Ιταλία Βενετία - πληροφορίες για αξιοθέατα

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Προσπαθώ να θυμηθώ αν είχα πληρώσει είσοδο στον Άγιο Μάρκο στην Βενετία και δεν θυμάμαι. Τώρα όμως διαβάζω πως έχει ένα skip the line 6 ευρώ.

Να το κλείσω για τώρα τελος Απριλίου ή μπαίνεις πάλι δωρεάν, όπως νομίζω πως μπήκα και παλιά;
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Το καλοκαίρι ειχε είσοδος η εκκλησία.Δεν θυμάμαι να είχε skip the line επιλογή,έτσι κι αλλιώς πέντε-δεκα ατομα ήταν μπροστά μας.Δεν μπορώ να σε συμβουλεύσω τι να κάνεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Προσπαθώ να θυμηθώ αν είχα πληρώσει είσοδο στον Άγιο Μάρκο στην Βενετία και δεν θυμάμαι. Τώρα όμως διαβάζω πως έχει ένα skip the line 6 ευρώ.

Να το κλείσω για τώρα τελος Απριλίου ή μπαίνεις πάλι δωρεάν, όπως νομίζω πως μπήκα και παλιά;
Η εισοδος στην εκκλησια ειναι δωρεαν. Ο επανω οροφος με τα αλογα της Κων/πολης εχει εισιτηριο.
Κατ, 'εμε αξιζει πολυ και η θεα απο το "μπαλκονι".
Οταν πηγα το 2020 στην εκκλησια γινονταν εργα στα ψηφιδωτα και υπηρχε προσβαση μονο στον πανω οροφο, απο τον οποιο και εβλεπες να ψηφιδωτα καλυτερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προσπαθώ να θυμηθώ αν είχα πληρώσει είσοδο στον Άγιο Μάρκο στην Βενετία και δεν θυμάμαι. Τώρα όμως διαβάζω πως έχει ένα skip the line 6 ευρώ.
Να το κλείσω για τώρα τελος Απριλίου ή μπαίνεις πάλι δωρεάν, όπως νομίζω πως μπήκα και παλιά;
τα skip the line δεν ειναι official απ οτι ξερω με οτι σημαινει αυτο. τικετς μονο επι τοπου (3€).
θυμιζω οτι για τα "θρησκευτικα καθηκοντα" η εισοδος ειναι βεβαια δωρεαν απο την πλαινη εισοδο 8-19.30...
δηλ μην κλεισεις τπτ...
 

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Εμείς θα είμαστε 1η κυριακή στη Βενετία, αλλά απ'οτι είδα τα βασικά (παλάτι δόγηδων,μουσείο Αγ.Μάρκου,πύργος ρολόι) δεν είναι δωρεάν, σωστά;
Επίσης επειδή δεν είμαι σίγουρος στο ψάξιμο που έκανα, με το βασικό εισητήριο για το παλάτι των δόγηδων έχω πρόσβαση και στη γέφυρα των στεναγμών-φυλακές;
 

CharalP

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Απορίες για Μουράνο-Μπουράνο:
Από A.Marco-S.Zaccaria τη γραμμη 7 προς Μουράνο
Μετά γραμμή 12 από Faro προς Μπουράνο και ξανά 12 από Μπουράνο προς Fondamende Nove!
Κατ'αρχήν τα έχω σωστά?

Επίσης το Μουράνο το βλέπεις όλο σε 3 ώρες περίπου ή πρέπει να περιοριστούμε σε κάποιες περιοχές; Σκέφτηκα να πάμε στο σταθμό Navagero και να κάνουμε τη βόλτα μας προς σταθμό Faro για να φύγουμε για Μπουράνο.

Τέλος υπάρχουν πολλά εργαστήρια γυαλιού. Που βλέπουμε επίδειξη; Περπατούμε και όπου μας αρέσει; Διάβασα ότι ύπάρχουν από δωρεάν μέχρι 5 ευρώ το άτομο. Καποιος που πήγε πρόσφατα; Νομίζω ότι πρέπει να έχει και μέσα στη Βενετια (πριν 20 χρόνια μας πήγαν με οργανομένο γκρουπ).
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Απορίες για Μουράνο-Μπουράνο:
Από A.Marco-S.Zaccaria τη γραμμη 7 προς Μουράνο
Μετά γραμμή 12 από Faro προς Μπουράνο και ξανά 12 από Μπουράνο προς Fondamende Nove!
Κατ'αρχήν τα έχω σωστά?
Σωστά σε γενικές γραμμές. Ήμουν πριν 15 ημέρες στη Βενετία. Λάτρεψα την πόλη τόσο πολύ που τελικά δεν πήγαμε ούτε στο Μπουρανο, ούτε στο Μουρανο. Προτιμήσαμε να σεργιανισουμε σε αποκεντρες γειτονιές και να επισκεφτούμε μουσεία. Όμως μια εικόνα των δρομολογίων των βαπορετο την έχω γιατί την είχα μελετήσει. Να επισημάνω μόνο πως εκτός από τη γραμμή 7 που συνδέει το S. Zaccaria με το Μουρανο, υπάρχει και η γραμμη 4.1 που περνάει "εξωτερικά" (όχι δηλαδή από το μεγαλο κανάλι) και συνδέει περιμετρικά το S. Zaccaria με ciudeca, piazzale roma, fondamende nove, & murano! Για τη γραμμή 12 πολύ σωστά τα γράφεις

Consult a map | ACTV
Σου στέλνω και το link με τις γραμμές των βαπορετο, αν και φαντάζομαι θα το έχεις ήδη δει.
 
Last edited:

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Απορίες για Μουράνο-Μπουράνο:
Από A.Marco-S.Zaccaria τη γραμμη 7 προς Μουράνο
Μετά γραμμή 12 από Faro προς Μπουράνο και ξανά 12 από Μπουράνο προς Fondamende Nove!
Κατ'αρχήν τα έχω σωστά?

Επίσης το Μουράνο το βλέπεις όλο σε 3 ώρες περίπου ή πρέπει να περιοριστούμε σε κάποιες περιοχές; Σκέφτηκα να πάμε στο σταθμό Navagero και να κάνουμε τη βόλτα μας προς σταθμό Faro για να φύγουμε για Μπουράνο.

Τέλος υπάρχουν πολλά εργαστήρια γυαλιού. Που βλέπουμε επίδειξη; Περπατούμε και όπου μας αρέσει; Διάβασα ότι ύπάρχουν από δωρεάν μέχρι 5 ευρώ το άτομο. Καποιος που πήγε πρόσφατα; Νομίζω ότι πρέπει να έχει και μέσα στη Βενετια (πριν 20 χρόνια μας πήγαν με οργανομένο γκρουπ).
@CharalP Επίδειξη φυσητού γυαλιού στη κυρίως Βενετία έχει στο Vecchia Murano Art Gallery και στο νησάκι Μουράνο εμείς πήγαμε στο ELLEGI GLASS Vetreria Artistica όπου παρακολουθείτε επίδειξη φυσητού γυαλιού και η είσοδος κοστίζει 5 ευρώ ενώ τα παιδιά κάτω των 14 μπαίνουν δωρεάν ...
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.748
Ήμουν πριν 15 ημέρες στη Βενετία. Λάτρεψα την πόλη τόσο πολύ που τελικά δεν πήγαμε ούτε στο Μπουρανο, ούτε στο Μουρανο. Προτιμήσαμε να σεργιανισουμε σε αποκεντρες γειτονιές και να επισκεφτούμε μουσεία.
WOW.
Καλωσηρθες στο κλαμπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.498
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom