Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία Βερολινο πραγα Χριστούγεννα

Tzortz

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Γεια σας παιδιά . Ειμαι νέο μέλος και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά μ ένα ταξίδι που έκλεισα για τα Χριστούγεννα σε Βερολινο και Πραγα. Βρήκα αεροπορικά σχετικά φθηνά με Aegean και τώρα ψάχνω διαμονή . Οποίος έχει να προτείνει κάτι θα με βοηθούσε πολύ. Το budget για διαμονή είναι μέχρι 100 ευρώ τη μέρα. Σκέφτομαι 1-2 μέρες βερολινο και τις υπόλοιπες Πραγα γιατί ο βασικός σκοπός του ταξιδιού είναι η Πραγα . Για Βερολινο η διαμονή φαίνεται πιο εύκολη υπόθεση. Για Πραγα δυσκολεύομαι γιατί μου φαίνεται λίγο ακριβή .
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δες αυτό εδώ https://el.hotels.com/ho144202/
Εμεινα τον περασμένο Δεκέμβριο. Νομίζω έβγαινε γύρω στα 62€ τη βραδιά το δίκλινο. Είναι ένα κλασικό 4στερο με καλό πρωινό και μόνο 3 στάσεις με το τραμ από την πλατεία Namesti Republiky δίπλα από την παλιά πόλη. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
 

GiwtaMerlia

Member
Μηνύματα
87
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Άμστερνταμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Βερολίνο Motel One Alexanderplatz
Ε ΞΑΙ ΡΕ ΤΙ ΚΟ
Τσεκάρετε το από τη δική του ιστοσελίδα, όχι από booking. Εγώ το είχα κλείσει μέσω booking αλλά τώρα έκλεισα το αντίστοιχο Motel One στις Βρυξέλλες, μου βγήκε 30€ φθηνότερο απ το booking ΣΥΝ πρωινό.
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη
Βερολίνο Motel One Alexanderplatz
Ε ΞΑΙ ΡΕ ΤΙ ΚΟ
Τσεκάρετε το από τη δική του ιστοσελίδα, όχι από booking. Εγώ το είχα κλείσει μέσω booking αλλά τώρα έκλεισα το αντίστοιχο Motel One στις Βρυξέλλες, μου βγήκε 30€ φθηνότερο απ το booking ΣΥΝ πρωινό.
Συμφωνώ και εγώ με την επιλογή. Εξαιρετικό δεν ξέρω, σίγουρα πάντως κεντρικότατο, μοντέρνο, με ωραία θέα, τεράστιο βέβαια.
Για Πράγα εγώ είχα μείνει εδώ http://www.987praguehotel.com/en/?r...MI4uvj54b24wIVSqmaCh3yRg9REAAYAiAAEgKyufD_BwE πριν 3χρόνια βέβαια. Επίσης πάρα πολύ κεντρικό, μόνο με τα πόδια μετακινούμασταν. Είδα έχει κ έκπτωση 10% απ΄το επίσημο σάιτ. Το λέω με επιφύλαξη γιατί δε γνωρίζω το budget σας. όπως και να έχει καλά να περάσετε!
 

Tzortz

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Δες αυτό εδώ https://el.hotels.com/ho144202/
Εμεινα τον περασμένο Δεκέμβριο. Νομίζω έβγαινε γύρω στα 62€ τη βραδιά το δίκλινο. Είναι ένα κλασικό 4στερο με καλό πρωινό και μόνο 3 στάσεις με το τραμ από την πλατεία Namesti Republiky δίπλα από την παλιά πόλη. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Επειδή οι μέρες που θα κάνω το ταξίδι είναι 26-31 Δεκεμβρίου η τιμή του συγκεκριμένου είναι πάνω από 120 τη βραδιά . Είδα ότι απέχει 900 μ απ το κέντρο . Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το ξενοδοχείο απέχει μέχρι 3χιλ , είναι καλά ή ειναι μακριά? Γιατί με 100 ευρώ περίπου βρίσκεις σ αυτήν τη απόσταση . Αν και η ποιότητα που προσφέρουν σε σχέση με τα χρήματα που δινεις είναι κακή απ ότι μου φαίνεται .

Συμφωνώ και εγώ με την επιλογή. Εξαιρετικό δεν ξέρω, σίγουρα πάντως κεντρικότατο, μοντέρνο, με ωραία θέα, τεράστιο βέβαια.
Για Πράγα εγώ είχα μείνει εδώ http://www.987praguehotel.com/en/?r...MI4uvj54b24wIVSqmaCh3yRg9REAAYAiAAEgKyufD_BwE πριν 3χρόνια βέβαια. Επίσης πάρα πολύ κεντρικό, μόνο με τα πόδια μετακινούμασταν. Είδα έχει κ έκπτωση 10% απ΄το επίσημο σάιτ. Το λέω με επιφύλαξη γιατί δε γνωρίζω το budget σας. όπως και να έχει καλά να περάσετε!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφοριεσ . Γενικά στο βερολινο βρίσκω πολύ καλά ξενοδοχεία με καλές τιμες παρόλο που ειναι γιορτες . Το συγκεκριμένο στη πραγα ( 987) το βγάζει πάνω από 150 τη βραδιά .
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Επειδή οι μέρες που θα κάνω το ταξίδι είναι 26-31 Δεκεμβρίου η τιμή του συγκεκριμένου είναι πάνω από 120 τη βραδιά . Είδα ότι απέχει 900 μ απ το κέντρο . Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν το ξενοδοχείο απέχει μέχρι 3χιλ , είναι καλά ή ειναι μακριά? Γιατί με 100 ευρώ περίπου βρίσκεις σ αυτήν τη απόσταση . Αν και η ποιότητα που προσφέρουν σε σχέση με τα χρήματα που δινεις είναι κακή απ ότι μου φαίνεται .
Βγαίνει τόσο ακριβό? Έψαξες σε όλες τις πλατφόρμες?
3 χιλιόμετρα δεν είναι πολλά. Όμως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις στάση τραμ κοντά που να εξυπηρετεί το κέντρο.
 

Tzortz

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Βγαίνει τόσο ακριβό? Έψαξες σε όλες τις πλατφόρμες?
3 χιλιόμετρα δεν είναι πολλά. Όμως πρέπει οπωσδήποτε να έχεις στάση τραμ κοντά που να εξυπηρετεί το κέντρο.
Ναι ναι έχω ψάξει σ όλες και είναι πολύ ακριβά . Είναι η εποχή οπως ειπα . Ευχαριστώ Παντως
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι ναι έχω ψάξει σ όλες και είναι πολύ ακριβά . Είναι η εποχή οπως ειπα . Ευχαριστώ Παντως
Πάντως το Hotel Belvedere η Hotels το δίνει 110 τη βραδιά και με δωρεάν ακύρωση. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω τιμές Μανχάταν στην παλιά πόλη της Πράγας για τις μέρες που θες! Με μια γρήγορή ματιά βρήκα κάποια καλά σε νορμάλ τιμή άλλα δεν έχουν δωρεάν ακύρωση. π.χ. αυτό που είναι σε ωραία περιοχή https://el.hotels.com/ho309778/?q-c...=4&q-room-0-adults=2&YGF=14&MGT=5&ZSX=1&SYE=3

Γενικά μπορείς να βρεις και ξενοδοχεία και διαμερίσματα εκτός παλιάς πόλης με κάτω από 100 τη βραδιά αλλά δεν έχουν δωρεάν ακύρωση, αυτό είναι το θέμα.
 

Tzortz

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Πάντως το Hotel Belvedere η Hotels το δίνει 110 τη βραδιά και με δωρεάν ακύρωση. Μου κάνει εντύπωση που βλέπω τιμές Μανχάταν στην παλιά πόλη της Πράγας για τις μέρες που θες! Με μια γρήγορή ματιά βρήκα κάποια καλά σε νορμάλ τιμή άλλα δεν έχουν δωρεάν ακύρωση. π.χ. αυτό που είναι σε ωραία περιοχή https://el.hotels.com/ho309778/?q-c...=4&q-room-0-adults=2&YGF=14&MGT=5&ZSX=1&SYE=3



Γενικά μπορείς να βρεις και ξενοδοχεία και διαμερίσματα εκτός παλιάς πόλης με κάτω από 100 τη βραδιά αλλά δεν έχουν δωρεάν ακύρωση, αυτό είναι το θέμα.[/QUOT
Οντως οι τιμες είναι Μανχάτταν για εκείνες τις ημερομηνίες .Οι δυο διανυκτερεύσεις θα είναι Βερολινο και οι τρεις Πραγα. Οσο λιγότερες μερες στη Πραγα τόσο πιο ακριβές τιμες! Πχ το Belvedere
Παντως σ ευχαριστώ ξανά , έχω βρει κάποια και θα επιλέξω .
 

Attachments

Last edited by a moderator:

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Εγώ έκλεισα στο central
spot prague apartment ..είναι κεντρικό..αλλιώς είχα βρει κ καλές τιμές σε airbnb
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Εμεις έχουμε κλείσει σε αυτό εδώ: Narodni Stay, πάρα πολύ κεντρικό και σε τρομερή τιμή! Για 5 βράδια € 238,33 με αναβαθμισμένο δωμάτιο.
 

Tzortz

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εμεις έχουμε κλείσει σε αυτό εδώ: Narodni Stay, πάρα πολύ κεντρικό και σε τρομερή τιμή! Για 5 βράδια € 238,33 με αναβαθμισμένο δωμάτιο.
Ναι αλλά φαντάζομαι ότι οι τιμες αύτες είναι σε άλλες ημερομηνίες κι όχι μέσα στις γιορτες .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom