Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Η γνώμη μου είναι
Σωστό να αφήσετε το Burano για άλλη φορά.
Όσο πιο νωρίς μπορείτε πηγαίνετε κατευθείαν από p.le Roma στην piazza di San Marco με το βαπορετο. Αγοράστε από πριν online εισιτήρια "skip the line", 2 ευρώ το άτομο. Οι ουρές θα είναι μεγάλες ακόμα και στις 9 το πρωί οπότε αξίζει να κερδιςετε χρόνο. Μπαίνετε στην Βασιλική του S.Marco που είναι υπέροχη, αγοράζετε εισιτήρια για να ανεβείτε πάνω όπου μεταξύ άλλων (τα αυθεντικά άλογα από τον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης) θα απολαύσετε πραγματικά τον ναό και την θέα στην πλατεία.
Αγοράστε online για να γλυτωςετε τις ουρές και εισιτήριο για το παλάτι των δογηδων, αξίζει πραγματικά.
Όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να τα δείτε μετά, αρκεί να πάτε σε αυτά τα 2 νωρίς για να αποφύγετε όσο μπορείτε τις ουρές.
Το ponte dei sospiri & torre dell' orologio ειναι εκεί κοντά, θα τα δείτε άνετα.
Την επόμενη θα μπορούσατε πάλι νωρίς το πρωί να περάσετε από την galleria dell' academia και ελάχιστες στάσεις μετά Santa Maria Della salute.
Όσο για τη γόνδολα, αν την καψουρευεσαι τόσο, διαλέγεις ανάλογα με το χρόνο σου. Δεν ήξερα ότι το απόγευμα ειναι πιο ακριβά όπως γράφηκε παραπάνω.
 

prefontaine

Member
Μηνύματα
132
Likes
176
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όκλαντ , Νέα Ζηλανδία
Η γνώμη μου είναι
Σωστό να αφήσετε το Burano για άλλη φορά.
Όσο πιο νωρίς μπορείτε πηγαίνετε κατευθείαν από p.le Roma στην piazza di San Marco με το βαπορετο. Αγοράστε από πριν online εισιτήρια "skip the line", 2 ευρώ το άτομο. Οι ουρές θα είναι μεγάλες ακόμα και στις 9 το πρωί οπότε αξίζει να κερδιςετε χρόνο. Μπαίνετε στην Βασιλική του S.Marco που είναι υπέροχη, αγοράζετε εισιτήρια για να ανεβείτε πάνω όπου μεταξύ άλλων (τα αυθεντικά άλογα από τον ιππόδρομο της Κωνσταντινούπολης) θα απολαύσετε πραγματικά τον ναό και την θέα στην πλατεία.
Αγοράστε online για να γλυτωςετε τις ουρές και εισιτήριο για το παλάτι των δογηδων, αξίζει πραγματικά.
Όλα τα υπόλοιπα μπορείτε να τα δείτε μετά, αρκεί να πάτε σε αυτά τα 2 νωρίς για να αποφύγετε όσο μπορείτε τις ουρές.
Το ponte dei sospiri & torre dell' orologio ειναι εκεί κοντά, θα τα δείτε άνετα.
Την επόμενη θα μπορούσατε πάλι νωρίς το πρωί να περάσετε από την galleria dell' academia και ελάχιστες στάσεις μετά Santa Maria Della salute.
Όσο για τη γόνδολα, αν την καψουρευεσαι τόσο, διαλέγεις ανάλογα με το χρόνο σου. Δεν ήξερα ότι το απόγευμα ειναι πιο ακριβά όπως γράφηκε παραπάνω.
Σε ευχαριστώ Σωκράτη. Η αλήθεια είναι οτι δεν την καψουρεύομαι καθόλου. Απλά για να ικανοποιήσω το αμόρε στην περίπτωση που το επιθυμεί και να δεί την ωραιοτάτη μέσα από μια βαρκάδα...Πιθανόν να χρησιμοποιήσω το traghetto που προαναφέρθηκε...
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκιο
Σε ευχαριστώ Σωκράτη. Η αλήθεια είναι οτι δεν την καψουρεύομαι καθόλου. Απλά για να ικανοποιήσω το αμόρε στην περίπτωση που το επιθυμεί και να δεί την ωραιοτάτη μέσα από μια βαρκάδα...Πιθανόν να χρησιμοποιήσω το traghetto που προαναφέρθηκε...
Eφόσον πάτε ζευγάρι και δη ερωτευμένο αξίζει η βόλτα με τη γόνδολα, περνάς από πολύ στενά και γραφικά κανάλια που δεν θα τα δεις με το traghetto.
Οk ακούγεται πολύ τουριστικό και σίγουρα η τιμή είναι ολίγον τι εξωφρενική, αλλά αν μπορείτε να διαθέσετε τα χρήματα να την κάνετε τη βόλτα και δη όταν θα πέφτει ο ήλιος. Δεν νομίζω ότι θα το μετανιώσετε...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
Ρομαντικε, εχεις διαλεξει την πιο ρομαντικη, ομορφη, ιδιαιτερη, ξεχωριστη πολη του πλανητη! Θα σας μαγεψει! Διαφωνω για την προταση γαμου σε εστιατοριο στην Βενετια. Κανενα εστιατοριο, οσο καλο κ αν ειναι, δεν μπορει να χωρεσει την ομορφια αυτης της πολης. Παρτε μια γονδολα, οι δυο σας, ζητα απο τον γονδολιερη να σας παει σε καναλια μικρα, περα απο την κλασσικη τουριστικη διαδρομη. Θα δειτε μια Βενετια που δεν την βλεπεις με τα ποδια. Μην φοβασαι το κρυο (εγω εχω μπει σε γονδολα φεβρουαριο κ ολα οκ)... Κ μετα απο την αποδοχη της προτασης σου πατε στο εστιατοριο να το γιορτασετε μ´ενα καλο κρασι! Η ωρα η καλη!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μπορείτε να συνεχίσετε να συμβουλεύετε τον @Romantikos για τον τρόπο της πρότασης γάμου του, το δαχτυλίδι, το νυφικό της νύφης, τη λίστα γάμου και τους καλούς απογόνους εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Συμβουλές-για-Πρόταση-Γάμου.51486/unread

Για εστιατόρια και Βενετία συνεχίστε στο παρόν!
 

Romantikos

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Π
Μπορείτε να συνεχίσετε να συμβουλεύετε τον @Romantikos για τον τρόπο της πρότασης γάμου του, το δαχτυλίδι, το νυφικό της νύφης, τη λίστα γάμου και τους καλούς απογόνους εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Συμβουλές-για-Πρόταση-Γάμου.51486/unread

Για εστιατόρια και Βενετία συνεχίστε στο παρόν!
Παιδιά έχω καταλήξει τελικά στο Club del Doge restaurant που ανήκει στο The Gritti Palace...Αν κάποιος έχει πάει ας δώσει πληροφορίες αν όντως αξίζει κ αν κάτσουμε μέσα έχει την κατάλληλη θέα.....
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Καλησπέρα.
Εγω ταξιδεύω 1 με 5 Ιουνίου και διαθέτω μέχρι 150 το βράδυ και μάλλον καταλήγω στο Μέστρε.
Με 600 μέσα στη Βενετία βρίσκω κάτι πολύ πολύ μακρινά και πιστευω θα ταλαιπωρηθούμε περισσότερο απ'ότι να παίρνουμε λεωφορείο Μέστρε-Βενετία κάθε μέρα.
Πείτε ιδέες!!
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Καλησπέρα.
Εγω ταξιδεύω 1 με 5 Ιουνίου και διαθέτω μέχρι 150 το βράδυ και μάλλον καταλήγω στο Μέστρε.
Με 600 μέσα στη Βενετία βρίσκω κάτι πολύ πολύ μακρινά και πιστευω θα ταλαιπωρηθούμε περισσότερο απ'ότι να παίρνουμε λεωφορείο Μέστρε-Βενετία κάθε μέρα.
Πείτε ιδέες!!
Πολύ πολύ μακρινά μέσα στη Βενετία δεν γίνεται, είναι μικρή πόλη. Με τίποτα να μη μείνετε στο Μέστρε. Δεν αξίζει. Ποια ξενοδοχεία έχεις βρει μέσα στη Βενετία, βάλε λινκς.
 

mouratha

Member
Μηνύματα
16
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαυρίκιος
Δε τα έχω εύκαιρα σε λινκς, αλλά έβλεπα περιοχή Cannaregio, Castello και στα νησάκια Mirano και Lido..
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
825
Δε τα έχω εύκαιρα σε λινκς, αλλά έβλεπα περιοχή Cannaregio, Castello και στα νησάκια Mirano και Lido..
Cannaregio και Castello ναι, τα νησάκια άσ'τα γιατί θα χρειάζεστε vaporetto συνέχεια. Όπου και να είστε εντός Βενετίας οι αποστάσεις είναι μικρές πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.668
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom