Ιταλία Βενετία. Πρόγραμμα-Απορίες

spyros91

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι

Dr Snoopy

Member
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Εε χαλαρά μην φανταστείς.. στα πιο γνωστά θα πάω . Δεν ξέρω πολλά να είμαι ειλικρινής δεν έχω ψαχτει ακόμα! Αλλά γενικά δεν είμαι τόσο των μουσείων..
Ίσως πας στο παλάτι των Δογηδων,θέλει ώρα.Μου λες δυο βραδιές,σημασία έχει πόσες μερες θα είσαι,γιατί αν φτάσεις πχ μεσημέρι έχεις μόνο μισή μέρα.Εν πασει περιπτώσει κάποιος παιρνει μια καλή ιδέα περί Βενετίας σε δυο μερες χωρίς μακροχρόνιες επεισκεψεις σε μουσεία κλπ.Αξιζει βέβαια και μια επίσκεψη στο Μπουρανο που είναι πολύ όμορφο,μια βόλτα με το βαπορετο στο Μεγάλο Κανάλι για να θαυμάσεις υπέροχα κτίρια (μπορεί να πάρεις 24ωρο εισιτήριο που έχει και το Μπουρανο μέσα) και πολύ περπάτημα για να γνωρίσεις καλύτερα την πόλη.

mariposa

New Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ειναι το ξενοδοχειο που γυριστηκε ενα μερος της ταινιας Talented Mr Ripley.(δεν φευγεις Ιταλια αν δεν τη δεις καθως και τον Εμπορο της Βενετιας, Αλ Πατσινο κλπ). Ε δες την και πες μετα αν δεν θυσιαζεις μια βδομαδα με πετρες... :).
Εχουν μεινει ενας σκασμος ευρωπαιοι λογοτεχνες τους προηγουμενους αιωνες, τι να λεμε, ζωντανη ιστορια.
ωραία ιδέα, θα δω μερικές ταινίες με Βενετία πριν φύγω!

Για όσους ενδιαφέρονται οι γονδολιερηδες προσφέρουν έκπτωση γύρω στο 20ρικο(όλοι) ενώ ένας ένα πρωί μας πρότεινε να μας πάει με 20$,όπου δυστυχώς είχαμε άλλο πρόγραμμα και δεν την πήραμε.Αχαστο tip,αντικουνοπικο

Κάτι ακομα... Θα μείνουμε Cannaregio. Να παρω καρτα 3 ημερων για τις μετακινήσεις ή παλεύετε με τα πόδια? Η να παρω μονο
για μια μερα που θα παμε Burano/Murano?

evaT

Member
Επόμενο Ταξίδι
Και γω θέλω να μάθω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε φορά το επόμενο!
Γνώμη μου είναι πως η μία μέρα αρκεί.... Πας στα νησάκια και το βραδάκι την ώρα που ανάβουν τα φώτα κάνεις και μια ωραία βόλτα στο Grand Canal είναι σκέτη μαγεία....Το Cannnaregio είναι μεγάλο και θέλεις χρόνο να το δεις, να χαθείς, να φας να πιεις τα απερόλ σου κλπ. Προσωπική μου άποψη φυσικά!

Ωραία. Ευχαριστώ πολυ. Επισης , μια μερα κανονιζω να παμε Βερόνα, είναι κοντά και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ όμορφη πόλη

paefstra

Member
Επισης , μια μερα κανονιζω να παμε Βερόνα, είναι κοντά και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ όμορφη πόλη
Ηρεμα το λεω, μειναμε ενα βραδυ και ο ξενοδοχος ρωτησε "Γιατι εδω και οχι Βενετια, ειστε τρελοι?"

Δεν θα μείνουμε νυχτα , μονο σαν ημερήσια εκδρομή. Πιστεύω πως αξίζει, δεν ξέρω
Aν πιστεύεις πως αξίζει να το κάνεις.Παντως εμείς στα τέσσερα βράδια που μείναμε πήγαμε μισή μέρα στο Burrano.Οι υπόλοιπες μέρες απλά χαθήκαμε στα στενά.Και μια μέρα ακόμα να είχαμε δεν θα πηγαίναμε κάπου αλλού, πάλι θα τριγυριζαμε

Aν πιστεύεις πως αξίζει να το κάνεις.Παντως εμείς στα τέσσερα βράδια που μείναμε πήγαμε μισή μέρα στο Burrano.Οι υπόλοιπες μέρες απλά χαθήκαμε στα στενά.Και μια μέρα ακόμα να είχαμε δεν θα πηγαίναμε κάπου αλλού, πάλι θα τριγυριζαμε
Ευχαριστώ. Θα το σκεφτω. Κανενα φαν της Βερονας εδω , ε? 😂

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.804
Μέλη
36.350
Νεότερο μέλος
gm90