Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

D

Delmem38130

Guest
Κοίταξα τα κιτάπια μου για να δω ημερομηνίες. 16 Δεκεμβρίου 2017 Βενετία. Η πόλη σχεδόν άδεια, θερμοκρασίες κοντά στο 0, αλλά χωρίς βροχή ή χιόνι, αξέχαστη εμπειρία να περπατάς σχεδόν ερημικά από τις 9 το βράδυ και μετά. Νομίζω θα την δεις με τελείως διαφορετικό μάτι, αξίζει να το κάνεις το ταξίδι. Μακριά από Βουδαπέστες, Βιέννες και Πράγες χριστουγεννιάτικα.


View attachment 376984
View attachment 376985
με Volotea είχες πάει?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και ψάχνω πληροφορίες για την Βενετία.. θέλουμε να ταξιδέψουμε μέσα Δεκεμβρίου όμως φοβάμαι λόγο του καιρού.. έχω διαβάσει ότι από Νοέμβριο μέχρι Ιανουάριο είναι περίεργα γιατί κάνει πλημμύρες λόγο βροχής. Θα ήθελα πληροφορίες από άτομα που έχουν ταξιδέψει αυτή την εποχή και αν όλα πήγαν καλά ακόμα και με βροχή.. :rolleyes-80:. * Έχω κι άλλες ερωτήσεις περί μετακινήσεων κτλ ελπίζω να μην κουράσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.. :lol: :lol:
Έχω κάνει δύο χειμώνες στη Βενετία με χιόνια και πλημύρες για κάποιες μέρες. Λιγότερος τουρισμός και αυτά που φοβάσαι δεν ενοχλούν
 
D

Delmem38130

Guest
σε ρώτησα γιατί είχα βρεθεί 15 με 18/12/2017 εκεί.. ωραία ήταν αλλά πολύ κρυο, στο vaporreto το βραδυ..
από την άλλη, είχαν στολίσει στην πλατεία και ηταν άμορφα..
και 'έχετε δικιο, είναι καλύτερα χωρίς τα γεμάτα με κόσμο μαγαζιά και σοκάκια..
 

Attachments

maria_va

Member
Μηνύματα
71
Likes
475
Καλησπέρα! Είμαι νέο μέλος και ψάχνω πληροφορίες για την Βενετία.. θέλουμε να ταξιδέψουμε μέσα Δεκεμβρίου όμως φοβάμαι λόγο του καιρού.. έχω διαβάσει ότι από Νοέμβριο μέχρι Ιανουάριο είναι περίεργα γιατί κάνει πλημμύρες λόγο βροχής. Θα ήθελα πληροφορίες από άτομα που έχουν ταξιδέψει αυτή την εποχή και αν όλα πήγαν καλά ακόμα και με βροχή.. :rolleyes-80:. * Έχω κι άλλες ερωτήσεις περί μετακινήσεων κτλ ελπίζω να μην κουράσω... Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους μου απαντήσουν.. :lol: :lol:
Αν και νομίζω ότι το έχουν καλύψει το θέμα οι προηγούμενοι, επειδή χθες γύρισα από Βενετία, θέλω να σου πω να μην σκέφτεσαι τίποτα, να πας. Αυτή την εποχή το φαινόμενο της παλίρροιας είναι έντονο αλλά το σύστημα MOSE δουλεύει και το πολύ πολύ να υπάρχουν νερά σε κάποια σημεία για κανα δίωρο. Οι Ιταλοί στα καίρια σημεία έχουν ξύλινες πλατφόρμες για να περνάει ο κόσμος αλλά μπορείς εύκολα να διαλέξεις μια εναλλακτική διαδρομή και να μην συναντήσεις νερά. Αν και πολλοί το διασκεδάζουν και πηγαίνουν επίτηδες στα νερά.
Υπάρχει και εφαρμογή που μπορείς να βλέπεις την πρόβλεψη της παλίρροιας.

Την ημέρα που είχε έντονη παλίρροια ήταν κάπως έτσι:
venice1.jpg
venice2.jpg

Εγώ ήμουν τυχερή, είχε υπέροχο καιρό. Μόλις έπεφτε ο ήλιος βέβαια έκανε κρύο. Αλλά μέσα στα στενά και τα σοκάκια της Βενετίας το κόβει, οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει κανένα θέμα να πας τον χειμώνα. Είναι μια εντυπωσιακή πόλη, τόσο ξεχωριστή από οποιαδήποτε άλλη, που νομίζω ότι τώρα που η κοσμοπλημμύρα είναι κάπως περιορισμένη, είναι ευκαιρία να την επισκεφτεί κάποιος. Βέβαια αν ψάχνεις το χριστουγεννιάτικο πνεύμα της κεντρικής Ευρώπης, δεν είμαι σίγουρη ότι θα το βρεις στην Βενετία. Ό,τι και να αποφασίσεις, καλά να περάσεις!!
 

Millson

Member
Μηνύματα
20
Likes
22
Καλησπερα,θα βρεθω αρχες Μαρτιου στη Βενετια για 2 μερες και θα ηθελα να μου προτεινετε καποια αξιολογα αξιοθεατα που αξιζει να δω.Ευχαριστω εκ των προτερων
 

connosp

Member
Μηνύματα
388
Likes
825
Καλησπερα,θα βρεθω αρχες Μαρτιου στη Βενετια για 2 μερες και θα ηθελα να μου προτεινετε καποια αξιολογα αξιοθεατα που αξιζει να δω.Ευχαριστω εκ των προτερων
Βαλε στο προγραμμα σου το παρακατω και θα μεινεις απόλυτα ικανοποημενος απο την θεα, ααα ειναι και free απλα θελει κρατηση.
T Fondaco Rooftop Terrace Venice | DFS | T Galleria
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Εκλεισα για το καλοκαιρι 2 στοπ οβερ 1,5 μερας στη Βενετια επιτηδες.
Οσο περισσοτερα διαβαζω για την πολη, τοσο περισσοτερα εχω να δω.
Το πρωτο με τον γιο μου, αλλα μαλλον θα του βγαζω μονο φωτογραφιες για ινσταγκραμ, no hope.
Παρολα αυτα, εχω μεγαλη συγκινηση, ακομη και γι αυτο.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
986
Likes
2.072
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Εκλεισα για το καλοκαιρι 2 στοπ οβερ 1,5 μερας στη Βενετια επιτηδες.
Οσο περισσοτερα διαβαζω για την πολη, τοσο περισσοτερα εχω να δω.
Το πρωτο με τον γιο μου, αλλα μαλλον θα του βγαζω μονο φωτογραφιες για ινσταγκραμ, no hope.
Παρολα αυτα, εχω μεγαλη συγκινηση, ακομη και γι αυτο.
Πάρε και καμιά ομπρελίτσα μαζί, ρίχνει κάτι ξαφνικές μπόρες το καλοκαίρι! Να περάσετε τέλεια!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.906
Πάρε και καμιά ομπρελίτσα μαζί, ρίχνει κάτι ξαφνικές μπόρες! Να περάσετε τέλεια!
Εχω παει 5 φορες καλοκαιρι στην Ιταλια, η μια Βενετια, ουτε μια φορα βροχη. Μονο την ανοιξη ειδα. Ας παρω ομως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom