Βέλγιο Βελγιο, πρόγραμμα?

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
Η Γάνδη πάντως έχει την καλύτερη νυχτερινή ζωή, αν αυτό αποτελεί παράγοντα για εσάς
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλημέρα έκλεισα για Βρυξέλλες τον Ιούλιο για μια εβδομάδα. Σκέφτομαι 2 Αμβέρσα, 1 Μπρυζ, 2 Άμστερνταμ και 2 στο τέλος Βρυξέλλες γιατί η πτήση της επιστροφής είναι πρωι. Το ταξίδι είναι Πέμπτη με Πέμπτη έχω διαβάσει οσα έχετε γράψει και θέλω τη γνώμη σας στα εξής:
Με ποια σειρά να κάνω τις διανυκτερεύσεις ώστε και να είναι πιο οικονομικά και πιο βολικά? Λένε πολλοί για τη Μπρυζ το Σαβ/κο οτι έχει πολλούς τουρίστες κτλ. Επίσης τα ξενοδοχεία στο Άμστερνταμ ειναι πιο ακριβά το Σαβ/κο.... Καταλάβατε τι θέλω να πω εεεo_O
Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ΜΜΕ μετά από όσα διάβασα εδώ για πάρκινγκ κλπ.
Υπάρχει λόγος να κλείσω τα εισιτήρια των τρένων απο τώρα?
Με μια πρώτη ματιά είδα οτι π.χ. Αμβέρσα -Άμστερνταμ μπορεί να είναι απο 28,8 ως 70
Αυτά λοιπόν τα φτηνά εισιτήρια εξαντλούνται γρήγορα; Όπως τα δικά μας 9 ευρώ του ΟΣΕ ή υπάρχουν συνεχώς?
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Καλημέρα έκλεισα για Βρυξέλλες τον Ιούλιο για μια εβδομάδα. Σκέφτομαι 2 Αμβέρσα, 1 Μπρυζ, 2 Άμστερνταμ και 2 στο τέλος Βρυξέλλες γιατί η πτήση της επιστροφής είναι πρωι. Το ταξίδι είναι Πέμπτη με Πέμπτη έχω διαβάσει οσα έχετε γράψει και θέλω τη γνώμη σας στα εξής:
Με ποια σειρά να κάνω τις διανυκτερεύσεις ώστε και να είναι πιο οικονομικά και πιο βολικά? Λένε πολλοί για τη Μπρυζ το Σαβ/κο οτι έχει πολλούς τουρίστες κτλ. Επίσης τα ξενοδοχεία στο Άμστερνταμ ειναι πιο ακριβά το Σαβ/κο.... Καταλάβατε τι θέλω να πω εεεo_O
Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ΜΜΕ μετά από όσα διάβασα εδώ για πάρκινγκ κλπ.
Υπάρχει λόγος να κλείσω τα εισιτήρια των τρένων απο τώρα?
Με μια πρώτη ματιά είδα οτι π.χ. Αμβέρσα -Άμστερνταμ μπορεί να είναι απο 28,8 ως 70
Αυτά λοιπόν τα φτηνά εισιτήρια εξαντλούνται γρήγορα; Όπως τα δικά μας 9 ευρώ του ΟΣΕ ή υπάρχουν συνεχώς?
Ευχαριστώ
Προφανώς θα ξεκινήσεις με Μπρίζ, μετά Αμβέρσα, Αμστερνταμ και τελος Βρυξελλες για να μην κάνεις πισωγυρίσματα με τα τρένα. Γλυτώνεις και την τουριστίλα της Μπριζ.
Τα τρένα εντός του Βελγίου δεν χρειάζεται να τα κλείσεις από δω. Αλλά το Αμβέρσα- Άμστερνταμ καλύτερα να το κλείσεις αν το βρεις στα 28,8 ευρώ. Η μέση τιμή είναι ακριβότερη νομίζω.
 
Μηνύματα
13
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα έκλεισα για Βρυξέλλες τον Ιούλιο για μια εβδομάδα. Σκέφτομαι 2 Αμβέρσα, 1 Μπρυζ, 2 Άμστερνταμ και 2 στο τέλος Βρυξέλλες γιατί η πτήση της επιστροφής είναι πρωι. Το ταξίδι είναι Πέμπτη με Πέμπτη έχω διαβάσει οσα έχετε γράψει και θέλω τη γνώμη σας στα εξής:
Με ποια σειρά να κάνω τις διανυκτερεύσεις ώστε και να είναι πιο οικονομικά και πιο βολικά? Λένε πολλοί για τη Μπρυζ το Σαβ/κο οτι έχει πολλούς τουρίστες κτλ. Επίσης τα ξενοδοχεία στο Άμστερνταμ ειναι πιο ακριβά το Σαβ/κο.... Καταλάβατε τι θέλω να πω εεεo_O
Οι μετακινήσεις θα γίνουν με ΜΜΕ μετά από όσα διάβασα εδώ για πάρκινγκ κλπ.
Υπάρχει λόγος να κλείσω τα εισιτήρια των τρένων απο τώρα?
Με μια πρώτη ματιά είδα οτι π.χ. Αμβέρσα -Άμστερνταμ μπορεί να είναι απο 28,8 ως 70
Αυτά λοιπόν τα φτηνά εισιτήρια εξαντλούνται γρήγορα; Όπως τα δικά μας 9 ευρώ του ΟΣΕ ή υπάρχουν συνεχώς?
Ευχαριστώ
Καλημέρα σας!! εγώ έκλεισα για τον Αύγουστο άρα θα προλάβεις να μας μεταφέρεις τις εμπειρίες σου!!! Αναμένουμε!
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Γεια σας.
Τον αλλο μηνα φευγω για το παραπανω ταξιδι.
Θα εχω 5 ονομαστικες μερες στη διαθεση μου. Δε θα ειναι τοσες γιατι με πτηση προς και απο Charleroi +μετακινησεις θα εχω 4μιση μερες...εγω τις λογιζω 4 για τις ενδιαμεσες μετακινησεις. Εχοντας διαβασει τις καταπληκτικες ταξιδιωτικες ιστοριες των φιλων στο φορουμ , νομιζω (αν και φυσικα ειναι προσωπικες εκτιμησεις) πως μιαμιση μερα Βρυξελλες, μιαμιση μερα Μπρυζ και αλλη μια Γανδη θα πρεπει να ειναι ο λογικος -πανωκατω- διαμερισμος των ημερων
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.009
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σας.
Τον αλλο μηνα φευγω για το παραπανω ταξιδι.
Θα εχω 5 ονομαστικες μερες στη διαθεση μου. Δε θα ειναι τοσες γιατι με πτηση προς και απο Charleroi +μετακινησεις θα εχω 4μιση μερες...εγω τις λογιζω 4 για τις ενδιαμεσες μετακινησεις. Εχοντας διαβασει τις καταπληκτικες ταξιδιωτικες ιστοριες των φιλων στο φορουμ , νομιζω (αν και φυσικα ειναι προσωπικες εκτιμησεις) πως μιαμιση μερα Βρυξελλες, μιαμιση μερα Μπρυζ και αλλη μια Γανδη θα πρεπει να ειναι ο λογικος -πανωκατω- διαμερισμος των ημερων
Γανδη δεν εχω παει. Οι Βρυξελλες δεν με εντυπωσιασαν και η Μπρυξ ειναι φανταστικη! Αν μιλαμε για 4 διανυκτερεσεις, εγω θα τις μοιραζα 1 Βρυξελλες, 1 Γανδη και 2 Μπρυζ!
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Γεια σας.
Τον αλλο μηνα φευγω για το παραπανω ταξιδι.
Θα εχω 5 ονομαστικες μερες στη διαθεση μου. Δε θα ειναι τοσες γιατι με πτηση προς και απο Charleroi +μετακινησεις θα εχω 4μιση μερες...εγω τις λογιζω 4 για τις ενδιαμεσες μετακινησεις. Εχοντας διαβασει τις καταπληκτικες ταξιδιωτικες ιστοριες των φιλων στο φορουμ , νομιζω (αν και φυσικα ειναι προσωπικες εκτιμησεις) πως μιαμιση μερα Βρυξελλες, μιαμιση μερα Μπρυζ και αλλη μια Γανδη θα πρεπει να ειναι ο λογικος -πανωκατω- διαμερισμος των ημερων
Επειδη το θεμα μου μεταφερθηκε εδω και χαθηκε ο τιτλος του, αναφερω οτι το ταξιδι περιλαμβανει Βρυξελλες-Μπρυζ-Γανδη
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Αν θέλεις να δώσεις έμφαση στη μεσαιωνική εμπειρία του Βελγίου ελαχιστοποιείς τις Βρυξέλλες στο ένα βράδυ και κρατάς 3 διανυκτερεύσεις για τις άλλες 2 πόλεις.
Αν θέλεις να πάρεις και μια καλύτερη γεύση των Βρυξελλών, βάζεις 2 βράδια Μπριζ και 2 Βρυξέλλες με μα ημερήσια στη Γάνδη. Είμαι από αυτούς που διανυκτέρευσαν στη Γάνδη και ο βραδινός περίπατος είναι σπουδαίος, αλλά η αλλαγή 3 ξενοδοχείων είναι εξοντωτική. Προσπάθησε να φύγεις με το τελευταίο τρένο στις 11 να δεις τη βραδινή εικόνα της, τουλάχιστον.
 

mosaicm

Member
Μηνύματα
104
Likes
49
Ευχαριστω για τις απαντησεις
Εχω ξεκοκαλίσει εννοειται τις ταξιδιωτικες ιστοριες.
Για αν ειμαι ειλικρινης 5 μερες εχω στη διαθεση μου (6-11 Αυγουστου..την ιδια ωρα που φτανω φευγω). Αλλα επειδη πηγαινω Charleroi θεωρω αρκετες ωρες χαμενες φυγε απο αυτο και επιστροφη οπως προειπα. Αρα εχω 5 διανυκετρευσεις. Με προβληματιζεται με το θεμα της αντοχης..καταλαβαινω οντως οτι αλλαζε συνεχως ξενοδοχειο οτι ειναι εξοντωτικο , αλλα μου φαινεται πιο αποδοτικο σε χρονο (και σε χρημα βεβαια).
Εχω αποφασισει να αφιερωσω τις τελευτειες μερες στις Βρυξελλες με την ελπιδα να δω κατι απο το Tapis de Fleurs που ξεκιναει λιγες μερες αφοτου φυγουμε (ελπιζω δηλαδη να το ετοιμαζουν απο νωριτερα και να παρω μια προγευση και φυσικα ειναι η ζυγη χρονια του !)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.971
Θα έχω 4 ώρες στις Βρυξέλλες στις 15 Αυγούστου. Να πάω στο Τapis de Fleurs ή να τις περάσω στο Mechelen κι από κει αεροδρόμιο κατ'ευθείαν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom