Κροατία Σερβία Βελιγράδι/Ζάγκρεμπ με Λεωφορείο

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα φέτος το καλοκαίρι να ταξιδέψω στα Βαλκάνια με λεωφορειο, για την εμπειρία κυρίως μιας και δεν έχω κάνει πότε ένα τέτοιο ταξίδι. Θα προτιμούσα τρένο αλλά από ότι είδα δεν βολεύουν τόσο τα δρομολόγια όπως στα λεωφορεία. Το πρόγραμμα που έχω βγάλει είναι το εξής:

Δευτέρα: Αθηνα-Θεσσαλονικη
Τρίτη: Θεσσαλονική - Βελιγράδι
Τεταρτη: Βελιγράδι
Πεμπτη: Βελιγράδι
Παρασκευη: Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ
Σαββατο: Ζάγκρεμπ
Κυριακη: Ζάγκρεμπ-Βελιγράδι
Δευτερα:Βελιγράδι-Θεσσαλονίκη
Τριτη:Θεσσαλονίκη-Αθήνα

Όλα τα δρομολόγια εκτος από αυτά που αφορούν την Ελλαδα θα πραγματοποιηθουν με την gea tours και σχεδιάζουμε να αναχωρούμε νωρίς το πρωί.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείται το παραπάνω πρόγραμμα ανέφικτο ή υπερβολικά κουραστικό, όπως επίσης και κάθε άλλη εναλλακτική πρόταση για προορισμούς στην περιοχή θα μας βοηθούσε ιδιαίτερα να αποφασίσουμε.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μια χαρά εφικτό είναι. Έκανα κάτι αντίστοιχο αλλά με Σεράγεβο μέσα και όχι Ζάγκρεμπ. Η Gea tours είναι αξιόπιστη αλλά να είσαι έτοιμη για τηλεφωνικές συνεννοήσεις. Επειδή τα λεωφορεία της Gea είναι βανάκια είναι αρκετά πιο γρήγορη από μεγάλα λεωφορεία. Το Βελιγράδι - Ζάγκρεμπ φαντάζομαι πως είναι ξεκούραστη διαδρομή γιατί γίνεται σε αυτοκινητόδρομο. Αντίθετα το Βελιγράδι - Σεράγεβο ήταν πολύωρη διαδρομή και δύσκολη μέσω στροφών.

Εφόσον θα είστε Ζάγκρεμπ προτείνω να εντάξετε μια εκδρομή στις λίμνες plitvice αν υπάρχει χρόνος. Είναι βέβαια κοντά στις 2 ώρες.

Πάντως να ξέρεις πως η Gea έχει καθημερινά δρομολόγια και από/προς Θεσσαλονίκη.
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Επειδη θελω να κανω κατι παρομοιο μπορει κανεις να μου πει πως θα βγαλω ακρη με το site τους που ειναι στα σερβικα??
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
Nεκτάριε ούτε εγώ έβγαλα άκρη.
Τους έστειλα και email και δεν μου έχουν απαντήσει.. δυστυχώς έχω αρχίσει να εγκαταλείπω την ίδεα αυτή γιατί είμαι αγχώδης άνθρωπος και δεν θέλω να πάω διακοπές και να σκέφτομαι θα περάσουν να με πάρουν ή οχι ;
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
μαλιστα, εγω τοτε λεω με γραφειο απο την ελλαδα μεχρι Βελιγραδι και μετα οπως μου βγει εκει..
 

martine

Member
Μηνύματα
62
Likes
95
To σκέφτηκα και εγώ.
Από βελιγράδι μπορεις να πας Ζάγκρεμπ με τρένο αλλά υπάρχουν και άλλες εταιρείες που κάνουν την διαδρομή.
Μπες στο site getbybus για περισσότερες λεπτομέρειες.
Εγω επικοινώνησα μέσω email με την cazmatrans (απάντηση δεν πήρα αλλά το site τους είναι στα αγγλικά) και με την atsk (το site δεν είναι στα αγγλικά αλλα μου απάντησαν άμεσα τα εξής:
You can by a ticket on
[email protected].
Or on bus station on Zagreb. You can by a return ticket but it is valid for 2 months from the day when you by.
Departure from Zagreb at 9.00am and from Belgrade at 11.00pm).
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
τελεια σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα φέτος το καλοκαίρι να ταξιδέψω στα Βαλκάνια με λεωφορειο, για την εμπειρία κυρίως μιας και δεν έχω κάνει πότε ένα τέτοιο ταξίδι. Θα προτιμούσα τρένο αλλά από ότι είδα δεν βολεύουν τόσο τα δρομολόγια όπως στα λεωφορεία. Το πρόγραμμα που έχω βγάλει είναι το εξής:

Δευτέρα: Αθηνα-Θεσσαλονικη
Τρίτη: Θεσσαλονική - Βελιγράδι
Τεταρτη: Βελιγράδι
Πεμπτη: Βελιγράδι
Παρασκευη: Βελιγράδι-Ζάγκρεμπ
Σαββατο: Ζάγκρεμπ
Κυριακη: Ζάγκρεμπ-Βελιγράδι
Δευτερα:Βελιγράδι-Θεσσαλονίκη
Τριτη:Θεσσαλονίκη-Αθήνα

Όλα τα δρομολόγια εκτος από αυτά που αφορούν την Ελλαδα θα πραγματοποιηθουν με την gea tours και σχεδιάζουμε να αναχωρούμε νωρίς το πρωί.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν θεωρείται το παραπάνω πρόγραμμα ανέφικτο ή υπερβολικά κουραστικό, όπως επίσης και κάθε άλλη εναλλακτική πρόταση για προορισμούς στην περιοχή θα μας βοηθούσε ιδιαίτερα να αποφασίσουμε.

Ειναι υπερβολικα κουραστικο το κομματι Αθηνα-Βελιγραδι Βελιγραδι-Αθηνα να το κανεις με λεωφορειο.. Αθηνα-Βελιγραδι εχει απευθειας με aegean και σε πολυ προσιτες τιμες, σε μιαμιση ωριτσα εισαι εκει.. Γιατι να ταλαιπωρεισαι τοσες ωρες να περασεις 4 φορες ελεγχο συνορων χωρις λογο;

Βρες τις ημερομηνιες που σε βολευουν εδω και γλιτωσε απο 2+2 μερες στο λεωφορειο.
https://el.aegeanair.com/organoste/low-fare-calendar/
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom