Ιταλία Βενετία. Πρόγραμμα-Απορίες

Viaggi

Member
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι 6-9/7.Αφιξη γύρω στις 8 το βράδυ της Τρίτης και αναχώρηση Παρασκευή μεσημέρι.Δεν έχουμε σκοπό να δούμε μουσεία παρά μόνο κάποια σημεία ενδιαφέροντος απ' έξω.Καποιος να προτείνει κάποιο ενδεικτικό πρόγραμμα καθώς και Φαγητό και ποτό;
Τετάρτη όλη τη μέρα Βενετία, Πέμπτη Μουράνο και Μπουράνο. T Fondaco dei Tadeschi για θέα στο μεγάλο κανάλι. Caffe del Doge για πολυ καλο καφέ. Il Paradiso Perduto για θαλασσινά

paefstra

Member
Καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι 6-9/7.Αφιξη γύρω στις 8 το βράδυ της Τρίτης και αναχώρηση Παρασκευή μεσημέρι.Δεν έχουμε σκοπό να δούμε μουσεία παρά μόνο κάποια σημεία ενδιαφέροντος απ' έξω.Καποιος να προτείνει κάποιο ενδεικτικό πρόγραμμα καθώς και Φαγητό και ποτό;
Πηγα στα περισσοτερα παρακατω εκτος του Μπουρανο, γιατι το Μουρανο μου φανηκε το πιο τουριστοσκηνικο που εχω δει, χασιμο χρονου. Αφου δεν θελετε μουσεια αυτη ειναι μια πληρης λιστα.
https://talesofabackpacker.com/free-things-to-do-in-venice-italy/
Για το φαι, αν κρατατε τα ματια σας ανοιχτα, θα βρειτε enotecas που πινουν κρασαρες με στρειδια η αλλα θαλασσινα στα ορθια οι Ιταλοι στα στενακια. Αχαστο το cafe Florian ομως.

vanda

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σπλιτ (ελπίζω)
Πηγα στα περισσοτερα παρακατω εκτος του Μπουρανο, γιατι το Μουρανο μου φανηκε το πιο τουριστοσκηνικο που εχω δει, χασιμο χρονου
Το Μπουράνο είναι τέλειο. Είναι λιγότερο τουριστικό από το Μουράνο και απίστευτα γραφικό με τα πολύχρωμα σπιτάκια του. Επίσης, εκεί φτιάχνονταν οι υπέροχες δαντέλες που φορούσαν οι πλούσιες Βενετσιάνες.

Μια ερώτηση ακόμα,παρόλο που είναι πολύ νωρίς.Βλεπω πως η εταιρεία μεταφορών alilaguna έχει αναστείλει την πορτοκαλί γραμμή προς Άγιο Μάρκο από αεροδρόμιο.Οποτε για να μετακινηθω,εκτός από θαλάσσιο ταξί,ο μόνος τρόπος είναι λεωφορείο μέχρι piazzale roma?

Dr Snoopy

Member
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μια ερώτηση ακόμα,παρόλο που είναι πολύ νωρίς.Βλεπω πως η εταιρεία μεταφορών alilaguna έχει αναστείλει την πορτοκαλί γραμμή προς Άγιο Μάρκο από αεροδρόμιο.Οποτε για να μετακινηθω,εκτός από θαλάσσιο ταξί,ο μόνος τρόπος είναι λεωφορείο μέχρι piazzale roma?
Η γραμμή επαναλειτουργεί,χθες αυτή πήρα για την πόλη.Επειδη όμως δεν έχει ακόμα κόσμο τερματίζει στο Rialto.

Dr Snoopy

Member
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία

paefstra

Member
Δες μεχρι τι ωρα εχει δρομολογια το βαπορετο από αεροδρομιο. Περσι το καλοκαιρι τελειωναν στις 8 το βραδυ.

Last edited:

paefstra

Member
Ότι θελήσεις ρώτα,πάντως η πόλη είναι πανέμορφη με τους λίγους τουρίστες που κυκλοφορούν
Η Βενετια ειναι το δωρο του κορωνοιου στους ταξιδιωτες. Οποιος το αγνοησει θα μετανιωσει οταν ληξει ο συναγερμος.

Last edited:

paefstra

Member
Αν γράψεις ιστορια,δεν σε ρωταω τπτ,αλλιώς θα σε ενοχλήσω πολύ!
Αν θες μια γνωμη, ακομη κι αν δεν μπειτε σε Μουσεια, στον Αγιο Μαρκο πρεπει να μπειτε. Ειναι δωρεαν, συν 5 ευρω για τον επανω οροφο και τη θεα, πηγαινετε πρωι πρωι να αποφυγετε ουρες που ειναι σχετικα μικρες τωρα με τον ιο.

Φυσικά και θέλω γνώμες,γι'αυτό αναζητώ αλλά και προσπαθώ να δώσω στο φόρουμ!Κρατάω την προτροπή σου μαζί με το Φλόριαν,που σε άλλο ποστ το είχες χαρακτηρίσει "αχαστο" @paefstra .

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.604
Μέλη
36.117
Νεότερο μέλος
NatassaF

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom