Βέλγιο Βοήθεια για Βρυξέλλες

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
καλησπέρα σε όλους. 27/2 - 1/3 θα είμαι Βρυξέλλες για επαγγελματικό ταξίδι αλλά αποφασίσαμε να έρθει μαζί μου και η γυναίκα μου οπότε πρέπει να το συνδυάσουμε. θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω:

1. Υπάρχει λεωφορείο, μετρό, τρένο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο, πόσο κοστίζει και πόση ώρα κάνει? υπάρχει άρεγε η δυνατότητα ηλεκτρονικής έκδοσης εισητηρίου για να μην μένουμε στην ουρά?

2. Υπάρχει flat rate σε περίπτωση που επιλέξουμε να πάρουμε ταξί?

3. αποφασίσαμε να βρούμε ξενοδοχείο κοντά στην Grande Place γιατί η γυναίκα μου θα είναι πολλές ώρες μόνη οπότε να υπάρχει η δυνατότητα να κάνει μόνη της βολτες. Εχετε να προτείνετε κανένα ξενοδοχείο με 110-120? τη βραδιά?

4. έχουμε προτάσεις για φαγητό / ποτό?

5. ποιό μουσείο αξίζει να επισκεφτεί κανείς στις Βρυξέλλες?

6. γνωρίζουμε πόσο κοστίζει το εισητήριο του μετρό για μετακινήσεις εντός πόλης?

ευχαριστώ πολύ
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
καλησπέρα σε όλους. 27/2 - 1/3 θα είμαι Βρυξέλλες για επαγγελματικό ταξίδι αλλά αποφασίσαμε να έρθει μαζί μου και η γυναίκα μου οπότε πρέπει να το συνδυάσουμε. θα ήθελα τη βοήθειά σας στα παρακάτω:

1. Υπάρχει λεωφορείο, μετρό, τρένο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο, πόσο κοστίζει και πόση ώρα κάνει? υπάρχει άρεγε η δυνατότητα ηλεκτρονικής έκδοσης εισητηρίου για να μην μένουμε στην ουρά?

2. Υπάρχει flat rate σε περίπτωση που επιλέξουμε να πάρουμε ταξί?

3. αποφασίσαμε να βρούμε ξενοδοχείο κοντά στην Grande Place γιατί η γυναίκα μου θα είναι πολλές ώρες μόνη οπότε να υπάρχει η δυνατότητα να κάνει μόνη της βολτες. Εχετε να προτείνετε κανένα ξενοδοχείο με 110-120? τη βραδιά?

4. έχουμε προτάσεις για φαγητό / ποτό?

5. ποιό μουσείο αξίζει να επισκεφτεί κανείς στις Βρυξέλλες?

6. γνωρίζουμε πόσο κοστίζει το εισητήριο του μετρό για μετακινήσεις εντός πόλης?

ευχαριστώ πολύ
1 και 2. Brussels Airport Website: To & from the airport

3. Με μία πρόχειρη αναζήτηση υπάρχουν αρκετά ξενοδοχεία 3-4 αστέρων στο κέντρο της πόλης. Οπότε είναι καλό να δείτε μερικά και να μας πείτε 2-3 τα οποία σας άρεσαν περισσότερα. Καλή λύση για διαμονή εκτός από την Grand Place είναι και η Avenue Louise, Boulevard Waterloo και Place Sablon.

4. Για φαγητο έχω κάποιες προτάσεις αλλά δε ξέρω πόσο αξιόπιστες είναι καθώς έχω να πάω 3 χρόνια στις Βρυξέλλες.

5. Αν σας αρέσει η τέχνη, οπωσδήποτε να επισκεφτείτε το Musee Des Beaux Arts(http://www.musee-magritte-museum.be/Portail/Site/Typo3.asp?lang=FR&id=languagedetect), αλλά και το μουσείο Magritte(Muses royaux des Beaux-Arts de Belgique --- page d'accueil).

6. 1,80ευρώ, αλλά υπάρχουν διάφοροι τύποι εισιτηρίων που θα τους βρείτε εδώ: STIB - Tickets
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απαντώ σε όσα γνωρίζω.

1. Υπάρχει λεωφορείο, μετρό, τρένο από το αεροδρόμιο προς το κέντρο, πόσο κοστίζει και πόση ώρα κάνει? υπάρχει άρεγε η δυνατότητα ηλεκτρονικής έκδοσης εισητηρίου για να μην μένουμε στην ουρά?
Υπάρχει λεωφορείο κάθε 20'. Η τιμή είναι 5 euros αν βγάλεις το εισιτήριο μες στο λεωφορείο και 3 αν το βγάλεις από έξω.
4. έχουμε προτάσεις για φαγητό / ποτό?
Στο Βέλγιο όπου και αν έφαγα καλά ήταν και μάλιστα χωρίς να το ψάξω πολύ. Βρυξέλλες αξίζει πολύ το Chez Leon για μύδια. Τουριστάδικο μεν, νόστιμο φαγητό και αρκετά καλές τιμές δε.
5. ποιό μουσείο αξίζει να επισκεφτεί κανείς στις Βρυξέλλες?
Μου άρεσε πολύ το Musée Magritte! Αλλά γενικότερα έχουν πολύ καλά μουσεία. Τα Musées Royaux des Beaux-Arts έχουν πολύ ενδιαφέρον (και μπορείς να βγάλεις ενιαίο εισιτήριο με το Magritte), ενώ έχω ακούσει καλά λόγια και για το μουσείο των μουσικών οργάνων. Επιβάλλεται επίσης μια επίσκεψη στο Atomium.
. γνωρίζουμε πόσο κοστίζει το εισητήριο του μετρό για μετακινήσεις εντός πόλης?
1.80 euros η απλή διαδρομή, 4.5 το ημερήσιο και γύρω στα 9.5 η κάρτα για 3 ημέρες!
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. βασικά έλεγα να μείνουμε Grand Place γιατί ήθελα μια ζωντανή και ασφαλή περιοχή για τη γυναίκα μου. π.χ ένα βράδυ θα αργήσω πολύ να γυρίσω οπότε θα ήθελα να είναι κάπου που να μπορεί να κινηθεί και μόνη της με ασφάλεια π.χ να φάει, να πιει κάτι, να χζέψει μαγαζιά.
- τι ώρα κλείνουν τα εστιατόρια? θα ήθελα επιλογές για φαγητό (όχι μύδια) και όχι ιδαίτερα τουριστικές (αν και θα μένουμε στην πολύ τουριστική περιοχή).
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. βασικά έλεγα να μείνουμε Grand Place γιατί ήθελα μια ζωντανή και ασφαλή περιοχή για τη γυναίκα μου. π.χ ένα βράδυ θα αργήσω πολύ να γυρίσω οπότε θα ήθελα να είναι κάπου που να μπορεί να κινηθεί και μόνη της με ασφάλεια π.χ να φάει, να πιει κάτι, να χζέψει μαγαζιά.
Καλά, μη νομίζεις βέβαια ότι εκτός της Grand Place είναι νέκρα και επικίνδυνα. Εγώ ας πούμε έμεινα κοντά στο Ευρωκοινοβούλιο στο υπέροχο Aloft Brussels Schuman και επρόκειτο για μια ήσυχη μεν, ζωντανή και απόλυτα ασφαλή περιοχή δε, ενώ κι η Avenue Louise που ανέφερε ο marquis ξέρω ότι λέει σαν περιοχή (πολύς κόσμος, μέρη να βγεις, εμπορικά καταστήματα).
θα ήθελα επιλογές για φαγητό (όχι μύδια) και όχι ιδαίτερα τουριστικές (αν και θα μένουμε στην πολύ τουριστική περιοχή).
Εγώ κατά βάση θαλασσινά έτρωγα οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω περαιτέρω. Απλά να αναφέρω ότι τα τουριστάδικα δικά τους είναι σαφώς ανώτερα από κάτι τρύπες δικές μας σε Μοναστηράκι, Πλάκα και Ψυρρή που πάντα απορώ πώς μαζεύουν τόσο τουριστομάνι.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Στέφανε, δίκιο έχει η underwater ότι μπορείτε να βρείτε πολύ ζωντανές και ασφαλείς περιοχές εκτός Grand Place, αλλά κι εγώ είμαι μαζί σου στο ότι - εφόσον θα μενει μόνη έως αργά το βράδυ - καλύτερα να έχει ξενοδοχείο 2 βήματα από εκεί που κάνει βόλτες. Ακριβώς πίσω από τη grand place (εννοώ στα 10 μέτρα) είναι αυτό το ξενοδοχείο. Μου το δίνει 130/βραδιά για τις ημερομηνίες σου.

http://www.ibishotel.com/gb/booking/rates.shtml?packId=47356418997

Δες και το Chez Dominique δίπλα από το ibis. Είναι δωμάτια μέσα σε σπίτι (bed and breakfast), ίσως της αρέσει αυτό το σπιτικό εφόσον θα είναι και μόνη. Οι ιδιοκτήτες είναι πάρα πολύ καλοί και διακριτικοί. Βγαίνει νο1 σε tripadvisor, εμείς πληρώσαμε 90/βράδυ αν θυμάμαι καλά. Απλώς αν αποφασίσετε γι'αυτό επικοινώνησε μαζί μου να σου πω 2-3 λεπτομέρειες.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
από search που έκανα κόλλησα με αυτό το B&B.
sweet brussels

Η περιοχή μου φάνηκε αρκετά κεντρική. τι λέτε? έχω επικοινωνήσει με το ξενοδοχείο και περιμένω ενημέρωση για διαθεσιμότητα.

-τι ώρα κλείνουν τα εστιατόρια γιατί φοβάμαι ότι θα επιστρέφω σχετικά αργά για τα ευρωπαϊκά δεδομένα και δεν θα βρίσκουμε τίποτα για φαγητό. έχετε πρόταση για ρομαντικό δείπνο / ποτάκι. Δυστυχώς θα είμαστε καθημερινές οπότε δεν βλέπω να παίζει κάτι στις jazz σκηνές.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
από search που έκανα κόλλησα με αυτό το B&B.
sweet brussels

Η περιοχή μου φάνηκε αρκετά κεντρική. τι λέτε? έχω επικοινωνήσει με το ξενοδοχείο και περιμένω ενημέρωση για διαθεσιμότητα.

-τι ώρα κλείνουν τα εστιατόρια γιατί φοβάμαι ότι θα επιστρέφω σχετικά αργά για τα ευρωπαϊκά δεδομένα και δεν θα βρίσκουμε τίποτα για φαγητό. έχετε πρόταση για ρομαντικό δείπνο / ποτάκι. Δυστυχώς θα είμαστε καθημερινές οπότε δεν βλέπω να παίζει κάτι στις jazz σκηνές.

Απ'όσο γνωρίζω η περιοχή γύρω από το Gare Du Midi, συμπεριλαμβανομένης και της τοποθεσίας του εν λόγω B&B δεν έχει και την καλύτερη φήμη στην πόλη. Δεν είναι επικίνδυνη αλλά δεν είναι και η πιο όμορφη και γενικά δεν αποπνέει το αίσθημα "ασφάλειας" το βράδυ, όπως πχ. γύρω από την Grande Place, στη Sablon, ή κοντά στην Avenue Louise. Θα μπορούσα να τη συγκρίνω με την αντίστοιχη του Termini της Ρώμης, αν έχετε πάει εκεί. Δεν θα πάθετε κάτι, απλα νομίζω ότι θα αισθάνεστε πιο ανετα για βόλτες αργά το βράδυ σε άλλες περιοχές.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Best Western Premier Carrefour de l'Europe
Sandton Brussels
Αυτά τα δύο είναι πολύ κοντά στη Grand Place. Το πρώτο έχει προταθεί πολλές φορές εδώ, στο δεύτερο έχω μείνει και ήμουν πολύ ευχαριστημένη.

Αλλά και στην Louise είναι ό,τι πρέπει για μια γυναίκα να βολτάρει σε πολύ ωραίες βιτρίνες.
Για φαγητό, εκτός των τουριστικών, είχαμε φάει πολύ ωραία στο Spinnekopke. Καλό θα ήταν να κάνετε κράτηση για να βρείτε σίγουρα.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Απ'όσο γνωρίζω η περιοχή γύρω από το Gare Du Midi, συμπεριλαμβανομένης και της τοποθεσίας του εν λόγω B&B δεν έχει και την καλύτερη φήμη στην πόλη. Δεν είναι επικίνδυνη αλλά δεν είναι και η πιο όμορφη και γενικά δεν αποπνέει το αίσθημα "ασφάλειας" το βράδυ, όπως πχ. γύρω από την Grande Place, στη Sablon, ή κοντά στην Avenue Louise. Θα μπορούσα να τη συγκρίνω με την αντίστοιχη του Termini της Ρώμης, αν έχετε πάει εκεί. Δεν θα πάθετε κάτι, απλα νομίζω ότι θα αισθάνεστε πιο ανετα για βόλτες αργά το βράδυ σε άλλες περιοχές.
Όχι, όντως μπορεί να είναι επικίνδυνη το βράδυ η περιοχή γύρω από Gare du Midi. Μην τριγυρνάει εκεί μόνη της.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Απ'όσο γνωρίζω η περιοχή γύρω από το Gare Du Midi, συμπεριλαμβανομένης και της τοποθεσίας του εν λόγω B&B δεν έχει και την καλύτερη φήμη στην πόλη. Δεν είναι επικίνδυνη αλλά δεν είναι και η πιο όμορφη και γενικά δεν αποπνέει το αίσθημα "ασφάλειας" το βράδυ, όπως πχ. γύρω από την Grande Place, στη Sablon, ή κοντά στην Avenue Louise. Θα μπορούσα να τη συγκρίνω με την αντίστοιχη του Termini της Ρώμης, αν έχετε πάει εκεί. Δεν θα πάθετε κάτι, απλα νομίζω ότι θα αισθάνεστε πιο ανετα για βόλτες αργά το βράδυ σε άλλες περιοχές.
Σαν άρτι αφιχθείσα από Βρυξέλλες θα έλεγα ότι συμφωνώ σε αυτά που λες.
Επίσης, να πω ότι στη Grand Place , δέκα η ώρα το βράδυ δε κυκλοφορούσε ψυχή. Βέβαια είχε πολύ κρύο.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
ναι ε? κρίμα και ήταν τόσο ωραία τα δωμάτια....βέβαια η ασφάλεια της περιοχής είναι το βασικό ζητούμενο. πολυ ωραίο το ξενοδοχείο Standton αλλά στη δική μου περίπτωση υπάρχει το εξής παράδοξο. η δουλειά μου η οποία και πληρώνει τα έξοδα διαμονής μου επιτρέπει να μείνω από 3* και κάτω ακόμη και αν κοστίζει περισσότερο από 4*.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom