Βοήθεια παρακαλώ για Μαγνησία...επείγον.

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Είμαι τρελλά ερωτευμένη με το Βόλο, το Πήλιο και γενικά με όλη τη Μαγνησία.Δεν έχω καμιά σχέση με την περιοχή,(καταγωγή,φιλους κλπ). Σκεφτόμαστε με τον άντρα μου σε κανά δυό χρόνια μήπως μετακομίσουμε εκεί. Χρειάζεται όμως μια προεργασία,γι αυτό λέμε φέτος το καλοκαίρι να βρούμε ένα σπίτι για όλο το χρόνο, για να δουμε αν αρέσει και στα παιδιά η περιοχή.
Σε ποιά περιοχή να ψάξουμε είναι το προβλημά μας.Τα παιδιά είναι έφηβοι και θέλουν σαματά,λατρεύουμε οικογενειακώς τη θάλασσα,αλλά βαριόμαστε την οδήγηση και τα περα-δώθε ,(οι μεγάλοι).
Η Αγχίαλος για αρχή λέει? Αν μένεις Πορταρία ή Ανω Βόλο που πας για μπάνιο?Σημειωτέον ότι μ΄αρέσει ο Παγασητικός (αυτή η μεριά μου φαίνεται πιο ηρεμη γαι μπάνιο και με τρελαίνει ο Λαύκος,αλλά και μακριά από Βόλο είναι και οι εφηβοί μου θα κοψουν φλέβα :mad: και δεν θα πατάνε ούτε χειμώνα ούτε καλοκαίρι). Η Αγριά έχει ωραία παραλία? και το χειμώνα τι λέει?
Παρακαλώ πολύ οποιος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες και να με ξεμπλέξει, θα μου έκανε μεγάλη χάρη και θα βρισκόμουν πιο κοντά στο όνειρό μου. Περιμένω απόψεις και πληροφορίες επειγόντως,(τώρα που τους έψησα). Ευχαριστώ προκαταβολικά.:roll:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Μετά χαράς να σε βοηθήσουμε Μερόπη....Πράγματι είναι ωραίο μέρος ο Βόλος κυρίως για το φυσικό του περιβάλλον, το Πήλιο και τη θάλασσά του...Ο Βόλος όπου και να μείνεις ειναι μικρές οι αποστάσεις απο το κέντρο του..Να φανταστείς για να περάσεις το Βόλο απο τη μια μερια στην άλλη θες 10 -15 λεπτά. Μια συνοικία της Αθήνας δηλαδή..Για παραλίες στον Παγασητικό απο Μαλάκι και μετά, Κάτω Γατζέα, Καλά Νερά, Κορόπη, Άφησσος φθάνονται το πολύ σε μισή ώρα απο το Βόλο..Η Ν.Αγχίαλος καλή αλλά όχι τόσο για μπάνιο. Τώρα για σαματά εντάξει μην φανταστείς Αθήνα αλλά κάτι γίνεται αφού έχει φοιτητόκοσμο...
Μπορείς να βρείς κατοικίες για ενοικίαση στην Αγριά αλλά και λίγο πιο κει στα καταπράσινα κάτω Λεχώνια, όπου θα τρελαθείς στο φρούτο, κεράσια βερύκοκα, βανίλιες κλπ (Αυτή την εποχή είναι και η γιορτή κερασιού στον Άγιο Λαυρέντιο νομίζω)...Ότι άλλες πληροφορίες εδώ είμαστε...
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Σ΄ευχαριστώ παρα πολύ για την ταχύτατη αλλά και κατατοπιστική σου απάντηση.
Αν κατάλαβα καλά και μεσα τον Βόλο προτείνεις αλλά και την Αγριά(η παραλία της για μπάνιο λέει?), και κυρίως τα κατω Λεχώνια.Πες μου όμως σε παρακαλώ το χειμώνα τι γίνεται στην Αγριά και τα κατω Λεχώνια είναι ερημιά και μοναξιά ή έχει κίνηση? (κίνηση εννοώ κανένα καφέ, κάτι για ποτό ,για φαγητό,τετοια πράγματα για εμάς τους μεγαλύτερους,για τους νεώτερους μάλλον ο Βόλος ενδείκνυται ). Η Πορταριά παρα είναι τουριστική?
Και κάτι τελευταίο η Ν. Αγχίαλος δεν έχει καθαρή θάλασσα ή γενικά σε σχέση με τις υπόλοιπες της περιοχής υστερεί?Σε ζάλισα συγνώμη.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Θα αρχίσω απο το τέλος ...Η Ν. Αγχίαλος υστερεί κάπως (για μπάνιο μιλάμε πάντα) σε σχέση με τις παραλίες του Παγασητικού απο Μαλάκι και μετά αλλά σαν κωμόπολη έχει καλή κίνηση χειμώνα καλοκαίρι...
Η Αγριά τον χειμώνα δεν έχει τόσο κίνηση, εκτός απο κάποια ηλιόλουστα σαβατοκύριακα, αλλά το καλοκαίρι είναι πήχτρα όχι τόσο για μπάνιο αλλά για καφέ ποτό τσιπουράδικα κλπ Είναι 5 λεπτά απο το Βόλο και πιστεύω ότι είναι καλό μέρος να μείνει κανείς ....Τα κάτω και τα άνω Λεχώνια τα προτείνω μόνο για κάποιον που του αρέσει να μένει μέσα στο πράσινο και να ασχολείται με κηπουρική και τέτοια ...απο νυχτερινή ζωή σχεδόν ανύπαρκτη αλλά οι αποστάσεις πάντα απο Βόλο είναι μικρές ( Απο Άνω Λεχώνια ενημερωτικά ξεκινάει και το τρενάκι για Μηλιές)..
Τώρα η Πορταριά είναι καλή για να μείνεις αλλά σκέψου οτι είναι 20-25 λεπτά απο Βόλο και αρκετές στροφές. Σε αποζημιώνει βέβαια η θέα και το όμερφο χωριό με τα πετρόκτιστα σπίτια τα γκαλντερίμια και είναι και η Μακρυνίτσα πολύ κοντά που είναι επίσης πανέμορφη..Μια άλλη λύση είναι η Άλλη Μεριά που ναι μεν δεν είναι τόσο ψηλά αλλά σχεδόν κολλητά στο Βόλο, η ο Άνω Βόλος..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Καλησπέρα και απο μένα! Δεν ξέρω που μένετε τώρα για να έχω ενα μέτρο σύγκρισης (πόσο μεγάλη πόλη/ πόση κίνηση/ πόσα μπαράκια-καφέ εννοείς) αλλά στη περίπτωση σου μάλλον ενδείκνυται να μείνετε μέσα στο Βόλο. Τα παιδιά θα έχουν επιλογές για βόλτες κλπ και φυσικά το να πας στη θάλασσα δεν σας παίρνει πάνω από 15 λεπτά!
 

juliana

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΣΙΑ-ΣΙΒΗΡΙΑ
meropi καλησπέρα, αφού τα παιδιά σου είναι έφηβοι, καλό είναι να μην μείνεις εκτός Βόλου, άλλωστε η ίδια η πόλη είναι για όλα τα γούστα! Αν θες παράλια η περιοχή του αγ. Κωνσταντίνου είναι πολύ όμορφη, αν θες βόρεια προάστια, η περιοχή πάνω από την ανάληψη δεν θυμίζει καθόλου πόλη....
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Λοιπόν, επειδή το πατρικό μου βρίσκεται στο Βόλο θα πρότεινα κι εγώ διαμονή μέσα στην πόλη! Έχει ό,τι χρειάζεται ένας νέος, αλλά κ μεγαλύτερος άνθρωπος. Η Αγριά έχει πάρα πολύ κίνηση το καλοκαίρι, κυρίως κατά τα τελευταία χρόνια που έχει γίνει της (καλοκαιρινής) μόδας, με μπαρ σε ξενοδοχεία, πλάι στο κύμα κτλ. Δεν έχει κ το καλύτερο φαγητό κατά τη γνώμη μου. Όταν γίνεται πανηγύρι κατεβαίνει εκεί όλη η Θεσσαλία! Το χειμώνα, μάλλον ψιλοερημιά (φαντάσου ότι οι Βολιώτες δεν πολυκαταβαίνουν καν στην παραλία του Βόλου πόσο μάλλον στην Αγριά!). Επειδή η Αγριά βρίσκεται σχεδόν δίπλα σε Βιομηχανική περιοχή (τα γνωστά "Τσιμέντα") δεν έχει κ τόσο καλές θάλασσες -είναι κατά τη γνώμη μου λύση ανάγκης για ένα μπάνιο στα γρήγορα όταν δεν φτάνει η βενζίνη για να πάει κανείς πιο μακριά! Όπως είπαν κ τα παιδιά πιο πάνω, από Μαλάκι κ μετά είναι πολύ καλύτερες οι παραλίες του Παγασητικού (βέβαια κ πάλι δεν συγκρίνονται με αυτές του Ανατολικού Πηλίου που πιάνουν Αιγαίο!). Στην Αγχίαλο μένουν μόνιμα πολλοί φίλοι φίλων μου άρα υποθέτω πως (αν κ κάπως μακριά από το Βόλο σε σχέση με Αγριά πχ) είναι καλύτερα για μόνιμη κατοικία με συμπαθητικές (αλλά όχι κ φοβερές) θάλασσες. Η Πορταριά είναι μεν πολύ δημοφιλές χωριό, όμως σε καμιά περίπτωση δεν έχει τα άσχημα του μαζικού τουρισμού που έχουν άλλες περιοχές. Απλώς είναι χωριό στο Πήλιο με την έννοια ότι έχει τα θετικά του χωριού (παράδοση, καλές ταβέρνες με κρέας, πλατάνια, γάργαρα νερά, φοβερή αρχιτεκτονική -πράγμα στο οποίο υστερεί η πόλη του Βόλου την οποία έχουν χαλάσει πολύ οι τάχα μου μοντέρνες πυλωτές-) αλλά κ τα αρνητικά (περιορισμένες επιλογές για τους νέους, αρκετές στροφές για να κατέβει κανείς Βόλο, νοοτροπία ορισμένων Πηλιορειτών που ζουν εκεί κτλ). Στα αρνητικά του να μένεις εκτός Βόλου πρόσθεσε κ την πολύ κακή συγκοινωνία (κτελ) που έχουν όλα τα χωριά του Πηλίου, ακόμη κ τα παραθαλάσσια (όπως η Αγριά κ.α.). Εν κατακλείδι θα πρότεινα μέσα στο Βόλο όπου είσαι δίπλα στην παραλία όπου κι αν μένεις, δίπλα στα καταπληκτικά τσιπουράδικα :) , κ μέσα στη ζωή (το χειμώνα περισσότερη ζωή ιδίως για τη νεολαία έχει στα μπαράκια γύρω απ'την εκκλησία του Αγίου Νικολάου παρά στην παραλία). Αμέσως καλύτερη λύση κατά τη γνώμη, λίγο έξω από το Βόλο, δλδ Άλλη Μεριά ή Άνω Βόλο όπως σου είπαν κ πιο πάνω (περιοχές στους πρόποδες του Πηλίου) όπου θα είσαι δίπλα στη πόλη ουσιαστικά αλλά θα έχεις κ τα καλά του χωριού κυρίως την ηρεμία, ίσως κ πανοραμική θέα της πόλης κ του Παγασητικού με λίγη καλή τύχη! Επειδή στο Βόλο παίζει κ πολύ ποδήλατο, τα παιδιά θα μπορούν να διανύουν εύκολα την απόσταση πχ από την Άλλη Μεριά στο κέντρο του Βόλου, οπότε κάποιες φορές πιθανόν να μην χρειάζεται καν αυτοκίνητο! ΄Μάλιστα, την Άλλη Μεριά κ τον Άνω Βόλο εξυπηρετούν κ αστικά λεωφορεία του Βόλου, σε αντίθεση πχ με την Πορταριά κ τα χωριά από Μαλάκι κ έπειτα όπου περνάει ΄μονάχα κτελ (με όχι τακτικά δρομολόγια, ειδικά το χειμώνα).
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Σας υπέρ ευχαριστώ όλους μαζί και έναν έναν προσωπικά.Οι πληροφορίες που μου δώσατε είναι αναλυτικότατες και κατατοπιστικότατες. Νοιώθω σα να ζω ήδη στα μέρη αυτά.Αλλωστε από βδομάδα έχουμε σκοπό να επισκεφτούμε από κοντά τα μέρη που συζητάμε.
Να υποθέσω ότι οι περισσότεροι που μου απαντήσατε μεχρι τώρα ,αν όχι όλοι ζείτε ή ,κατάγεστε από εκεί και βέβαια επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά πόσο φιλόξενοι και ανοιχτοί είναι οι άνθρωποι εκεί γεγονός που ομορφαίνει έναν τόπο ακόμα περισσότερο. Επειδή έχω ζήσει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας(όχι από επιλογή πάντα),αυτή την προθημεία δεν τη συναντά κάνείς εύκολα. Να είστε όλοι καλά και ότι άλλο νομίζετε ότι θα με βοηθήσει ευπρόσδεκτο.
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Fotast σε ευχαριστώ για την παραπομπή ,την είχα ήδη δει.Αυτή η παρέα έχει άλλα δεδομένα από τα δικά μου και κυρίως ψάχνει μόνο για καλοκαιρινές διακοπές ,όχι για όλο το χρόνο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Fotast σε ευχαριστώ για την παραπομπή ,την είχα ήδη δει.Αυτή η παρέα έχει άλλα δεδομένα από τα δικά μου και κυρίως ψάχνει μόνο για καλοκαιρινές διακοπές ,όχι για όλο το χρόνο.
ΟΚ.Για μια γενική ιδέα το έβαλα.
 

meropi

Member
Μηνύματα
50
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία ή Ταλίν
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη τη γη με αυτοκίνητο
Καλησπέρα και απο μένα! Δεν ξέρω που μένετε τώρα για να έχω ενα μέτρο σύγκρισης (πόσο μεγάλη πόλη/ πόση κίνηση/ πόσα μπαράκια-καφέ εννοείς) αλλά στη περίπτωση σου μάλλον ενδείκνυται να μείνετε μέσα στο Βόλο. Τα παιδιά θα έχουν επιλογές για βόλτες κλπ και φυσικά το να πας στη θάλασσα δεν σας παίρνει πάνω από 15 λεπτά!
Γειά σου skoumpi, μένω Ελευσίνα, επαρχιακή πόλη δηλαδή που ούτε βουλιάζει από κόσμο αλλά παντα έχει κάτι να κάνεις ή κάπου να πας(μικροί μεγάλοι), το μόνο κακό είναι ότι τη θάλασσα μόνο τη βλέπουμε.Ο Βόλος είναι πιο μεγάλη πόλη, αλλά απ΄ότι μου λένε μένοντας προς Αγ. Κων/τίνο, ή προς άνω Μεριά είναι πιό ήσυχα και ιδιαίτερα(θάλασσα βουνό).Ψαχνόμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom