Ιταλία Βενετία - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Αν το ξενοδοχείο δεν είναι σε απόσταση περπατήματος απο την προβλήτα θα πρέπει να υπολογίσεις χρόνο/κόστος και για τη διαδρομή με λεωφορείο μέχρι το βαπορέτο
Αυτο ηταν απο τα πρωτα που κοιταξα γιατι ειδα μεγαλο μηκος στο νησι. Ειναι διπλα στην προβλητα, γι αυτο το ειδα θετικα.
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Χμ, ελεγα να μην παω ουτε σε αυτα τα ποσα. Εξ ου και και προεκυψε η σκεψη για Lido.

Στα 166 τωρα.
Θα κοιταξω και την τελευταια στιγμη, μαλλον.
Δεν ξέρω τι εποχή θα πας, αλλά για Νοέμβριο του 19 οι τιμές είναι περίπου 80€ και τον Δεκέμβριο 50€ (από το official site).

Το ξενοδοχείο είναι σε καταπληκτική θέση και VLF.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Δεν ξέρω τι εποχή θα πας, αλλά για Νοέμβριο του 19 οι τιμές είναι περίπου 80€ και τον Δεκέμβριο 50€ (από το official site).

Το ξενοδοχείο είναι σε καταπληκτική θέση και VLF.
Επειδη ελεγα για ανοιξη φοβουμενη την aqua alta, οι τιμες εκτοξευονται. Ομως ειδα κατι πολυ ελκυστικα εισιτηρια για τον χειμωνα με τις τιμες των ξενοδοχειων ακριβως στα επιπεδα που αναφερεις και εχω αρχισει να το σκεφτομαι. Μονο που λογω ελλειψης διαθεσιμου χρονου θα αναγκαστω να περιοριστω σε ενα σαββατοκυριακο. Δεν ειναι πολυ λιγο?
 
Μηνύματα
620
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Θεωρώ ότι ένα ΣΚ είναι σαν να μην πήγες ποτέ. Εγώ έκατσα 4-5 μέρες και μου φάνηκε πολύ λίγο.

Δεν έχω πάει high season αλλά η πόλη μου φάνηκε απίστευτη τα Χριστούγεννα.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Εκλεισε κι ο γιος μου με την οικογενεια του αυγουστο αρχες σε πολυ ελκυστικες τιμες μεσα στη βενετια για τεσσερα βραδυα...θα παμε μεσα στα νερα,που λεει κι ο εγγονος μου!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Παιδιά sos. Θέλω τη βοήθειά/ συμβουλή σας.

Έχω κανονίσει εδώ και καιρό ταξίδι στη Βενετία. Ω ναι. Φεύγουμε την Παρασκευή και θα μείνουμε 2 μέρες. Όλα όσα έχουν γίνει προφανώς με έχουν προβληματίσει και προσπαθώ να δω τι θα κάνω.
Αρχικά ετοιμάζω ένα mail στο ξενοδοχείο για να με ενημερώσει για την κατάσταση εκεί, και τι μπορεί να γίνει με τα χρήματα μιας και είναι non refundable. Βέβαια μιλάμε για πιο εξτρίμ περίπτωση τώρα, οπότε ελπίζω να δείξουν κατανόηση.
Ταυτόχρονα προσπαθώ να φτιάξω εναλλακτικά σενάρια για να μην χάσω (και) τα αεροπορικά.

Ένα σχέδιο είναι να μείνουμε Πάντοβα και να περάσουμε το διήμερο εκεί με επίσκεψη στη Βιτσέντζα. Εδώ αποκλείεται τελείως η Βενετία αν η κατάσταση είναι όντως χάλια εκεί. Αν πάλι βελτιωθεί το πράγμα, θα είμαστε πολύ κοντά για επίσκεψη έστω και αυθημερόν.

Το δεύτερο σχέδιο ξεκινάει με Πάντοβα μεν, αλλά την δεύτερη μέρα να γίνει αυθημερόν επίσκεψη Μπολώνια. Επιστροφή Πάντοβα έτσι ώστε να είμαστε και κοντά το πρωί για να πάρουμε την πτήση μας (10.30) από το Μάρκο Πόλο. Εδώ η Βενετία είναι εντελώς εκτός.

Το τελευταίο σενάριο είναι να κλείσω αυτιά και να πάω στο ξενοδοχείο που έχω κλείσει. Και ο Θεός βοηθός.

Απλά αν κάποιος είναι εκεί, μένει εκεί, πήγε...χτες ή κάτι τέτοιο θα με βοηθούσε μεταφέροντας τι αντίκρισε.
Εγώ μπήκα σε αρκετές live κάμερες και δεν είδα πουθενά νερό και κόσμο να περπατάει μια χαρά, αλλά μπορεί να είναι η εξαίρεση.

Επίσης, οποιαδήποτε συμβουλή/ ιδέα είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη....
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Παιδιά sos. Θέλω τη βοήθειά/ συμβουλή σας.

Έχω κανονίσει εδώ και καιρό ταξίδι στη Βενετία. Ω ναι. Φεύγουμε την Παρασκευή και θα μείνουμε 2 μέρες. Όλα όσα έχουν γίνει προφανώς με έχουν προβληματίσει και προσπαθώ να δω τι θα κάνω.
Αρχικά ετοιμάζω ένα mail στο ξενοδοχείο για να με ενημερώσει για την κατάσταση εκεί, και τι μπορεί να γίνει με τα χρήματα μιας και είναι non refundable. Βέβαια μιλάμε για πιο εξτρίμ περίπτωση τώρα, οπότε ελπίζω να δείξουν κατανόηση.
Ταυτόχρονα προσπαθώ να φτιάξω εναλλακτικά σενάρια για να μην χάσω (και) τα αεροπορικά.

Ένα σχέδιο είναι να μείνουμε Πάντοβα και να περάσουμε το διήμερο εκεί με επίσκεψη στη Βιτσέντζα. Εδώ αποκλείεται τελείως η Βενετία αν η κατάσταση είναι όντως χάλια εκεί. Αν πάλι βελτιωθεί το πράγμα, θα είμαστε πολύ κοντά για επίσκεψη έστω και αυθημερόν.

Το δεύτερο σχέδιο ξεκινάει με Πάντοβα μεν, αλλά την δεύτερη μέρα να γίνει αυθημερόν επίσκεψη Μπολώνια. Επιστροφή Πάντοβα έτσι ώστε να είμαστε και κοντά το πρωί για να πάρουμε την πτήση μας (10.30) από το Μάρκο Πόλο. Εδώ η Βενετία είναι εντελώς εκτός.

Το τελευταίο σενάριο είναι να κλείσω αυτιά και να πάω στο ξενοδοχείο που έχω κλείσει. Και ο Θεός βοηθός.

Απλά αν κάποιος είναι εκεί, μένει εκεί, πήγε...χτες ή κάτι τέτοιο θα με βοηθούσε μεταφέροντας τι αντίκρισε.
Εγώ μπήκα σε αρκετές live κάμερες και δεν είδα πουθενά νερό και κόσμο να περπατάει μια χαρά, αλλά μπορεί να είναι η εξαίρεση.

Επίσης, οποιαδήποτε συμβουλή/ ιδέα είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη....
Έχω γράψει ιστορία για ταξίδι με βάση την Πάντοβα/Μπολώνια. Μπορείς να πάρεις ιδέες
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@James εγω που εχω παει ξανα και εχω τσαλαβουτησει στον Αγιο Μαρκο θα πήγαινα κανονικά. Καποιες τουριστικες επιχειρήσεις θα ειναι κλειστές, μάλλον θα δυσκολευτειτε σε κάποιες μετακινήσεις, αλλά μπορεί ο κόσμος να είναι λιγοτερος και στο τέλος να την χαρείτε και με εναν διαφορετικό τρόπο.
Πάντως λενε οτι περιμένουν άσχημο καιρό σήμερα (?) οπότε θέλει παρακολούθηση. Σίγουρα στείλε στον ξενοδοχο και μπες σε ιταλικά μέσα. Που θα έχετε κλείσει? Έχετε πάει ξανά?
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είναι η πρώτη φορά που πάμε, όλο κάτι τύχαινε και πήγαινε παραπίσω. Στο ξενοδοχείο έχω στείλει και περιμένω απάντηση.
Έχω κλείσει στο Locanta Poste Vecia, είναι πολύ κοντά στη Ριάλτο.

Μωρέ εγώ κοιτάω συνεχώς, αλλά να περπατάω πάνω σε εξέδρες, να μην μπορέσουμε ενδεχομένως να πάμε και στα άλλα νησιά, και να γίνουμε και μούσκεμα...δε ξέρω. Είμαι πολύ προβληματισμένος.

Εσύ πήγες και είχε νερά όπως τώρα? Διότι τώρα είναι η δεύτερη χειρότερη φορά μετά το 1966!

Πφφ. Εγώ είμαι σχεδόν ψημένος να ρισκάρω, η σύζυγος όμως όχι και τόσο! :eek: (παντόφλα ε?)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Είναι η πρώτη φορά που πάμε, όλο κάτι τύχαινε και πήγαινε παραπίσω. Στο ξενοδοχείο έχω στείλει και περιμένω απάντηση.
Έχω κλείσει στο Locanta Poste Vecia, είναι πολύ κοντά στη Ριάλτο.

Μωρέ εγώ κοιτάω συνεχώς, αλλά να περπατάω πάνω σε εξέδρες, να μην μπορέσουμε ενδεχομένως να πάμε και στα άλλα νησιά, και να γίνουμε και μούσκεμα...δε ξέρω. Είμαι πολύ προβληματισμένος.

Εσύ πήγες και είχε νερά όπως τώρα? Διότι τώρα είναι η δεύτερη χειρότερη φορά μετά το 1966!

Πφφ. Εγώ είμαι σχεδόν ψημένος να ρισκάρω, η σύζυγος όμως όχι και τόσο! :eek: (παντόφλα ε?)
Οχι δεν ηταν τοσο πλημμυρισμενη η πλατεια, καμια σχεση, αλλα δεν τη διέσχιζες. Και μέσα στη Βενετία διαφορα στενά ηταν αδιάβαστα, οπότε έπρεπε να κάνουμε κύκλους. Αλλά είχε πλάκα.

Το ξενοδοχείο ειναι κοντα σε στάση βαπορετο οπότε δεν θα ταλαιπωρηθειτε.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το ξενοδοχείο ειναι κοντα σε στάση βαπορετο οπότε δεν θα ταλαιπωρηθειτε.
Επί τούτου έκλεισα και το συγκεκριμένο. Λόγω της στάσης.

Όντως και αυτό θα έχει την πλάκα του. Μπουρμπουλήθρες να μην κάνουμε, κατά τα άλλα θα αντέξουμε πιστεύω.
Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και περιμένω να δω τι έχουν να πουν και τα άλλα μέλη (αν πουν!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom