Ιταλία Φαγητό - ποτό στη Βενετία

mariposa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εμείς θα πάμε Βενετία αρχές Αυγούστου. Από tips μου είπε μια φίλη ότι πριν 3 χρόνια που είχε πιει καφε στο Φλοριάν έξω, πλήρωσε 2 καπουτσίνο 30 ευρώ γιατί τους χρέωσαν 15 ευρώ μια μικρή ορχήστρα που έπαιζε πίσω τους. Οπότε το έχουμε στο νου μας!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Κι εμείς θα πάμε Βενετία αρχές Αυγούστου. Από tips μου είπε μια φίλη ότι πριν 3 χρόνια που είχε πιει καφε στο Φλοριάν έξω, πλήρωσε 2 καπουτσίνο 30 ευρώ γιατί τους χρέωσαν 15 ευρώ μια μικρή ορχήστρα που έπαιζε πίσω τους. Οπότε το έχουμε στο νου μας!
Τοσο εχει. Εχουμε φαει λοκ νταουν τοσους μηνες, χασαμε 100 καφεδες εξω που τους ηπιαμε σπιτι, βαλαμε και βγαλαμε φιλους στα νοσοκομεια. Αν δεν αξιζει φετος να δωσει καποιος 15 ευρω, δεν ξερω ποτε.
 

mariposa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν επιτρέπεται μέσα, μπορείς να πιεις μεσα τον καφέ, οπότε και να θαυμάσεις το εσωτερικό και να δώσεις 15 ευρώ για τους καφέδες και όχι 30! ;)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Αν επιτρεποταν περσι, ημουν ετοιμη για το high tea στο Hotel Danieli (35-40) ευρω κι ας ετρωγαμε και πετρες για μια βδομαδα μετα το ταξιδι.
Δυστυχως επιτρεποταν μονο επισκεψη στο lobby. Το αναφερω μονο για οποιον βγαζει προγραμμα και του εχει γυρισει το ματι απο την καραντινα τοσους μηνες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Για βάλε καμία έξτρα πληροφορία βρε @paefstra !Έτσι κι αλλιώς τρώω πετρες πριν το ταξίδι!
Ειναι το ξενοδοχειο που γυριστηκε ενα μερος της ταινιας Talented Mr Ripley.(δεν φευγεις Ιταλια αν δεν τη δεις καθως και τον Εμπορο της Βενετιας, Αλ Πατσινο κλπ). Ε δες την και πες μετα αν δεν θυσιαζεις μια βδομαδα με πετρες... :).
Εχουν μεινει ενας σκασμος ευρωπαιοι λογοτεχνες τους προηγουμενους αιωνες, τι να λεμε, ζωντανη ιστορια.
 

mariposa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ειναι το ξενοδοχειο που γυριστηκε ενα μερος της ταινιας Talented Mr Ripley.(δεν φευγεις Ιταλια αν δεν τη δεις καθως και τον Εμπορο της Βενετιας, Αλ Πατσινο κλπ). Ε δες την και πες μετα αν δεν θυσιαζεις μια βδομαδα με πετρες... :).
Εχουν μεινει ενας σκασμος ευρωπαιοι λογοτεχνες τους προηγουμενους αιωνες, τι να λεμε, ζωντανη ιστορια.
ωραία ιδέα, θα δω μερικές ταινίες με Βενετία πριν φύγω!
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Ας γράψω κι εγώ που φάγαμε,ίσως βοηθήσει κάποιους.
1ο βράδυ 1000 gourmet, πιτσαρία,παααααρα πολύ ωραίο φαγητό.
Επόμενη μέρα, μεσημέρι στο νησί burrano,gatto nerro,βραβευμένο με ένα αστέρι Michelin,2 άτομα με 80€.Κυριως συνταγές με ψάρια, δυστυχώς έχω αλλεργία στα μαλάκια και δεν γεύτηκα κάτι αξιόλογο,χειροποίητα μακαρόνια με ντομάτα και παρμεζάνα.Η σύζυγος μακαρόνια με καβουροψυχα.Παντως είναι η πρώτη φορά που ζήλεψα κάτι που δεν μπορώ να φάω,ένα ριζότο με θαλασσινά.Το βράδυ δυστυχώς φάγαμε σε μια τουριστοπαγιδα,το φαγητό προς απαράδεκτο αλλά με θέα άψογη(δεν κράτησα το όνομα).
Επόμενη μέρα,osteria Fanal del Codega,μπριζόλα τομαχωκ και μια συνταγή με κοτόπουλο,δύο άτομα με 110€.
Επόμενη μέρα και τελευταίο μεσημέρι,χειροποίητα μακαρόνια στο dal moros,καραξιζει τον κόπο!Εκείνο το βράδυ φάγαμε σε ένα εστιατόριο που μας πρότεινε ο γονδολιερης,αρκετά καλό φαγητό!
Aperol spritz παντού με 4-5€,πρέπει να ήπια γύρω στα 30!Καφέ στο Florian,δύο καπουτσίνο με συνοδεία μουσικής 31€.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.569
Likes
12.752
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πίτσα στο χέρι στο Fiorini συνοδεία Aperol spritz....
Aκριβως απέναντι στην τρατορία φοβερή αυθεντική καρμπονάρα με 15 ευρώ.
Το μπάτζετ μου δε σήκωνε πανάκριβα γεύματα, το ρομαντικό του θέματος δεν με ενδιέφερε καθόλου μα καθόλου όμως αλλα όπως κ ο @ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Κ ήπια αμέτρητα απερόλ δροσιστικά κ με τιμές από 3,5 ευρώ.
Πηρα τη συνταγή, γύρισα πίσω, πήγα κάβα πήρα aperol , prosecco κ το απολαμβάνω εδώ αναπολώντας :D
 
D

Delmem37668

Guest
η Βενετία είναι πολύ ακριβή πόλη και δεν έχει καλά εστιατόρια όπου ο τουρίστας μπορεί να πάει. τα καλά είναι συνήθως απλησίαστα.
για να μην πέσετε σε τουριστοπαγιδες που είναι όλα σχεδόν στο γεφύρι ριαλτο και καθ οδό προς την πλατεία σαν μάρκο και αντίστροφα μπείτε εκεί που συνήθως έχει τον περισσότερο κόσμο στις πλατείες η στους παράδρομους.. αγαπημένη πίτσα αν την βρείτε αυτή με προσιουτο κρουντο μανιτάρια πορτσινι κρέμα γάλακτος και ρόκα,.. (ρουκολα την λένε οι Ιταλοί) με βάση πάντα μοτσαρέλα και ντομάτα. και ετοιμάστε χοντρό πορτοφόλι. οι πίτσες στο χέρι είναι για γερά στομάχια..... και αντί για απερολ δοκιμάστε γκροντινο... δεν έχει αλκοόλ. και υπάρχει παντού. αποφύγετε τα τραμετζινι (καναπεδάκια) που σερβίρουν μαζι με τα απεριτίφ γιατί είναι πίτα στη μαγιονέζα και στις γαρίδες σε αποσύνθεση..., επίσης προσοχή στις τιμές...
για μετά το φαγητό αμαρο ραματζσοτι. πικρό αλλά χωνευτικό.
μια φορά που έφαγα Βενετία ήταν αυτή που πλήρωσε η εταιρία μου. και ήταν ψάρι..... αλλα όχι στη πολη...
 
Last edited by a moderator:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Επόμενη μέρα, μεσημέρι στο νησί burrano,gatto nerro,βραβευμένο με ένα αστέρι Michelin,2 άτομα με 80€.Κυριως συνταγές με ψάρια, δυστυχώς έχω αλλεργία στα μαλάκια και δεν γεύτηκα κάτι αξιόλογο,χειροποίητα μακαρόνια με ντομάτα και παρμεζάνα.Η σύζυγος μακαρόνια με καβουροψυχα.Παντως είναι η πρώτη φορά που ζήλεψα κάτι που δεν μπορώ να φάω,ένα ριζότο με θαλασσινά.
Είμαι σίγουρη ότι θα ήταν πολύ καλό, αλλά όχι, δεν έχει αστέρι. Απλά το προτείνει ο michelin guide με τις ενδείξεις: good cooking, simple restaurant.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom