Αυστρία Γερμανία Τσεχική Δημοκρατία Βιέννη - Βερολίνο - Πράγα

alavantas

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες συμβουλές τους.Υπάρχουν εξαιρετικές περιγραφές για τις μετακινήσεις,τις επισκέψεις σε αξιοθέατα και μουσεία,οπότε θα ήθελα να καταθέσω τις δικές μου διαπιστώσεις από το 10ήμερο ταξίδι σ`αυτές τις πόλεις.Θα πρότεινα σε όσους το σκέφτονται αν αξίζει να πάνε ή όχι ,να ψάξουν προσφορές από αεροπορικές εταιρείες και ξενοδοχεία,να οργανωθούν σωστά και να ταξιδέψουν.Ειναι πολύ όμορφες πόλεις,τις οποίες μπορείς να γνωρίσεις εύκολα γιατί αφενός μεν υπάρχει ένα εξαιρετικό δίκτυο συγκοινωνιών που μπορείς να πας παντού κ οικονομικά, αφετέρου δε υπάρχει σεβασμός στον πεζό,στον ποδηλάτη και στον κοινόχρηστο χώρο.Δεν είναι μόνο τα φαρδιά πεζοδρόμια που μπορείς να περπατάς άνετα εσυ κ η παρέα σου,είναι κ ότι δεν υπάρχει ένα αυτοκίνητο ή μια μηχανή παρκαρισμένο πάνω σ`αυτό για να σε εμποδίσει.Σε κάθε διάβαση οι οδηγοί σταματάνε 2 μέτρα τουλάχιστον πριν τον πεζό.Άραγε εκεί δεν βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους ? Δεν υπάρχει περίπτωση μηχανή (είμαι κ εγώ μοτοσυκλετιστής) ή delivery να οδηγεί κόντρα στον μονόδρομο ή πάνω στο πεζοδρόμιο,βρίσκοντας ένα σωρό αστείες δικαιολογίες.Οι ποδηλατόδρομοι (Βιέννη-Βερολίνο) ,πλάτους 1μ. είναι παντού,με δικά τους φανάρια κ κατα την γνώμη μου είναι ο καλύτερος τρόπος να γνωρίσεις αυτές τις πόλεις.Οι αποστάσεις δεν είναι τεράστιες ,αισθάνεσαι ασφάλεια όλες τις ώρες,αδέσποτα ούτε για δείγμα,( όσοι έχουν σκυλιά, μαζεύουν οι ίδιοι τις ακαθαρσίες τους),υπάρχουν θέσεις parking μόνο για ποδήλατα κ μπορείς να επιστρέψεις αργά στη βάση σου,όταν θα έχει σταματήσει το μετρό.Πολιτιστικές εκδηλώσεις υπάρχουν για όλα τα γούστα με λογικό εισητήριο.Μεγάλα κ μικρά κτίρια έχουν διατηρήσει την αρχιτεκτονική των πόλεων τους, όμορφα στολισμένα και χρωματισμένα.Αυτο που δεν μου άρεσε είναι ότι υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης σε μέρη που δεν θα έπρεπε π.χ σιδηροδρομικοί σταθμοί , μουσεία, (κυρίως από μεσήλικες υπαλλήλους ) κ μία κατά κάποιο τρόπο επιβολή της γερμανικής γλώσσας στη τηλεόραση ,σε ενημερωτικά φυλλάδια,σε ανακοινώσεις.Επίσης μόνο το νερό είναι ακριβό παντού,γι`αυτό να βρείτε mini-market κ να προμηθευτέιτε μεγάλα -μικρά μπουκάλια .Στη Πράγα δεν μου άρεσε που έξω από τα club υπήρχαν φουσκωτοί,με ξυρισμένα κεφάλια κ παντελόνια παραλλαγής που έκαναν σωματικό έλεγχο σε αυτούς που ήθελαν να μπουν μέσα, όπως κ λίγα βαποράκια στο αστρονομικό ρολόι που ρωτούσαν τους πιτσιρικάδες αν ήθελαν ναρκωτικά.
Πετάξαμε με Skyeurope κ Αirberlin χωρίς πρόβλημα.Θα συνιστούσα το Best western city hotel ost στο Βερολίνο (210 ευρώ για 4 μέρες) χωρίς πρωινό ,γιατί ακριβώς δίπλα έχει φούρνο με νόστιμα κ οικονομικά σάντουιτς-κρουασάν.Καθαρό,ήσυχο δίπλα από το μετρό.
Στη Πράγα μείναμε στο Best western city pav εξίσου πολύ καλό ,αλλά λίγο πιο ακριβό.Στη Βιέννη,που νομίζω ότι έχει ακριβά δωμάτια, βρήκαμε ένα μικρό διαμέρισμα που λέγεται
"2 style" συμπαθητικό,καθαρό,ήσυχο αλλά θα το πρότεινα στους νεότερους που μπορούν να κάνουν κάποιους μικροσυμβιβασμούς (δεν έχει ασανσέρ, στενή τουαλέτα,λίγο έξω από το κέντρο).
Στο Βερολίνο πήγαμε στο Nordbahnhof (S1-S2) να δούμε μέρος του τείχους κ συγκλονιστήκαμε.Ανακαλύψαμε στο ανατολικό μέρος την οδό Niederbarnimstrasse,κάθετη στη Frankfurte Alle για μπύρα κ ποτό τη νύχτα.Στη Πράγα κάναμε ποδήλατο στον ποταμό Μολδάβα κ το καταευχαριστηθήκαμε.Στη Βιέννη μας άρεσε πολύ το MuseumsQuartier.
Τέλος ,θα ήθελα κ εγώ να συμβουλέψω όσους ταξιδέψουν να προμηθευτούν χάρτες ,να προσέξουν καλά τις διασταυρώσεις των δρομολογίων μετρό-τραμ κ να μην ντρεπονται να ρωτάνε τους κατοίκους των πόλεων,ειδικά τα νέα παιδιά που μιλάνε καλά αγγλικά κ είναι πρόθυμα να εξυπηρετήσουν.
 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Με λίγα λόγια, σαφής και κατατοπιστικός !

Σ΄ευχαριστούμε :)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...είναι κ ότι δεν υπάρχει ένα αυτοκίνητο ή μια μηχανή παρκαρισμένο πάνω σ`αυτό για να σε εμποδίσει.Σε κάθε διάβαση οι οδηγοί σταματάνε 2 μέτρα τουλάχιστον πριν τον πεζό.Άραγε εκεί δεν βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους ? Δεν υπάρχει περίπτωση μηχανή (είμαι κ εγώ μοτοσυκλετιστής) ή delivery να οδηγεί κόντρα στον μονόδρομο ή πάνω στο πεζοδρόμιο,βρίσκοντας ένα σωρό αστείες δικαιολογίες....
Συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου. Όταν, εδώ στην Ελλάδα, τολμώ να μιλήσω για αυτές τις "λεπτομέρειες", με κοιτάζουν σαν εξωγήινο.
 

alavantas

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Εξωγήινοι

...είναι κ ότι δεν υπάρχει ένα αυτοκίνητο ή μια μηχανή παρκαρισμένο πάνω σ`αυτό για να σε εμποδίσει.Σε κάθε διάβαση οι οδηγοί σταματάνε 2 μέτρα τουλάχιστον πριν τον πεζό.Άραγε εκεί δεν βιάζονται να πάνε στις δουλειές τους ? Δεν υπάρχει περίπτωση μηχανή (είμαι κ εγώ μοτοσυκλετιστής) ή delivery να οδηγεί κόντρα στον μονόδρομο ή πάνω στο πεζοδρόμιο,βρίσκοντας ένα σωρό αστείες δικαιολογίες....
Συγχαρητήρια για την ευαισθησία σου. Όταν, εδώ στην Ελλάδα, τολμώ να μιλήσω για αυτές τις "λεπτομέρειες", με κοιτάζουν σαν εξωγήινο.
Εξωγήινοι δεν είμαστε κ καλά θα κάνουμε να μην είμαστε τόσο ανεκτικοί,να διαμαρτυρόμαστε όταν καταπατούν τον κοινόχρηστο χώρο , κ ακόμα να μπουκοτάρουμε κάθε επαγγελματία. (πόσα περίπτερα/ταβέρνες/σουβλατζίδικα/καφετέριες)έχουν καταπατήσει ακόμα κ το οδόστρωμα.
Επίσης, μου έκανε εντύπωση πόσα άτομα με αναπηρικό καροτσάκι κυκλοφορούσαν στους δρόμους.Εδώ,τι λέτε,δεν υπάρχουν ή ντρέπονται να κυκλοφορήσουν?Φυσικά κ υπάρχουν, αλλά πώς να κυκλοφορήσουν?Που?Αλλά εδώ πρέπει να πάμε μέχρι το περίπτερο με το καινούριο τζιπάκι (εκεί ειδαμε ελάχιστα που έχει 9 μήνες χειμώνα κ 3 άνοιξη),να κλείσουμε το δρόμο,να βάλουμε τα alarm κ όποιος τολμήσει να μιλήσει,του τη ''πέφτουμε'' κιόλας.
Και να μην μιλήσω για τις εξατμίσεις των μοτοσυκλετών(παπιών αλλά κ με περισσότερα άλογα),που οι οδηγοί τους δεν φαντάζονται ότι κάποιοι μπορεί να κοιμούνται στις 1 το βράδυ κ γκαζώνουν επίτηδες.Αυτά θα πρέπει να ελέγχουν οι αστυνομικοί,να είναι αυστηρότατοι κ όχι να μιλάνε στα κινητά τους με τις ώρες (είναι σίγουρα οι καλύτεροι πελάτες των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας) έξω από τα αστυνομικά τμήματα.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Με αυτά που γράφετε θυμήθηκα κάτι που έγινε πολλά χρόνια πριν σε ένα ταξίδι μου στην Πράγα.
Φωτογράφιζα – ως συνήθως – ένα πολύ ωραίο ερειπωμένο σπίτι και για αρκετή ώρα δεν είχα βγάλει το μάτι μου από το σκόπευτρο της μηχανής. Ταυτόχρονα όμως κάτι με ενοχλούσε χωρίς να καταλαβαίνω τι είναι. Όταν κατέβασα τη μηχανή από τα ματιά μου, είδα ένα αυτοκίνητο ακριβώς δίπλα μου, στο δρόμο, το οποίο αν και είχε αναμμένη τη μηχανή δεν προχωρούσε. Ο θόρυβος της μηχανής του με ενοχλούσε λοιπόν.

Και εκεί που αναφώνησα το κλασικό ελληνικό «Τι κάνει αυτός ο μαλ….!», συνειδητοποίησα πως όλη αυτή την ώρα είχα κατεβάσει ασυναίσθητα το ένα μου πόδι από το πεζοδρόμιο και πάταγα στην ακρούλα του δρόμου. Και ο οδηγός με τίποτα δεν διακινδύνευε να περάσει!
Και περίμενε υπομονετικά και αδιαμαρτύρητα, πάνω από 5 λεπτά εμένα μέχρι να βρω το … τέλειο κάδρο ! :oops:


Με κάτι τέτοια θλίβομαι και θέλω συνεχώς να φεύγω μακριά από την Αθήνα. :(
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
".....κ καλά θα κάνουμε να μην είμαστε τόσο ανεκτικοί,να διαμαρτυρόμαστε όταν καταπατούν τον κοινόχρηστο χώρο , κ ακόμα να..................."
φίλε μου alavantas, έχω χαλάσει πολλά απογεύματα βόλτας σε πάρκο και πολλά βράδια εξόδου, δικά μου και της οικογένειάς μου....να τσακώνομαι, να διεκδικώ κλπ. ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΤΕΛΟΣ. Είσαι νέος΄???... σου δίνω τη σκυτάλη...ίσως να είσαι πιο τυχερός και πιο ικανός. Εγώ, αν βολέψουν οι συνθήκες, θα σπρώξω τα παιδιά μου ..."έξω". Και να σου πω και κάτι ακόμα???
Όσοι ανέλαβαν "μπροστάρηδες" σε διάφορες σωστές διεκδικήσεις, πρωτοβουλίες, κινήσεις κλπ
...άλλα είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους (εκτός περιθωριακών ελαχίστων,εξαιρέσεων)

φίλε Manos συμφωνώ απόλυτα:
"Με κάτι τέτοια θλίβομαι και θέλω συνεχώς να φεύγω μακριά από την Αθήνα. :("
 

alavantas

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκυο
Η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί από όλους

".....κ καλά θα κάνουμε να μην είμαστε τόσο ανεκτικοί,να διαμαρτυρόμαστε όταν καταπατούν τον κοινόχρηστο χώρο , κ ακόμα να..................."
φίλε μου alavantas, έχω χαλάσει πολλά απογεύματα βόλτας σε πάρκο και πολλά βράδια εξόδου, δικά μου και της οικογένειάς μου....να τσακώνομαι, να διεκδικώ κλπ. ΚΟΥΡΑΓΙΑ ΤΕΛΟΣ. Είσαι νέος΄???... σου δίνω τη σκυτάλη...ίσως να είσαι πιο τυχερός και πιο ικανός. Εγώ, αν βολέψουν οι συνθήκες, θα σπρώξω τα παιδιά μου ..."έξω". Και να σου πω και κάτι ακόμα???
Όσοι ανέλαβαν "μπροστάρηδες" σε διάφορες σωστές διεκδικήσεις, πρωτοβουλίες, κινήσεις κλπ
...άλλα είχαν στο πίσω μέρος του μυαλού τους (εκτός περιθωριακών ελαχίστων,εξαιρέσεων)

φίλε Manos συμφωνώ απόλυτα:
"Με κάτι τέτοια θλίβομαι και θέλω συνεχώς να φεύγω μακριά από την Αθήνα. :("
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τη νοοτροπία των μικρών παιδιών, ειδικά όσοι λόγω επαγγέλματος είμαστε σε καθημερινή επαφή με αυτά.Μπορούμε να κάνουμε "μόδα" το ποδήλατο?το περπάτημα?να περιφρονήσουμε το τσιγάρο κ ότι άλλο μας "ανεβάζει"(μιλάω όχι μόνο για ναρκωτικά αλλά κ για τα ποτά).
Να αντιληφθούν από μόνα τους πόσο σημαντικό είναι να έχουν πραγματικούς φίλους,να συμμετέχουν σε αθλητικές ή καλλιτεχνικές δραστηριότητες ,να κερδίζουν αλλα κ να χάνουν,να πετύχουν αλλά κ να αποτύχουν σε κάτι .
Οι γονείς αντί να ξοδεύουν πολλά χρήματα για να παίρνουν στα παιδιά τους εντελώς άχρηστα δώρα (μα υπολογιστή κ κινητό στα 6χρονα ή κ στα 10χρονα ακόμα),να τους αφιερώσουν χρόνο.Τα παιδιά δεν θέλουν δώρα .Θέλουν τους γονείς τους να ασχολούνται (όχι φυσικα να είναι υπερπροστατευτικοί) μαζί τους.Μπορείτε να βγάλετε τα παιδιά έξω από το σπίτι ,να πηγαίνετε μαζί (με τα πόδια αν είναι δυνατόν) σε παραστάσεις ή εκδηλώσεις αξιόλογες.Να ενθαρύνετε μήπως την προσπάθεια κ όχι το αποτέλεσμα ? Πιστεύω μόνο έτσι κ μετά από αρκετά χρόνια θα συνειδητοποιήσουμε την αναγκαιότητα ύπαρξης ελεύθερων χώρων για όλους,οι οποίοι θα προσφέρουν περισσότερη αληθινή επικοινωνία μεταξύ μας, θα μας αφήσουν να εκφραστούμε περισσότερο (Αλήθεια,ποσες εκδηλώσεις γίνονται σε πλατείες ή πεζοδρόμια με ελεύθερη πρόσβαση για τον καθένα,κάτι που είναι συνηθισμένο σε πολλές ευρωπαικες πόλεις ?)
Φυσικά κ δεν μου αρέσει να γίνει "μόδα" κάτι για να αλλάξει προς το καλύτερο η ζωή μας, αλλά αυτό που λέμε παιδεία στην Ελλάδα είναι τεράστια κουβέντα και για να ξεκινήσει πρέπει πρώτα απ` όλα να εξαφανίσουν τον εγωισμό κ τα συμφέροντά τους όλοι οι εμπλεκόμενοι,κάτι που δεν νομίζω να γίνει τα επόμενα χρόνια.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τη νοοτροπία των μικρών παιδιών, ειδικά όσοι λόγω επαγγέλματος είμαστε σε καθημερινή επαφή με αυτά.Μπορούμε να κάνουμε "μόδα" το ποδήλατο?το περπάτημα?να περιφρονήσουμε το τσιγάρο κ ότι άλλο μας "ανεβάζει"(μιλάω όχι μόνο για ναρκωτικά αλλά κ για τα ποτά).
Να αντιληφθούν από μόνα τους πόσο σημαντικό είναι να έχουν πραγματικούς φίλους,να συμμετέχουν σε αθλητικές ή καλλιτεχνικές δραστηριότητες ,να κερδίζουν αλλα κ να χάνουν,να πετύχουν αλλά κ να αποτύχουν σε κάτι .
Οι γονείς αντί να ξοδεύουν πολλά χρήματα για να παίρνουν στα παιδιά τους εντελώς άχρηστα δώρα (μα υπολογιστή κ κινητό στα 6χρονα ή κ στα 10χρονα ακόμα),να τους αφιερώσουν χρόνο.Τα παιδιά δεν θέλουν δώρα .Θέλουν τους γονείς τους να ασχολούνται (όχι φυσικα να είναι υπερπροστατευτικοί) μαζί τους.Μπορείτε να βγάλετε τα παιδιά έξω από το σπίτι ,να πηγαίνετε μαζί (με τα πόδια αν είναι δυνατόν) σε παραστάσεις ή εκδηλώσεις αξιόλογες.Να ενθαρύνετε μήπως την προσπάθεια κ όχι το αποτέλεσμα ? Πιστεύω μόνο έτσι κ μετά από αρκετά χρόνια θα συνειδητοποιήσουμε την αναγκαιότητα ύπαρξης ελεύθερων χώρων για όλους,οι οποίοι θα προσφέρουν περισσότερη αληθινή επικοινωνία μεταξύ μας, θα μας αφήσουν να εκφραστούμε περισσότερο (Αλήθεια,ποσες εκδηλώσεις γίνονται σε πλατείες ή πεζοδρόμια με ελεύθερη πρόσβαση για τον καθένα,κάτι που είναι συνηθισμένο σε πολλές ευρωπαικες πόλεις ?)
Φυσικά κ δεν μου αρέσει να γίνει "μόδα" κάτι για να αλλάξει προς το καλύτερο η ζωή μας, αλλά αυτό που λέμε παιδεία στην Ελλάδα είναι τεράστια κουβέντα και για να ξεκινήσει πρέπει πρώτα απ` όλα να εξαφανίσουν τον εγωισμό κ τα συμφέροντά τους όλοι οι εμπλεκόμενοι,κάτι που δεν νομίζω να γίνει τα επόμενα χρόνια.
καμία διαφωνία με όσα λες, ειδικά με την τελευταία σειρά ...."κάτι που δεν νομίζω να γίνει τα επόμενα χρόνια..."
 

nmavra

Member
Μηνύματα
62
Likes
16
Βερολίνο έχω πάει και εγω και θα ξαναπάω σε 1 μήνα.. Λόγω της φύσης του ταξιδιού δεν ξέρω αν η ιστορία θα ενδιαφέρει πολλούς αλλά εν πάσει περιπτώσει ξεκινάω εγώ και όπου με βγάλει! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom