Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
810
Likes
10.188
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
810
Likes
10.188
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Εε χαλαρά μην φανταστείς.. στα πιο γνωστά θα πάω . Δεν ξέρω πολλά να είμαι ειλικρινής δεν έχω ψαχτει ακόμα! Αλλά γενικά δεν είμαι τόσο των μουσείων..
Ίσως πας στο παλάτι των Δογηδων,θέλει ώρα.Μου λες δυο βραδιές,σημασία έχει πόσες μερες θα είσαι,γιατί αν φτάσεις πχ μεσημέρι έχεις μόνο μισή μέρα.Εν πασει περιπτώσει κάποιος παιρνει μια καλή ιδέα περί Βενετίας σε δυο μερες χωρίς μακροχρόνιες επεισκεψεις σε μουσεία κλπ.Αξιζει βέβαια και μια επίσκεψη στο Μπουρανο που είναι πολύ όμορφο,μια βόλτα με το βαπορετο στο Μεγάλο Κανάλι για να θαυμάσεις υπέροχα κτίρια (μπορεί να πάρεις 24ωρο εισιτήριο που έχει και το Μπουρανο μέσα) και πολύ περπάτημα για να γνωρίσεις καλύτερα την πόλη.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Για όσους ενδιαφέρονται οι γονδολιερηδες προσφέρουν έκπτωση γύρω στο 20ρικο(όλοι) ενώ ένας ένα πρωί μας πρότεινε να μας πάει με 20$,όπου δυστυχώς είχαμε άλλο πρόγραμμα και δεν την πήραμε.Αχαστο tip,αντικουνοπικο
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Η αλήθεια είναι πως στη Βενετία τα βλέπεις ολα και σε 2 μέρες!

Κατά τη γνώμη μου όμως όσο περισσότερο κάτσει κάνεις τόσο καλύτερο. Στις 2 μέρες θα αισθάνεσαι ότι θα θέλεις κ άλλο και ας τα έχεις δει όλα.

Επίσης έχε κατά νου ότι οι ωραίες βόλτες στην πόλη είναι το απόγευμα μετά τις 6-7 που δεν έχει τόσο πολύ κόσμο! Εμείς δηλαδή νιώθαμε ότι το πρωί δεν το ευχαριστιόμαστε. Το λέω αυτό για να μη νομίζεις ότι θα έχεις 2 ημέρες γεμάτες γιατί κάποιες ώρες απλά θα είστε στριμωγμένοι ανάμεσα σε κόσμο και θα προσπαθείτε να περάσετε απέναντι καμια γέφυρα. Καλύτερα το πρωί να πηγαίνετε στις γειτονιές εκτός κέντρου, στα παλάτια και στα γύρω νησιά και το απόγευμα να γυρνάτε στο κέντρο.
Αυτά τουλάχιστον κάναμε εμείς στην προ covid εποχή.

Εμείς είχαμε μεινει 4μιση μέρες (4 διανυκτερεύσεις) και το ευχαριστήθηκαμε!
Η Βενετία παρόλα τα οποία μειονεκτήματα της είναι φανταστική πόλη. Η πιο όμορφη που έχω δει! Οπωσδήποτε αξίζει να πάει κάποιος και να κάτσει όσες περισσότερες μέρες αντέχει η τσέπη του! Φαντάζομαι ότι τώρα η κατάσταση θα είναι ακόμα καλύτερη λόγω του περιορισμένου τουρισμού.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Η πιο όμορφη που έχω δει! Οπωσδήποτε αξίζει να πάει κάποιος και να κάτσει όσες περισσότερες μέρες αντέχει η τσέπη του!
Εδώ μόνο διαφωνώ. Για μένα θέλει περισσότερες ημέρες.
Η αλήθεια είναι πως στη Βενετία τα βλέπεις ολα και σε 2 μέρες!
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Για όσους ενδιαφέρονται οι γονδολιερηδες προσφέρουν έκπτωση γύρω στο 20ρικο(όλοι) ενώ ένας ένα πρωί μας πρότεινε να μας πάει με 20$,όπου δυστυχώς είχαμε άλλο πρόγραμμα και δεν την πήραμε.Αχαστο tip,αντικουνοπικο
Καλησπέρα..να ρωτήσω η γόνδολα κοστίζει 80 ευρώ το άτομο η μοιράζεται με όσους είναι πάνω.. είναι μισή ώρα ή βόλτα?
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Καλησπέρα.Ο επίσημος κατάλογος είναι 80€ μέχρι τις 19.00 και από εκεί και πέρα πάει στα 100€.Ναι, επιμερίζεται στα άτομα που είναι επάνω και μέχρι 6.Χωρίς να κρατάω ακριβώς χρόνο πρέπει ναναι γύρω στα 40 λεπτά
 

Nasia91

Member
Μηνύματα
7
Likes
10
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και ψάχνω πληροφορίες για την Βενετία.. θέλουμε να ταξιδέψουμε μέσα Δεκεμβρίου όμως φοβάμαι λόγο του καιρού.. έχω διαβάσει ότι από Νοέμβριο μέχρι Ιανουάριο είναι περίεργα γιατί κάνει πλημμύρες λόγο βροχής. Θα ήθελα πληροφορίες από άτομα που έχουν ταξιδέψει αυτή την εποχή και αν όλα πήγαν καλά ακόμα και με βροχή.. :rolleyes-80:. * Έχω κι άλλες ερωτήσεις περί μετακινήσεων κτλ ελπίζω να μην κουράσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.. :lol: :lol:
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.850
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και ψάχνω πληροφορίες για την Βενετία.. θέλουμε να ταξιδέψουμε μέσα Δεκεμβρίου όμως φοβάμαι λόγο του καιρού.. έχω διαβάσει ότι από Νοέμβριο μέχρι Ιανουάριο είναι περίεργα γιατί κάνει πλημμύρες λόγο βροχής. Θα ήθελα πληροφορίες από άτομα που έχουν ταξιδέψει αυτή την εποχή και αν όλα πήγαν καλά ακόμα και με βροχή.. :rolleyes-80:. * Έχω κι άλλες ερωτήσεις περί μετακινήσεων κτλ ελπίζω να μην κουράσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.. :lol: :lol:
:welcome2:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
έχω ταξιδέψει μέσα Νοεμβρίου το 2017 , είμασταν πολύ τυχεροί ο καιρός ήταν καταπληκτικός σχεδόν ανοιξιάτικος, είχε ελάχιστες πλυμμήρες και σε κάποια λίγα σημεία είχαν τοποθετήσει κάποιες μέρες εξέδρες ξυλινες, οι μετακινήσεις γινόντουσαν χωρίς κανένα προβλημα, η πολή μαγική, ήταν η τρίτη φορά που πήγα, μιλάμε για την ίσως ομορφότερη πολη του κόσμου κατα την γνώμη μου, έχω την εντύπωση ότι αν πέσεις σε περίοδο έντονων βροχοπτώσεων και έχει έντονες πλυμμήρες να μην απολάυσετε την πόλη. Αν μπορείς να το κλείσεις όχι πολλές μέρες πριν έτσι ώστε να έχεις πρόβλεψη καιρού θα ήταν το ιδανικό, διαφορετικά ρισκάρεις.

με μια γρηγορη ματιά τις επόμενες 14 μέρες για παράδειγμα άνετα πας Βενετία δεν δίνει βροχές και η θερμοκρασία την μέρα είναι 10-15 βαθμούς μιά χαρά δλδ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom