Βέλγιο Βελγιο, πρόγραμμα?

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
1 μέρα Μπριζ διανυκτέρευση εκεί
2 μέρα Γάνδη και όλες οι διανυκτερεύσεις μετά Βρυξέλλες. Μην αλλάζετε συνέχεια ξενοδοχεία γιατί είναι χάσιμο χρόνου.
Αν μπείτε σε πινακοθηκες ο χρόνος που λέω δε φτάνει. Και οι πολεις αυτές έχουν αξιόλογες.
Βγαίνει και ημερήσια Αμβέρσα από Βρυξέλλες μετά αν κόψετε από τις Βρυξέλλες μια μέρα.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μια χαρα κοσμο εχει η Μπρυζ αρχες Δεκεμβρη το βραδυ. Μην τη χασετε οταν θα εχουν φυγει οι πολλοι τουριστες της ημερας κριμα ειναι... Αν φτασετε 2 το μεσημερι στη Μπρυζ θελει οπωσδηποτε διανυκτερευση... Συμφωνω με την paefstra...
 
Μηνύματα
21
Likes
4
Καλησπέρα! Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά τα ξενοδοχεία; Grand du sablon μπρυζ κ atlas hotel Βρυξέλλες;
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα! Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτά τα ξενοδοχεία; Grand du sablon μπρυζ κ atlas hotel Βρυξέλλες;
Καλησπέρα. Από άποψη τοποθεσίας μπορώ να σου πω μόνο ότι και τα δυο είναι πολύ κεντρικά. Αυτό στη Μπριζ είναι δυο βήματα από την κεντρική πλατεία (Markt) και όλα τα κύρια αξιοθέατα, ενώ αυτό στις Βρυξέλλες βρίσκεται στην περιοχή της Saint Catherine, που είναι μια πολύ ζωντανή περιοχή με πληθώρα επιλογών σε φαγητό και ποτό.
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Γεια σας φίλοι μου! Μετά απο τα εξωτικά είπα να κλείσω Βέλγιο 4 μέρες 3 νύχτες για Δεκέμβρη μια εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα!!!! Για να νοιώσω λιγο κλίμα γιορτών μιας κ πέρσυ δεν ένοιωσα καθόλου γιορτές! Διαβάζω τις πληροφορίες κ αν εχω καμία απορία σας λέω! Να είστε καλα!!!❤
 
Last edited:
Μηνύματα
21
Likes
4
Καλησπέρα. Από άποψη τοποθεσίας μπορώ να σου πω μόνο ότι και τα δυο είναι πολύ κεντρικά. Αυτό στη Μπριζ είναι δυο βήματα από την κεντρική πλατεία (Markt) και όλα τα κύρια αξιοθέατα, ενώ αυτό στις Βρυξέλλες βρίσκεται στην περιοχή της Saint Catherine, που είναι μια πολύ ζωντανή περιοχή με πληθώρα επιλογών σε φαγητό και ποτό.
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδιά καλημέρα πετάω.για Βρυξέλλες παρασκευή 27 Απριλίου 6 το πρωι και πετάω πίσω για Αθήνα Δευτέρα 30 Απριλίου απογευματοβραδο.

Είμαι πιο πολύ λάτρης του παλιού γοτθικού κτλ

Σκεφτόμουνα το εξής
Παρασκευή όλη μέρα Βρυξέλλες κ μια διανυκτέρευση εκεί.
Σάββατο όλη μέρα στη Μπρυζ και διανυκτέρευση εκεί και Κυριακή μεσημέρι φεύγω για.πισω Βρυξέλλες και κάθομαι τη μισή Κυριακή στην Γάνδη.
Και Κυριακή βράδυ διανυκτέρευση στις Βρυξέλλες κ δευτέρα απόγευμα επιστροφή.

Πώς.το βλέπετε;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα
Έχεις 3 μέρες και θέλεις να αλλάξεις 3 ξενοδοχεία. Κούραση. Προτείνω είτε και τις 3 μέρες στις Βρυξέλλες και εκδρομή Μπριζ - Γάνδη είτε φεύγεις κατευθείαν για Μπριζ, κάνεις μια διανυκτέρευση, περνάς τη μισή μέρα Γάνδη και κάνεις 2 διανυκτερεύσεις στη συνέχεια Βρυξέλλες.
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
To επόμενο!
Θα έλεγα κ εγώ να φύγεις κατευθείαν για Μπρυζ (Charleroi προσγειώνεσαι; Έχει και λεωφορείο απευθείας από το αεροδρόμιο για Μπρυζ) οπότε Παρασκευή διανυκτέρευση εκεί, Σάββατο Μεσημέρι Γάνδη διανυκτέρευση εκεί, Κυριακή - Δευτέρα Βρυξέλλες.

Γενικά, οι Βρυξέλλες για 1 μέρα μόνο δε θα σε εντυπωσιάσουν καθόλου γιατί δε θα ξέρεις τι να πρωτοδείς. Αντίθετα θα πρότεινα ακόμα μια ημερήσια που είναι πολύ κοντά στις Βρυξέλλες και αν έχει και καλό καιρό θα σε ενθουσιάσει: Dinant.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αυτό κι αν είναι πρωτότυπο, να μένεις στην πρωτεύουσα μιας χώρας και επειδή βαριέσαι να κάνεις ένα πρόγραμμα να δεις τα αξιοθέατα να κάνεις μονοήμερη σε ένα βελγικό χωριό... σα να επισκέπτεσαι την Αθήνα και αντί να πας να δεις την Ακρόπολη να κάνεις μονοήμερη στη Δημητσάνα... υπάρχει λογική σ' αυτό;
 

matina1

Member
Μηνύματα
29
Likes
44
Ονειρεμένο Ταξίδι
To επόμενο!
Αυτό κι αν είναι πρωτότυπο, να μένεις στην πρωτεύουσα μιας χώρας και επειδή βαριέσαι να κάνεις ένα πρόγραμμα να δεις τα αξιοθέατα να κάνεις μονοήμερη σε ένα βελγικό χωριό... σα να επισκέπτεσαι την Αθήνα και αντί να πας να δεις την Ακρόπολη να κάνεις μονοήμερη στη Δημητσάνα... υπάρχει λογική σ' αυτό;
Επειδή κ εγώ την πρώτη φορά που πήγα Βέλγιο, δεν είχα ακούσει ιδιαίτερα καλά λόγια για τις Βρυξέλλες σε σύγκριση με άλλες πόλεις, προτίμησα να την αφήσω εκτός ή έστω για την τελευταία μέρα. Και θεωρώ ότι καλά έκανα, από την άποψη ότι δεν είναι μια πόλη με συγκεκριμένη λίστα αξιοθέατων να δεις (κάτι που δεν κάνω έτσι κι αλλιώς) ούτε έχει μια Ακρόπολη της Αθήνας σαν must-see. Αντιθέτως, είναι πόλη που έχει πολλά μικρά ωραία πράγματα να κάνεις και να ανακαλύψεις, αλλά θέλει χρόνο και κάποιον ντόπιο, κατά προτίμηση, να σου τα δείξει. Φυσικά, θα πας κατευθείαν στην Grand Place (και αν είναι και άνοιξη, τότε που στρώνουν εκείνα τα λουλουδένια χαλιά ακόμα καλύτερα), αλλά μια εκδρομή σε Μπρυζ-Γάνδη, και ολίγον μόνο από Βρυξέλλες, θα σου δώσει μια πιο όμορφη εικόνα της χώρας και θα σε κάνει να επιστρέψεις. Ενώ μόνο Βρυξέλλες, ειδικά αν έχεις πάει σε αρκετές ευρωπαϊκές χώρες, θα σου αφήσει την εικόνα "Ε σιγά, μια ακόμα πόλη στην Ευρώπη με εντυπωσιακά κτίρια".

Α και μεταξύ μας, όσο κι αν αγαπώ τη Δημητσάνα (κοντοχωριανή γαρ) νομίζω δεν έχει καμία σχέση η συγκεκριμένη σύγκριση.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Μείνε ολες τις μερες Βρυξέλλες και κάνε μια ημερησια μπρυζ με γανδη. Μην ακους οσους λενε βρυξελλες για 1 ημερα φτάνει. Έχει παρα πολλά πραγματα να δεις παρκα μουσεια κλπ αναλογα τα ενδιαφεροντα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.622
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom