Ιταλία Βενετια συμβουλες.....

chris7

Member
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλημέρα! Να πάω?

Σήμερα θα κλείσω το εισιτήριο οπότε προλαβαίνω😃 Το σκέφτομαι σαν τελικό σκέλος ενός ταξιδιου που θα ξεκινήσει τα Χριστούγεννα από Βιέννη κι στην συνέχεια να καταλήξω με τραινο από Σαλτσμπουργκ στη Βενετία καο επιστροφή Πρωτοχρονια Αθήνα.

Εχετε κάποια εμπειρία, πρόταση?
Πολύ ωραίο ταξίδι.
Καλά να περάσετε.

Evva88

Member
Παιδιά καλησπέρα! Σκεφτόμαστε ένα 4ημερο στην Βενετία τον Δεκέμβρη ..σας διαβάζω αλλά έχει γίνει κουρκούτι το μυαλό με.τοσες πληροφορίες. Αρχικά θέλω να ρωτήσω θα είμαστε με τον άντρα μου και την κόρη μας που τον Δεκέμβρη θα είναι 20 μηνών... το καρότσι παλεύεται στην Βενετία η θα αγανακτησουμε ?? Και που να ψάξω για κατάλυμα?? Σε ποιες περιοχές?? (Ψάχνουμε σχετικά οικονομικό)

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
. Αρχικά θέλω να ρωτήσω θα είμαστε με τον άντρα μου και την κόρη μας που τον Δεκέμβρη θα είναι 20 μηνών... το καρότσι παλεύεται στην Βενετία η θα αγανακτησουμε ??
Δεν είναι και εύκολη υπόθεση το καρότσι πάνω στα σκαλακια των γεφυρών συνέχεια. Και συνυπολογιστειτε επίσης και το ότι θα είναι και Δεκέμβριος με πιθανά κρύα κ βροχές (slippery σκαλιά κ πλακόστρωτα)

Evva88

Member
:eek::eek:
Δεν είναι και εύκολη υπόθεση το καρότσι πάνω στα σκαλακια των γεφυρών συνέχεια. Και συνυπολογιστειτε επίσης και το ότι θα είναι και Δεκέμβριος με πιθανά κρύα κ βροχές (slippery σκαλιά κ πλακόστρωτα)

Ω τέλεια! Και τι επιλογή έχουμε? Περπατάει η μικρή αλλά θα κουραστεί θα θέλει να κατσει/κοιμηθεί κτλ δεν γίνεται ..σε μάρσιπο δεν μπαίνει.. να την αφήσω σε γιαγιά δεν παίζει να μην την πάρω μαζί.. δεν έχω εναλλακτική? 😔😔

vitalogy

Member
:eek::eek:

Ω τέλεια! Και τι επιλογή έχουμε? Περπατάει η μικρή αλλά θα κουραστεί θα θέλει να κατσει/κοιμηθεί κτλ δεν γίνεται ..σε μάρσιπο δεν μπαίνει.. να την αφήσω σε γιαγιά δεν παίζει να μην την πάρω μαζί.. δεν έχω εναλλακτική? 😔😔
Θα ταλαιπωρηθείτε λίγο αλλά δεν το θεωρώ και τόσο αποτρεπτικό για να μην πάτε.

thanos75

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και δεν είμαι γονέας, τα σενάρια που μπορώ να σκεφθώ είναι 2:
1. Αλλάζεις προορισμό (έχει τόσες ωραίες πόλεις η Ιταλία και ειδικά η βόρεια Ιταλία)
2. Επιστρατευεις την πιο ζεν πλευρά σου, κάνεις ασκήσεις ηρεμίας, φαντασιωνεσαι οτι είσαι και εσύ μια ντοπια Βενετσιανα που εχει μωρό (και πως θα λειτουργούσε στην καθημερινότητα της) και πας😊. Αποφεύγεις όσο μπορείς τις γέφυρες και χρησιμοποιείς λίγο παραπάνω τα βαπορετο. Καλό θα ήταν πάντως κατά τη γνώμη μου να υπάρχει και δεύτερος ενήλικας και να μην είσαι τελείως μόνη με το μωρό. Επίσης προσπάθησε το κατάλυμα σου να είναι κοντά στο Grand Canal και να έχει εύκολη πρόσβαση σε στάση βαπορετο

Last edited:

Evva88

Member
Ε να αυτά σκέφτομαι και εγώ να εφοδιαστούμε με υπομονή και να μην μας αποτρέψει αυτό από το να μην πάμε.. η πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι σχετικά καλή τοποθεσία? Επίσης όταν βρεις χρόνο αν μπορείς να με κατατοπίσεις το τι πρέπει να κάνουμε στην Βενετία..τα πιο must μέρη γιατί διαβάζω διαβάζω και άλλο τόσο μπερδεύομαι.. θέλουμε ένα 4ημερο να πάμε!!!!

paefstra

Member
Ε να αυτά σκέφτομαι και εγώ να εφοδιαστούμε με υπομονή και να μην μας αποτρέψει αυτό από το να μην πάμε.. η πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι σχετικά καλή τοποθεσία? Επίσης όταν βρεις χρόνο αν μπορείς να με κατατοπίσεις το τι πρέπει να κάνουμε στην Βενετία..τα πιο must μέρη γιατί διαβάζω διαβάζω και άλλο τόσο μπερδεύομαι.. θέλουμε ένα 4ημερο να πάμε!!!!
Ολα αυτα, πιθανη βροχη, κρυο και πολλη υγρασια στανταρ και τα σκαλακια καθε λιγα μετρα με το καροτσι που ουτε βαλιτσα κανεις κουμαντο δεν αντιμετωπιζονται με υπομονη αλλα ειναι τα Παθη του Χριστου. Αν περιμενετε 2 χρονια να πεταξετε το καροτσι να το ευχαριστηθειτε και πατε με ευνοικο καιρο θα δειτε την πραγματικη Βενετια.

LOULOUTGAL

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
γαλλικη πολυνησια
Για μενα που ειμαι γονεας και εχω παει Βενετια θα αγανακτήσετε, δεν βολευει.Κρίμα ειναι νατην καψεις γιατι ειναι πανεμορφη .Διαλεξε εναν αλλο προορισμο που θα μπορεις να κινηθεις ανετα με το καροτσι και αν βρεχει θα βαλεις το πλαστικο και τελος .Εγω σε αυτη την ηλικια ειχα παει Ρωμη ειχα μεινει διπλα στο Πανθεον και πηγαμε παντου με τα ποδια .

Evva88

Member
Ε επειδή πήγαμε ρώμη είπαμε να πάμε κάπου αλλού αλλα θα δουμε . Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!!

thanassis33

Member
Ε επειδή πήγαμε ρώμη είπαμε να πάμε κάπου αλλού αλλα θα δουμε . Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!!
Μία παράμετρο που πρέπει ν λάβεις υπ' όψιν σου είναι ότι τον Δεκέμβριο αρκετές φορές η Βενετία πλημμυρίζει και κινείσαι πάνω σε διαδρόμους υπερυψωμένους (κάτι σαν τραπέζια) σχετικά στενούς. Τουλάχιστον έτσι ήταν τον Δεκέμβριο του 2019.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.439
Μέλη
38.553
Νεότερο μέλος
mitsmits90

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom