Αυστρία Βιέννη Χριστούγεννα 2008

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,
διαβάζω το φόρουμ περίπου ένα χρόνο, το βρήκα τυχαία πέρυσι όταν έψαχνα πληροφορίες για την Βιέννη και απο τότε μπαίνω τακτικά.Ήρθε ο καιρός να γράψω λίγα πράγματα για το πως πέρασα 4 μερούλες στην πανέμορφη Βιέννη!
Πέρυσι τέτοια εποχή αποφασίσαμε να πάμε Βιέννη τα Χριστούγεννα, κλείσαμε εισιτήρια και ξενοδοχείο μέσω πρακτορείου. δεν πήγαμε με κάποιο γκρουπ αλλα μεμονωμένα ως παρέα.
Ξεκινήσαμε λοιπόν 7 κοπέλες. στις 25/12 με Lufthansa μέσω Φρανκφόυρτης,τελικά δεν ήταν πολύ καλή ιδέα να ταξιδέψουμε ανήμερα τα χριστούγεννα γιατί φάγαμε όλη την ημέρα των χριστουγέννων στα αεροδρόμια.φτάσαμε στην βιέννη κατα τις 7 αν θυμάμαι καλά και το πρώτο πράγμα που μας έκανε εντύπωση ήταν το κρύο.....ήταν τσουχτερό αλλά όχι τόσο όσο μας έλεγαν!πήραμε τρένο και μετρό και φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας,θα μέναμε στο Holiday inn,το οποίο ήταν πολύ ωραίο και καθαρό ξενοδοχείο,μας άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Να αναφέρω ότι είχαμε προετοιμάσει το πρόγραμμα μας πολύ καλά και είχαμε βρει ποια αξιοθέατα θα επισκεπτόμασταν και τα είχαμε χωρίσει σε μέρες,πάντως εν΄ω την πρώτη μέρα είδαμε αρκετά πράγματα,μέρα με την μέρα βλέπαμε όλο και λιγοτερα λόγω κούρασης,όμως όσα είχαμε προγραμματίσει να δούμε τα είδαμε όλα.Νομίζω πως είμασταν οι μόνοι ένοικοι του ξενοδοχείου που έλειπαν τόσες ώρες. ξεκινούσαμε στις 9 το πρωί,αφού έιχαμε φάει ένα πολύ καλό πρωινό, και γυρνόσαμε 7-8 το βράδυ!!!!

Την πρώτη μέρα (Παρασκεύη) επισκεφτήκαμε το παλάτι Hofburn (ζητώ συγγνώμη αν δεν τα γράφω σωστά αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πως γράφονται),ξέχασα να σας πω ότι την μέρα εκέινη βγάλαμε την κάρτα που ίσχυε για όλα τα μέσα μεταφοράς και έιχε έκπτωση σε αρκετά μουσεία,εμείς κυρίως χρησιμοποιούσαμε μετρό.Στο παλάτι βγάλαμε ένα εισιτήριο που ήταν μεν πιο ακριβό απ το κανονικό αλλά μ αυτό έιχαμε είσοδο στο Hofburn και στις πορσελάνες της Σίσσυς (που ήταν πάααααρα πολλές αλλά τελικά δεν τις είδαμε όλες) και στο παλάτι Sonburn.Το Hofburn δεν μου πολυάρεσε και δεν έιχε πάρα πολλά να δεις. Μετά επισκεφθήκαμε το θερμοκήπιο με τις πεταλούδες, που και πάλι δεν μας πολυάρεσε.Επόμενος σταθμός η όπερα, όπου είχε ξενάγηση μία ώρα και πραγματικά άξιζε τον κόπο,μιας και σε πάει μέχρι και στα παρασκήνια!Μας έιπαν ότι λίγη ώρα πριν τις παραστάσεις μπορείς να αγοράσεις πολύ φτηνό εισιτήριο (4ευρώ αν θυμάμαι καλά) αλλά να έισαι όρθιος, η τεράστια ουρά όμως στο ταμείο μας έκανε να εγκαταλείψουμε την ιδέα.
Η ώρα έιχε πάει σχεδόν 3 το μεσημέρι και έιχαμε αρχίσει να πεινάμε, βρήκαμε λοιπόν μια παραδοσιακή μπυραρία και εκέι φάγαμε.Συνεχίσαμε περπατώντας μέχρι τον ναό του Καρόλου (Karlskirche) ενώ η ώρα ήταν σχεδόν 5.τι να πω για την εκκλησία αυτή!απλά υπέροχη!!!!οι πιο γενναίες ανέβηκαν μέχρι την σκεπή όπου βλέπεις όλη την βιέννη!
Πήραμε το μετρό και κατεβήκαμε στο δημαρχείο,όπου υπήρχαν τα απομεινάρια απο ένα χριστουγεννιάτικο παζάρι και ψιλοαπογοητευτήκαμε,πήγαμε όμως σε ένα πολύ ωραιο cafe -restaurant εκεί κοντά όπου οι βιεννέζοι έιχαν βγει για φαγητό.Καθήσαμε στην μεριά των καπνιστών όπου ήταν γεμάτη έλληνες!!!(γενικά στη βιέννη τα χριστούγεννα έχει πολλούσ έλληνες,περπατάς στο δρόμο και ακούς ελληνικά).

Την δεύτερη μέρα πήγαμε στα μουσεία Ιστορίας της Τέχνης και στο μουσείο Φυσικής Ιστορίας που μου άρεσε πάρα πόλυ,τα δύο μουσεία έιναι απέναντι το ένα στο άλλο.Αμέσως μετά πήγαμε στο MuseumsQuarter ( ή ΜQ) όπου μερικές καθήσαμε για καφέ και κάποιες πήγαν για ψώνια στην οδό Mariahilfer που ήταν κοντά.Στο καφέ αυτό φάγαμε και μεσημεριανό, και μας έκανε εντύπωση ότι οι κάτοικοι ερχόντουσαν για ένα καφέ και δεν καθόντουσαν παραπάνω απο 15 λεπτά, επίσης μέσα στην καφετέρια επιτρεπόντουσαν τα ζώα.Κάποια στιγμή στο διπλανό τραπέζι κάθησαν δύο άντρες οι οποίοι δεν άντεξαν την φλυαρία και τα γέλια μας και ...άλλαξαν τραπέζι!!!:haha:
Αφού πήραμε δυνάμεις πήγαμε στην πλατεία του Αγίου Στεφάνου και στην ομώνυμη εκκλήσία.Συνεχίσαμε προς τον Δούναβη αφού ψωνίσαμε τα απαραίτητα σοκολατάκια Μότσαρτ.Γύρνώντας ανακαλύψαμε μια μπυραρία κοντά στο ξενοδοχείο και απολαύσαμε μια μπύρα.

Κυριακή πρωί ξεκινάμε να επισκεφτούμε το Sonbrun,έχοντας ήδη εισιτήριο.Πρέπει να σας πω πως και στα δύο παλάτια ήμασταν τυχερές γιατί πετύχαμε ελληνικά γκρουπ και έτσι είχαμε δωρεάν ξενάγηση.:clap:.Το Sonbrun μου άρεσε,έιχε πολλά δωμάτια και μια υπέροχη σάλα χορού!βγαίνοντας έξω είδαμε μια τεράστια ουρά απο κόσμο που περίμενε να μπει (είανι καλύτερο να πας νωρίς στο παλάτι),περιμέναμε να πάρουμε το τρενάκι που σε κάνει βόλτα στους κήπους το οποίο όμως δεν ήρθε ποτέ,αφού λειτουργούσε μόνο άνοιξη- καλοκαίρι!Κάναμε μια β'ολτα στους κήπους ενώ κάποιες πήγαν στο ζωωολογικό κήπο.Ειχε τόσο κρύο που κυριολεκτικά είχε παγώσει όλο το σώμα μου,οπότε πήγα σε μια καφετέρια να πιω μια ζεστή σοκολάτα.Mετά κατεβήκαμε στην πλατεία του αγίου στεφάνου όπου φάγαμε στα McDonald's.Μιας και δεν θέλαμε να επιστρέψουμε στο ξενοδοχείο,πήραμε το τραμ και κάναμε μια μεγάλη βόλτα,ήταν πολύ όμορφα γιατί πραγματικά βλέπεις όλη την πόλη,φτάσαμε μέχρι το Prater.Γυρίσαμε στο ξενοδοχείο και μιας και ήταν το τελευταίο μας βράδυ στην Βιέννη, πήγαμε να φάμε στην μπυραρία κοντά στο ξενοδοχείο.

Την ημέρα της επιστροφής ,μιας και η πτήση μας ήταν μεσημεριανή, οι υπόλοιπεσ κοπέλες κατέβηκαν στην πλατέια του αγίου στεφάνου να κάνουν ψώνια,εγώ έμεινα στο ξενοδοχέιο γιατί ήμουν άρρωστη και δεν έιχα πολλές δυνάμεις.Μεσημεράκι η πτήση μας επέστρεψε αθήνα μέσω μονάχου, αν και τρομάξαμε λιγάκι γιατί ενώ έιχαμε μπει στο αεροπλάνο έπρεπε να ρίξουν ένα υγρό στο φτερό γιατί είχε πιάσει πάγο :shock::shock::shock:
Το αστείο έιναι πως κατα τις 12 το βράδυ που φτάσαμε Σύνταγμα κρυώναμε τόσο πολύ όσο δεν κρυώσαμε 4 μέρες στην Βιέννη!!!!

Μικρά περιστατικά που μου έκαναν εντύπωση:
-Αφήσαμε την Ελλάδα με ήλιο,στην Βιέννη έιχε μονίμως συννεφιά,λίγο ήλιο είδαμε την ημέρα της επιστροφής.
-Οι Βιεννέζοι δεν πίνουν νερό,τουλάχιστον στα καφέ και στα εστιατόρια δεν σερβίρουν νερό,εκτός και αν τους το ζητήσεις και αυτό θα έιναι σε σφηνοπότηρο!!!!!
-Μ άρεσαν πολύ τα σπίτια και τα τεράστια πεζοδρόμια....χωρούσαμε και οι 7 δίπλα δίπλα!!!
-Τα αυτοκίνητα στον δρόμο ήταν ελάχιστα, σταματούσαν στις διαβάσεις να περάσεις και 4 μέρες στη Βιέννη δεν άκουσα ούτε ένα κορνάρισμα!!!μάλιστα κάποια στιγμή περάσαμε τον δρόμο με κόκκινο (ως κλασσικοί Έλληνες) και εκτός του ότι κανέις δεν κόρναρε αλλά περιμέναν να περάσουμε και μετά να ξεκινήσουν, το γέλιο ήταν μια κυρία-πεζή απ την απέναντι μεριά του φαναριού που μας κοιτούσε με ανοιχτό το στόμα!!!!!
-Τέλος να πω ότι με βάση όσα άκουσα και διάβασα για την Σίσσυ δεν την συμπάθησα καθόλου!!!!!:bleh:

Ζητώ συγγνώμη που έγραψα τόσα πολλά και ελπίζω να μην σας κούρασα.....
Αυτά τα Χριστούγεννα θα παμε (και οι 7) στο Βερολίνο,έχουμε ήδη κλείσει εισιτήρια!
:clap::clap::clap::clap::clap: :clap::clap::clap::clap::clap: :clap::clap::clap:
 

Attachments

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί σου τις εμπειρίες σου από το ταξίδι σου.
Όσον αφορά για το αν είστε οι μόνες που λείπετε τόσες ώρες από το ξενοδοχείο για ρώτα και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.
Καλά και μια απορία. Και οι επτά μαζί πηγαίνετε πάντα μαζί; Ομάδα πόλο είστε;:haha::haha::haha:
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί σου τις εμπειρίες σου από το ταξίδι σου.
Όσον αφορά για το αν είστε οι μόνες που λείπετε τόσες ώρες από το ξενοδοχείο για ρώτα και τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ.
Καλά και μια απορία. Και οι επτά μαζί πηγαίνετε πάντα μαζί; Ομάδα πόλο είστε;:haha::haha::haha:
Μπράβο πρόλαβες κιόας και την διάβασες!
όχι δεν έιμαστε ομάδα πόλο!!!χα χα,παρέα είμαστε:D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ομορφη η ιστορία σου και καθόλου κουραστική!
Λόγω της εποχής που πήγατε δεν μπορέσατε να δείτε τα εκπληκτικά πάρκα που έχει η Βιέννη...που εκτός από το πράσινο και τις συνθέσεις με τα λουλούδια διαθέτουν και γλυπτά,περίτεχνες κατασκευές,κιόσκια,συντριβάνια,γεφυράκια στα κανάλια του ποταμού ή σε λιμνούλες κλπ(στούς κήπους του Σέμπρουν νομίζω πήγατε;αλλά κι εκεί χειμωνιάτικα δεν ξέρω πως είναι,γιατί άνοιξη και καλοκαίρι είναι όνειρο και είναι ένα δείγμα αυτών που σου περιέγραψα)
Είμαι περίεργη να δω πως θα σου φανεί το Βερολίνο μετά από τη Βιέννη....
προσωπικά εγώ....κόλλησα στη Βιέννη ,δυο φορές έχω πάει και θάθελα να ξαναπάω
ενώ για το Βερολίνο δε θάλεγα το ίδιο(έχω γράψει σχετικά....)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
πολύ καλή η ιστορία σου mariap και είμασταν περίπου τις ι΄διες μέρες εκει
εγω πήγα πρωτοχρονια για 5 μέρες
η Βίεννη είναι όπως την περιγράφεις και ακόμα καλύτερη ,δεν είναι τυχαία η πόλη με την καλύτερη ποιότητα ζωής ....
το θέμα με τα ιχ και τις διαβάσεις πεζών είναι κάτι που γίνεται ορθά σε όλη την πολιτισμένη ευρώπη η ελλάδα σε αυτα είναι βαλκάνια ακόμα.
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
η αλήθεια έιναι πως ανυπομονώ να πάω στο βερολίνο τα φετινά χριστούγεννα!!!
ελπίζω να έιναι πολύ όμορφα και πιο στολισμένη η πόλη απ την βιέννη,ξέρετε οι χριστουγεννιάτικες αγορές (παζάρια) πότε είναι;
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πραγματοποιήθηκε :D
Tι όμορφη ιστορία!!Με το καλό να πας και στην Γερμανία!!!
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,
ευχαριστώ για τα καλά σασ λόγια, χαίρομαι που σας άρεσε η ιστορία μου!

ήθελα να σας πω το εξής.....για το βερολίνο είχαμε κλείσει εισιτήρια απο τον ιούνιο με την ολυμπιακή στην τιμή των 210ευρώ το καθένα.πριν λίγες μέρες λοιπόν παίρνω mail απ το ταξιδιωτικό πρακτορείο ότι η ολυμπιακή αλλάζει χέρια και η νέα ολυμπιακή δεν θα κάνει πτήσεις στην γερμανία!!!!!!
παθαίνω πανικό,πηγαίνω στην ολυμπιακή για να δω τι θα γίνει....μάταια όμως.μου είπαν ότι το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να πάρω πίσω τα χρήματα που είχα δώσει.για να μην πολυλογώ και κουράζω ευτυχώς βρήκα απ το πρακτορείο εισιτήρια με την lufthansa (όχι απευθείας πτήση) με την ίδια τιμή...ήμουν πολύ τυχερή!!!!και το καλύτερο, θα φύγουμε μια ημέρα νωρίτερα (25/12 αντί 26) οπότε θα μείνουμε στο βερολίνο μια ημέρα παραπάνω!!!!!
Ο λόγος που τα γράφω όλα αυτα είναι γιατί εκείνη την ημέρα ένιωσα ότι τζάμπα ο κόπος να κλείσουμε τα εισιτήρια 6 μήνες νωρίτερα,μιας και βρεθήκαμε να κανονίζουμε το ταξίδι απ την αρχή!!!

υ.γ υπήρχαν εισιτήρια και με easy jet απλά κάποιες δεν ήθελαν με τίποτα.....
 

mariap.

Member
Μηνύματα
110
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εγώ που πήγα πέρυσι 25/12-29/12 απ όσο θυμάμαι φτάσαμε 25 αργα το απόγευμα και δεν βγήκαμε απ το ξενοδοχείο,είχαμε ακούσει πως αν δεν έχεις κλείσει κάπου τραπέζι δεν έβρισκες.όμως την επόμενη ημέρα ξεκινήσαμε κανονικά πρωί πρωι την ξεναγησή μας στην πόλη (είχαμε δει ποια μουσεία ήταν ανοιχτά) και τα καφέ/εστιατόρια ήταν ανοιχτά κανονικα!
δυστυχώς δεν προλάβαμε τις υπαίθριες αγορές!
ότι άλλο θέλεις ρώτησε με!
 

pasxalitsa

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
εγώ που πήγα πέρυσι 25/12-29/12 απ όσο θυμάμαι φτάσαμε 25 αργα το απόγευμα και δεν βγήκαμε απ το ξενοδοχείο,είχαμε ακούσει πως αν δεν έχεις κλείσει κάπου τραπέζι δεν έβρισκες.όμως την επόμενη ημέρα ξεκινήσαμε κανονικά πρωί πρωι την ξεναγησή μας στην πόλη (είχαμε δει ποια μουσεία ήταν ανοιχτά) και τα καφέ/εστιατόρια ήταν ανοιχτά κανονικα!
δυστυχώς δεν προλάβαμε τις υπαίθριες αγορές!
ότι άλλο θέλεις ρώτησε με!
σε ευχαριστω παρα πολυ!!!!εγω λεω για 23-28/12...:Dαρα θα προλαβω να κανονισω κατι αν ειναι για ανημερα!!εγω θα προλαβω 2 μερουλες τισ αγορες!!!!:pεχεις να προτεινεις κατι για φαγητο κ καφε??;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom