Γερμανία Βερολινο..Μοναχικο ταξιδι!

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Περιεχόμενα

Να πω καταρχην οτι το προγραμμα περιελαμβανε 3 διανυκτερευσεις σε hostel στο Βερολινο,το οποιο βρισκεται στη σταση rosa luxemburg (καπως ετσι) και βρισκεται 5-7 λεπτα απο την κεντρικη πλατεια του Βερολινου..και 3 στη Βουδαπεστη σε hostel,κεντρικα επισης στην μερια της Πεστης ενα στενο μεσα απο τον Δουναβη,μπροστα ακριβως απο σταση μετρο/τραμ..Αρχιζωντας απο δω να ξαναπω οπως ειπα και σε καποιο αλλο ποστ πως και τα 2 ηταν αρκετα εως πολυ καλα,και πολυ κοντα στις περιγραφες και τα reviews αλλων χρηστων που ειχα διαβασει πριν τις κρατησεις..Αν χρειαστει καποιος λεπτομερειες για αυτα καλυτερα να μπουν καπου αλλου για να μην γινει πολυ βαρετο το ποστ!

Πρωτη μερα..

Μετα απο μια νυχτα αυπνιας,και πρωτη Ανασταση που κανω μονος μου μιας και ειχα πρωινη πτηση και επρεπε να ειμαι Αθηνα,με οτι συνεπαγεται αυτο,ηρθε το ξημερωμα..5:30 με βρισκει εξω απο το μετρο να περιμενω να ανοιξουν τα ρολα!Χωρις πολλα λογια και χωρις καθυστερησεις η επιβιβαση εγινε στα γρηγορα και η πτηση βρισκοταν σε εξελιξη!(να τονισω εδω οτι απο το αεροδρομιο αγορασα τον οδηγο top10 για Βερολινο,κατι που αποδειχθηκε σωτηριο..)Κυριακη του Πασχα λοιπον και εμεις πεταγαμε για Γερμανια..Πρωτη σκεψη ηταν η αγορα της γνωστης καρτας για τις μετακινησεις μου και επειτα η επιβιβαση στο λεωφορειο για κεντρο!!Σταση στο zoo,μια βολτα τριγυρω στα γρηγορα (μιας και οι αποσκευες ειχαν αρχισει να με κουραζουν αρκετα) και βουρ για μετρο!Ακολουθωντας τις οδηγιες του hostel σε λιγη ωρα εβγαινα απο το μετρο και το εβλεπα μπροστα μου..Μπαινωντας στην εισοδο και αφου εγιναν οι γνωριμιες με τα παιδια στη reception,ευγενεστατοι,προθυμοι και γενικα πολυ φιλικοι,αφησα το σακο και εφυγα για μια πρωτη βολτα..Η ωρα ηταν περιπου 11 και επρεπε να ειμαι πισω μετα τις 2 για να μπω στο δωματιο..Πρωτη βολτα λοιπον και ειπα να αφησω το μετρο για να γυρισω λιγο τα στενα της γειτονιας.Σε λιγο ειχα φτασει στη κεντρικη πλατεια alexantrplz,και εμεινα εκπληκτος απο τον τεραστιο πυργο της που δημιουργουσε μια μεγαλη σκια καλυπτοντας ενα μερος του ηλιου,που συναντησα τη πρωτη μερα!Διασχιζωντας την λοιπον,και χαζευωντας τη πλατεια εφτασα στο κατω μερος και στο συντριβανι του Ποσειδωνα που πληθος τουριστων ποζαρε σε φωτογραφικους φακους!Χαζεψα λιγο το δημαρχειο και κατηφορισα προς την Unter den Linden και σε αρκετη ωρα,αφου εκανα μια βολτα σε ενα παζαρι βιβλιου που συναντησα νομιζω στο universitat,εφτασα στο διασημοτερο ισως μνημειο της πολης,τη πυλη του Βραδεμβουργου..Επομενος σταθμος,Reichstag..Το πανεμορφο τοσο αρχιτεκτονικα οσο και σαν θεαμα,με το πελωριο παρκο,και συμβολικο κτιριο του Βερολινου,το κοινοβουλιο..Δεν με απετρεψε η μεγαλη ουρα και περιμενα καπου 1+ ωριτσα μεχρι που ηρθε η σειρα της ομαδας μας για εισοδο,και πραγματικα αξιζε μιας και το θεαμα,τοσο στο εσωτερικο οσο και απο τον τελευταιο οροφο ηταν καταπληκτικο..Η ωρα ειχε περασει και το στομαχι πολυ επιμονο και ετσι σιγα σιγα πηρα το δρομο του γυρισμου κανωντας μια σταση κατω απο τον πυργο για λιγο γρηγορο φαγητο και μετα πισω στο δωματιο..Εκπληκτος ειδα οτι ο δεικτης ειχε περασει το 4 και ανεβηκα για μπανιο και εξερευνηση του δωματιου...
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Η κοπελα της reception με συνοδεψε στον 4ο οροφο,μου παρεδωσε την καρτα με την οποια ανοιγαν 3 πορτες συνολικα για να μπω στο δωματιο,καθως και την ντουλαπα μου που λειτουργουσε ετσι για μεγαλυτερη ασφαλεια..Ανοιγωντας εμεινα εκπληκτος απο την θεα που αντικρυσα μιας και ο πυργος επεφτε ξαφνικα πανω στο κεφαλι μου απο το ανοιχτο παραθυρο..Οι εντυπωσεις απο το δωματιο οι καλυτερες,ολα σε ταξη,πολυ καθαρα και με μοντερνα επιπλα..Χωρις πολλα λογια λοιπον μπηκα για ενα μπανακι και σε λιγη ωρα βρεθηκα να κοιμαμαι στο κατω κρεββατι,διπλα στο παραθυρο!Οταν ξυπνησα η ωρα ειχε περασει κατα λιγο τις 9 και ημουν ετοιμος για μια επισκεψη στο ταρατσα-bar του hostel για το οποιο ειχα ακουσει τα καλυτερα!!Ανεβηκα λοιπον στον 7ο και απο την ταρατσα η θεα των ψηλων φωτισμενων κτηριων ηταν καταπληκτικη!!Ετα απο αρκετη ωρα,εχω πιει ηδη 3-4 μπυρες βγαζωντας και ενα πλανο για το υπολοιπο του ταξιδιου ερχονται διπλα μου 2 τυποι και μου εξηγουν πως με ειδαν να κοιμαμαι πριν στο δωματιο τους(μας) και αν ηθελα να τους ακολουθησω το βραδυ..Μου συστηθηκαν ως Leonardo kai Jim,Κολομβιανοι,και με τα πολλα πολλα παρεα και με εναν φιλο τους Αμερικανο βρεθηκαμε να ψαχνουμε το Astoria(80% για το ονομα..)Ηταν ενα club εξω απο το κεντρικο Βερολινο με RnB ρυθμους,γεματο τουριστες νεαρης ηλικιας και αρκετο κεφι!Αν και δεν ειμαι fun του συγκεκριμενου τυπου διασκεδαση οι αρκετες μπυρες με ειχαν βαλει στο κλιμα και οι Κολομβιανοι εδειχναν ασταματητοι και πολυ κεφατοι!Αξιζει να σημειωσω πως δεν θυμαμαι πολλα πραγματα απο καποιο σημειο και μετα,παρα μονο οτι ηθελαν να γυρισουμε στο hostel με τα ποδια,επειδη ειχαν μεινει απο χρηματα!!Διαδρομη που υπολογιζοταν περιπου στις 3 ωρες!!Παλι καλα που μου ειχαν μεινει εμενα μερικα ευρω και ετσι μπηκαμε στο πρωτο ταξι και γυρισαμε,καθως το ξημερωμα μας εβρισκε να προσπαθουμε να ανοιξουμε τις πορτες του hostel!

H επομενη μερα με εβρισκε να ξυπναω με εντονο πονοκεφαλο και το μονο φαρμακο ηταν ενα καλο πρωινο..Κατεβηκαμε λοιπον ολοι μαζι κατω και με 3,5Ε τρωγαμε οτι βρισκαμε μπροστα μας..Η ωρα ειχε ηδη περασει και αφου δωσαμε ραντεβου για το βραδυ εφυγα μονος μου για εξορμηση στο γεματο πλεον κεντρο του Βερολινου,μιας και Δευτερα και ολοι ετρεχαν στις δουλειες τους..Το προγραμμα σημερα περιελαμβανε east side gallery,πλατεια potsdamer και βολτα στο ΚaDeWe μιας και ειχα ακουσει διαφορα για το συγκεκριμενο εμπορικο!
Γυριζωντας το απογευμα προς το hostel αυτα που μου ειχαν μεινει ηταν το ριγος που ενιωσα περπατωντας διπλα στο τοιχος που ειναι απο μονο του μια ιστορια για το Βερολινο αλλα και για ολη την Ευρωπη,καθως και τα τεραστια κτηρια και η αλλαγη περιβαλλοντος που αντικρυσα βγαινωντας απο το μετρο στη πλατεια potsdamer!To βραδυ ξεμειναμε στην ταρατσα του Hostel μιας και η καλη παρεα,η φθηνη και αφθονη μπυρα,και το ωραιο κλιμα πραγματικα δεν σου επετρεπαν να κανεις σκεψεις για εξοδο!

Τελευταια μερα ηταν επιτακτικη η επισκεψη στο Museumsinsel-μουσειο της Περγαμου καθως και η βολτα στην unter den linden για suvenirs!Το βραδυ περιελαμβανε βολτα στο Kreuzberg,κατι που μου εμεινε αξεχαστο μιας και χαθηκα σε ενα μπαρακι,με αρκετο κοσμο,μια εκθεση φωτογραφιας και ενα κιθαριστα στη μεση να δινει τον παλμο!!Πολυ ομορφη κατασταση με κρασι και μπυρα να ζεστενουν την ατμοσφαιρα!Εκατσα αρκετη ωρα μιας και οι θαμωνες ηταν πολυ φιλικοι και ο ηλικιομενος κυριος στη μεση εδειχνε πολυ κεφατος!Η ωρα ομως ειχε περασει και επρεπε να επιστρεψω μιας και με περιμενε πρωινη πτηση..

5 το πρωι λοιπον και με βρισκει να περιμενω το τρενο στην alexandr platz με προορισμο τον αεροδρομιο του schonefeld!6:25 εκλεινε το check in της easy jet και η ουρα ητα τεραστια!!η ωρα 5:45 και οσο και αν προσπαθησα δεν εβγαλα ακρη απο τις ανακοινωσεις στα μεγαφωνα του αεροδρομιου που γινωντουσαν μονο στη μητρικη τους γλωσσα!Μου εκανε αρκετη εντυπωση η "αγαπη" που εχουν για τη γλωσσα τους αυτοι οι Γερμανοι,μιας και σε αρκετα σημεια της πολης(βλ.metro,αεροδρομιο κλπ..) ενω εδειχναν διατεθιμενοι να σε βοηθησουν επαιρναν παντα αυτο το αγριο υφακι τους και αρχιζαν τα Γερμανικα,κατι που με εκνευρισε καποια στιγμη γιατι ακομη και στον ελεγχο στο αεροδρομιο με τη νοηματικη καταλαβα πως επρεπε να βγαλω και να ανοιξω το Laptop απο την τσαντα,καθως και να βγαλω την ζωνη μου..Τελος παντων,διασχιζωντας 2-3 καφετεριες μεσα στο αεροδρομιο,2-3 καλλυντικομαγαζα,ηρθε η ωρα επιβιβασης στο αεροπλανακι της ομορφης easy jet,(οτι πληρωνεις περνεις που λεμε)!

Προορισμος..Βουδαπεστη!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μπράβο thimios! Όλα πήγαν καλά βλέπω.
Τίποτα από ότι αναφέρεται σε μια ταξιδιωτική ιστορία δεν είναι βαρετό γι' αυτό γράψε μας και τα ονόματα των hostels που έμεινες. Τα hostels είναι ωραία εμπειρία για όσους ταξιδεύουν μόνοι τους καθώς δεν ξεμένουν ποτέ από παρέα και ανταλάσσουν σημαντικές πληροφορίες με άλλους ταξιδιώτες.
 

marcrafin

Member
Μηνύματα
130
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία
Θύμιο πολύ χάρηκα που πήγες τελικά μόνος σου. Χάρηκα επίσης την αφήγησή σου γιατί είδα πώς τα ίδια αξιοθέατα που είδα κι εγώ τα αξιολογείς και τα περιγράφεις με την δική σου νεανική ματιά. Εύχομαι κι άλλα ταξίδια και είτε μόνος είτε με παρέα να περνάς πάντα καλά.
 

thimios8663

Member
Μηνύματα
434
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία-Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Ετσι ειναι,οπως ακριβως τα λες..Ειναι πολυ ωραιο να επικοινωνεις με ανθρωπους που εστω για εκεινες τις μερες κανουν οτι κανεις και εσυ,να μαθαινεις πραγματα για αυτους..Με την επικοινωνια με διαφορα ατομα στα 2 hostel που εμεινα καταλαβα οτι εκτος απο προσωπικα πραγματα για τον καθενα χωριστα,ειτε για την πατριδα του,μπορεις να διακρινεις και την διαφορα πολιτισμων,μιας και γνωρισα ατομα απο πολλες μεριες του κοσμου..Σιγουρα δεν θα ξεχασω τον Kezel, εναν απο τους 5 συγκατοικους μου στη Βουδαπεστη,Πακιστανο,φοιτητη στη Σουηδια,ο οποιος απο τα λεγομενα του μου εδωσε να καταλαβω πως εμενε εκει απλα και μονο επειδη δεν ειχε παραπανω απο τα 10Ε που στοιχιζε το δωματιο/βραδυ,οταν πανω σε κουβεντα με ρωτησε το μεσημερι ποσο μου κοστισε το φαγητο στο γωνιακο Big Burger/fast foodαδικο,και του φανηκαν πολλα τα 3.3-3Ε(αντιστοιχα στην Ελλαδα στοιχιζει 7-9Ε) που ειχα δωσει για ολοκληρο γευμα!Σε αντιθεση με τις 4 κυριες που ηρθαν απο τη Γαλλια,οι οποιες σιγουρα δελεαστηκαν απο το χαμηλο της τιμης,(οπως και εγω),αλλα ηθελαν να παρουν και μια γευση απο βραδυες σε Hostel..!
Στο Βερολινο λοιπον εμεινα στο Wombats,νομιζω υπαρχουν αλλα 2,σε Μοναχο και καπου αλλου..Πολυ οργανομενο,πολυ μεγαλο,6-7 οροφοι με 15-20 δωματιο/οροφο,πολυ καθαρο και αρκετα καλα τα πραγματα απο θεμα ασφαλειας,κατι που ανησυχει αρκετους,και τους προβληματιζει σχετικα με την διαμονη τους σε τετοιου ειδους δωματια..Το πρωινο ηταν εκτος τιμης δωματιου,στοιχιζε 3,5 Ε αλλα ηταν πλουσιο..Τιμη:18 E se 4αρι δωματιο με τουαλετα..Στη Βουδαπεστη με το που το αντικρυσα επαθα ενα σοκ μιας και απεξω εμοιαζε με εγκαταλελημενο σπιτι,αλλα οταν μπηκα ηρθα στα ισα μου,βλεπωντας πως εκει στεγαζονουσαν κ διαφορα γραφεια,μαγαζι με οπτικα κλπ..Σαφως πιο μικρο απο το προηγουμενο,καθως και πιο φιλικο,μιας και τα παιδια που δουλευαν εκει,(1 ανα βαρδυα,και οχι 3-4 οπως στο αλλο),ηταν προθυμα να σου εξηγησουν τα παντα σχετικα με την πολη,να σε στειλουν στα καλυτερα,να σου γεμισουν το χαρτη με τα tips,μεχρι και να σου φερουν στο δωματιο ζεστο καφε η τσαι!!!Το hostel λεγεται Goat hostel,και αρκετα κεντρικα,διπλα σε σταση μετρο/τραμ!Τα δωματια πιο απλα,λιτα,αρκετα καθαρα οπως και οι υπολοιποι χωροι του hostel..Το πρωινο το εφτιαχνες μονος σου,το ψυγειο ηταν γεματο απο σχετικα προιοντα,(σαλαμια τυρια,ψωμι τοστ,γαλα,δημητριακα κλπ..),με κοινοχρηστη τουαλετα,3 για 8-10 ατομα οι οποιες παρεμεναν αρκετα καθαρες καρολη τη διαρκεια της ημερας!Απο θεμα ασφαλειας μια χαρα,μιας και ηταν και λιγα τα ατομα οποτε δεν υπηρχε μεγαλος κινδυνος,δινοντουσαν και ντουλαπες με λουκετα κλπ..Τιμη:10 E , σε 6αρι δωματιο..
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.935
Ωραία εμπειρία!!! :)
Τελικά σε καλό σου βγήκε που κατέληξες να κάνεις μόνος σου το ταξίδι αυτό! Ίσως αν ήταν και οι φίλοι σου μαζί να μην ήσουν τόσο ανοιχτός στο να γνωρίσεις κόσμο και ίσως να μην είχες κάνει παρέα με ανθρώπους άλλων εθνικοτήτων....για μένα αυτό το τελευταίο είναι και το πιο δελεαστικό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.735
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom