Βέλγιο Βελγιο, πρόγραμμα?

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Θα έχω 4 ώρες στις Βρυξέλλες στις 15 Αυγούστου. Να πάω στο Τapis de Fleurs ή να τις περάσω στο Mechelen κι από κει αεροδρόμιο κατ'ευθείαν;
Να πας Mechelen. Στη Grand Place θα γίνεται πατείς με πατώ σε...
 

phototraveler

Member
Μηνύματα
8
Likes
23
Να πας Mechelen. Στη Grand Place θα γίνεται πατείς με πατώ σε...
ημουν βελγιο μεσα ιουλιου-2 διανυκτερευσεις μπριζ και 2 βρυξελλες-ημερησιες σε γανδη και dinant-τα τρενα τους ειναι γρηγορα και τακτικα μη ταλαιπωρηθεις αδικα με βαλιτσες απο το ενα στο αλλο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
Οι απόσταση για Mechelen καλύπτεται σε 20 λεπτά με το τρένο από Βρυξέλλες και σε 10 λεπτά αντίστροφα για Αεροδρόμιο. Ποια ταλαιπωρία; Και είναι και πολύ όμορφη ιστορική πόλη.
Επισης δεν ταξιδεύω με μεγάλες αποσκευές και αν είναι να ψάχνω μέρος για φαγητό, προτιμώ εκεί παρά στην Grand Place.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
Να πας Mechelen. Στη Grand Place θα γίνεται πατείς με πατώ σε...
Πράγματι, πέρασα ένα ευχάριστο μεσημέρι σε μια πολύ όμορφη πόλη. Πρόλαβα και είδα μόνο την προετοιμασία του "χαλιού" στις Βρυξελλες.
@Borealis , επειδή ρώτησες σε άλλο θέμα παλιότερα ,πρέπει να πάει στο Mechelen κάποιος πριν τις 5 που κλείνουν οι εκκλησίες να προλάβει να δει κάτι. Εγώ πρόλαβα 2 μόνο εξαιτίας και της βροχής που δυσκόλεψε κάπως τις μετακινήσεις. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να πάει κάποιος μετά την Αμβέρσα γιατί δεν προλαβαίνει να δει τίποτε εκτός από τη Grote Markt.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Έχει περάσει κανείς την Πρωτοχρονιά στην Γάνδη και πως ήταν. Είχε κόσμο ή ήταν νέκρα γιατί στην προσπάθειά μου να κάνω κράτηση για το ρεβεγιόν, αντιμετωπίζω πρόβλημα. Τα περισσότερα εστιατόρια κλείνουν πριν τα Χριστούγεννα και ανοίγουν μετά τα φώτα. Μήπως είναι καλύτερα στην Μπρίζ;
 

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
γεια σε ολους!
στις 9 ιαννουαρίου ταξιδεύουμε για Βελγιο, για 3 διανυκτερεύσεις.
έχουμε αποφασίσει να νοικιάσουμε αμάξι, ώστε να γυρίσουμε άνετα, και χωρίς το άγχος του ρολογιού, όλες τις "ενδιαφέρουσες" πόλεις.
αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι πού προτείνετε να μείνουμε? Βρυξέλλες ή Γάνδη?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Όλες τις ενδιαφέρουσες πόλεις αποκλείεται να τις γυρίσεις με 3 διανυκτερεύσεις(ειδικά αν προσγειώνεσαι και αργά σχετικά).Διάλεξε 2 θα έλεγα.Βρυξέλλες και Μπρυζ π.χ.Γάνδη δεν έχω πάει.
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
γεια σε ολους!
στις 9 ιαννουαρίου ταξιδεύουμε για Βελγιο, για 3 διανυκτερεύσεις.
έχουμε αποφασίσει να νοικιάσουμε αμάξι, ώστε να γυρίσουμε άνετα, και χωρίς το άγχος του ρολογιού, όλες τις "ενδιαφέρουσες" πόλεις.
αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι πού προτείνετε να μείνουμε? Βρυξέλλες ή Γάνδη?
εγω εμεινα 2αμβερσα 2 μπρυζ που ειναι ολα τα λεφτα και3 βρυξελλες.τιποτα ιδιαιτερο.για γανδη αποτι εχω ακουσει πολυ καλη.
 

stella daviti

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΣΙΛΕΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
εγω εμεινα 2αμβερσα 2 μπρυζ που ειναι ολα τα λεφτα και3 βρυξελλες.τιποτα ιδιαιτερο.για γανδη αποτι εχω ακουσει πολυ καλη.
ΣΥΜΦΩΝΩ! ΜΠΡΥΖ ΚΑΙ ΑΜΒΕΡΣΑ προτείνω . Στην Αμβέρσα μην παραλείψετε να αναιβείτε στο εκθεσιακό κέντρο στο λιμάνι, είναι δωρεάν . Η θέα από ψηλά είναι απίστευτη αν η μέρα είναι καθαρή! MAS MUSEUM λέγεται
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
ΣΥΜΦΩΝΩ! ΜΠΡΥΖ ΚΑΙ ΑΜΒΕΡΣΑ προτείνω . Στην Αμβέρσα μην παραλείψετε να αναιβείτε στο εκθεσιακό κέντρο στο λιμάνι, είναι δωρεάν . Η θέα από ψηλά είναι απίστευτη αν η μέρα είναι καθαρή! MAS MUSEUM λέγεται
Ναι,και για μένα η bruges είναι η ομορφότερη πόλη στο Βέλγιο. Εξίσου όμορφη και η Γάνδη. Οι Βρυξέλλες,πέρα από την μεγάλη πλατεία,δεν λεν και πολλά...
 

Olgaka

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
απλά θεώρησα την Γάνδη ως ιδανική επιλογή, από την άποψη ότι είναι στην μέση. μισή ώρα από την Μπρύζ, μισή ώρα από την Αμβέρσα, αλλά και πολύ κοντά στις Βρυξέλλες. οπότε με αυτή την λογική, θα έχουμε να κάνουμε το πολύ μια ώρα διαδρομή την ημέρα, αλλά και θα μένουμε σε πόλη πιο όμορφη και γραφική από τις Βρυξέλες!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.969
απλά θεώρησα την Γάνδη ως ιδανική επιλογή, από την άποψη ότι είναι στην μέση. μισή ώρα από την Μπρύζ, μισή ώρα από την Αμβέρσα, αλλά και πολύ κοντά στις Βρυξέλλες. οπότε με αυτή την λογική, θα έχουμε να κάνουμε το πολύ μια ώρα διαδρομή την ημέρα, αλλά και θα μένουμε σε πόλη πιο όμορφη και γραφική από τις Βρυξέλες!!
Αυτήν την επιλογή έκανα κι εγώ με το ίδιο κριτήριο. Νομίζω ότι θα σας βολέψει πολύ, δεδομένου ότι έχετε αυτοκίνητο και μπορείτε να βγείτε και βράδυ σε όποια πόλη θέλετε και να επιστρέψετε Γάνδη μετά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom