Βέλγιο Βοήθεια για Αμβέρσα

Mits92

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλησπέρα. Θέλω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν. Θα ταξιδέψω 14 με 16 στις Βρυξέλες . Θα πάω με Ryanair στο αεροδρόμιο σαρλερουα .Έχω κλείσει τα πάντα για μια συναυλία στην Αμβέρσα. Το μόνο που θέλω είναι η μεταφορά ου από το αεροδρόμιο στην Αμβέρσα. Μου είπαν ότι δεν είναι κάτι τραγικό και πηγαίνει τρένο και λεωφορείο. Απλά θέλω μερικές πληροφορίες για το πώς να το κλείσω..που βρίσκεται η κοντινή στάση..Και αν υπάρχει κάποιο σάιτ γιατί μέχρι στιγμής δεν έβγαλα άκρη.
Σας ευχαριστώ
 

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.019
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα. Θέλω τη βοήθεια όσων γνωρίζουν. Θα ταξιδέψω 14 με 16 στις Βρυξέλες . Θα πάω με Ryanair στο αεροδρόμιο σαρλερουα .Έχω κλείσει τα πάντα για μια συναυλία στην Αμβέρσα. Το μόνο που θέλω είναι η μεταφορά ου από το αεροδρόμιο στην Αμβέρσα. Μου είπαν ότι δεν είναι κάτι τραγικό και πηγαίνει τρένο και λεωφορείο. Απλά θέλω μερικές πληροφορίες για το πώς να το κλείσω..που βρίσκεται η κοντινή στάση..Και αν υπάρχει κάποιο σάιτ γιατί μέχρι στιγμής δεν έβγαλα άκρη.
Σας ευχαριστώ
Είχα πάει από Σαρλερουα->Λουξεμβουργο με λεωφορείο της Flixbus .Από ότι ξέρω έχει σύνδεση κ με άλλες πολεις η συγκεκριμένη εταιρεία, συμπεριλαμβανομένης της Αμβερσας. Όσο νωρίτερα κλείσεις, βρίσκεις προσφορές (αν κ για εσένα έχει φτάσει σχεδόν ο καιρός!) Τα εισιτήρια τα βγάζεις είτε ηλεκτρονικα,είτε από τα εκδοτήρια στο αεροδρόμιο (εκεί έχουν στάνταρ τιμές)Τα λεωφορεία σταθμεύουν έξω από το αεροδρόμιο,ακριβώς απέναντι από τις εξόδους.
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχουν δύο τρόποι, ανάλογα τι σε συμφέρει οικονομικά.
α) Aγοράζεις έξω απ' το τέρμιναλ ένα συνδυαστικό εισιτήριο, λεωφορείο TEC για Charleroi Sud και από εκεί τρένο για Antwerpen Centraal (http://www.belgianrail.be/), νομίζω το εισιτήριο λέγεται Ticket Charleroi Airport.
β) Aγοράζεις ηλεκτρονικά ένα εισιτήριο λεωφορείου Flibco μετ' επιστροφής για Brussels Midi (https://www.brussels-city-shuttle.com/en#) και από εκεί συνεχίζεις με τρένο για Antwerpen Centraal (http://www.belgianrail.be/), με εισιτήριο που αγοράζεις απ' το σταθμό.
 
Last edited:

Mits92

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Ταξιδεύω πρώτη φορά μόνος και λογο αγχώθηκα. Έστειλα μήνυμα στο ξενοδοχείο και μου είπαν ότι θα πάρω τρένο από από αεροδρόμιο ως το κέντρο της Αμβέρσα ..Και από εκει τραμ .

Αν κλείσω από το σάιτ εισιτήριο η ένδειξη για αεροδρόμιο είναι charleroi sud?? Ευχαριστώ

Υπάρχουν δύο τρόποι, ανάλογα τι σε συμφέρει οικονομικά.
α) Aγοράζεις έξω απ' το τέρμιναλ ένα συνδυαστικό εισιτήριο, λεωφορείο TEC για Charleroi Sud και από εκεί τρένο για Antwerpen Centraal (http://www.belgianrail.be/), νομίζω το εισιτήριο λέγεται Ticket Charleroi Airport.
β) Aγοράζεις ηλεκτρονικά ένα εισιτήριο λεωφορείου Flibco μετ' επιστροφής για Brussels Midi (https://www.brussels-city-shuttle.com/en#) και από εκεί συνεχίζεις με τρένο για Antwerpen Centraal (http://www.belgianrail.be/), με εισιτήριο που αγοράζεις απ' το σταθμό.

Μέχρι 10 Ιουλίου μου δείχνει ότι μπορώ να κλείσω. Άρα πρέπει να περιμένω;;
Στις ενδείξεις προορισμού από και προς τι να βάλω;;
Σε ευχαριστώ για την απάντηση btw
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μέχρι 10 Ιουλίου μου δείχνει ότι μπορώ να κλείσω. Άρα πρέπει να περιμένω;;
Στις ενδείξεις προορισμού από και προς τι να βάλω;;
Σε ευχαριστώ για την απάντηση btw
Ε πες μας τουλάχιστον και ποια συναυλία είναι? kravitz?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι τιμές των εισιτηρίων τρένων δεν αλλάζουν, είναι στάνταρ, μπορείς να το αγοράσεις εκεί στην ίδια τιμή.
Το εισιτήριο που θες είναι το Charleroi-South Airport -> Antwerpen Centraal που περιλαμβάνει το λεωφορείο TEC Charleroi-South Airport -> Charleroi Sud και το τρένο Charleroi Sud -> Antwerpen Centraal. Το συγκεκριμένο εισιτήριο βγαίνει μόνο απλό όχι με επιστροφή. Για να αγοράσεις την επιστροφή αλλάζεις το δεύτερο ticket tag σε TICKET TO CHARLEROI AIRPORT.


Y.Γ. Κανά μήνα πριν τη συναυλία τσέκαρε μήπως βγάλουν καμιά προσφορά τα τρένα για Αμβέρσα. Το συνηθίζουν να βγάζουν προσφορές πήγαινε-έλα σε κάποιο χώρο συναυλίας από οποιοδήποτε βελγικό σταθμό.
https://www.belgianrail.be/en/leisure/festivals-and-concerts.aspx
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Και άμα είσαι κάτω των 26, στον τύπο εισιτηρίου ψάξε αν υπάρχει επιλογή Go Pass αντί για Standard ticket, ώστε να λάβεις την ανάλογη έκπτωση.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Tο συγκεκριμένο εισιτήριο επειδή είναι συνδυαστικό (τρένα SNCB και βαλλωνικά λεωφορεία TEC) δεν έχει επιλογή Go Pass 1 γιατί η μετακίνηση δεν περιλαμβάνει αποκλειστικά τρένα.

Για να εκμεταλλευτεί κάποιος το Go Pass 1, θα πρέπει να αγοράσει πρώτα ένα εισιτήριο λεωφορείου Charleroi South Airport -> Charleroi-Sud (€6,00 απλό),


μετά να αγοράσει ένα Go Pass 1 Charleroi-Sud -> Antwerpen Centraal (€ 12,80 μετ' επιστροφής)


και στην επιστροφή να αγοράσει ένα εισιτήριο λεωφορείου Charleroi-Sud -> Charleroi South Airport (€6,00 απλό).
 

Mits92

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Φίλε μου σε ευχαριστώ ήσουν κ
Tο συγκεκριμένο εισιτήριο επειδή είναι συνδυαστικό (τρένα SNCB και βαλλωνικά λεωφορεία TEC) δεν έχει επιλογή Go Pass 1 γιατί η μετακίνηση δεν περιλαμβάνει αποκλειστικά τρένα.

Για να εκμεταλλευτεί κάποιος το Go Pass 1, θα πρέπει να αγοράσει πρώτα ένα εισιτήριο λεωφορείου Charleroi South Airport -> Charleroi-Sud (€6,00 απλό),


μετά να αγοράσει ένα Go Pass 1 Charleroi-Sud -> Antwerpen Centraal (€ 12,80 μετ' επιστροφής)


και στην επιστροφή να αγοράσει ένα εισιτήριο λεωφορείου Charleroi-Sud -> Charleroi South Airport (€6,00 απλό).
Φίλε μου σε ευχαριστώ . Όσοι κατατοπιστικότατος. Πόσο καιρό πριν πρέπει να τα κλείσω γιατί νομίζω ακόμα δεν έχει διαθεσιμότητα για τη μέρα που θέλω εγώ. 14 Αυγούστου Δηλαδή..Και πόση διάρκεια έχει η διαδρομή αυτή. Εγ β 8 φτάνω και 11 έβαλα να κάνω το τσεκ ιν στο ξενοδοχείο.
Σε ευχαριστώ
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Στο Βέλγιο για τα δρομολόγια εσωτερικού δεν κλείνεις θέση, απλά αγοράζεις ένα εισιτήριο που ισχύει όλη τη μέρα, επίσης οι τιμές είναι οι ίδιες είτε το κλείσεις τώρα είτε την ίδια μέρα είτε ονλάιν είτε στο σταθμό. Νομίζω το παράθυρο αγοράς ανοίγει 30 μέρες πριν.
Tο λεωφορείο Αεροδρόμιο-Charleroi Sud κάνει 35'.
Το τρένο Charleroi Sud-Antwerpen Centraal κάνει 1h38.
 

Mits92

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Στο Βέλγιο για τα δρομολόγια εσωτερικού δεν κλείνεις θέση, απλά αγοράζεις ένα εισιτήριο που ισχύει όλη τη μέρα, επίσης οι τιμές είναι οι ίδιες είτε το κλείσεις τώρα είτε την ίδια μέρα είτε ονλάιν είτε στο σταθμό. Νομίζω το παράθυρο αγοράς ανοίγει 30 μέρες πριν.
Tο λεωφορείο Αεροδρόμιο-Charleroi Sud κάνει 35'.
Το τρένο Charleroi Sud-Antwerpen Centraal κάνει 1h38.
Συνεπως μπορω να τα βγαλω και εκεινη την ωρα? καλο αυτο.
σας ευψαριστω πολυ ολους. αν χρειαστω κατι αλλο θα σας ρωτησω. θα παω μονος και φοβαμαι μη χαθω ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.098
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom