Βέλγιο Βελγιο, πρόγραμμα?

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Γεια σας, αποφασισα να παω Βελγιο - Ολλανδια την επομενη εβδομαδα και θελω να σας ρωτησω που προτεινετε να διανυκτερευσω στο Βελγιο τα 3 βραδυα που θα κοιμηθω εκει. Σκοπευω να επισκεφθω τις Βρυξελλες, Μπρυζ, Γανδη και Αμβερσα και στη συνεχεια εκλεισα ηδη διαμονη 4 νυχτες στο Αμστερνταμ απο οπου θα επιστρεψω. Συμφερει να μεινω Βρυξελλες και να κανω μονοημερα ταξιδια ή να κλεισω ξενοδοχεια σε διαφορετικες πολεις? Σκεφτομαι πως θα πρεπει να κλεισω τα ξενοδοχεια μεχρι το Σαββατο (φευγω Τεταρτη).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Γεια σας, αποφασισα να παω Βελγιο - Ολλανδια την επομενη εβδομαδα και θελω να σας ρωτησω που προτεινετε να διανυκτερευσω στο Βελγιο τα 3 βραδυα που θα κοιμηθω εκει. Σκοπευω να επισκεφθω τις Βρυξελλες, Μπρυζ, Γανδη και Αμβερσα και στη συνεχεια εκλεισα ηδη διαμονη 4 νυχτες στο Αμστερνταμ απο οπου θα επιστρεψω. Συμφερει να μεινω Βρυξελλες και να κανω μονοημερα ταξιδια ή να κλεισω ξενοδοχεια σε διαφορετικες πολεις? Σκεφτομαι πως θα πρεπει να κλεισω τα ξενοδοχεια μεχρι το Σαββατο (φευγω Τεταρτη).
Brugge μείνε οπωσδήποτε βράδυ, που φεύγει ο χαμός των daytrippers και είναι πιο άνετη η πόλη. Και Antwerp μείνε αν μπορείς, η πόλη αξίζει και για 2 μέρες αν τις έχεις.
Εγώ θα έμενα Day 1 Brussels, το πρωί πρωί τρένο για Brugge, το επόμενο πρωί τρένο για Γάνδη, το μεσημέρι τρένο για Antwerpen, και την επόμενη μέρα το απόγευμα τρένο για Amsterdam. 1-1-1 διανυκτερεύσεις δηλαδή.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ξερεις αν υπαρχει υπηρεσια φυλαξης αποσκευων στο σιδηροδρομικο σταθμο της Γανδης και αν οχι απο που μπορω να αντλησω την πληροφορια αυτη?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, ξερεις αν υπαρχει υπηρεσια φυλαξης αποσκευων στο σιδηροδρομικο σταθμο της Γανδης και αν οχι απο που μπορω να αντλησω την πληροφορια αυτη?
H Γάνδη έχει 2 σταθμούς. Στο μεγάλο (Sint Pieters) έχει left luggage lockers (τα έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος). Απλά ο σταθμός είναι ~2 Km από το κέντρο της πόλης.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Ειμαι συνηθισμενος στον ποδαροδρομο... 2 km δεν τα βλεπω πολλα σε συγκριση με το να κουβαλαω ολα μου τα συμπραγκαλα, θα το προτιμησω, ευχαριστω.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα
Διανυκτέρευση οπωσδήποτε στην Μπρυζ (Brugge) που είναι ίσως η ωραιότερη βελγική πόλη, άλλη αίσθηση όταν φεύγουν οι επισκέπτες της ημέρας. Η Γάνδη μπορεί να γίνει και σαν stopover, η Αμβέρσα θέλει κάτι παραπάνω.
Οι Βρυξέλλες ποτέ δεν με ξετρέλλαναν
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εχετε να μου προτεινετε καποια ξενοδοχεια σε Μπρυζ και Αμβερσα?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Στη Γάνδη μπορείς να αφήσεις τις αποσκευές στο σταθμό , αν θυμάμαι καλά πριν 2 μήνες έδωσα 4 ή 5 ευρώ σε κέρματα για μια μεγάλη βαλίτσα για 24 ώρες.
Ακριβώς έξω από το σταθμό έχει στάση τραμ και αυτόματο μηχάνημα για εισητήρια, δεν υπάρχει λόγος να πας με τα πόδια.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Στη Γάνδη μπορείς να αφήσεις τις αποσκευές στο σταθμό , αν θυμάμαι καλά πριν 2 μήνες έδωσα 4 ή 5 ευρώ σε κέρματα για μια μεγάλη βαλίτσα για 24 ώρες.
Ακριβώς έξω από το σταθμό έχει στάση τραμ και αυτόματο μηχάνημα για εισητήρια, δεν υπάρχει λόγος να πας με τα πόδια.
επίσης μπορείς να κόψεις εισιτήριο από τον οδηγό αν θέλεις;)
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
στην Μπρυζ μειναμε στο hotel Loreto και μειναμε υπερευχαριστημενοι
Τιμαι λογικαι , ομορφο πρωινο, δωματιο απλο αλλα πεντακαθαρο
Θα σε βολεψει γιατι ειναι σχετικα κοντα στον σταθμο(βεβαια εμεις ειχαμε την Μπρυζ ως βαση και καναμε μονημερες στις υπολοιπες πολεις, οποτε το location του ξενοδοχειου ηταν οτι επρεπε)
Hotel Restaurant Loreto Brugge (Bruges)
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τελικα εκλεισα στη Μπρυζ στο Welkom μου φανηκε πολυ κατάλληλο για τετοια πολη.
Θα σας μεταφερω τις εμπειριες μου στην επιστροφη.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τελικα το ξενοδοχειο στη Μπρυζ (αν μπορεις να πεις ξενοδοχειο τετοια εμπειρια) ηταν το κατι αλλο!!! Προτεινω ανεπιφυλακτα στον καθενα μια διαμονη στη Μπρυζ, οπως ειπε και ο Taver με το ξεφορτωμα των γκρουπς η πολη αποκτα αλλο αερα, γυριστε την αργα το βραδυ ή νωρις το πρωι και θα βρεθειτε σε μια τεταρτη διασταση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom