Πολωνία Βαρσοβία Χριστούγεννα

katerina_dl

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,
θα ταξιδέψουμε για Βαρσοβία 23-26 Δεκεμβρίου και ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν πάει, από 24 έως 26 είναι τα πάντα κλειστά; Υπάρχουν καφέ και εστιατόρια ανοιχτά;
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλησπέρα σας!βρίσκομαι στην Βαρσοβία και θέλω να πάω ρεβεγιόν αύριο σε κάποιο εστιατόριο..Έχει να προτείνει κανένας κάτι?κάποιο μαγαζί με ωραίο μενού?
 

kefalonia10

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά με πολλά και ωραία ταξίδια να έχουμε!Νέος στην παρέα σας και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πιο πρόσφατο ταξίδι μου που ήταν στην Πολωνία 4 μέρες (3 Βαρσοβία,1 Κρακόβια).Λοιπόν ξεκίνησαμε παιδιά εγω με την κοπέλα μου 15 δεκεμβρή απο Αθήνα με προορισμό την Πολωνία και το αεροδρόμιο του Μόντλιν. Εισητήρια φθηνά θα έλεγα καθώς ήταν 40 ευρώ το άτομο πήγαινε-έλα!Το Αεροδρόμιο του Μόντλιν είναι ένα αρκετά μικρό αεροδρόμιο και δεν θα σας δυσκολέψει καθόλου ως προς την έξοδο κτλ κτλ.Στην έξοδο πήραμε εισητήρια από το γκισέ από Modlin bus για να πάμε στο κέντρο της Βαρσοβίας,8 ευρω το εισητήριο και η διαδρομή περίπου 45 λεπτά.Καθόλου κουραστική και αρκέτα γρήγορη καθώς χωρίς να το καταλάβεις ουσιαστικά βρισκεσαι πολύ σύντομα στον προορισμό σου! ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΒΑΡΣΟΒΙΑΣ!ευτυχώς είχαμε κλείσει και ξενοδοχείο ακριβώς στο κέντρο και δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου!Η Βαρσοβία είναι μια πολύ ωραία πόλη που περπατιέται πολύ ευχάριστα και πολύ εύκολα!Πήγαμε στην παλιά πόλη η οποία ήταν στολισμένη φοβερά και αρκετά γραφική και κάτι που πρέπει να επισκεφθείτε οπωςδηποτε!Θ σας βοηθήσει πολύ το google maps,το τραμ είναι πιο βολικό απο το μετρό και τα λεωφωρεία είναι πάντα στην ώρα τους.Ταξί επίσης πολύ φτηνα!ΝΑ πάτε επίσης οπωςδήποτε στο Πάρκο Lazienski όπου έχει και καποια ανάκτορα και αρκετά ζωάκια ελεύθερα να τα δειτε.!Για τους ποδοσφαιρόφιλους δίπλα είναι και το στα΄διο της Λέγκια το οποιο ε΄πισης αξίζει να επισκεφτήτε!Να περπατήσετε την nowy swiat ο ποιο εμπορικός τους δρόμος (κάτι σαν την δική μας ερμού) και είναι γεμάτος με μαγαζιά ,εστιατόρια και μπαρ!Παραδοσιακά τους φαγητά που σίγουρα αξίζουν μια δοκιμή ίσως και παραπάνω είναι τα PΙΕROGI ΚΑΙ ZAPIKANKI.Επίσης ένα μαγαζί που τρελάθηκα για πρωινό είναι το σαρλοτ,τοπικές μαρμελάδες ,σε χειροποιητα ψωμάκια,κρουασακια κτλ και αρκετα φτηνο !να πάτε οπωςδηποτε!για όποιον θέέι να απολαύσει και τηην θέα της βαρσοβίας πανοραμικά αξίζει να παει στο ξενοδοχείο Marriot που είναι ακριβως στο κέντρο και στο 40ο όροφο έχει μπαρακί που απολμβάνεις ότι επιθυμεις με μια ξεχωριστή και πανοραμική Θέα όλης της Βαρσοβίας!Απο μουσεία κλπ μπορείτε να πάτε στο palace of culture (δεν τρέαληθηκα εγω προσωπικά) και στο μουσείο του κοπερνίκου που είναι περίπου σαν το πλανητάριο!Τιμές γενίκα σε όλα αρκετά προσιτές και ειδικά για εμάς απο Ελλάδα!Τέλος η Βαρσοβία θεωρώ ότι είναι μια πόλη που σίγουρα αξίζει να επισκεφτείς μια φορά στην ζωη σου,μια πόλη που περπατιέται εύκολα και ευχάριστα,με ωραία αρχιτεχτονική και πολλά και γραφίκα στενάκια,τιμές ικανοποιητικές σε μεγάλο βαθμό και καλό φαγήτο!Σίγουρα όμως δεν είναι και για πάνω απο 3 μέρες!3 μέρες είναι υπεραρκετές για να την γυρίσεις όλη και για να την ζήσεις!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
1,5 μέρα?? Τι λες?
 

kefalonia10

Member
Μηνύματα
6
Likes
12
1,5 μέρα είναι καλά,αρκεί να έχεις πολύ διάθεση και πολύ όρεξη για περπάτημα.Σίγουρα να πας στην παλιά πόλη ,σίγουρα να δοκιμάσεις τα φαγητά που ανέφερα πιο πάνω και να πας και στο LΑΖΙΕΝSKI PARK.ΣΕ 1,5 μέρα αυτά τα προλαβαίνεις και σχετικά Άνετα!
 

ΡΕΝ

Member
Μηνύματα
144
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Saint Tropez
Καλημέρα! θα βρίσκομαι Χριστούγεννα στην Βαρσοβία,αλλά δεν βρίσκω εστιατόρια ανοικτά για δείπνο! έχει κάποιος κάτι υπόψιν??? ευχαριστώ!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom