Ιταλία Συνδυασμοί προορισμών με Βενετία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.419
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ας συνδράμω κι εγω με τους προβληματισμούς μου.... Βρήκα κάτι εισητηριακια μούρλια για Βενετία περί τα μέσα Σεπτεμβρίου, διάρκεια ταξιδιου 1 εβδομάδα . Όλα καλά μέχρι εδώ....
Οι απορίες είναι οι εξής:
Πρωτον τη Βενετία δε την έχω δει οπότε πρέπει να της αφιερώσω λίγο χρόνο αλλά πόσο?? (ελπίζω Σεπτεμβρη να μη ζεχνει)
Δευτερον ποιος είναι ένας αξιόλογος προορισμός εκεί κοντά (στο 3ωρο)που δε θα σπάσει τη μπάνκα και αξίζει να του αφιερώσω τις 4 πρώτες μερούλες (επιστροφή έχω απο Βενετία 6 το πρωί οπότε οι 3?? Τελευταίες μέρες θα αφιερωθουν σ αυτή)
Τα φώτα σας παρακαλώ!!!
Η μοναδική πόλη σε απόσταση 3 ωρών απο τη Βενετία με ΜΜΜ που να αξίζει να της αφιερώσεις 4 μέρες είναι η Φλωρεντία! Αλλά αναρωτιέμαι, θα φτάσεις Βενετία, θα είναι η πρώτη φορά που την επισκέπτεσαι και χωρίζεις τις μέρες σου σε 3 στην Βενετία και 4 κάπου αλλού τριγύρω χωρίς να θέλεις όμως να μετακινηθείς;....
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Πάντως εμείς πέρυσι που κάναμε ένα μικρό τουρ Τορίνο-Μιλάνο-Πάντοβα-Βενετία-Μπολόνια, μετακινούμασταν πολύ φθηνά και με blabla car, απλά ίσως θέλει λίγη προσοχή για απάτες, να τσεκάρετε προφίλ, κριτικές, κτλ (εμείς δεν είχαμε κανένα θέμα).

Η Πάντοβα συμπαθητική αλλά δε μου φάνηκε κάτι το τρομερό (σε σχέση τουλάχιστον με άλλες ιταλικές πόλεις). Η Βερόνα πρέπει να είναι ωραία αλλά δεν βόλεψε να πάμε (γενικά γυρνούσαμε Ελλάδα και απλά το συνδυάσαμε και ταξιδέψαμε περνώντας από γνωστούς/παιδιά που δουλεύαμε μαζί, οπότε το πρόγραμμα βγήκε με βάση το που βόλευε να πάμε, κι απλά πήραμε και το πρώτο πρωινό τραίνο από Πάντοβα και πεταχτήκαμε και ως τη Βενετία, που για'μένα άξιζε ακόμα πιο πολύ πριν σκάσουν όλοι οι τουριστές).
Μπολόνια επίσης ενδιαφέρουσα λόγω κόσμου-ιστορίας-πολιτικής, αλλά αυτό είναι και κάπως πιο υποκειμενικό.

Για Φλωρεντία δυστυχώς δεν έχω άποψη.
Αν δεν έχεις κλείσει τα εισιτήρια πάντως και το σκέφτεσαι πχ για Φλωρεντία, δες και μήπως βολεύει να πετάξεις σε μία πόλη και να γυρίσεις από άλλη.

Αλλιώς κι εγώ ίσως να έσπαγα από μία μέρα στις πόλεις που αναφέρθηκαν πιο πάνω (και ίσως παραπάνω στη Βερόνα), ενώ και η Σλοβενία ακούγεται ενδιαφέρουσα.
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Λουμπλιανα απο Τεργεστη σε 1,5 ωρα. Εχει καποια πραγματα να δεις εκει γυρω, πολυ ενδιαφεροντα.
Αυτο κανονισα σε εναν μηνα απο τωρα.
Λιγη προσοχη στα λεωφορεια για Σλοβενια γιατι αν αργησεις να κλεισεις τα βρισκεις ακριβα φετος.
Καλησπέρα θα κάνω και εγώ Λουμπλιάνα- Βενετία τον Ιούλη. Τα εισιτήρια τα έκλεισα 19ε καλά είναι?
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η μοναδική πόλη σε απόσταση 3 ωρών απο τη Βενετία με ΜΜΜ που να αξίζει να της αφιερώσεις 4 μέρες είναι η Φλωρεντία! Αλλά αναρωτιέμαι, θα φτάσεις Βενετία, θα είναι η πρώτη φορά που την επισκέπτεσαι και χωρίζεις τις μέρες σου σε 3 στην Βενετία και 4 κάπου αλλού τριγύρω χωρίς να θέλεις όμως να μετακινηθείς;....
Δεν είπα ότι δεν θέλω να μετά κινηθώ είπα ότι δε θέλω να είμαι κάθε μέρα κι αλλου. Επειδή το έχω κάνει, δεν είναι του στυλ μου και δε θα το ευχαριστηθώ. Μου αρέσει να μένω 3-4 μέρες στις πόλεις όχι να τις "ξεπεταω"
Υγ. Φλωρεντία την είχα σκεφτεί κι εγώ. Ευχαριστώ πολύ για την "ψήφο εμπιστοσύνης" χαχχαχαχαχα
Υγ. 2 Η Βενετια εξυπηρειται όλο το χρόνο από το επαρχιακό αεροδρόμιο που είναι κοντά μου με τιμές εξευτελιστικες οπότε η επιλογή να πάω και δεύτερη κ Τρίτη φορά μου είναι πιο εύκολη ακόμα κι από το να πάω πχ. Αθήνα (γι αυτό την έχω ρίξει λίγο στις μέρες)
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν είπα ότι δεν θέλω να μετά κινηθώ είπα ότι δε θέλω να είμαι κάθε μέρα κι αλλου. Επειδή το έχω κάνει, δεν είναι του στυλ μου και δε θα το ευχαριστηθώ. Μου αρέσει να μένω 3-4 μέρες στις πόλεις όχι να τις "ξεπεταω"
Υγ. Φλωρεντία την είχα σκεφτεί κι εγώ. Ευχαριστώ πολύ για την "ψήφο εμπιστοσύνης" χαχχαχαχαχα
Υγ. 2 Η Βενετια εξυπηρειται όλο το χρόνο από το επαρχιακό αεροδρόμιο που είναι κοντά μου με τιμές εξευτελιστικες οπότε η επιλογή να πάω και δεύτερη κ Τρίτη φορά μου είναι πιο εύκολη ακόμα κι από το να πάω πχ. Αθήνα (γι αυτό την έχω ρίξει λίγο στις μέρες)

Αν τελικά επιλέξετε τη Βερόνα για 3-4 μέρες, κοιτάξτε και την περίπτωση για μονοήμερη από εκεί στο Sirmione. Γενικά οι πόλεις γύρω απ'τη λίμνη Garda προσεγγίζονται εύκολα απ'τη Βερόνα και με τρένο και με λεωφορείο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.985
Αν τελικά επιλέξετε τη Βερόνα για 3-4 μέρες, κοιτάξτε και την περίπτωση για μονοήμερη από εκεί στο Sirmione. Γενικά οι πόλεις γύρω απ'τη λίμνη Garda προσεγγίζονται εύκολα απ'τη Βερόνα και με τρένο και με λεωφορείο.
Τα αξιοθεατα της Βερονας τα τελειωσαμε σε μια μερα. Οντως θελει κι αλλα να γεμισει το 4ημερο. Μονο η Φλωρεντια το γεμιζει επαξια.
 

Paparouna27

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχουμε κλείσει εισιτήρια από Αθηνα για Βενετία 9-13 Μαΐου. Αρχικά σκεφτήκαμε τα μείνουμε 4 ημέρες Βενετία αλλά βλέπω ότι παίζει να είναι πολλές. Αρα σκεφτόμαστε τα εξής σενάρια 1) να πάμε 2 ημέρες Φλωρεντια και 2 Βενετία αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για να δεις την κάθε μια από αυτές ικανοποιητικά η θα τις κάψεις. 2) Να μείνουμε 3 ημέρες Βενετία και να δούμε κ τα νησάκια Μουράνο και Μπουρανο και να πάμε 1 ημέρα με διανυκτέρευση Βερονα. Τι μου προτείνετε με δεδομένο ότι πετάμε προς και απο Βενετία; Την Δευτέρα 13/5 η πτήση μας είναι μεσημεριανή 16:30.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχουμε κλείσει εισιτήρια από Αθηνα για Βενετία 9-13 Μαΐου. Αρχικά σκεφτήκαμε τα μείνουμε 4 ημέρες Βενετία αλλά βλέπω ότι παίζει να είναι πολλές. Αρα σκεφτόμαστε τα εξής σενάρια 1) να πάμε 2 ημέρες Φλωρεντια και 2 Βενετία αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για να δεις την κάθε μια από αυτές ικανοποιητικά η θα τις κάψεις. 2) Να μείνουμε 3 ημέρες Βενετία και να δούμε κ τα νησάκια Μουράνο και Μπουρανο και να πάμε 1 ημέρα με διανυκτέρευση Βερονα. Τι μου προτείνετε με δεδομένο ότι πετάμε προς και απο Βενετία; Την Δευτέρα 13/5 η πτήση μας είναι μεσημεριανή 16:30.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!
Καλησπέρα. Το 2) αλλά χωρίς διανυκτέρευση στη Βερόνα. Ημερήσια.
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
116
Likes
457
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχουμε κλείσει εισιτήρια από Αθηνα για Βενετία 9-13 Μαΐου. Αρχικά σκεφτήκαμε τα μείνουμε 4 ημέρες Βενετία αλλά βλέπω ότι παίζει να είναι πολλές. Αρα σκεφτόμαστε τα εξής σενάρια 1) να πάμε 2 ημέρες Φλωρεντια και 2 Βενετία αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για να δεις την κάθε μια από αυτές ικανοποιητικά η θα τις κάψεις. 2) Να μείνουμε 3 ημέρες Βενετία και να δούμε κ τα νησάκια Μουράνο και Μπουρανο και να πάμε 1 ημέρα με διανυκτέρευση Βερονα. Τι μου προτείνετε με δεδομένο ότι πετάμε προς και απο Βενετία; Την Δευτέρα 13/5 η πτήση μας είναι μεσημεριανή 16:30.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!
Μια χαρά είναι οι 4 ημέρες για Βενετία. Έχεις πολλά να κάνεις - ανακαλύψεις
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχουμε κλείσει εισιτήρια από Αθηνα για Βενετία 9-13 Μαΐου. Αρχικά σκεφτήκαμε τα μείνουμε 4 ημέρες Βενετία αλλά βλέπω ότι παίζει να είναι πολλές. Αρα σκεφτόμαστε τα εξής σενάρια 1) να πάμε 2 ημέρες Φλωρεντια και 2 Βενετία αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για να δεις την κάθε μια από αυτές ικανοποιητικά η θα τις κάψεις. 2) Να μείνουμε 3 ημέρες Βενετία και να δούμε κ τα νησάκια Μουράνο και Μπουρανο και να πάμε 1 ημέρα με διανυκτέρευση Βερονα. Τι μου προτείνετε με δεδομένο ότι πετάμε προς και απο Βενετία; Την Δευτέρα 13/5 η πτήση μας είναι μεσημεριανή 16:30.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!
Το δεύτερο σενάριο προτείνω και εγώ, αλλά με διανυκτέρευση 1 βράδυ στη Βερόνα. Το αξίζει τα μάλα...Τη Φλωρεντία άσε την για άλλο ταξιδι
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Έχουμε κλείσει εισιτήρια από Αθηνα για Βενετία 9-13 Μαΐου. Αρχικά σκεφτήκαμε τα μείνουμε 4 ημέρες Βενετία αλλά βλέπω ότι παίζει να είναι πολλές. Αρα σκεφτόμαστε τα εξής σενάρια 1) να πάμε 2 ημέρες Φλωρεντια και 2 Βενετία αλλά δεν ξέρω αν επαρκούν για να δεις την κάθε μια από αυτές ικανοποιητικά η θα τις κάψεις. 2) Να μείνουμε 3 ημέρες Βενετία και να δούμε κ τα νησάκια Μουράνο και Μπουρανο και να πάμε 1 ημέρα με διανυκτέρευση Βερονα. Τι μου προτείνετε με δεδομένο ότι πετάμε προς και απο Βενετία; Την Δευτέρα 13/5 η πτήση μας είναι μεσημεριανή 16:30.
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!!
Με 3,5-4 μέρες "καθαρές" στην Βενετία προσωπικά δεν θα έφευγα απο εκεί ιδιαίτερα αν ήταν και πρώτη φορά....αλλά περί ορέξεως.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.266
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom