Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πας Μπουράνο, κάνεις μια βολτίτσα, χαζεύεις τα πολύχρωμα σπίτια, πίνεις και ένα καφεδάκι και φεύγεις σε 2-3 ώρες. Μουράνο αν πας στο μουσείο γυαλιού και στην επίδειξη θες 4-5 ώρες. Αν βγάλεις ημερήσιο για το βαπορέτο όταν επιστρέψεις Βενετία κάνε βόλτες στο μεγάλο κανάλι ημέρα και νύχτα.
 

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
ωραία ευχαριστώ πολυ!

Πιο βαπορετο παει στο Μουράνο αν γνωρίζει καποιος
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Google Maps

2-3 ώρες σε κάθε νησί είναι αρκετές εκτός αν καθίσεις για φαγητό , καφέ κλπ
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πιο βαπορετο παει στο Μουράνο αν γνωρίζει καποιος
Νο 12 από F.te Nove "A"
Νο 4.1 από F.te Nove "B"
Για επιστροφή αν θες να πας στη πλατεία Αγίου Μάρκου με το 4.1 μέχρι San Marco-San Zaccaria"D"
Με το Νο 1 πας σε όλο το μεγάλο κανάλι.
 

Kola22

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Τον Ιούλιο πρόκειται να παω με πλοίο Βενετία για πρώτη φορά, απο Ηγουμενίτσα. Το δωμάτιο το έκλεισα απο booking, σε κεντρικό σημειο στο San Polo, και μου στειλανε μήνυμα με κάτι περίεργα link για πληρωμή online 7 μερες το αργότερο, νωριτερα και για check in online. Ωστε , λεει, να μου σταλούν και οι κωδικοι του δωματίου για να μπούμε. Γνωριζει κανεις, τι παίζει με ολο αυτο? Συνηθίζεται? Επίσης οποιος εχει πάει με τον ίδιο τρόπο, θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις. Αντέχεται 25ωρες ταξίδι?...
 
D

Delmem38110

Guest
Τον Ιούλιο πρόκειται να παω με πλοίο Βενετία για πρώτη φορά, απο Ηγουμενίτσα. Το δωμάτιο το έκλεισα απο booking, σε κεντρικό σημειο στο San Polo, και μου στειλανε μήνυμα με κάτι περίεργα link για πληρωμή online 7 μερες το αργότερο, νωριτερα και για check in online. Ωστε , λεει, να μου σταλούν και οι κωδικοι του δωματίου για να μπούμε. Γνωριζει κανεις, τι παίζει με ολο αυτο? Συνηθίζεται? Επίσης οποιος εχει πάει με τον ίδιο τρόπο, θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις. Αντέχεται 25ωρες ταξίδι?...
θα κλείσετε καμπίνα εννοείτε διαφορετικά δεν παλεύετε. και θα επιλέξετε μια καλή εταιρία , είναι σαν να πας μίνι κρουαζιέρα. έχω πολλά χρόνια να το κάνω αυτό αλλά πάντα μου άρεσε.
για την μπουκιγκ μην κάνεις τίποτε αν δεν είσαι σίγουρος σίγουρη ότι τα λινκ δεν είναι από αυτούς.
πάρε τηλέφωνο. 00800127605 είναι δωρεάν.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τον Ιούλιο πρόκειται να παω με πλοίο Βενετία για πρώτη φορά, απο Ηγουμενίτσα. Το δωμάτιο το έκλεισα απο booking, σε κεντρικό σημειο στο San Polo, και μου στειλανε μήνυμα με κάτι περίεργα link για πληρωμή online 7 μερες το αργότερο, νωριτερα και για check in online. Ωστε , λεει, να μου σταλούν και οι κωδικοι του δωματίου για να μπούμε. Γνωριζει κανεις, τι παίζει με ολο αυτο? Συνηθίζεται? Επίσης οποιος εχει πάει με τον ίδιο τρόπο, θα ήθελα να μου πει εντυπώσεις. Αντέχεται 25ωρες ταξίδι?...
Είμαι καραβολάτρης και γενικά λατρεύω τα ταξίδια με πλοία, ακόμα και τα πολύωρα. ΟΜΩΣ: ειδικά για τη γραμμή της Βενετίας (αλλά και της Ανκόνα) θα πρέπει να σε προετοιμάσω ότι συνήθως παίζουν μεγάλες καθυστερήσεις στις αφιξοαναχωρήσεις! (οι καλοκαιρινές καθυστερησούλες στο Αιγαίο είναι κυριολεκτικά "πταίσματα" μπρος σε αυτά που δυστυχώς συμβαίνουν στις γραμμές της Ιταλίας- και ειδικά της βορείου). Επομένως να έχεις το νου σου για πιθανή αναθεώρηση ωραρίου (να τσεκάρεις πάντα το email & το μηνύματά σου για ενημέρωση από την εταιρεία- ευτυχώς ενημερώνουν έγκαιρα). Επίσης το πλοίο Αστερίων (btw με αυτό ταξιδεύετε?) που κάνει τη γραμμή της Βενετίας είχε βγάλει πρόσφατα κάποια προβληματάκια με την ταχύτητά του΄και τις μηχανές του, πράγμα που έκανε τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Βέβαια πρόσφατα έκανε συντήρηση και δεξαμενισμό, οπότε μάλλον τα όποια θέματα θα πρέπει να λύθηκαν. Πάντως γενικά σε όλες τις εταιρείες της Ιταλίας υπάρχουν καθυστερήσεις.
Σε κάθε περίπτωση μια ωραία δίκλινη καμπίνα με το έτερον ήμισυ ή την παρέα, κατεβασμένο netflix ή όποια άλλη streaming πλατφόρμα (από σήμερα και Disney Plus 😀) γουσταρεις στο κινητό ή tablet, και όλα γίνονται πιο καλά. Τσέκαρε και τα combo menus του εστιατορίου ή ακόμα καλύτερα φάτε στο εστιατόριο ala-carte (πιο χλιδάτα). Πέρσι το καλοκαίρι γύρισα ακτοπλοικώς από Ρόδο Πειραιά (16 ώρες) και πραγματικά ευχαριστηθήκαμε ταξίδι[/QUOTE]
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οχι κατηγορηματικα. Ουτε καν βαλιτσα με ροδες παλευεται. Οι γεφυρες καθε λιγα μετρα εχουν σκαλακια
Το φανταζόμουν αυτό με το καρότσι αλλά ήθελα να το ακούσω! Μετά σκεφτόμουν να κυκλοφορούμε χωρίς καρότσι αλλά πόσο θα αντέξει η μικρή...
Όσο αφορά βαλίτσες, είχα σκεφτεί να μέναμε Μέστρε. Και για τις βαλίτσες αλλά κ για τα πάνω κάτω στο δωμάτιο (να υπάρχει ασανσέρ δλδ).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Το φανταζόμουν αυτό με το καρότσι αλλά ήθελα να το ακούσω! Μετά σκεφτόμουν να κυκλοφορούμε χωρίς καρότσι αλλά πόσο θα αντέξει η μικρή...
Όσο αφορά βαλίτσες, είχα σκεφτεί να μέναμε Μέστρε. Και για τις βαλίτσες αλλά κ για τα πάνω κάτω στο δωμάτιο (να υπάρχει ασανσέρ δλδ).
Πηγαινετε σε 2 χρονια χωρις καροτσι. Οχι Μεστρε, κριμα καπου να το καψετε ετσι το ταξιδι. αρκει να κλεισετε σε χοτελ που κανει σταση το βαπορετο απο αεροδρομιο. Υπαρχουν μαρσιπποι για μπαμπαδες με 2,5 χρονα παντως.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πηγαινετε σε 2 χρονια χωρις καροτσι. Οχι Μεστρε, κριμα καπου να το καψετε ετσι το ταξιδι. αρκει να κλεισετε σε χοτελ που κανει σταση το βαπορετο απο αεροδρομιο. Υπαρχουν μαρσιπποι για μπαμπαδες με 2,5 χρονα παντως.
Μπορεί να περιμένει λίγο ακόμα η Βενετία λοιπόν... Σ' ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom