Βενεζουέλα Βενεζουελα-Καταρρακτες Εϊντζελ

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
Οι καταρρακτες Εϊντζελ ειναι οι μεγαλυτεροι φυσικοι καταρρακτες και ενα απο τα 8 φυσικα θαυματα του κοσμου. Το συνολικο υψος τους φτανει τα 979 μετρα ενω το μεγαλυτερο υψος που το νερο πεφτει χωρις διακοπη ειναι 807 μετρα! Λογω του μεγαλου υψους και των δυνατων ανεμων το νερο πολυ πριν πεσει κατω μετατρεπεται σε ομχλη! Βρισκεται στο Εθνικο Παρκο Canaima στην πολιτεια Μπολιβαρ της Βενεζουελας και για να φτασετε εκει θα πρεπει να πατε με αεροπλανο απο το καρακας μια και οι καταρρακτες βρισκονται σε μια απομονωμενη περιοχη μεσα στη ζουγκλα. Πρωτος ειδε τους καταρρακτες ο βενεζουελανος Ερνεστο Σαντσες Λα Κρουζ το 1910 αλλα δε δημοσιοποιησε την ανακαλυψη του. Οι καταρρακτες εγιναν διασημοι το 1935 οταν ενας αμερικανος πιλοτος-χρησοθηρας πεταξε απο πανω στις 16 Νοεμβριου 1935. το ονομα του ηταν Τζεϊμς Κροφορντ Εϊντζελ, απο τον οποιο πηραν και το ονομα τους οι καταρρακτες.
 

Attachments

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ονειρεμένο Ταξίδι
AroundTheWorldIn80Days
America Latina siempre...!!!!:clap::clap:

Υπάρχει μια τοσο δα μικρούλα πιθανότητα (που παλεύει να μεγαλώσει...) να βρεθώ εκεί τον Απρίλιο σσσσσσσσσσσσσ μεταξύ μας:bleh:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Θελω να παω Βενεζουελα!!!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σου το εύχομαι.
Έχω την εντύπωση πως η Κ και Ν, Αμερική (και η Κίνα) έχουν τα περισσότερα νερά ( παρότι έχει και άνυδρες περιοχές)
Πάντα θα θυμάμαι τη θέα από το αεροπλάνο στις περιοχές των μεγάλων ποταμών ( Ριο ντε λα Πλάτα, Παρανά, Αμαζόνιου).
Ειδικά στην περιοχή κοντα στους καταρράχτες του Ιγκουασού ειναι απίστευτη η ποσότητα των νερών,
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Σου το εύχομαι.
Έχω την εντύπωση πως η Κ και Ν, Αμερική (και η Κίνα) έχουν τα περισσότερα νερά ( παρότι έχει και άνυδρες περιοχές)
Πάντα θα θυμάμαι τη θέα από το αεροπλάνο στις περιοχές των μεγάλων ποταμών ( Ριο ντε λα Πλάτα, Παρανά, Αμαζόνιου).
Ειδικά στην περιοχή κοντα στους καταρράχτες του Ιγκουασού ειναι απίστευτη η ποσότητα των νερών,
Σαν ντοκυμαντέρ μου ακούγεται :).
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Κι εγω θελω να παω Βενεζουελα.
Οι πιο αγαπημενεs μου χωρεs τηs νοτιαs Αμερικηs ειναι οι δυο βορειοτερεs -σαs μπερδεψα? - Βενεζουελα και Κολομβια :clap:.
Αντε μην αλλαξω τα εισιτηρια τηs Μαλαισιαs!!
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ονειρεμένο Ταξίδι
γυρος των ΗΠΑ
Πάντα θα θυμάμαι τη θέα από το αεροπλάνο στις περιοχές των μεγάλων ποταμών ( Ριο ντε λα Πλάτα, Παρανά, Αμαζόνιου).
Ειδικά στην περιοχή κοντα στους καταρράχτες του Ιγκουασού ειναι απίστευτη η ποσότητα των νερών,
vagantos ο αμαζονιος ειναι ο 3ος μεγαλυτερος ποταμος σε μηκος, αλλα ειναι 1ος σε ποσοτητα νερου. υπαρχουν σημεια που το πλατος του φτανει το 20 χλμ!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Παντωs μια και συζηταμε για τη Βενεζουελα (μικρη Βενετια) , ειναι αρκετα οικονομικοs προορισμοs.Υπαρχουν πακετα που καλυπτουν τουs καταραχτεs και το isla Margarita σε φθηνεs τιμεs.Ο πιο οικονομικοs προορισμοs τηs Καραιβικηs ειναι αυτοs - συμφωνα με τα ταξιδιωτικα γραφεια.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
vagantos ο αμαζονιος ειναι ο 3ος μεγαλυτερος ποταμος σε μηκος, αλλα ειναι 1ος σε ποσοτητα νερου. υπαρχουν σημεια που το πλατος του φτανει το 20 χλμ!!!
Lefteris έχεις δίκιο, αλλά δεν ειναι μόνος του ο Αμαζόνιος.
Ο Παρανά σχηματίζει τους καταρράχτες του Ιγκουασου, ενώ ο κόλπος ανάμεσα στο Μπουενος Αιρες και το Μοντεβιδέο έχει γλυκό νερό σε απόσταση 40 χιλιομέτρων μέσα στη θάλασσα ( ειναι το σημειο που εκβάλλει στον ατλαντικό ο Ριο ντε λα Πλάτα).
Πηγαίνοντας με φερι μποτ από Μπουενος Αιρες - Μοντεβιδεο, ενώ εισαι στη θάλασσα δεν συναντάς σχεδόν καθόλου θαλασσινό νερό!!!
 

La Chica

Member
Μηνύματα
113
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Under Construction...
Ονειρεμένο Ταξίδι
AroundTheWorldIn80Days
Σοκ και δέος για όσα διαβάζω:shock:
Ελπίζω να μπορέσω να τα επιβεβαιώσω με τα ματάκια μου...;)

¡Buenos dias a toda la gente en "viajes.gr"! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom