο πόλεις.

Το Παρίσι είναι πιο εύκολο να το προτείνω επειδή αντικειμενικά είναι πιο εντυπωσιακό. Αν ήταν να κανονίσω ταξίδι με την παρέα μου για διακοπές θα είχαμε ήδη κλείσει για Βαρκελώνη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.408
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom