Ιταλία Βενετία. Πρόγραμμα-Απορίες

Grtraveler

Member
Καλημέρα ! Να ρωτήσω κι εγω , αξιζει να μείνει κάποις μεσα στη Βενετια με 3 παιδια? ειναι πολυ ακριβα
Γενικά είναι ακριβή πόλη και το καλοκαίρι έχει και πολύ ζέστη που σε συνδυασμό με την υγρασία κάνει την ατμόσφαιρα δύσκολή. Για να κάστεις για καφέ και κανένα πανίνι στα τουριστικά μαγαζιά με 3 παιδιά άστο δεν λέει.
Συμβουλή: απέναντι από το σιδηροδρομικό σταθμό santa lucia (περνάς τη πεζογέφυρα) έχει σούπερ μάρκετ coop. Από εκεί παίρνεις νερό, χυμούς και κανένα συσκευασμένο σάντουιτς αλλιώς δεν συμφέρει ...

Δες εδω: Coop · Santa Croce, 505, 30135 Venezia VE, Italie
και εδώ: https://www.google.com/maps/uv?pb=!...=2ahUKEwi1toTk_If3AhUmRPEDHU4eANgQoip6BAg0EAM

Last edited:

spyros91

Member
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλημέρα ! Να ρωτήσω κι εγω , αξιζει να μείνει κάποις μεσα στη Βενετια με 3 παιδια? ειναι πολυ ακριβα
Αν έχετε σκοπό να πάτε Βενετία , σαφώς και θα μείνετε μέσα στην Βενετία και όχι στο Μέστρε, ειδικά με 3 παιδιά.. το ακριβά είναι σχετικό.. μπορείτε να τρώτε πίτσα και μακαρονάδα και να σας βγει ένα φυσιολογικό πόσο.. τώρα για διαμονή, εξαρτάται από τα θέλω σας.. εγώ θα το τολμούσα πάντως!!

michalis87

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα,

διαβάζοντας όπως πάντα στο φορουμ πριν από κάθε ταξίδι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

1) Στο νησί Μουράνο να πάμε με κάποιο γκρουπ οργανωμένα; αν όχι πως το οργανώνω μόνος μου; δηλαδή θα πάμε με βαπορέτο και εκεί τι πρέπει να δούμε; υπάρχει κάποιο μέρος συγκεκριμένο που κάνουν επιτόπου δημιουργίες με γυαλί; πρέπει να κλείσω κάτι από πριν;

2) Κάποιο update για εστιατόρια, ωραία μέρη με ωραία θέα κτλ.

Viaggi

Member
Καλησπέρα,

διαβάζοντας όπως πάντα στο φορουμ πριν από κάθε ταξίδι θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις αν μπορεί να με βοηθήσει κάποιος.

1) Στο νησί Μουράνο να πάμε με κάποιο γκρουπ οργανωμένα; αν όχι πως το οργανώνω μόνος μου; δηλαδή θα πάμε με βαπορέτο και εκεί τι πρέπει να δούμε; υπάρχει κάποιο μέρος συγκεκριμένο που κάνουν επιτόπου δημιουργίες με γυαλί; πρέπει να κλείσω κάτι από πριν;

2) Κάποιο update για εστιατόρια, ωραία μέρη με ωραία θέα κτλ.
1. Μουράνο πας μόνος σου με το βαπορέτο και επισκέπτεσαι το Μουσείο Γυαλιού και το Vetreria Guarnieri Di Levorato Pierina & C. S.A.S ή στο Fornace Mian LTD για επίδειξη φυσητού γυαλιού.
2. Skyline Rooftop Bar Venezia - La terrazza con vista perfetta per un aperitivo o un cocktail

Last edited:

fenia42

Member
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
To Murano το γυρνάς εύκολα μόνος, με το βαπορετο όπως σου είπαν. Ομως υπάρχει και το ενιαίο εισιτήριο για να πας και στο Burano, που είναι απείρως πιο όμορφο.

michalis87

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

πόσο χρόνο πρέπει να αφιερώσω στο Μουράνο και πόσο στο Μπουρανο;

Viaggi

Member
Πας Μπουράνο, κάνεις μια βολτίτσα, χαζεύεις τα πολύχρωμα σπίτια, πίνεις και ένα καφεδάκι και φεύγεις σε 2-3 ώρες. Μουράνο αν πας στο μουσείο γυαλιού και στην επίδειξη θες 4-5 ώρες. Αν βγάλεις ημερήσιο για το βαπορέτο όταν επιστρέψεις Βενετία κάνε βόλτες στο μεγάλο κανάλι ημέρα και νύχτα.

michalis87

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
ωραία ευχαριστώ πολυ!

Πιο βαπορετο παει στο Μουράνο αν γνωρίζει καποιος

McElk

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Google Maps

2-3 ώρες σε κάθε νησί είναι αρκετές εκτός αν καθίσεις για φαγητό , καφέ κλπ

Viaggi

Member
Πιο βαπορετο παει στο Μουράνο αν γνωρίζει καποιος
Νο 12 από F.te Nove "A"
Νο 4.1 από F.te Nove "B"
Για επιστροφή αν θες να πας στη πλατεία Αγίου Μάρκου με το 4.1 μέχρι San Marco-San Zaccaria"D"
Με το Νο 1 πας σε όλο το μεγάλο κανάλι.

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω- μάλλον Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ετοιμάζομαι και εγώ να επισκεφθώ για πρώτη φορά τη Βενετία (plus Βερόνα, plus λίμνη Γκαρντα) για 6 ημέρες στα μέσα Ιουλιου και θα ήθελα τα φώτα σας.
1. Έχω κάνει κράτηση σε 2 καταλυματα στη Βενετία και σύντομα θα πρέπει να ακυρώσω το ένα. Το πρώτο βρίσκεται στο sestiere του Santa Croce (και όπως βλέπω στο χάρτη όχι πολύ μακριά από το Μεγάλο Κανάλι). Το δεύτερο είναι στο sestiere του Castello, όχι πολύ μακριά από την πλατεία Αγίου Μαρκου και είναι κοντά προς την "εξωτερική" πλευρά του νησιού. Τείνω να προτιμήσω το πρώτο (Santa croce) λόγω καλύτερης τιμης, αλλά πως είναι γενικά η περιοχή?
2. Σκέφτομαι από το αεροδρόμιο να προτιμήσω το βαπορετο της Ali laguna, για να μη σερνω βαλίτσες από την piazzale roma στο ξενοδοχείο, εάν πάω με το λεωφορείο. Είναι καλή ιδέα? Καποια άλλη εναλλακτική για να φτάσω ξενοδοχείο, χωρίς να σερνω ρόδες στα σοκάκια για πολύ ώρα? Επιπλέον λόγω και του Ali laguna σκεφτομαι αρκετά σοβαρά να βγάλω την κάρτα των 72 ωρών για τα βαπορετα, δεδομένου κιόλας ότι σκεφτομαι να πάω και στο Μπουρανο. Αξίζει οικονομικά?
3. Επειδή έχω μια αδυναμία στα έργα του Τιτσιανο κ του Τιντορετο ήθελα να ρωτήσω (γιατί έχω κάπου μπερδευτεί με κάποια αξιοθέατα) σε ποιες εκκλησίες κ σε ποιες πινακοθηκες μπορώ να δω αντιπροσωπευτικα έργα τους?
4. Έχω βάλει 2 βραδια διαμονή στη Βερόνα (από Βερόνα επιστρέφω Αθήνα) κ σκεφτομαι να επισκεφτώ με λεωφορείο το Sirmione. Αξίζει τον κόπο ή θα χάσω χρόνο από πράγματα που μπορώ να δω στη Βερόνα?
5. Η Gardaland είναι κοντά στη Βερόνα? Πας με συγκοινωνία? Έχω και το έτερο ήμισυ που είναι "παιχνιδιαρικο"🙂😄

Viaggi

Member
Ετοιμάζομαι και εγώ να επισκεφθώ για πρώτη φορά τη Βενετία (plus Βερόνα, plus λίμνη Γκαρντα) για 6 ημέρες στα μέσα Ιουλιου και θα ήθελα τα φώτα σας.
1. Έχω κάνει κράτηση σε 2 καταλυματα στη Βενετία και σύντομα θα πρέπει να ακυρώσω το ένα. Το πρώτο βρίσκεται στο sestiere του Santa Croce (και όπως βλέπω στο χάρτη όχι πολύ μακριά από το Μεγάλο Κανάλι). Το δεύτερο είναι στο sestiere του Castello, όχι πολύ μακριά από την πλατεία Αγίου Μαρκου και είναι κοντά προς την "εξωτερική" πλευρά του νησιού. Τείνω να προτιμήσω το πρώτο (Santa croce) λόγω καλύτερης τιμης, αλλά πως είναι γενικά η περιοχή?
2. Σκέφτομαι από το αεροδρόμιο να προτιμήσω το βαπορετο της Ali laguna, για να μη σερνω βαλίτσες από την piazzale roma στο ξενοδοχείο, εάν πάω με το λεωφορείο. Είναι καλή ιδέα? Καποια άλλη εναλλακτική για να φτάσω ξενοδοχείο, χωρίς να σερνω ρόδες στα σοκάκια για πολύ ώρα? Επιπλέον λόγω και του Ali laguna σκεφτομαι αρκετά σοβαρά να βγάλω την κάρτα των 72 ωρών για τα βαπορετα, δεδομένου κιόλας ότι σκεφτομαι να πάω και στο Μπουρανο. Αξίζει οικονομικά?
3. Επειδή έχω μια αδυναμία στα έργα του Τιτσιανο κ του Τιντορετο ήθελα να ρωτήσω (γιατί έχω κάπου μπερδευτεί με κάποια αξιοθέατα) σε ποιες εκκλησίες κ σε ποιες πινακοθηκες μπορώ να δω αντιπροσωπευτικα έργα τους?
4. Έχω βάλει 2 βραδια διαμονή στη Βερόνα (από Βερόνα επιστρέφω Αθήνα) κ σκεφτομαι να επισκεφτώ με λεωφορείο το Sirmione. Αξίζει τον κόπο ή θα χάσω χρόνο από πράγματα που μπορώ να δω στη Βερόνα?
5. Η Gardaland είναι κοντά στη Βερόνα? Πας με συγκοινωνία? Έχω και το έτερο ήμισυ που είναι "παιχνιδιαρικο"🙂😄
1, Αφού λες στο Santa Croce το κατάλυμα είναι κοντά στο μεγάλο κανάλι και έχεις σκοπό να βγάλεις και κάρτα 72 ωρών κλείσε εκεί, αν και θα βοηθούσε να μας έλεγες τα καταλύματα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
2. Αν δεν μας πεις το κατάλυμα δε μπορούμε να σου πούμε τι σε εξυπηρετεί.
3. Είμαι εντελώς άσχετος, δες όμως εδώ.
4. Αξίζει το κόπο η Sirmione, μη χάσεις την ευκαιρία να την επισκεφτείς.
5. Δε γνωρίζω.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.389
Μέλη
37.136
Νεότερο μέλος
Olina Mena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα