Εσθονία Φινλανδία Βοήθεια για ταξίδι σε Ταλίν-Ελσίνκι

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλημέρα.Σχεδιάζω το ταξίδι μου στις χώρες της Βαλτικής για τον Ιούλιο,και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου δώσει καμιά ιδέα...Στο Ταλίν θα βρίσκομαι για 4 μέρες.Το αρχικό πλάνο ήταν το εξής:τέσσερις νύχτες διανυκτέρευση στο Ταλίν,συμπεριλαμβανομένων μίας ημερήσιας στο Ελσίνκι και μιας ημερήσιας στο εθνικό πάρκο lahemaa στην Εσθονία(με τοπικό γκρουπ).Σκέφτομαι όμως,μήπως να βάλω μια διανυκτέρευση στο Ελσίνκι,ούτως ώστε να πεταχτώ και στο Porvoo;Έχει κανείς επισκεφτεί κάποιο από τα δύο,το εθνικό πάρκο lahemaa ή το Porvoo,για να μου πει τι είναι καλύτερο;Ο χρόνος δεν είναι πρόβλημα,θα έχω αρκετές μέρες στη διάθεσή μου και η μέρα είναι εξαιρετικά μεγάλη τον Ιούλιο...Ευχαριστώ πολύ! :)
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Στο τέλος του Ιούνη που μας πέρασε έκανα ένα road trip στις Βαλτικές. Υπέροχο ταξίδι! Δεν πήγα Φινλανδία γιατί είχα πάει το 2003 και είχα πάει και στο Πόρβο (http://www.travelstories.gr/community/threads/Φινλανδία-Εσθονία.722/?chapter=3). Το Πόρβο είναι κοντά στο Ελσίνκι και είναι μια γραφική Σκανδιναβική πόλη-χωριό που διατηρεί τη γραφικότητά της γιατί δεν βομβαρδίστηκε στον πόλεμο.
Το φετινό ταξίδι είχε 3 νύχτες στο Ταλίν, 3 στη Ρίγα, 4 στο Βίλνιους (με επίσκεψη σε Κάουνας και Τρακάϊ) και 1 στο Τάρτου (2η μεγαλύτερη πόλη της Εσθονίας και υπέροχη φοιτητούπολη). Από Ταλίν για Ρίγα μια παράκαμψη μας έφερε στο κάστρο Turaida (πολύ εντυπωσιακό) και από Ρίγα για Βίλνιους κοντά στην πόλη Siauliai το ενδιαφέρον αξιοθέατο (όχι κάτι το εξαιρετικό) Λόφος των Σταυρών.
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Στο τέλος του Ιούνη που μας πέρασε έκανα ένα road trip στις Βαλτικές. Υπέροχο ταξίδι! Δεν πήγα Φινλανδία γιατί είχα πάει το 2003 και είχα πάει και στο Πόρβο (http://www.travelstories.gr/community/threads/Φινλανδία-Εσθονία.722/?chapter=3). Το Πόρβο είναι κοντά στο Ελσίνκι και είναι μια γραφική Σκανδιναβική πόλη-χωριό που διατηρεί τη γραφικότητά της γιατί δεν βομβαρδίστηκε στον πόλεμο.
Το φετινό ταξίδι είχε 3 νύχτες στο Ταλίν, 3 στη Ρίγα, 4 στο Βίλνιους (με επίσκεψη σε Κάουνας και Τρακάϊ) και 1 στο Τάρτου (2η μεγαλύτερη πόλη της Εσθονίας και υπέροχη φοιτητούπολη). Από Ταλίν για Ρίγα μια παράκαμψη μας έφερε στο κάστρο Turaida (πολύ εντυπωσιακό) και από Ρίγα για Βίλνιους κοντά στην πόλη Siauliai το ενδιαφέρον αξιοθέατο (όχι κάτι το εξαιρετικό) Λόφος των Σταυρών.
Ναι,τώρα βλέπω πως έγραψες για Porvoo... :) Το δικό μας πρόγραμμα θα περιλαμβάνει 3 νύχτες Βίλνιους,3 Ρίγα και 4 Ταλίν.Στη Λιθουανία αποφάσισα να επισκεφτώ μόνο το Trakai.Στη Λετονία το κάστρο Turaida και το Cesis .Δεν ήταν πολλές 4 νύχτες για Βίλνιους; Σκεφτόμουν κι εγώ να βάλω Kaunas,αλλά δεν με ενθουσίασε όπως το είδα...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το Κάουνας, για μένα, είναι πολύ όμορφη πόλη.
Οταν κάνεις οδικό ταξίδι, συνήθως η μια μέρα είναι στο δρόμο οπότε μετράει μόνο σα διανυχτέρευση. Οπότε βγάζοντας και τη μιάμιση μέρα σε Κάουνας και Τρακάι έμειναν για το Βίλνιους σκάρτες 2 μέρες.
Δεν ξέρω πως θα ταξιδέψετε αλλά να έχεις υπ' όψη πως δεν υπάρχουν αυτοκινητόδρομοι (εκτός πολύ λίγων χμ). Οι δρόμοι είναι καλοί αλλά οι ταχύτητες εξαιρετικά χαμηλές και με φοβερή αστυνόμευση (με κάμερες). Έφαγα πρόστιμο 48 ΕΥΡΩ γιατί δεν είδα την πινακίδα που για μόλις 2 χμ κατέβαζε το όριο από 90 σε 70.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Σε ταξιδι που περιλαμβανει 3 μερες Λετονια, ποιες πολεις προτεινονται για επισκεψη ημερησια (εκτος Ελσινκι γιατι απο εκει ειναι η αφετηρια του ταξιδιου); Το Ταρτου βγαινει σε εκδρομη απο το πρωι ως το βραδυ;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ταξιδι που περιλαμβανει 3 μερες Λετονια, ποιες πολεις προτεινονται για επισκεψη ημερησια (εκτος Ελσινκι γιατι απο εκει ειναι η αφετηρια του ταξιδιου); Το Ταρτου βγαινει σε εκδρομη απο το πρωι ως το βραδυ;
Υποθέτω οτι εννοείς Εσθονία και υποθέτω οτι θα πας καλοκαίρι.
Καλή εκδρομή ειναι το Lahemma National Park.Δεν ξέρω πως μπορείς να πας με δημόσια μέσα μεταφοράς. Έχει πάντως πολλές οργανωμένες εκδρομές απο το Τάλιν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Ουφ ναι Εσθονια :haha:. Ειναι γιατι ψηνομαι και για Ριγα αντι να βαλω ημερησιες. Και εκει ειναι το θεμα, δε με ενδιαφερει φυση, με ενδιαφερουν αλλες πολεις.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
H Ριγα ειναι η μητροπολη της Βαλτικης,πολυ ζωντανη και πανεμορφη,πραγματικη εκπληξη.Ευχαριστως ξαναπηγαινα.Για Εσθονια δεν εχω να προτεινω κατι,2 φορες στο Ταλλιν και δεν πηγα παραεξω
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Στο Ταλλίν κατά τη γνώμη αξίζει να αφιερώσεις και τις 3 ημέρες σου. Εξαρτάται πάντα από την εποχή που θα πας αλλά για καλοκαίρι προτείνω:
1. Αξίζει να επισκεφτείς το Πάρκο Kadriorg ακόμα και αν δεν θες να δεις κάποιο από τα μουσεία που περιλαμβάνει αυτή η τεράστια έκταση όπου χρειάζεται περίπου μισή μέρα. Υπάρχει λίμνη, Γιαπωνέζικος κήπος, κήπος με τριαντάφυλλα, Μουσείο τέχνης, Πρωθυπουργικό παλάτι, κ.α.
2. Επίσης εγώ είχα επισκεφτεί το Ανοιχτό Μουσείο Εσθονίας στην παραθαλάσσια περιοχή Rocca al Mare, ένα πανέμορφο μουσείο με σπίτια από όλες τις περιοχές της Εσθονίας, φάρμες, ανεμόμυλους, σχολείο, είναι διαμορφωμένα πολύ όμορφο μέσα στο πράσινο αν σου αρέσει η φύση. Στην συγκεκριμένη περιοχή υπάρχει επίσης μεγάλο εμπορικό κέντρο και Ζωολογικός κήπος αν σε ενδιαφέρει.
3. Αξίζει στο Ταλλίν να ανέβεις ψηλά στο λόφο στο κάστρο του Τούμπεα να βρεις τα σημεία Patkuli και Kohtuotsa όπου φαίνεται όλη η πόλη ταψί για όμορφες φωτογραφίες.

Υ.Γ συμφωνώ με τον greco πανέμορφη και η Ρίγα αξίζει να αφιερώσεις τουλάχιστον 2-3 ημέρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Τα πάρκα και οι κηποι ειναι το τελευταίο που επισκεπτομαι, συνηθως μαλιστα τα αφηνω και τελειως εκτος. Τους ζωολογικους κήπους ποτε. Με ενδιαφέρουν πολεις, αρχιτεκτονικη, μουσεια. Γι αυτο αναρωτιομουν ποιες πολεις να βαλω τελικα. Το Ταρτου και ισως τι αλλο;
Εχω μηνες μπροστα αλλα, αν δε βρω κατι ενδιαφερον, ειμαι ικανη να πεταξω τα εισιτηρια της επιστροφης απο Ταλιν των 10 ευρω στο τελος και να αλλαξω το σχεδιο για πλοιο προς Στοκχολμη, αν βρω φτηνη την κρουαζιερα :haha:.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Αφού ενδιαφέρεσαι μόνο να δεις πόλεις αντί για Στοχόλμη πάρε το Λεωφορείο της Lux Express και κατέβα στη πανέμορφη Ρίγα (περίπου 4,30 ώρες). Αξίζει να επισκεφτείς τη Jurmala (παραθεριστικό θέρετρο 25 χιλιόμετρα από τη Ρίγα) να δεις και τη θάλασσα.
Επίσης εάν σου περισσεύουν ημέρες πάρε πάλι το λεωφορείο της Lux Express από τη Ρίγα για το Βίλνιους της Λιθουανίας (περίπου 4,30 ώρες). Μη χάσεις το Τρακαι και το Κάουνας για ημερήσιες από Βίλνιους.
Τέλος από το Βίλνιους πάρε μία φτηνή πτήση της air Baltic για Ταλλίν και χρησιμοποίησε το εισιτήριο σου της επιστροφής.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.021
Likes
40.999
Δεν ειναι τοσο πολυημερο ταξιδι, αλλα οι φθηνες πτησεις για τις αλλες πολεις της Βαλτικης ειναι ακομη ενα ενδεχομενο. Παρολα αυτα, ελεγα να δω αν εχει κατι περισσοτερο η χωρα σε μρφες η ενδιαφερουσες πολεις, πριν καταληξω σε κατι τετοιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom