Ιταλία Βενετία και Βερόνα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ετοιμάζομαι και εγώ να επισκεφθώ για πρώτη φορά τη Βενετία (plus Βερόνα, plus λίμνη Γκαρντα) για 6 ημέρες στα μέσα Ιουλιου και θα ήθελα τα φώτα σας.
1. Έχω κάνει κράτηση σε 2 καταλυματα στη Βενετία και σύντομα θα πρέπει να ακυρώσω το ένα. Το πρώτο βρίσκεται στο sestiere του Santa Croce (και όπως βλέπω στο χάρτη όχι πολύ μακριά από το Μεγάλο Κανάλι). Το δεύτερο είναι στο sestiere του Castello, όχι πολύ μακριά από την πλατεία Αγίου Μαρκου και είναι κοντά προς την "εξωτερική" πλευρά του νησιού. Τείνω να προτιμήσω το πρώτο (Santa croce) λόγω καλύτερης τιμης, αλλά πως είναι γενικά η περιοχή?
2. Σκέφτομαι από το αεροδρόμιο να προτιμήσω το βαπορετο της Ali laguna, για να μη σερνω βαλίτσες από την piazzale roma στο ξενοδοχείο, εάν πάω με το λεωφορείο. Είναι καλή ιδέα? Καποια άλλη εναλλακτική για να φτάσω ξενοδοχείο, χωρίς να σερνω ρόδες στα σοκάκια για πολύ ώρα? Επιπλέον λόγω και του Ali laguna σκεφτομαι αρκετά σοβαρά να βγάλω την κάρτα των 72 ωρών για τα βαπορετα, δεδομένου κιόλας ότι σκεφτομαι να πάω και στο Μπουρανο. Αξίζει οικονομικά?
3. Επειδή έχω μια αδυναμία στα έργα του Τιτσιανο κ του Τιντορετο ήθελα να ρωτήσω (γιατί έχω κάπου μπερδευτεί με κάποια αξιοθέατα) σε ποιες εκκλησίες κ σε ποιες πινακοθηκες μπορώ να δω αντιπροσωπευτικα έργα τους?
4. Έχω βάλει 2 βραδια διαμονή στη Βερόνα (από Βερόνα επιστρέφω Αθήνα) κ σκεφτομαι να επισκεφτώ με λεωφορείο το Sirmione. Αξίζει τον κόπο ή θα χάσω χρόνο από πράγματα που μπορώ να δω στη Βερόνα?
5. Η Gardaland είναι κοντά στη Βερόνα? Πας με συγκοινωνία? Έχω και το έτερο ήμισυ που είναι "παιχνιδιαρικο"🙂😄
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Ετοιμάζομαι και εγώ να επισκεφθώ για πρώτη φορά τη Βενετία (plus Βερόνα, plus λίμνη Γκαρντα) για 6 ημέρες στα μέσα Ιουλιου και θα ήθελα τα φώτα σας.
1. Έχω κάνει κράτηση σε 2 καταλυματα στη Βενετία και σύντομα θα πρέπει να ακυρώσω το ένα. Το πρώτο βρίσκεται στο sestiere του Santa Croce (και όπως βλέπω στο χάρτη όχι πολύ μακριά από το Μεγάλο Κανάλι). Το δεύτερο είναι στο sestiere του Castello, όχι πολύ μακριά από την πλατεία Αγίου Μαρκου και είναι κοντά προς την "εξωτερική" πλευρά του νησιού. Τείνω να προτιμήσω το πρώτο (Santa croce) λόγω καλύτερης τιμης, αλλά πως είναι γενικά η περιοχή?
2. Σκέφτομαι από το αεροδρόμιο να προτιμήσω το βαπορετο της Ali laguna, για να μη σερνω βαλίτσες από την piazzale roma στο ξενοδοχείο, εάν πάω με το λεωφορείο. Είναι καλή ιδέα? Καποια άλλη εναλλακτική για να φτάσω ξενοδοχείο, χωρίς να σερνω ρόδες στα σοκάκια για πολύ ώρα? Επιπλέον λόγω και του Ali laguna σκεφτομαι αρκετά σοβαρά να βγάλω την κάρτα των 72 ωρών για τα βαπορετα, δεδομένου κιόλας ότι σκεφτομαι να πάω και στο Μπουρανο. Αξίζει οικονομικά?
3. Επειδή έχω μια αδυναμία στα έργα του Τιτσιανο κ του Τιντορετο ήθελα να ρωτήσω (γιατί έχω κάπου μπερδευτεί με κάποια αξιοθέατα) σε ποιες εκκλησίες κ σε ποιες πινακοθηκες μπορώ να δω αντιπροσωπευτικα έργα τους?
4. Έχω βάλει 2 βραδια διαμονή στη Βερόνα (από Βερόνα επιστρέφω Αθήνα) κ σκεφτομαι να επισκεφτώ με λεωφορείο το Sirmione. Αξίζει τον κόπο ή θα χάσω χρόνο από πράγματα που μπορώ να δω στη Βερόνα?
5. Η Gardaland είναι κοντά στη Βερόνα? Πας με συγκοινωνία? Έχω και το έτερο ήμισυ που είναι "παιχνιδιαρικο"🙂😄
1, Αφού λες στο Santa Croce το κατάλυμα είναι κοντά στο μεγάλο κανάλι και έχεις σκοπό να βγάλεις και κάρτα 72 ωρών κλείσε εκεί, αν και θα βοηθούσε να μας έλεγες τα καταλύματα για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
2. Αν δεν μας πεις το κατάλυμα δε μπορούμε να σου πούμε τι σε εξυπηρετεί.
3. Είμαι εντελώς άσχετος, δες όμως εδώ.
4. Αξίζει το κόπο η Sirmione, μη χάσεις την ευκαιρία να την επισκεφτείς.
5. Δε γνωρίζω.
 
D

Delmem38110

Guest
Ετοιμάζομαι και εγώ να επισκεφθώ για πρώτη φορά τη Βενετία (plus Βερόνα, plus λίμνη Γκαρντα) για 6 ημέρες στα μέσα Ιουλιου και θα ήθελα τα φώτα σας.
1. Έχω κάνει κράτηση σε 2 καταλυματα στη Βενετία και σύντομα θα πρέπει να ακυρώσω το ένα. Το πρώτο βρίσκεται στο sestiere του Santa Croce (και όπως βλέπω στο χάρτη όχι πολύ μακριά από το Μεγάλο Κανάλι). Το δεύτερο είναι στο sestiere του Castello, όχι πολύ μακριά από την πλατεία Αγίου Μαρκου και είναι κοντά προς την "εξωτερική" πλευρά του νησιού. Τείνω να προτιμήσω το πρώτο (Santa croce) λόγω καλύτερης τιμης, αλλά πως είναι γενικά η περιοχή?
2. Σκέφτομαι από το αεροδρόμιο να προτιμήσω το βαπορετο της Ali laguna, για να μη σερνω βαλίτσες από την piazzale roma στο ξενοδοχείο, εάν πάω με το λεωφορείο. Είναι καλή ιδέα? Καποια άλλη εναλλακτική για να φτάσω ξενοδοχείο, χωρίς να σερνω ρόδες στα σοκάκια για πολύ ώρα? Επιπλέον λόγω και του Ali laguna σκεφτομαι αρκετά σοβαρά να βγάλω την κάρτα των 72 ωρών για τα βαπορετα, δεδομένου κιόλας ότι σκεφτομαι να πάω και στο Μπουρανο. Αξίζει οικονομικά?
3. Επειδή έχω μια αδυναμία στα έργα του Τιτσιανο κ του Τιντορετο ήθελα να ρωτήσω (γιατί έχω κάπου μπερδευτεί με κάποια αξιοθέατα) σε ποιες εκκλησίες κ σε ποιες πινακοθηκες μπορώ να δω αντιπροσωπευτικα έργα τους?
4. Έχω βάλει 2 βραδια διαμονή στη Βερόνα (από Βερόνα επιστρέφω Αθήνα) κ σκεφτομαι να επισκεφτώ με λεωφορείο το Sirmione. Αξίζει τον κόπο ή θα χάσω χρόνο από πράγματα που μπορώ να δω στη Βερόνα?
5. Η Gardaland είναι κοντά στη Βερόνα? Πας με συγκοινωνία? Έχω και το έτερο ήμισυ που είναι "παιχνιδιαρικο"🙂😄

1) όποιο είναι κοντά μεταξύ ριαλτο και πλατείας άγιου μάρκου. αν δώσεις χάρτες θα σου πω καλύτερα.
εγώ θα έμενα στην πλατεία. και τριγύρω απόσταση.
2). το βαπορετο δίνει άλλη αίσθηση όταν επισκέπτεσαι την πόλη από τη θαλασσα.
3) αυτό θα σε βοηθήσει.
4) αξίζει τον κόπο αλλά είναι χρονοβόρα το σιρμιονε είναι κοντά.
γνώμη μου να τα αφήσετε την επόμενη φορά για να δείτε καλύτερα τη λίμνη. εστίασε το διήμερο στη Βερόνα που είναι πανέμορφη.
δες και το πρόγραμμα στην αρένα αν ταιριάζει να δεις κάτι. εδώ είναι εμπειρία. μετά την όπερα φαγητό μπροστά από την αρένα ρεζερβέ αν το αντέχει η τσέπη σου.
5) είναι κοντά έχει λεωφορεία η και τρένο λεωφορείο, θα μπορούσες να τη συνδυάσεις με το σιρμιονε όλη την μέρα και το βράδυ πτώμα στο ξενοδοχείο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το ξενοδοχείο που βρίσκεται στο Santa croce είναι αυτό
Cà Del Tentor, Venice, Italy
Και αυτό που είναι στο castello είναι αυτό
Casa in Laguna, Venice, Italy
Χίλια ευχαριστώ και τους 2 σας για τις τόσο άμεσες απαντήσεις
 
D

Delmem38110

Guest
Το ξενοδοχείο που βρίσκεται στο Santa croce είναι αυτό
Cà Del Tentor, Venice, Italy
Και αυτό που είναι στο castello είναι αυτό
Casa in Laguna, Venice, Italy
Χίλια ευχαριστώ και τους 2 σας για τις τόσο άμεσες απαντήσεις
δεν θα έμενα ούτε στο ένα ούτε στο άλλο γιατί απλά είναι πολύ μακριά από την πλατεία για τα γούστα και την ηλικία μου, θέλουν πολύ περπάτημα και τα δυο.. αν είναι να διάλεγα ένα από τα δύο σίγουρα θα έμενα στο στο ca del tenor. κοντά στον σταθμό και στο ριαλτο.
ξενοδοχείο για βερονα επιλέξατε? αν ναι ποιο, βασικά που κοντά.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Βερόνα έκλεισα σε αυτό
Dimora Montecchi B&B, Verona, Italy
Όσο για τη Βενετία, πίστεψέ με δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω κατι αξιοπρεπες μέσα στο κέντρο, στις ημερομηνίες ακριβώς που θέλω (δεδομένης και της μετάβασης στη Βερόνα), και σε κάπως νορμάλ τιμή. Πάντως ακόμα και τώρα ψιλοκοιταζω μήπως βρω και κάτι άλλο...Εννοείται είμαι ανοιχτός σε προτάσεις τόσο για Βερόνα κ Βενετία
 
D

Delmem38110

Guest
Βερόνα έκλεισα σε αυτό
Dimora Montecchi B&B, Verona, Italy
Όσο για τη Βενετία, πίστεψέ με δυσκολεύτηκα αρκετά να βρω κατι αξιοπρεπες μέσα στο κέντρο, στις ημερομηνίες ακριβώς που θέλω (δεδομένης και της μετάβασης στη Βερόνα), και σε κάπως νορμάλ τιμή. Πάντως ακόμα και τώρα ψιλοκοιταζω μήπως βρω και κάτι άλλο...Εννοείται είμαι ανοιχτός σε προτάσεις τόσο για Βερόνα κ Βενετία
στη βενετια αν το επιτρέπει το πορτοφόλι σου οτιδήποτε κοντα στην πλατεία σαν μαρκο. αλλά οι γνώμες διίστανται.
και το πρώτο ξενοδοχείο που επέλεξες είναι σε καλή σχετικά θέση και αξιόλογο.

στη Βερόνα εκεί που έχω κάνει κύκλο και στην γραμμή που είναι η κορσο πορτα νουοβα.
αυτό το ξενοδοχείο είναι ότι πρέπει η άλλο παρόμοιο εκεί κοντά.
8.png
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
είναι κρίμα, ενώ έχετε μόνο 6 μέρες να τις σπαταλήσετε σε Γκάρντα και Σιρμιόνε, ενώ μόνο για τη Βενετία σας χρειάζονται τουλάχιστον 4 μέρες. Πότε θα προλάβετε να δείτε και τους ζωγράφους που θέλετε? ΄Ολη η ομορφιά στη Βενετία είναι να περπατάς, να κάθεσαι και ν΄αγναντεύεις και μετά πάλι να περπατάς, να χάνεσαι στα δρομάκια, να χαζεύεις, να αφουγκράζεσαι, να κάθεσαι για ένα ποτήρι κρασί και να βλέπεις τον κόσμο να περνά.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
είναι κρίμα, ενώ έχετε μόνο 6 μέρες να τις σπαταλήσετε σε Γκάρντα και Σιρμιόνε, ενώ μόνο για τη Βενετία σας χρειάζονται τουλάχιστον 4 μέρες. Πότε θα προλάβετε να δείτε και τους ζωγράφους που θέλετε? ΄Ολη η ομορφιά στη Βενετία είναι να περπατάς, να κάθεσαι και ν΄αγναντεύεις και μετά πάλι να περπατάς, να χάνεσαι στα δρομάκια, να χαζεύεις, να αφουγκράζεσαι, να κάθεσαι για ένα ποτήρι κρασί και να βλέπεις τον κόσμο να περνά.
ε πες τα χρυσόστομη...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
στη βενετια αν το επιτρέπει το πορτοφόλι σου οτιδήποτε κοντα στην πλατεία σαν μαρκο. αλλά οι γνώμες διίστανται.
και το πρώτο ξενοδοχείο που επέλεξες είναι σε καλή σχετικά θέση και αξιόλογο.

στη Βερόνα εκεί που έχω κάνει κύκλο και στην γραμμή που είναι η κορσο πορτα νουοβα.
αυτό το ξενοδοχείο είναι ότι πρέπει η άλλο παρόμοιο εκεί κοντά.
View attachment 395895
Χίλια ευχαριστώ, θα σκαναρω τα ξενοδοχεία της περιοχής που κυκλωσες. Πάντως το Σιρμιονε μου έχει κάνει εντονο κλικ για μια έστω ολιγοωρη εκδρομουλα. Βλέπω ότι θα έχει κ συναυλία των simple minds στην αρένα το πρώτο βράδυ που θα είμαστε Βερόνα:)
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.424
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Με βοήθησε απίστευτα το συγκεκριμένο link, επομένως οπωσδήποτε επίσκεψη στην santa Maria della salute και στη Gallerie de l' academia
Και μια ακόμα ερώτηση: για το παλάτι των Δογηδων να προτιμήσω από πριν αγορά ηλεκτρονικού εισιτηρίου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom