Ελβετία Βασιλεία, η κοκκινοσκουφίτσα με τα ρολόγια

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...

Θα με ρωτήσετε τώρα, μα καλά γιατί κοκκινοσκουφίτσα; Προφανώς από τον παραμυθένιο χαρακτήρα και στυλ των σπιτιών στη παλιά πόλη σε συνδιασμό με τα κόκκινα αλλά και πράσινα πατζούρια για να είμαι ακριβοδίκαιος. Για τα ρολόγια το πράγμα είναι πολύ πιο απλό μιας και και κάθε χρόνο την άνοιξη φιλοξενεί τη μεγαλύτερη παγκοσμίως έκθεση ρολογιών, τη λεγόμενη Basel Fair
Χτισμένη πάνω στο Ρήνο, στη βορειοδυτική στην κυριολεξία γωνιά της Ελβετίας αποτελεί ένα τρίστρατο λαών και πολιτισμών, αρμονικά δεμένων μεταξύ τους.
Με το που προσγειώνομαι στο διεθνές αεροδρόμιό της, διαπιστώνω ότι δεν είναι μόνο ...δικό της, αλλά και της Γαλλικής Μυλούζ και του Γερμανικού Φράιμπουργκ. Με λίγα λόγια στο τσακ αν περνούσα μία γραμμή θα ήμουν επί γαλλικού εδάφους, ενώ πίσω από μία άλλη θα βρισκόμουν στη Γερμανία(είναι αυτό που λένε που μπορεί κανείς να δει τρεις χώρες σε τρία λεπτά;)).
Φεύγοντας από τον τριεθνή λοιπόν αερολιμένα πάω να επιβιβαστώ στην πιάτσα ταξί, όπου οι φίλοι μας οι Ελβετοί έχουν οχήματα με διαφορετικό μέγεθος και κόμιστρο. Άλλη τιμή για μία Μερσεντές Ε κι άλλη για ένα Γιάρις, όχι σαν και μας που για να πάμε Σύνταγμα Καλλιθέα έχουμε μία μόνο επιλογή, εκεί για μικρές αποστάσεις χωρίς αποσκευές πέρνεις πάντα μικρό κι εξοικονομείς αρκετά χρήματα... Η παρέα όμως καθότι 4 και με αποσκευές χρειαστήκαμε ένα στέισον, όπου ο συνάδελφος που είχε εκεί ξαναταξιδέψει μας προέτρεψε να πάρουμε μέσα στα γόνατα τους χαρτοφύλακες κι ο λόγος είναι ότι στο πορτ μπαγκάζ υπάρχει ζυγαριά σε όλο το δάπεδο κι η χρέωση δε πάει με το κομμάτι, αλλά με το βάρος των αποσκευών , άκουσον άκουσον....
Αμέλησα να πω ότι ο κυριότερος λόγος του ταξιδιού ήταν επαγγελματικός προς επίσκεψη στην έκθεση ρολογιών κι αυτό το αναφέρω γιατί αν διανοηθείτε εκείνη την περίοδο να μείνετε στη πόλη, απλά να ξέρετε ότι δεν υπάρχει κατάλυμα σε ακτίνα 50 χιλιομέτρων και τα περισσότερα ξενοδοχεία είναι κλεισμένα από τις εταιρείες για χρόνια για εκείνο το χρονικό διάστημα....
Την άλλη μέρα το πρωί κινούμε για να επισκεφτούμε την έκθεση, η πόλη στολισμένη στους ρυθμούς αυτού του μεγάλου γεγονότος, αφίσες παντού και όλα τα τραμ σημαιοστολισμένα. Είμαστε πιά στη μεγαλοπρεπή έκθεση, ώρα για δουλειά...


(συνεχίζεται)......
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Για προχώρα, όταν είχα πάει δεν είχα πετύχει καμία έκθεση ρολογιών αλλά και μόνο η πόλη με είχε μαγέψει....Αγαπημένη Βασιλεία!:rolleyes:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Με την Ελβετία είμαι τρελά ερωτευμένη και ας μην έχω καταφέρει να πάω ακόμη...περιμένω να με μεταφέρεις στο εορταστικό κλίμα!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Κι ότι έψαχνα πληροφορίες για Βασιλεία:clap:,μπράβο πες τα μας όλααααα!
Σε ποιά χρονική περίοδο αναφέρεσαι;επειδή λες...μην πάτε τότε όλα είναι κλεισμένα κλπ
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Κοίταξε να δεις που μου κίνησες το ενδιαφέρον! Δεν είναι στους άμεσους προορισμούς η Βασιλεία, αλλά συνέχισε, γιατί δεν θέλω και πολύ ν' αλλάξω γνώμη, την συγκεκριμένη περίοδο κιόλας που ψάχνω το επόμενο ταξίδι!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αντε να δουμε ποτε θα παω και γω Ελβετια ...Η χωρα αυτη εχει αρχισει και μου κινει τρελα το ενδιαφερον.
Απο τις φοβερες πολεις ..εως τα υπερ-φοβερα φυσικα τοπια!
Μολις δε ειπα και στην κορη μου οτι ειναι η χωρα της σοκολατας ..τελειωσε !Εχει αυτοματα γινει η αγαπημενη της χωρα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Να πάτε Ελβετία να πάτε:clap:

Kleopatra τη πάτησες...Δεν τα αποκαλύπτουμε αυτά από τώρα..Κάτσε πρώτα να πατήσεις το ποδάρι εκεί και μετά άστην να βολοδέρνει στα ποτάμια με τη σοκολάτα ανά χείρας....:bleh:
Βέλγιο δεν έχω πάει, απ' ότι έχω δοκιμάσει όμως, η Ελβετία σε αυτό απλά respect!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Μολις δε ειπα και στην κορη μου οτι ειναι η χωρα της σοκολατας ..τελειωσε !Εχει αυτοματα γινει η αγαπημενη της χωρα.
Δεν υπάρχουν οι σοκολατες της Ελβετίας, γι αυτό Κλεοπάτρα κανόνισε όταν πάτε να μην είναι πολύ γεμάτη η βαλίτσα,για να έχετε χώρο για τις σοκολάτες που θα αγοράσετε.:DΤην τελευταία ημέρα του ταξιδιού,οταν πήγα να ψωνίσω για να φέρω σοκολάτες στο σπίτι μου έλεγα ''θα πάρω αυτην,αυτήν και αυτήν,αλλά κ αυτή μου αρέσει...Αααα κοιτα και αυτή τι έχει μέσα..αιγινιτικά φιστίκια,θα πάρω και αυτην,οο κοίτα κ μια άλλη...''
Τελικά κατέληξα να γυρίσω σπίτι με περίπου 30 σοκολάτες. (οι μισές ήταν από αυτές τις γίγας:clap:).
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Παιδιά sos, έχω ήδη γράψει δύο φορές από μία ολοσέλιδη συνέχεια της ιστορίας και πατώντας υποβολή με πετάει εκτός και χάνεται το κείμενο
Τα νεύρα μου......Υπάρχει μήπως συγκεκριμένος όγκος μηνύματος, πάνω από τον οποίο δε γίνετai αποδεκτό? Help.....
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Όχι δεν έχει να κάνει με τον όγκο.Απλά μην γράφεις την ιστορία σου κατευθείαν εδώ γιατί αν περάσουν κάποια λεπτα(νομίζω 20) αποσυνδεέσαι αυτόματα από το travelstories.gr και έτσι μετά τα χάνεις όλα. Γράψε το κείμενο σου σε ένα word και όταν είναι έτοιμο,κάντο αντιγραφή,επικόλληση εδώ και μετά υποβολή.
Περιμένουμε την συνέχεια λοιπόν!:)
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Τι να πω, πρώτη φορά γράφω επί αρκετή ώρα στο φόρουμ και στο τέλος δε μου σώζει το κείμενο. Θα ακολουθήσω τις υποδείξεις σου γράφοντάς το πρώτα στο Word, ευχαριστώ…
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Συνεχίζω την προσπάθεια μέσω του Word...H απάντηση μόλις πατώ επικόλληση η ίδια και στερεότυπη,"" HTTP 403 Aπαγορεύεται ""γράφει και με στέλνει, ευτυχώς που έχω το κείμενο σωσμένο δηλαδή, ρε παιδιά κάνω κάτι λάθος, έχω στείλει πάμπολλα μηνύματα, που σκαλώνει το σύστημα?????????????????????????????????
Θα επιχειρήσω να το σώζω πρόταση-πρόταση κι όσο πάει.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom