Ινδία Βιζα Ινδίας Update 2014

strani

Member
Μηνύματα
138
Likes
64
Επόμενο Ταξίδι
ινδια
Επειδή σήμερα έκανα την προβλεπόμενη διαδικασία:
Μέχρι τα τέλη του μήνα ΔΕΝ απαιτείται προσωπική παρουσία γιατί τα δικαιολογητικά δεν περιλαμβάνουν λήψη βιομετρικών χαρακτηριστικών.
Το γραφείο εδρεύει σε ημιυπόγειο δίπλα από τον Κινηματογράφο AΘΗΝΑΙΟΝ στους Αμπελόκηπους (πολύ βολικό το μετρό). Η αναμονή δεν ήταν μεγάλη (αν έχετε όλα τα δικαιολογητικά έτοιμα ακόμα καλύτερα) και οι 2 υπάλληλοι πολύ εξυπηρετικές.
Απαιτούνται (επί του παρόντος)

2 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου μεγέθους 5 Χ 5 (όχι μεγέθους διαβατηρίου)

2 φωτοτυπίες της σελίδας 2 και 3 του διαβατηρίου, (η σελίδα 3 να έχει ήδη την υπογραφή σας)

το διαβατήριο με 6μηνη ισχύ

μια αίτηση την οποία συμπληρώνετε online και την οποία θα υπογράψετε με μπλέ στυλό και κάτω από την φωτογραφία και στο τελος της αίτησης
Η συμπλήρωσή της θέλει αρκετή προσοχή γιατί ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια. Το μόνο tip είναι ότι αν έχετε ξαναπάει Ινδία απαιτείται ο αριθμός και η ημερομηνία έκδοσης της προηγούμενης βίζας. Αν έχετε πετάξει το διαβατήριο (σαν και μένα καλή ώρα) τότε στα σχετικά πεδία του αριθμού της βίζας θα συμπληρώσετε NOTAVAIL κι εκεί που θα αναφέρετε τις πόλεις του προηγούμενου ταξιδιού θα γράψετε passport is no longer in my possession
Επίσης χρειάζεται κάποιο ξενοδοχείο σαν αναφορά στην Ινδία (βρείτε κάποιο από το ίντερνετ αν δεν έχετε κράτηση)
Επίσης θα συμπληρώσετε 6 μηνη ισχύ και multiple entries. Ούτως ή άλλως δεν εκδίδουν κάτι φθηνότερο.

Το κόστος είναι 55 ευρώ

Η παραλαβή γίνεται σε 3 εργάσιμες ημέρες με την απόδειξη που σας δίνουν

Eπειδή επίκεινται αλλαγές με την εισαγωγή των βιομετρικών καλόν είναι όσοι ενδιαφέρονται να επικοινωνήσουν πρώτα τηλεφωνικά με το γραφείο:
CKGS Hellas
Κέντρο Υπηρεσιών Αιτήσεων Ινδικής Βίζα
Βασ. Σοφίας 122
Αθήνα Τ.Κ 11526
Τηλέφωνο: +30 210 7487676
Fax: + 30 211 4031287
ΕΠΕΙΔΗ πηγα να βγαλω φετος τον Μαιο για Ινδια λεω οτι η διευθυνση ειναι Κλεανθους 3 απαιτειτε προσωπικη παρουσια και η τιμη ειναι απο 60 - 70 ευρω
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.428
Likes
4.412
Στο site της CKGS πάντως αναφέρεται το εν λόγω γραφείο στην Αθήνα, αλλά ψάχνοντας περαιτέρω παραπέμπει σε site που δεν υπάρχει... Πιθανόν να έχει κλείσει, όπως λέει και η Lullu. Όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά:
http://www.ckgs.com/languages/greek/our-services/visa-application.html
http://www.ckgs.com/languages/greek/our-presence/index.html
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Kαλό είναι να υπάρχει ένα καινούργιο thread με update για τη διαδικασία έκδοσης βίζας
Τα πράγματα αλλάζουν όπως και οι τιμές που έχουν παρει τον ανήφορο
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
ΕΠΕΙΔΗ πηγα να βγαλω φετος τον Μαιο για Ινδια λεω οτι η διευθυνση ειναι Κλεανθους 3 απαιτειτε προσωπικη παρουσια και η τιμη ειναι απο 60 - 70 ευρω
Στεγάζεται πλέον στην Ινδική πρεσβεία;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
αιτηση on line, δεν ειναι κατι που με χαλαει αλλα να ανεβαινω Αθηνα για τη βιζα σερνοντας αλλους 8 το βλεπω δυσκολο ...τα νευρα μου...και τα εχω ολα ετοιμα σχεδον.......................................
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Λοιπόν παιδιά επειδή έβγαλα βίζα πριν 1 μήνα τα έχω πρόσφατα στο μυαλό μου. Βίζα βγάζεις μόνο στην πρεσβεία Κλεάνθους 3 αυστηρώς 9-11πμ καθημερινά. Ραντεβού δεν χρειάζεται. Πρέπει να έχεις συμπληρωμένη τη βίζα online από την προηγούμενη μέρα και εκτυπωμένη και όχι την ίδια μέρα που θα πας στην πρεσβεία. Επίσης 2 έγχρωμες βιομετρικες φωτογραφίες συγκεκριμένων διαστάσεων αλλιώς σε στέλνουν διπλα σε ένα μικρό φωτογραφείο να βγάλεις καινούριες. Ανάλογα τη βίζα που θέλεις πληρώνεις εκεί στο ταμείο συν 2 ευρώ. Οπωσδήποτε χρειάζεται το διαβατήριο το οποίο το αφήνεις εκεί και το παραλαμβάνεις μετά απο 3 εργάσιμες. Αν μένεις εκτός Αθηνών μπορείς να στείλεις courier μαζί με το χαρτί barcode που σου δίνουν για να το παραλάβεις αυστηρώς 3.30-4.30μμ. Αυτά ελπίζω να βοήθησα!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
.. ειπες..Αν μένεις εκτός Αθηνών μπορείς να στείλεις courier μαζί με το χαρτί barcode που σου δίνουν για να το παραλάβεις αυστηρώς 3.30-4.30μμ. Αυτά ελπίζω να βοήθησα!
Το barcode ποτε σου το δινουν? αν πράγματι ισχυει η κουριερ το να μεταφερει το διαβατηριο Αθηνα δεν ισχυει και να το παρει πίσω?.. γμ εχω μπλεξει................
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Μπορείς μόνο να το παραλάβεις με κουριερ όχι να το παραδώσεις. Το χαρτάκι στο δίνουν στη παράδοση. Για να το δόσεις πρέπει να πας προσωπικά.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
έτσι ακριβώς! Το ταξίδι στην Αθήνα δεν το γλυτώνεις απλά δεν χρειάζεται να περιμένεις έξτρα μέρες!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
εδω η Γαιννουλα λεει πως πρεπει να μεινει το διαβατηριο 3 μερες στη πρεσβεα..αν πχ κανω τη ταρζανια να ελθω Αθηνα πριν το ταξιδι 3 μερες μπορει και να μην παρω τη βιζα και να μεινω με το προγραμμα μονο στο χερι!!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.764
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom