Malev Βοήθεια για εισιτήρια με την Malev

CaeSaR

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα.
Έχουμε κλείσει με την Malev για Amsterdam.
Τα στοιχεία της πτήσης είναι αυτά:
aimg814.imageshack.us_img814_9471_malev.gif


Επειδή είναι η πρώτη φορά που ταξιδεύω, έχω ψιλοαγχωθεί γιατί νόμιζα ότι το αεροπλάνο απλά κάνει στάση στην Βουδαπέστη, αλλά μετά είδα ότι πρέπει να αλλάξουμε αεροπλάνο...
Τι γίνεται με την ώρα και την αλλαγή αεροπλάνου;
Θα προλάβουμε; Υπάρχει περίπτωση να χάσουμε το αεροπλάνο από την Βουδαπέστη; Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;
Οι αποσκευές μας θα πάνε κατευθείαν Amsterdam;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υπάρχει περίπτωση με μια μικρή καθυστέρηση της πρώτης πτήσης να μη φορτωθούν οι αποσκευές σου στη δεύτερη... το έχω πάθει με την LH σε πτήση προς ΗΕL και με layover 45 λεπτών στο MUC... οι αποσκευές μου ήρθαν στο Ελσίνκι με την επόμενη πτήση MUC-HEL μετά από 4 ώρες... προσωπικά δε θα ξαναέκλεινα με τόσο μικρό layover...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σωστά λέει North66... μικρό το connection προβληματάκι ίσως για τις βαλίτσες... το καλό όμως είναι ότι στο πήγαινε η πρωινή MALEV σχεδόν ποτέ δεν έχει καθυστέρηση... λογικά θα φτάσεις και κανένα δεκάλεπτο νωρίτερα... την πτήση σίγουρα θα την προλάβεις και φυσιολογικά δεν θα έχεις πρόβλημα και με τις αποσκευές...

Στο γύρνα τώρα είναι λίγο μεγαλύτερο το connection γιαυτό και πάλι δύσκολα θα έχεις πρόβλημα... σε περίπτωση στραβής οι βαλίτσες έρχονται κατευθείαν σπίτι σου ενώ αν χάσεις το connection λόγω καθηστέρησης σε ταίζουν και σε στέλνουν με άλλη πτήση...

Έχε θετική ενέργεια, μην πανικοβάλεσαι και όλα θα πάνε καλά...
 

CaeSaR

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.:)
Τις αποσκευές θα τις παραδώσω στην Αθήνα και θα τις παραλάβω στο Amsterdam, σωστά;
Οπότε, αυτό που λέει Last Check In: 0:30 before flight της δεύτερης πτήσης δεν με αφορά εμένα μιας και δεν θα έχω αποσκευές.
Απλά θα κατέβουμε από το ένα αεροπλάνο και θα πάμε στο άλλο;:oops:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε θα έχεις αποσκευές γιατί θα βρίσκονται στο πρώτο αεροπλάνο... όταν όμως κατεβείς από το πρώτο αεροπλάνο και ανεβείς στο δεύτερο, κανείς δε σου εγγυάται ότι θα ανεβούν και οι αποσκευές σου στο δεύτερο, ειδικά αν υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση... φυσικά απ'ότι βλέπω υπάρχει και άλλη πτήση BUD-AMS μετά από 3.5 ώρες, οπότε κανένας λόγος ανησυχίας...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σωστά λέει North66... μικρό το connection προβληματάκι ίσως για τις βαλίτσες... το καλό όμως είναι ότι στο πήγαινε η πρωινή MALEV σχεδόν ποτέ δεν έχει καθυστέρηση... λογικά θα φτάσεις και κανένα δεκάλεπτο νωρίτερα... την πτήση σίγουρα θα την προλάβεις και φυσιολογικά δεν θα έχεις πρόβλημα και με τις αποσκευές...

Στο γύρνα τώρα είναι λίγο μεγαλύτερο το connection γιαυτό και πάλι δύσκολα θα έχεις πρόβλημα... σε περίπτωση στραβής οι βαλίτσες έρχονται κατευθείαν σπίτι σου ενώ αν χάσεις το connection λόγω καθηστέρησης σε ταίζουν και σε στέλνουν με άλλη πτήση...

Έχε θετική ενέργεια, μην πανικοβάλεσαι και όλα θα πάνε καλά...
Και εγω πεταω για Κοπεγχαγη με connection και στις 2 πτησεις την Βουδαπεστη .
Στο πηγαινε η μια πτηση με την αλλη εχει διαφορα 55 λεπτα και στο ελα 1 ωρα και 10 :/
το εχω λιγο αγχος η αληθεια ειναι με τα πραγματα αν και παω μονο για 4 μερες,οποτε θα εχω μονο μια βαλιτσα με λιγα πραγματα ..
 

CaeSaR

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Και εμείς από μια βαλίτσα θα έχουμε.
Άρα το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να μην φορτωθούν οι βαλίτσες στο δεύτερο αεροπλάνο και να πρέπει να περιμένουμε στο αεροδρόμιο του amsterdam να έρθουν με την επόμενη πτήση...
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
οταν ο χρονος αναμεσα στις πτησεις ειναι λιγος ή οταν ταξιδευουμε με "μυθικες" :innocent: εταιριες στο θεμα των αποσκευών καλο ειναι να εχουμε μια αλλαξιά ρουχα στην χειραποσκευή για παν ενδεχομενο.
ουτε πολυ χώρο πιανουν ουτε εχουν μεγαλο βαρος και μπορει να σε σωσουν στη δυσκολη στιγμη
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Evmenis τι εννοεις ''μυθικές''? Καπως τρομακτικό μου ακούγεται αυτό και έχω κλείσει ταξίδι με malev για πρωτη φορά!:bleh: Xανονται αποσκευές?:shock:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλού κακού μη βάλετε αντικείμενα αξίας ή αναντικατάστατα στις αποσκευές.
Και στις χειραποσκευές μια αλλαξιά οπωσδήποτε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Καλού κακού μη βάλετε αντικείμενα αξίας ή αναντικατάστατα στις αποσκευές.
Και στις χειραποσκευές μια αλλαξιά οπωσδήποτε.
Προβλεπω η χειραποσκευη να ειναι μεγαλυτερη απο την βαλιτσα μου :p
Θα αξιοποιησω και τα 8 κιλα που εχω περιθωριο,το κακο ειναι οτι θα εχω λαπτοπ μαζι μου ..
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Χμμμ δεν ξερω αν ισχυει αυτο,αλλα μπορω μεσα στο αεροπλανο να εχω μια θηκη μονο με το λαπτοπ μεσα και μια χειραποσκευη;Τουλαχιστον αν ισχυει αυτο στην malev ..
Tο ξερουμε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom