Βιετνάμ Καμπότζη Λάος Βιετναμ - Καμποτζη - Λαος (τουριστικό)

paokmaniak

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

Επειδή πήρα το πτυχίο μου επιτέλους :)clap::clap:) πέρα από μια-μιαμιση εβδομαδα που θα ξαναπαω Αμστερνταμ Ολλανδια :haha: ο πατερας μου σαν "δωρο" μου είπε να πάμε μαζί στο ταξίδι που προγραμμάτιζε (για Βιετναμ Καμπότζη Λάος) . Το θέμα είναι ότι θα ήθελα τα φώτα σας για μια ακόμα φορά. Καταρχάς λόγω της ηλικίας του πατέρα μου δε θελει καθολου να πάμε μόνοι μας αλλα μόνο με πρακτορείο. Στα υπόψην εχουμε αυτό (Βιετνάμ) θέλω να ξέρω καταρχάς σαν εκδρομή πως το βλέπεται αν ειναι (όσο το δυνατόν πλήρης), αν η περίδος τέλη Οκτωβριου αρχές Νοεμβρίου είναι κατάλληλη για εκεί, αν υπάρχει κάποιο άλλο πρακτορείο για εκεινες τις χώρες, και τι πρέπει να προσέξω σε άλλες εκδρομές που θα ψάξω. Ευχαριστώ
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

Επειδή πήρα το πτυχίο μου επιτέλους :)clap::clap:) πέρα από μια-μιαμιση εβδομαδα που θα ξαναπαω Αμστερνταμ Ολλανδια :haha: ο πατερας μου σαν "δωρο" μου είπε να πάμε μαζί στο ταξίδι που προγραμμάτιζε (για Βιετναμ Καμπότζη Λάος) . Το θέμα είναι ότι θα ήθελα τα φώτα σας για μια ακόμα φορά. Καταρχάς λόγω της ηλικίας του πατέρα μου δε θελει καθολου να πάμε μόνοι μας αλλα μόνο με πρακτορείο. Στα υπόψην εχουμε αυτό (Βιετνάμ) θέλω να ξέρω καταρχάς σαν εκδρομή πως το βλέπεται αν ειναι (όσο το δυνατόν πλήρης), αν η περίδος τέλη Οκτωβριου αρχές Νοεμβρίου είναι κατάλληλη για εκεί, αν υπάρχει κάποιο άλλο πρακτορείο για εκεινες τις χώρες, και τι πρέπει να προσέξω σε άλλες εκδρομές που θα ψάξω. Ευχαριστώ
Δεν ξέρω την ηλικία του πατέρα σου αλλά, σύμφωνα μ΄αυτά που γράφεις, θα πρέπει να είναι κάπου στα 50 something. Προσπάθησε να του αλλάξεις γνώμη. Το Βιετνάμ δεν είναι δύσκολος προορισμός, αυτά που περιέχει το πρόγραμμα του πρακτορείου μπορείτε άνετα να τα οργανώσετε και μόνοι σας, σχεδόν όλα από το ιντερνετ. Ακόμη και τα ξενοδοχεία. Καλύτερα θα ήταν αν ταξιδεύατε μετά από 2 μήνες - για καλύτερες τιμές, ας πούμε, αλλά ακόμη και τώρα, οι τιμές των ξενοδοχείων δεν θα είναι πολύ ακριβότερες. Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κομπιουτεράκι, αν υπολογίσεις και τους φόρους, κλπ. που δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο, μπορεί να σας βγεί ακόμη και ένα χιλιάρικο φτηνότερα - το άτομο!

Από μια γρήγορη ανάγνωση του προγράμματος:

Πολύ τρεχάλα αδελφάκι μου! Ούτε ξένοι ανταποκριτές σε αποστολή να ήσασταν!

Γενικά:
Τα "θετικά" (?): Σε πάει σε πολλά μέρη ώστε να πάρεις μια μυρωδιά.
Τα αρνητικά: Παίρνεις μόνο μια μυρωδιά.

Εμένα προσωπικά με ενοχλεί ο τρόπος που παρουσιάζει το πρόγραμμά του το πρακτορείο σαν την υπέρτατη Βίβλο. Υπερβολικός ενθουσιασμός, υπερτονισμός κάποιων προορισμών/εκδηλώσεων ως θαυμάσιων που, εντάξει, ωραίοι είναι, αλλά όχι κι έτσι - σαν να σε πάει στον Παράδεισο!

Ειδικότερα:

Δυστυχώς η σελίδα δε μου επιτρέπει ν' αντιγράψω αποσπάσματα εδώ και ν' αναφερθώ συγκεκριμένα, οπότε θ' αναφερθώ επιγραμματικά:

Αφιερώνει ελάχιστο χρόνο στο Λάος. Είναι κρίμα, είναι αμαρτία. Καλύτερα αυτές τις μέρες να τις είχε ενσωματώσει στο Βιετνάμ.

Στο Άνγκορ κάτι θα δείτε. Στη Σαϊγκόν δε θα δείτε τίποτε. Ούτε και στο Χόι Αν (εντάξει, μικρό είναι, αλλά δεν είναι εκεί η ουσία του μέρους).

Μην παραμυθιάζεσαι για τις παραλίες του Ντανάνγκ. Δεν είναι εκεί οι καλύτερες. Οι καλύτερες είναι πιο νότια, στο Phan Thiet - αλλά εκεί δεν σας πάει.

Για τη Halong Bay: Μ@λ@κίες είναι αυτά που λέει για τη διαν/ση. Το πλην του το παρουσιάζει συν. Halong Bay χωρίς διαν/ση(εις) είναι μισή εμπειρία.

Στα συν του ότι σας πάει στο Ταμ Κοκ. Ελάχιστος χρόνος στο Ανόι και τα πέριξ. (Σχεδόν) τίποτα το ιδιαίτερο οι μαριονέττες.

Μέγα μείον η ημιδιατροφή. Το φαγητό στο Βιετνάμ είναι πάμφθηνο και πεντανόστιμο. Είναι ιεροσυλία να κλείνεσαι μέσα και να τρως τα αποστειρωμένα του ξεν/χείου που ούτε καλά είναι, ούτε όπως νομίζεις ότι θα είναι ("ευρωπαϊκά"). Αν πάτε τελικά, μη διστάσεις να δοκιμάσεις pho απ' το δρόμο ή όπου βρεις. Κι ας μη θέλει ο πατέρας σου. Εννοείται και τα θαλασσινά.

Α, και μη νομίζεις ότι τα εισιτήρια που λέει ότι περιλαμβάνονται στην τιμή είναι κανένα σοβαρό ποσό. Δεν είναι Λούβρο ούτε Καπέλα Σιξτίνα.

Κι αν σ' έχω χαλάσει, κακώς. Οι χώρες είναι υπέροχες, οι αγαπημένες μου και αν το οικονομικό δεν είναι πρόβλημα, μην το σκέφτεσαι καθόλου. Θα είναι ένα ταξίδι που δε θα ξεχάσετε ποτέ.
 
  • Like
Reactions: DrG

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
βαλε τον μπαμπα να διαβασει τις σχετικες ιστοριες στο φορουμ κ ζητα κ την βοηθεια εκει πρακτορειων
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Καλησπέρα και πάλι σε όλους.

Επειδή πήρα το πτυχίο μου επιτέλους :)clap::clap:) πέρα από μια-μιαμιση εβδομαδα που θα ξαναπαω Αμστερνταμ Ολλανδια :haha: ο πατερας μου σαν "δωρο" μου είπε να πάμε μαζί στο ταξίδι που προγραμμάτιζε (για Βιετναμ Καμπότζη Λάος) . Το θέμα είναι ότι θα ήθελα τα φώτα σας για μια ακόμα φορά. Καταρχάς λόγω της ηλικίας του πατέρα μου δε θελει καθολου να πάμε μόνοι μας αλλα μόνο με πρακτορείο. Στα υπόψην εχουμε αυτό (Βιετνάμ) θέλω να ξέρω καταρχάς σαν εκδρομή πως το βλέπεται αν ειναι (όσο το δυνατόν πλήρης), αν η περίδος τέλη Οκτωβριου αρχές Νοεμβρίου είναι κατάλληλη για εκεί, αν υπάρχει κάποιο άλλο πρακτορείο για εκεινες τις χώρες, και τι πρέπει να προσέξω σε άλλες εκδρομές που θα ψάξω. Ευχαριστώ



Κι εγώ θέλω τέτοιο δώρο,με πρακτορείο ή χωρίς δε με νοιάζει.:haha::bleh:

Για το πρόγραμμα δεν ξέρω να σου πω δεν έχω πάει σε αυτές τις χώρες,για το πρακτορείο έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ε, καλά τότε. Χαλάρωσε κι απόλαυσέ το! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.635
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom