Γενικά Βοήθεια για επιλογή προορισμού για καλοκαίρι

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Καλησπέρα στο site μιας και είμαι καινούριος εδώ. Μετά από ένα ταξίδι Γερμανία-Γαλλία που έκανα πέρυσι το καλοκαίρι ενθουσιάστηκα αρκετά με το εξωτερικό και λέω να δοκιμάσω και φέτος κάπου. Ενδιαφέρομαι για κάποια ευρωπαική χώρα (εκτός Γερμανίας, Ιταλίας και Γαλλίας) για διακοπές 7 ή 8 ημερών (ανάλογα το κόστος) με το girlfriend. Είμαστε και οι 2 γύρω στα 20 και ψάχνω κάτι όσο πιο οικονομικό γίνεται, συμπεριλαμβανομένου αεροπορικών εισητιρίων και διαμονή και μετά κόστους ζωής. Τι έχετε να προτείνετε? :D
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Εννοείς ότι με ένα δυο ταξίδια "καθάρισες¨με Ιταλία, Γαλλία και Γερμανία; Συγχωρεισαι μονο γιατι εισαι γυρω στα 20.
 

koyrsaros

Member
Μηνύματα
55
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
AUSTRALIA
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ(soon)
την μαλτα την σκεφτεσαι?
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Εννοείς ότι με ένα δυο ταξίδια "καθάρισες¨με Ιταλία, Γαλλία και Γερμανία; Συγχωρεισαι μονο γιατι εισαι γυρω στα 20.
Ιταλία έχουμε πάει από 2 φορές και οι 2 στα περισσότερα "βασικά" μέρη οπότε δεν θελουμε παλι. Γερμανια-Γαλλία θα ξαναπάμε του χρόνου πάλι λόγω συγγενών που υπάρχουν εκεί οπότε δεν υπολογίζεται για φέτος και ψάχνουμε για κάπου αλλού...

την μαλτα την σκεφτεσαι?
Για Μάλτα δεν εχω ακουσει τιποτα. Τι λεει απο καιρο Ιούλιο-Αυγουστο? Αξιζει? Από θέματα ασφάλειας για να κυκλοφορείς τουρίστας, τιμών και αξιοθεατων τι λεει?
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ισπανια! Σχετικα χαμηλο κοστος ζωης κ μεγαλη χωρα με επιλογες για ολα τα γουστα!
 

jmallen3

Member
Μηνύματα
80
Likes
3
Ισπανια! Σχετικα χαμηλο κοστος ζωης κ μεγαλη χωρα με επιλογες για ολα τα γουστα!
Από θερμοκρασίες πως πάει το καλοκαίρι? Γιατί αν χτυπάει Μαδρίτη ή Βαρκελώνη 40αρια δεν θα ναι και οτι καλυτερο για να μπορέσεις να τη γυρίσεις...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ισπανία πήγαμε για 13 μέρες Αύγουστο μήνα. Μαδρίτη και πέριξ, Βαλένθια και Βαρκελώνη. Είχε ζέστη, αλλά σε ανεκτά επίπεδα. Εγώ αντέχω τη ζέστη και δεν είχα απολύτως κανένα πρόβλημα. Ο άντρας μου γενικά δεν αντέχει τις υψηλές θερμοκρασίες, αλλά δεν αντιμετώπισε επίσης ιδιαίτερο πρόβλημα.

Είναι αρκετά οικονομική και έχει αρκετά πράγματα να δεις και να κάνεις. Το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι τουρίστες είναι η γλώσσα. Αν όμως ξέρετε ισπανικά ή ιταλικά, τότε είναι πολύ πιο εύκολο.

Αλλη επιλογή είναι η Πορτογαλία. Ίσως τα εισιτήρια να μην είναι πολύ φθηνά, αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι ακόμα πολύ οικονομικά.

Και σκεφθείτε ίσως και την περίπτωση της Πολωνίας.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
jmallen3 said:
Από θερμοκρασίες πως πάει το καλοκαίρι? Γιατί αν χτυπάει Μαδρίτη ή Βαρκελώνη 40αρια δεν θα ναι και οτι καλυτερο για να μπορέσεις να τη γυρίσεις...
Εμενα δεν με ενοχλησε.. Σαν Ελλαδα, ισως κ πιο χαμηλες θερμοκρασιες. Ας απαντησει καποιος πιο ειδικος.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Mάλτα 7-8 μέρες είναι πολύ. Σε 4,5 το πολύ έχεις γυρίσει όλο το νησί (και τα γειτονικά μαζί) και μετά αρχίζει η πλήξη..
Ισπανία κι από μένα, και όχι δε χτυπάνε 40άρια όλες οι περιοχές εκεί, κυρίως στο νότο έχει πολύ ζέστη.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Ισπανία και Μάλτα μπορείς να δεις και αξιοθέατα και να κάνεις μπάνια,οπότε τα συνδιάζεις όλα.Η ζέστη πιστεύω υποφέρεται,και ειναι πιο πικονομικά απο Ιταλία.Η Πορτογαλία ειναι επίσης όμορφη αλλα τα εμπορικά ειναι όντως ακριβά αν αυτο σε σας πειράζει,ειναι κι αυτη ωραία λύση.Στην Ισπανία με τόσα παραθαλλάσια μέρη,ιδίως στην Ανδαλουσία,μπορείς να συνδιάζεις πόλη και θάλασσα.Στη Μάλτα το ίδιο.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τα αεροπορικά εννοούσα οτι ειναι ακριβά.
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
Μάλτα θα γλιτώσεις πολλά στα μεταφορικά όσο θα είσαι εκεί, οι μεταφορές είναι πολύ φθηνές ή τουλάχιστον ήταν το 2011 που πήγα εγώ (δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά από τότε). Γενικά ήταν προσιτή χώρα και έχει και ξενοδοχεία σε καλές τιμές. Α και όπως είπαν και άλλοι, maximum 5 μέρες. Μετά θα βαράτε ενέσεις.

Ισπανία φυσικά πολλά μέρη να δείτε, πολλά πράγματα να κάνετε, αλλά θα σας φύγουν λεφτά επειδή ακριβώς έχει τόσα πολλά πράγματα. Αν έχετε χαμηλό budget, εστιάστε σε μία περιοχή (π.χ. Ανδαλουσία ή Barcelona - Costa Brava) γιατί τα τρένα κλπ κοστίζουν αρκετά ενίοτε. Επίσης γενικά αν δε μείνετε μόνο σε μια πόλη, τότε στην Ισπανία θα χρειαστείτε καμιά βδομάδα για να πείτε ότι εξερευνήσατε και λίγο.

Εγώ θα την προτείνω και την Κύπρο, έτσι σε περίπτωση που δε την έχετε σκεφτεί. Τουλάχιστον τα αεροπορικά για εκεί θα σας βγουν πολύ φθηνότερα από οποιαδήποτε άλλη επιλογή εξωτερικού και θα είστε και άνετοι με τη συνεννόηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.220
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom