Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.994

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η Βενετια δεν θα περιμενει γιατι θα γεμισει κινεζους. Αφηστε το ενα τριημερο στη γιαγια γιατι ουτε στα 4 θα θυμαται πως ηταν η Βενετια οταν μεγαλωσει.
Είναι προσωπική μας ανάγκη να την πάρουμε. Την αφήσαμε ήδη στη γιαγιά για 10 μερες για ένα road trip στο νότιο Τιρόλο. Θέλουμε να πάμε κάπου με τη μικρή Σεπτέμβρη-αρχες Οκτώβρη για ένα 3ημερακι. Θα βρούμε κάτι άλλο... Απλά από τα κοντινά είναι το μόνο που μας ενθουσιάζει. Θα δούμε...
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Η Βενετια δεν θα περιμενει γιατι θα γεμισει κινεζους. Αφηστε το ενα τριημερο στη γιαγια γιατι ουτε στα 4 θα θυμαται πως ηταν η Βενετια οταν μεγαλωσει.
Δε θέλω να σε ταράξω αλλά αν κρίνω από το πως ήταν τα πράγματα στο πρόσφατο ταξίδι μου στην Ιταλία (όχι Βενετία) μάλλον δε θα περιμένουμε τους Κινέζους για να γεμίσει η Βενετία! Θα πέσει πολύ στριμωξίδι φέτος!
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα πέσει πολύ στριμωξίδι φέτος!
Μόλις επέστρεψε η κόρη μου.
Λαοθάλασσα λέει δεν ευχαριστήθηκαν. Μόνο νωρίς το πρωί ήταν όμορφα.
Εγώ πήγα πέρσι Ιούλιο όταν ακόμη δεν ταξίδευε ο κόσμος και ήταν όνειρο.
Την ημέρα είχε κόσμο τόσο όσο κ κυρίως Ιταλούς πρωί κ βράδυ όμως ήταν σχεδόν έρημα . Απόλαυση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.994
Προπερσι Αυγουστο τα παιδια επαιζαν μπαλα στις μικρες πλατειες με τα πηγαδια ακομη και στη San Marco και το βραδυ σκιαζοσουν απο την ερημια.
Μια φορα το ζεις αυτο.
Αλλα τι με νοιαζει, η Βενετια εχει να δεις πολλα περισσοτερα απο τα 2ημερα must see των γκρουπαδικων επισκεψεων.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Η αλήθεια είναι πως στη Βενετία τα βλέπεις ολα και σε 2 μέρες!

Κατά τη γνώμη μου όμως όσο περισσότερο κάτσει κάνεις τόσο καλύτερο. Στις 2 μέρες θα αισθάνεσαι ότι θα θέλεις κ άλλο και ας τα έχεις δει όλα.

Επίσης έχε κατά νου ότι οι ωραίες βόλτες στην πόλη είναι το απόγευμα μετά τις 6-7 που δεν έχει τόσο πολύ κόσμο! Εμείς δηλαδή νιώθαμε ότι το πρωί δεν το ευχαριστιόμαστε. Το λέω αυτό για να μη νομίζεις ότι θα έχεις 2 ημέρες γεμάτες γιατί κάποιες ώρες απλά θα είστε στριμωγμένοι ανάμεσα σε κόσμο και θα προσπαθείτε να περάσετε απέναντι καμια γέφυρα. Καλύτερα το πρωί να πηγαίνετε στις γειτονιές εκτός κέντρου, στα παλάτια και στα γύρω νησιά και το απόγευμα να γυρνάτε στο κέντρο.
Αυτά τουλάχιστον κάναμε εμείς στην προ covid εποχή.

Εμείς είχαμε μεινει 4μιση μέρες (4 διανυκτερεύσεις) και το ευχαριστήθηκαμε!
Η Βενετία παρόλα τα οποία μειονεκτήματα της είναι φανταστική πόλη. Η πιο όμορφη που έχω δει! Οπωσδήποτε αξίζει να πάει κάποιος και να κάτσει όσες περισσότερες μέρες αντέχει η τσέπη του! Φαντάζομαι ότι τώρα η κατάσταση θα είναι ακόμα καλύτερη λόγω του περιορισμένου τουρισμού.
Εμείς μείναμε 7 νύχτες το 1982, αρχές Σεπτεμβρίου. Πήγαμε στο Μουράνο, Μπουράνο, Λίντο, επισκεφθήκαμε τη Μπιενάλε, είδαμε τη φαντασμαγορική Regatta Storica (στην καλύτερη θέση παρακαλώ, εντελώς τυχαία) και τις γιορτές στο δρόμο (ξυλοπόδαροι, φωτιές, θεατρικά δρώμενα, μουσικές κλπ.), κάτσαμε στην πλατεία Σαν Μάρκο και στο Φλοριάν για καφέ, διασχίσαμε τη γέφυρα των στεναγμών και είδαμε τα φοβερά υπόγεια των βασανιστηρίων, τον ΄Αγιο Μάρκο, το Παλάτι των δόγηδων, είδαμε το τότε καμένο θέατρο του Γκολντόνι, την γκαλερί Gugenheim, την ελληνική συνοικία, επισκεφθήκαμε τη γέφυρα του Ριάλτο, και τη Santa Maria de la salutte απέναντι, είδαμε δεκάδες δρομάκια, γεφυράκια, μαγαζάκια, στενά, αδιέξοδα, πλατείες και πηγάδια, κανάλια και καναλάκια και κάναμε τουλάχιστον 6 φορές το Gran Canal με το βαπορέτο. Γόνδολα μόνο δεν πήραμε, μας φάνηκε σαχλή η όλη φάση, ήταν πιο ωραία να τους παρακολουθείς από πάνω να γλιστράνε στα κανάλια. Μέναμε σ΄ενα μέτριο ξενοδοχείο στο Μέστρε μπροστά στον σταθμό με πρωινό, παίρναμε το τρένο και όλη μέρα τριγυρνούσαμε στη Βενετία μέχρι αργά το βράδυ. Φαγητό σε απόμερους δρόμους (πίτσα ή μακαρονάδα) ή υλικά για πικ νικ από μικρά μπακάλικα. Επίσης μια μέρα πήραμε το τρένο και πήγαμε πρωί-πρωί στη Φλωρεντία και γυρίσαμε αργά το βράδυ. Είχαμε άπειρες ώρες να χαζέψουμε, να σταματήσουμε, να κάτσουμε, να ρεμβάσουμε, να κάνουμε γνωριμίες με τους φοβερούς Ιταλούς, να ψωνίσουμε μικροπράγματα, να σκεφθούμε, να δούμε. Το θέμα είναι να έχει κανείς κέφι και όρεξη, όλα τα άλλα βρίσκονται. Ούτε κινητά είχαμε, ούτε ίντερνετ, ούτε τίποτα, μια χαρά ταξιδεύαμε χωρίς το παραμικρό άγχος. Απόδειξη ότι θυμάμαι όλες τις εικόνες τόσο καλά ύστερα από 40 χρόνια. Θυμάμαι ότι όταν βγήκα από τον σταθμό, έμεινα άναυδη και όταν έφθασα στην πλατεία του Αγίου Μάρκου, έκατσα σ΄ένα σκαλοπάτι και αρνήθηκα να προχωρήσω πριν μπορέσω να αφομοιώσω πρώτα την τόση ομορφιά που έβλεπα γύρω μου!
Μην αγχώνεστε παιδιά, απολαύστε το ταξίδι!;):clap:
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Οχι κατηγορηματικα. Ουτε καν βαλιτσα με ροδες παλευεται. Οι γεφυρες καθε λιγα μετρα εχουν σκαλακια
Το ταξίδι έγινε Μπολόνια - Φλωρεντία τελικά. Πάλι άχτι μου μείνε η Βενετία. (Σόρρυ για το άουτ οφ τοπικ).
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλημέρα και καλή Κυριακή,
Την ερχόμενη Κυριακή πετάμε με τους συμφοιτητές μου για Βενετία όπου θα μείνουμε 4 μέρες.
Πρωινή άφιξη και αργά το απόγευμα αναχώρηση.
Έχω φτιάξει στο μυαλό μου ένα πρόγραμμα και θα ήθελα να μου πείτε πως το βρίσκετε και αν έχετε να προτείνετε κάποια καλύτερη εναλλακτική.
1η μέρα - Κυριακή:
Έχω βγάλει μια διαδρομή στο google maps την οποία θέλω να ακολουθήσω.
Rialto Mercato ACTV Fermata/Stop to Campo Santa Margherita
Από εκεί και πέρα το απόγευμα επιστροφή στο δωμάτιο και το βράδυ φαγητό στο Trattoria alla madonna.
2η μέρα - Δευτέρα:
Ξεκινάμε από ριάλτο μάρκετ που θα είναι πλέον ανοιχτή και περνάμε στο καναρέτζιο όπου κάνουμε βόλτα. Καταλήγουμε στο ξενοδοχείο το απόγευμα και το βράδυ φαγητό κάπου και ποτό στο Skyline.
3η μέρα: Murano - Burano εκδρομή
4η μέρα: Καστέλο και τελευταία βόλτα άγιο μάρκο
Θα ήθελα να μου πείτε πως σας φαίνεται το πρόγραμμα, αν έχω παραλείψει κάτι και προτάσεις για φαγητό.
Επίσης ποια είναι η τιμή για Βόλτα με γόνδολα, και ποια μέρα προτείνεται να γίνει
Ευχαριστώ εκ των προτέρων😃
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
437
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η βόλτα με γόνδολα πριν τρία χρόνια κόστιζε εκατό ευρω και εκατόν είκοσι αν είχε και τροβαδούρο επάνω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom