Βλάχικος Γάμος στη Θήβα

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Στη Θήβα την Καθαρή Δευτέρα αναβιώνει ένα από τα πιο παλιά έθιμα της πατρίδας μας, ο Βλάχικος γάμος. Είναι ένα παλιό και ζωντανό ελληνικό έθιμο, που διατηρήθηκε στις ορεινές περιοχές της Μακεδονίας, της Ηπείρου, της Θεσσαλίας και της Ρούμελης, και μεταφέρθηκε στη Νότιο Ελλάδα, μετά την απελευθέρωση, γύρω στα 1830, από τους ίδιους τους Βλάχους, οι οποίοι, εγκαταλείποντας την άγονη περιοχή τους, κατέβηκαν νοτιότερα. Την Τσικνοπέμπτη το βράδυ "πιάνονται τα προζύμια", γλεντοκόπι και ξενύχτι για τις χαρούμενες μέρες που θα 'ρθουν.
Την Κυριακή της Τυρινής, οι "Καπεταναίοι" με τον "Πανούση" (υπηρέτη), το φλάμπουρο και τα τοπικά όργανα (νταούλι και πίπιζα), φέρνουν βόλτα στα βλάχικα κονάκια και συναθροίζουν τα παλικάρια του "μπουλουκιού", τους βλάχους Μακεδόνες και Λιάπηδες. Συγκεντρώνονται τα "μπουλούκια" στους κεντρικούς δρόμους και στην πλατεία και χορεύουν.
Το βράδυ της Κυριακής, στο δρόμο του Επαμεινώνδα, γίνονται το "προξενιό" και τα "αρραβωνιάσματα", και ο χορός και το τραγούδι συνεχίζονται μέχρι τα χαράματα της άλλης μέρας.
Το πρωί της Καθαρής Δευτέρας " σκούζει ο σκάρος" (εγερτήριο) και κάθε μπουλούκι χωριστά ανάβει τη φωτιά του όπου και ψήνεται η "προπύρα" (πίτα) της νύφης ενώ τα παλικάρια χορεύουν τον "Πυρρίχιο" χορό.
Το μεσημέρι της ίδιας μέρας τα "μπουλούκια" που στο μεταξύ έχουν συγκεντρωθεί στο εξωκλήσι της Αγίας Τριάδας, ξεκινούν την "πομπή" για το κέντρο της Θήβας όπου και θα γίνει ο γάμος.
Αφήνονται τα "προικιά" της νύφης στην πλατεία , τα "μπουλούκια" αρχίζουν το χορό και αρχίζει το ξύρισμα του γαμπρού.
Ακολουθεί ο "Βλάχικος γάμος" και "ο χορός του πεθαμένου" (προχριστιανικό κατάλοιπο).
Το ξεφάντωμα της χαράς (κέφι - γλέντι - χορός) κρατάει μέχρι τα ξημερώματα της Τρίτης.

πηγη: www.vlahoi.net

Με καταγωγη απο τη Θηβα,δεν θα μπορουσα να λειψω απο αυτο το γεγονος.Ετσι την ημερα της Καθαρης Δευτερας θα βρισκομαι κι εγω στο γαμο.:D
Καλη Σαρακοστη:).
 
Last edited by a moderator:

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αντε βρε φιλαρακια με τα λαογραφικα σας...στον γαμο, εχω παει και μου αρεσε πολυ ! εμεις δεν εχουμε κανενα ιδιαιτερο εθιμο να σας γραψω....
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Δεν έχω πετύχει ποτέ το βλάχικο γάμο. Μάλλον πρέπει να το κυνηγήσω.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ωραια εθιμα φιλε και ευτυχως που υπαρχουν καποιοι συλλογοι για να μας τα θυμιζουν.Πιστευω πως θα επανελθω στο θεμα με πολλες φωτογραφιες.:)
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Νομίζω και εγώ θα ψάξω να βρω καμιά φωτογραφία να σκανάρω για να βάλω.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Tα ''μπουλουκια'' μαζευονται στην Αγια Τριαδα και στους κεντρικους δρομους της Θηβας και το γλεντι αρχιζει.

 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αναβουν φωτιες,τρωνε,χορευουν,διασκεδαζουν περιμενοντας να ερθει η ωρα του γαμου.

 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλές!!!! Και του χρόνου!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
βρε Δημητρη δεν παλευεσαι!!!! καηκα γα@#το! αστες να κρυωσουν λιγο!!!:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αψογος ο φωτορεπορτερ του γάμου.
Αναμένουμε φωτο κι απ τη δεξίωση.
Φωτό της νύφης δεν υπάρχει γιατί ειναι σε "ενδιαφέρουσα":D
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
awww.fireservice.gr_pyr_cms_files_dynamic_c73181_photo_0_p.s.2393_el_GR.jpg


Βαρσαμια...:haha::haha::haha:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Αψογος ο φωτορεπορτερ του γάμου.
Αναμένουμε φωτο κι απ τη δεξίωση.
Φωτό της νύφης δεν υπάρχει γιατί ειναι σε "ενδιαφέρουσα":D
Ο γαμος γινεται αυτη την ωρα και το γλεντι κραταει μεχρι το πρωι...εγω ομως ξυπναω 04.30(αυριο δουλεια)ασε που δεν ειχα παρει και δωρο:haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.803
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom