Ιταλία Βενετία. Πρόγραμμα-Απορίες

kwstas86

Member
Η αλήθεια είναι πως στη Βενετία τα βλέπεις ολα και σε 2 μέρες!

Κατά τη γνώμη μου όμως όσο περισσότερο κάτσει κάνεις τόσο καλύτερο. Στις 2 μέρες θα αισθάνεσαι ότι θα θέλεις κ άλλο και ας τα έχεις δει όλα.

Επίσης έχε κατά νου ότι οι ωραίες βόλτες στην πόλη είναι το απόγευμα μετά τις 6-7 που δεν έχει τόσο πολύ κόσμο! Εμείς δηλαδή νιώθαμε ότι το πρωί δεν το ευχαριστιόμαστε. Το λέω αυτό για να μη νομίζεις ότι θα έχεις 2 ημέρες γεμάτες γιατί κάποιες ώρες απλά θα είστε στριμωγμένοι ανάμεσα σε κόσμο και θα προσπαθείτε να περάσετε απέναντι καμια γέφυρα. Καλύτερα το πρωί να πηγαίνετε στις γειτονιές εκτός κέντρου, στα παλάτια και στα γύρω νησιά και το απόγευμα να γυρνάτε στο κέντρο.
Αυτά τουλάχιστον κάναμε εμείς στην προ covid εποχή.

Εμείς είχαμε μεινει 4μιση μέρες (4 διανυκτερεύσεις) και το ευχαριστήθηκαμε!
Η Βενετία παρόλα τα οποία μειονεκτήματα της είναι φανταστική πόλη. Η πιο όμορφη που έχω δει! Οπωσδήποτε αξίζει να πάει κάποιος και να κάτσει όσες περισσότερες μέρες αντέχει η τσέπη του! Φαντάζομαι ότι τώρα η κατάσταση θα είναι ακόμα καλύτερη λόγω του περιορισμένου τουρισμού.

STKF

Member
Ευχαριστώ. Θα το σκεφτω. Κανενα φαν της Βερονας εδω , ε? 😂
Είναι όμορφη η Βερόνα αλλά η σύγκριση γίνεται με την Βενετία...
Αν είσαι από αυτούς που τους αρέσει η Βενετία, δύσκολα φεύγεις από εκεί. Για τον λόγο που λέει ο φίλος παρακάτω...
Η πιο όμορφη που έχω δει! Οπωσδήποτε αξίζει να πάει κάποιος και να κάτσει όσες περισσότερες μέρες αντέχει η τσέπη του!
Εδώ μόνο διαφωνώ. Για μένα θέλει περισσότερες ημέρες.
Η αλήθεια είναι πως στη Βενετία τα βλέπεις ολα και σε 2 μέρες!

Traveler koko

Member
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Για όσους ενδιαφέρονται οι γονδολιερηδες προσφέρουν έκπτωση γύρω στο 20ρικο(όλοι) ενώ ένας ένα πρωί μας πρότεινε να μας πάει με 20$,όπου δυστυχώς είχαμε άλλο πρόγραμμα και δεν την πήραμε.Αχαστο tip,αντικουνοπικο
Καλησπέρα..να ρωτήσω η γόνδολα κοστίζει 80 ευρώ το άτομο η μοιράζεται με όσους είναι πάνω.. είναι μισή ώρα ή βόλτα?

Καλησπέρα.Ο επίσημος κατάλογος είναι 80€ μέχρι τις 19.00 και από εκεί και πέρα πάει στα 100€.Ναι, επιμερίζεται στα άτομα που είναι επάνω και μέχρι 6.Χωρίς να κρατάω ακριβώς χρόνο πρέπει ναναι γύρω στα 40 λεπτά

pankot1979

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
καλησπερα παω βενετια για 3 ημερες γεματες με αφιξη μεσημερι και αναχωρηση βραδυ .Με τις μετακινησεις τι προτεινετε? Εχω δει οτι υπαρχουν ημερησια εισητηρια 2 3 ημερων . Υπαρχουν μαζι με την μετακινηση στο αεροδρομιο ( μαρκο πολο ) . Επισης προτασεις για διαμονη . Περιμενω τις προτασεις σας ευχαριστω

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, γυρίσαμε χτες και περάσαμε φανταστικά! Η Βενετία έχει μοναδική ατμόσφαιρα! Ευτυχώς, διαβασα τα σχόλιά σας και αλλαξα το ξενοδοχείο απο Mestre σε Cannaregio. Έτσι μεναμε σε μια πανέμορφη γειτωνια και μπορουσαμε να την απολαύσουμε .

Smaragda53

Member
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
με όλ΄αυτά χάνετε το ωραιότερο, το χάσιμο στα μέσα δρομάκια της Βενετίας, όχι τα τουριστικά. Επίσης καλύτερα να ξοδέψετε λίγα παραπάνω στη διαμονή και να μείνετε μέσα στη Βενετία, υπάρχουν και οικονομικά ξενοδοχειάκια και για φαγητό να ψωνίζετε και να κάνετε πικ-νικ

Βρήκα κάτι φτηνά εισιτήρια το πρώτο δεκαήμερο του Ιουνίου για Μπέργκαμο και σκέφτομαι να τα κλείσω πριν κανουν φτεράαααααααα ....για να πάμε Βενετία. Την προηγούμενη φορά που το σχεδίασα τελικά βρεθήκαμε στη Ζυρίχη:haha: ελπίζω αυτή τη φορά να το πετύχω... Έχω ακούσει κάποιες φήμες όμως και θέλω από εσάς τα τσακαλάκια των ταξιδιών να μου πείτε αν ισχύουν.

1) Ισχύει ότι το καλοκαίρι τα κανάλια βρωμάνε απαίσια και δεν λέει να πάει κανείς Βενετία? Ακόμα και αρχές καλοκαιριού έτσι είναι,αν είναι?

2) Όλοι μου έχουν πει να μην μείνω στο Μέστρε. Όμως τα ξενοδοχεία εκεί είναι πολύ πιο οικονομικά. Πόσο χρόνο απέχει με τα βαπορέτα το Μέστρε από τη Βενετία και πόσο κοστίζει πάνω κάτω η μεταφορά προς εκει? Γιατι να μην μείνουμε στο Μέστρε;

3) Θα έχουμε στη διάθεσή μας τη μισή μέρα που φτάνουμε (Μπεργκαμο θα ειμαστε γυρω στις 11 το πρωι) και άλλες τέσσερις μέρες. Μήπως είναι πολλές για Βενετία?
1) τα κανάλια πότε βρωμάνε και πότε όχι, ανάλογα πως φυσάει
2) αν μείνεις στο Μέστρε τότε κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό, σε 10 λεπτά είσαι Βενετία.
πάντως τίποτα δεν αξίζει όσο η διαμονή στην ίδια τη Βενετία!
3) Κανείς δεν βαριέται τη Βενετία, είναι ατελείωτη, να πάτε Λίντο (θάνατος στη Βενετία) και Μπουράνο, το Μουράνο δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου
Εγώ ήμουν τυχερή, πήγα αρχές Σεπτεμβρίου και είδα και το υπερθέαμα της Ρεγκάτα Στόρικα και τη Μπιενάλε, έκατσα 7 γεμάτες μέρες και πάλι δεν τη χόρτασα

Ειναι το ξενοδοχειο που γυριστηκε ενα μερος της ταινιας Talented Mr Ripley.(δεν φευγεις Ιταλια αν δεν τη δεις καθως και τον Εμπορο της Βενετιας, Αλ Πατσινο κλπ). Ε δες την και πες μετα αν δεν θυσιαζεις μια βδομαδα με πετρες... :).
Εχουν μεινει ενας σκασμος ευρωπαιοι λογοτεχνες τους προηγουμενους αιωνες, τι να λεμε, ζωντανη ιστορια.
Και Λίντο για το ξενοδοχείο και την παραλία από το "Θάνατος στη Βενετία"!

D

Delmem37668

Guest
Ωραία. Ευχαριστώ πολυ. Επισης , μια μερα κανονιζω να παμε Βερόνα, είναι κοντά και εχω ακουσει οτι ειναι πολυ όμορφη πόλη
Η Βενετία ειναι μοναδική, αυτό δεν αλλάζει.
η Βερόνα όμως ειναι Μια απο τις πιο όμορφες πόλεις την Ιταλίας με ένα απο τα Μεγαλύτερα ιστορικά κέντρα και η πόλη της καλό διατηρημένησ αρένα της Βερόνας όπου το καλοκαίρι μπορείς να απολαύσεις όπερες το βράδυ Αλλα και συναυλίες ( εχω δει τους πινγκ Φλόιντ εκεί). Εχει πλήθος τουριστών και παρά πολλά σημεία να δεις.

Καλε ναι, κολυμπησα κιολας στο Λιντο περσι!
Θέλει κουράγιο να κολυμπήσεις στη Βενετία και στις γύρω περιοχές. Αν και το γιεζολο και η σοτομαρινα μαζεύουν πλήθος τουριστών το καλοκαίρι τα νερά ειναι απο τα χειρότερα που εχω δει. Αναγκαστικά έχω πάει πάμπολλες φορές και τις περισσότερες δεν έμπαινα μέσα.

Ευχαριστώ. Θα το σκεφτω. Κανενα φαν της Βερονας εδω , ε? 😂
Άργησα να δω το ποστ σου για. να σε παροτρύνω να πας αν δεν έχεις πάει ήδη.

Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Θέλει κουράγιο να κολυμπήσεις στη Βενετία και στις γύρω περιοχές. Αν και το γιεζολο και η σοτομαρινα μαζεύουν πλήθος τουριστών το καλοκαίρι τα νερά ειναι απο τα χειρότερα που εχω δει. Αναγκαστικά έχω πάει πάμπολλες φορές και τις περισσότερες δεν έμπαινα μέσα.
Εχω κολυμπησει στον Ωροπο. Αυτο.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.804
Μέλη
36.350
Νεότερο μέλος
gm90