Ινδία Βιζα Ινδίας Update Φεβρουάριος 2013

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Επειδή σήμερα έκανα την προβλεπόμενη διαδικασία:
Μέχρι τα τέλη του μήνα ΔΕΝ απαιτείται προσωπική παρουσία γιατί τα δικαιολογητικά δεν περιλαμβάνουν λήψη βιομετρικών χαρακτηριστικών.
Το γραφείο εδρεύει σε ημιυπόγειο δίπλα από τον Κινηματογράφο AΘΗΝΑΙΟΝ στους Αμπελόκηπους (πολύ βολικό το μετρό). Η αναμονή δεν ήταν μεγάλη (αν έχετε όλα τα δικαιολογητικά έτοιμα ακόμα καλύτερα) και οι 2 υπάλληλοι πολύ εξυπηρετικές.
Απαιτούνται (επί του παρόντος)

2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου μεγέθους 5 Χ 5 (όχι μεγέθους διαβατηρίου)

2 φωτοτυπίες της σελίδας 2 και 3 του διαβατηρίου, (η σελίδα 3 να έχει ήδη την υπογραφή σας)

το διαβατήριο με 6μηνη ισχύ

μια αίτηση την οποία συμπληρώνετε online και την οποία θα υπογράψετε με μπλέ στυλό και κάτω από την φωτογραφία και στο τελος της αίτησης
Η συμπλήρωσή της θέλει αρκετή προσοχή γιατί ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια. Το μόνο tip είναι ότι αν έχετε ξαναπάει Ινδία απαιτείται ο αριθμός και η ημερομηνία έκδοσης της προηγούμενης βίζας. Αν έχετε πετάξει το διαβατήριο (σαν και μένα καλή ώρα) τότε στα σχετικά πεδία του αριθμού της βίζας θα συμπληρώσετε NOTAVAIL κι εκεί που θα αναφέρετε τις πόλεις του προηγούμενου ταξιδιού θα γράψετε passport is no longer in my possession
Επίσης χρειάζεται κάποιο ξενοδοχείο σαν αναφορά στην Ινδία (βρείτε κάποιο από το ίντερνετ αν δεν έχετε κράτηση)
Επίσης θα συμπληρώσετε 6 μηνη ισχύ και multiple entries. Ούτως ή άλλως δεν εκδίδουν κάτι φθηνότερο.

Το κόστος είναι 55 ευρώ

Η παραλαβή γίνεται σε 3 εργάσιμες ημέρες με την απόδειξη που σας δίνουν

Eπειδή επίκεινται αλλαγές με την εισαγωγή των βιομετρικών καλόν είναι όσοι ενδιαφέρονται να επικοινωνήσουν πρώτα τηλεφωνικά με το γραφείο:
CKGS Hellas
Κέντρο Υπηρεσιών Αιτήσεων Ινδικής Βίζα
Βασ. Σοφίας 122
Αθήνα Τ.Κ 11526
Τηλέφωνο: +30 210 7487676
Fax: + 30 211 4031287
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
παρε με και μενα τσιγγάνε!!

εγινε update βλέπω και στην τιμουλα έ??:rolleyes:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πού να θυμάμαι πόσα πληρώσαμε πριν 9 χρόνια
Δεν την θεωρώ φτηνή αλλά όχι και από τις ακριβότερες.
Απλά τη διαδικασία θεωρώ λίγο υπερβολική δεδομένου ότι δεν είναι δα κι η Βόρεια Κορέα να μου ζητάει τόσες πληροφορίες στην αίτηση
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Πού να θυμάμαι πόσα πληρώσαμε πριν 9 χρόνια
Δεν την θεωρώ φτηνή αλλά όχι και από τις ακριβότερες.
Απλά τη διαδικασία θεωρώ λίγο υπερβολική δεδομένου ότι δεν είναι δα κι η Βόρεια Κορέα να μου ζητάει τόσες πληροφορίες στην αίτηση
40 ευρώ τελευταιο ταξιδι πριν δυο χρονια.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μικρή διόρθωση:

Το γραφείο περί ου, εδρεύει δίπλα από τον κινηματογράφο ΑΘΗΝΑΙΟΝ (κι όχι τον Γαλαξία, ο οποίος βρίσκεται στην αρχή της Μεσογείων).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μικρή διόρθωση:

Το γραφείο περί ου, εδρεύει δίπλα από τον κινηματογράφο ΑΘΗΝΑΙΟΝ (κι όχι τον Γαλαξία, ο οποίος βρίσκεται στην αρχή της Μεσογείων).
Aς το διορθώσουν οι mods στο αρχικό πόστ παρακαλώ
Δίκιο έχεις Ρόζα μου, ο Γαλαξίας είναι πιο ψηλά
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Aς το διορθώσουν οι mods στο αρχικό πόστ παρακαλώ
Δίκιο έχεις Ρόζα μου, ο Γαλαξίας είναι πιο ψηλά
Μαλλον το γραφειο δεν υπαρχει πια μιας και καλωντας το αριθμο τηλ λεει οτι δεν αντιστοιχει σε συνδρομητη. Τηλ και στη πρεσβεια οπου σε μαγνητοφωνημενο μυνημα δινουν οδηγίες της on line αιτησης ..... τωρα το κοβω δυσκολο να βγουμε 8 ατομα απο Χανια Αθηνα να παμε για βιζα..........................
 

sakispapa

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επειδή σήμερα έκανα την προβλεπόμενη διαδικασία:
Μέχρι τα τέλη του μήνα ΔΕΝ απαιτείται προσωπική παρουσία γιατί τα δικαιολογητικά δεν περιλαμβάνουν λήψη βιομετρικών χαρακτηριστικών.
Το γραφείο εδρεύει σε ημιυπόγειο δίπλα από τον Κινηματογράφο AΘΗΝΑΙΟΝ στους Αμπελόκηπους (πολύ βολικό το μετρό). Η αναμονή δεν ήταν μεγάλη (αν έχετε όλα τα δικαιολογητικά έτοιμα ακόμα καλύτερα) και οι 2 υπάλληλοι πολύ εξυπηρετικές.
Απαιτούνται (επί του παρόντος)

2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου μεγέθους 5 Χ 5 (όχι μεγέθους διαβατηρίου)

2 φωτοτυπίες της σελίδας 2 και 3 του διαβατηρίου, (η σελίδα 3 να έχει ήδη την υπογραφή σας)

το διαβατήριο με 6μηνη ισχύ

μια αίτηση την οποία συμπληρώνετε online και την οποία θα υπογράψετε με μπλέ στυλό και κάτω από την φωτογραφία και στο τελος της αίτησης
Η συμπλήρωσή της θέλει αρκετή προσοχή γιατί ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια. Το μόνο tip είναι ότι αν έχετε ξαναπάει Ινδία απαιτείται ο αριθμός και η ημερομηνία έκδοσης της προηγούμενης βίζας. Αν έχετε πετάξει το διαβατήριο (σαν και μένα καλή ώρα) τότε στα σχετικά πεδία του αριθμού της βίζας θα συμπληρώσετε NOTAVAIL κι εκεί που θα αναφέρετε τις πόλεις του προηγούμενου ταξιδιού θα γράψετε passport is no longer in my possession
Επίσης χρειάζεται κάποιο ξενοδοχείο σαν αναφορά στην Ινδία (βρείτε κάποιο από το ίντερνετ αν δεν έχετε κράτηση)
Επίσης θα συμπληρώσετε 6 μηνη ισχύ και multiple entries. Ούτως ή άλλως δεν εκδίδουν κάτι φθηνότερο.

Το κόστος είναι 55 ευρώ

Η παραλαβή γίνεται σε 3 εργάσιμες ημέρες με την απόδειξη που σας δίνουν

Eπειδή επίκεινται αλλαγές με την εισαγωγή των βιομετρικών καλόν είναι όσοι ενδιαφέρονται να επικοινωνήσουν πρώτα τηλεφωνικά με το γραφείο:
CKGS Hellas
Κέντρο Υπηρεσιών Αιτήσεων Ινδικής Βίζα
Βασ. Σοφίας 122
Αθήνα Τ.Κ 11526
Τηλέφωνο: +30 210 7487676
Fax: + 30 211 4031287
sos μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?Θελω να βγαλω βιζα για Ινδια και ειμαι απο Επαρχια..Κοζανη.Καταλαβαινω οτι πλεον ειναι υποχρεωτικη η παρουσια μου στην πρεσβεια για δακτυλικα απουπωματα...αλλα για να μην παω 2 και 3 φορες Αθηνα...τι δικαιοληγητικα πρεπει να εχω μαζι μου στην επισκεψη στην πρεσβεια?την αιτηση που αναφερεται πρεπει να ην τυπωσω και να την εχω μαζι μου...η πρεπει να σταλθει μερες πριν παω στην πρεσβεια???sos....επειδη κανενας δεν γνωριζει ακριβως και στην πρεσβεια μιλανε μονο μαγνητοφωνημενα μηνυματα...
 

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
sos μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?Θελω να βγαλω βιζα για Ινδια και ειμαι απο Επαρχια..Κοζανη.Καταλαβαινω οτι πλεον ειναι υποχρεωτικη η παρουσια μου στην πρεσβεια για δακτυλικα απουπωματα...αλλα για να μην παω 2 και 3 φορες Αθηνα...τι δικαιοληγητικα πρεπει να εχω μαζι μου στην επισκεψη στην πρεσβεια?την αιτηση που αναφερεται πρεπει να ην τυπωσω και να την εχω μαζι μου...η πρεπει να σταλθει μερες πριν παω στην πρεσβεια???sos....επειδη κανενας δεν γνωριζει ακριβως και στην πρεσβεια μιλανε μονο μαγνητοφωνημενα μηνυματα...
μη φρικαρεις σιγουρα πρεπει να ανεβειτε στην κλεανθους 3 στο κολωνακι σιγουρα πρεπει να εχεις 3-4 μερες για να την παρεις αλλα την αιτηση μπορουν να στην φιαξουν απο το γραφειο οπως εκανα εγω περσυ και οπως θα κανω και φετος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom