Ιταλία Βενετία. Πρόγραμμα-Απορίες

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω- μάλλον Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δύο ερωτήσεις:
1. Για προαγορά εισιτηρίου (skip the line) για τη βασιλική του Αγίου Μάρκου (όλο το ναό), αλλά και για το παλάτι των δόγηδων, να προτιμήσω το site της tiquets, ή υπάρχει και τίποτα καλύτερο?
2. Πιστεύετε ότι χρειάζετε προαγορά εισιτηρίου και για τη gallerie de l'academia?

Και μια έξτρα ερώτηση που αφορά τη Βερόνα, αλλά μια που θα τις συνδυάσω ας την κάνω εδώ
3. Υπάρχει αξιοθέατο στη Βερόνα με τεράστιες ουρές που πιστεύετε ότι χρήζει προαγοράς εισιτηρίου? Η ο,τι θέλουμε μπορούμε να το αποφασίσουμε εκεί on the spot?

Last edited:

paefstra

Member
Και μια έξτρα ερώτηση που αφορά τη Βερόνα, αλλά μια που θα τις συνδυάσω ας την κάνω εδώ
3. Υπάρχει αξιοθέατο στη Βερόνα με τεράστιες ουρές που πιστεύετε ότι χρήζει προαγοράς εισιτηρίου? Η οτι θέλουμε μπορούμε να το αποφασίσουμε εκεί on the spot?
Την πρωτη Κυριακη του μηνα ειχαμε μπει παντου δωρεαν. Για δες ποτε πας.
Ουτε τις δωρεαν μερες ειχε ουρες. Δεν ειναι καμια απο τις πολυ σημαντικες πολεις. Ειχε ουρα μονο στο μπαλκονι της Ιουλιετας, αλλα δεν θελαμε να ανεβουμε αφου δεν ειναι ιστορικη τοποθεσια.

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω- μάλλον Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Την πρωτη Κυριακη του μηνα ειχαμε μπει παντου δωρεαν. Για δες ποτε πας.
Ουτε τις δωρεαν μερες ειχε ουρες. Δεν ειναι καμια απο τις πολυ σημαντικες πολεις. Ειχε ουρα μονο στο μπαλκονι της Ιουλιετας, αλλα δεν θελαμε να ανεβουμε αφου δεν ειναι ιστορικη τοποθεσια.
Τρίτη με Πέμπτη θα είμαστε Βερόνα, οπότε μάλλον θα το αφήσουμε στο χαλαρό

spideman3

New Member
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια
Πρώτη φορά κανονίσαμε ταξίδι (οικογένειακώς) στο εξωτερικό χωρίς ταξιδιωτικό γραφείο στην Βενετία. Πετάμε με Ryan Air σε λίγες ημέρες, κλείσαμε επίσης δωμάτιο 1.7 χλμ από την πλατεία. Μετά από πολύ διάβασμα κατάλαβα ότι το καλύτερο είναι να κάνω προκρατήσεις για τα τουριστικά αξιοθέατα (museum pass, https://muve.vivaticket.it/en/event...etynet&qubsh=9349762a28c1083a82eeabee9901d7aa) και ότι αποφασίσουμε ακόμη από τα official site. Ερώτηση στις παρακάτω προκρατήσεις υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίσω?
Επίσης από το αεροδρόμιο του Τρεβίζο με λεωφορείο ποια από τα δυο να κλείσω εισητήρια Book Things To Do, Attractions, and Tours | GetYourGuide
και για τα vaporeto να το κλείσω από τώρα ή από εκεί (θα πάμε Μπρούνο, Μουράτο), επίσης ότι άλλη πληροφορία θα ήταν ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ

Last edited:

paefstra

Member
Γιατι να παρεις το πανακριβο λεωφορειο απο το αεροδρομιο του Τρεβιζο οταν η Trenitalia σου δινει μιση τιμη τον συνδυασμο λεωφορειο+τρενο και φτανει στον ιδιο χρονο στο ιδιο σημειο.
Αν κλεισεις βαπορετο απο την εφαρμογη, πληρωνεις 8,5 ευρω αντι για 10 τη διαδρομη.

taxidiara

Member
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Ανδαλουσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Γιατι να παρεις το πανακριβο λεωφορειο απο το αεροδρομιο του Τρεβιζο οταν η Trenitalia σου δινει μιση τιμη τον συνδυασμο λεωφορειο+τρενο και φτανει στον ιδιο χρονο στο ιδιο σημειο.
Αν κλεισεις βαπορετο απο την εφαρμογη, πληρωνεις 8,5 ευρω αντι για 10 τη διαδρομη.
Συγγνώμη, τι εννοείς? Έχει πάει 10 ευρώ η μονή διαδρομή στο βαπορέτο στη Βενετία? o_O Είχα μείνει στο 7,5 ευρώ

paefstra

Member
Συγγνώμη, τι εννοείς? Έχει πάει 10 ευρώ η μονή διαδρομή στο βαπορέτο στη Βενετία? o_O Είχα μείνει στο 7,5 ευρώ
Που να δεις που πηγαν τα μουσεια.
Που να δεις που πηγε η εστιαση σε δοκιμασμενα προ διετιας εστιατορια. Ας ειναι καλα το Thefork (μπειτε με referral 7AD0A140 για εξτρα ποντους, μην ξεχνιομαστε).
Βαρια η Βενετια.

Last edited:

CharalP

Member
Εμείς θα είμαστε 1η κυριακή στη Βενετία, αλλά απ'οτι είδα τα βασικά (παλάτι δόγηδων,μουσείο Αγ.Μάρκου,πύργος ρολόι) δεν είναι δωρεάν, σωστά;
Επίσης επειδή δεν είμαι σίγουρος στο ψάξιμο που έκανα, με το βασικό εισητήριο για το παλάτι των δόγηδων έχω πρόσβαση και στη γέφυρα των στεναγμών-φυλακές;

CharalP

Member
Απορίες για Μουράνο-Μπουράνο:
Από A.Marco-S.Zaccaria τη γραμμη 7 προς Μουράνο
Μετά γραμμή 12 από Faro προς Μπουράνο και ξανά 12 από Μπουράνο προς Fondamende Nove!
Κατ'αρχήν τα έχω σωστά?

Επίσης το Μουράνο το βλέπεις όλο σε 3 ώρες περίπου ή πρέπει να περιοριστούμε σε κάποιες περιοχές; Σκέφτηκα να πάμε στο σταθμό Navagero και να κάνουμε τη βόλτα μας προς σταθμό Faro για να φύγουμε για Μπουράνο.

Τέλος υπάρχουν πολλά εργαστήρια γυαλιού. Που βλέπουμε επίδειξη; Περπατούμε και όπου μας αρέσει; Διάβασα ότι ύπάρχουν από δωρεάν μέχρι 5 ευρώ το άτομο. Καποιος που πήγε πρόσφατα; Νομίζω ότι πρέπει να έχει και μέσα στη Βενετια (πριν 20 χρόνια μας πήγαν με οργανομένο γκρουπ).

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω- μάλλον Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μετά γραμμή 12 από Faro προς Μπουράνο και ξανά 12 από Μπουράνο προς Fondamende Nove!
Κατ'αρχήν τα έχω σωστά?
Σωστά σε γενικές γραμμές. Ήμουν πριν 15 ημέρες στη Βενετία. Λάτρεψα την πόλη τόσο πολύ που τελικά δεν πήγαμε ούτε στο Μπουρανο, ούτε στο Μουρανο. Προτιμήσαμε να σεργιανισουμε σε αποκεντρες γειτονιές και να επισκεφτούμε μουσεία. Όμως μια εικόνα των δρομολογίων των βαπορετο την έχω γιατί την είχα μελετήσει. Να επισημάνω μόνο πως εκτός από τη γραμμή 7 που συνδέει το S. Zaccaria με το Μουρανο, υπάρχει και η γραμμη 4.1 που περνάει "εξωτερικά" (όχι δηλαδή από το μεγαλο κανάλι) και συνδέει περιμετρικά το S. Zaccaria με ciudeca, piazzale roma, fondamende nove, & murano! Για τη γραμμή 12 πολύ σωστά τα γράφεις

Consult a map | ACTV
Σου στέλνω και το link με τις γραμμές των βαπορετο, αν και φαντάζομαι θα το έχεις ήδη δει.

Last edited:

Iris_90

Member
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Κατ'αρχήν τα έχω σωστά?

Επίσης το Μουράνο το βλέπεις όλο σε 3 ώρες περίπου ή πρέπει να περιοριστούμε σε κάποιες περιοχές; Σκέφτηκα να πάμε στο σταθμό Navagero και να κάνουμε τη βόλτα μας προς σταθμό Faro για να φύγουμε για Μπουράνο.

Τέλος υπάρχουν πολλά εργαστήρια γυαλιού. Που βλέπουμε επίδειξη; Περπατούμε και όπου μας αρέσει; Διάβασα ότι ύπάρχουν από δωρεάν μέχρι 5 ευρώ το άτομο. Καποιος που πήγε πρόσφατα; Νομίζω ότι πρέπει να έχει και μέσα στη Βενετια (πριν 20 χρόνια μας πήγαν με οργανομένο γκρουπ).
@CharalP Επίδειξη φυσητού γυαλιού στη κυρίως Βενετία έχει στο Vecchia Murano Art Gallery και στο νησάκι Μουράνο εμείς πήγαμε στο ELLEGI GLASS Vetreria Artistica όπου παρακολουθείτε επίδειξη φυσητού γυαλιού και η είσοδος κοστίζει 5 ευρώ ενώ τα παιδιά κάτω των 14 μπαίνουν δωρεάν ...

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.451
Μέλη
37.271
Νεότερο μέλος
maryloulou