Πορτογαλία Βοηθεια για πορτογαλια

lastsupper

Member
Μηνύματα
37
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
unknown
Ταξίδι-Όνειρο
θιβετ-περου
Καλησπερα συνφορουμιτες. Λογο ενος εκτακτου επιδοματος που υπολογιζετε περιπου στα 1000 ευρω αποφασισα να κανω πραξη ενα ταξιδι που ηθελα καιρο. Μιλαω για πορτογαλια και θα ηθελα να ρωτησω ατομα που εχουν επισκεφτει την χωρα ποσες μερες θα ηταν ικανοποιητικες για εναν συνδυασμο πορτο-λισαβωνα. Επεισης θα ηθελα να ρωτησω το επιπεδο των τιμων σε σχεση με την ελλαδα και την επιλογη τραινο η λεωφορειο για την μεταφορα απο την μια πολη στην αλλη. Ευχαριστω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.960
Cost of Living Comparison Between Athens, Greece And Lisbon, Portugal

Εδώ η σύγκριση του κόστους ζωής ανάμεσα σε Αθήνα και Λισαβόνα.

Μάλλον 4 μέρες Λισαβόνα και 2 στο Πόρτο είναι ένα ελάχιστο πρόγραμμα. Και τα λεφτά σου φτάνουν, ανάλογα το πόσο ακριβό θα είναι το εισιτήριο και το ξενοδοχείο που θα επιλέξεις.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Συμφωνώ για τις μέρες ανάλογα με τα λεφτά....


Και να προσθέσω εκ πείρας πως και οι δύο πόλεις είναι πιο φθηνές από την Ελλάδα, αισθητά κιόλας.

Το τρένο πήρα μόνο OW από Πόρτο και ήταν 30 ευρώ (το γρήγορο).
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Βαλε 5 στη Λισαβονα και 3 στο Πορτο αν ενδιαφερεσαι για εκδρομες εκτος πολης ( τις οποιες και συνιστω )
Τα ξενοδοχεια στο Πορτο ειναι αισθητα πιο φθηνα απο αυτα της Λισαβονας , εξαρταται βεβαια και απο τη περιοδο ( το καλοκαιρι οι τιμες ανεβαινουν )
Το τρενο οπως ειπε και η Ιβανα κοστιζει περι τα 30 ευρω οne way (τοσο πληρωσα τουλαχιστον το καλοκαιρι του 2011 που βρεθηκα στη χωρα το δρομολογιο Λισαβονα-Πορτο)
ΑΠο εκει και μετα νοικιασα αυτοκινητο με το οποιο και επεστρεψα στη Λισαβονα
Οπως και να εχει αν εχεις βρει φθηνα εισητηρια , προτεινω να το κανεις το ταξιδι γιατι η Πορτογαλια εξακολουθει να ειναι φθηνος προορισμος
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Το καλοκαίρι του 2011 το τρένο το πλήρωσα 76,00(πήγαινε-έλα) αλλά νομίζω οτι ήταν διακεκριμένη θέση.

Κοίταξε και στην σελίδα τους.

CP Passageiros :: CP :: (Verso Portuguesa).

Εμεινα (3) μέρες στο Πόρτο και (4) στην Λισαβώνα και είδα αρκετά μέρη και με εκδρομές από τις δύο πόλεις.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.073
Επίσης με το που θα φτάσεις στη Λισσαβώνα,καλό θα ήταν να προμηθευτείς την lisboa card.Περιλαμβάνει εισητήρια για ΜΜΜ,εκπτώσεις σε μουσεία και αξιοθέατα κλπ.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
+.....και συμφέρει, όπως και παντού
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλησπέρα κι απο μένα.
Λόγω του οτι σχεδιάζω και εγω ενα ταξιδάκι Λισσαβωνα -Πορτο τον Ιούλιο, θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικά με τα ξενοδοχεια που εχω βρει (αν φυσικά έτυχε να έχει μείνει κάποιος σαυτά). Δηλ. τοποθεσία- πρόσβαση στα κυριοτερα αξιοθέατα με ΜΜΜ, καθαριότητα-παροχές κλπ. Στη Λισσαβώνα βρήκα το Eduardo VII (3 διανυκτερεύσεις) και στο Πορτο το HF Ipanema Park Hotel (2 διανυκτερεύσεις) αλλα δεν τα εχω κλεισει ακομη γιατι θέλω να το ψαξω λιγο παραπάνω και με τη δική σας βοηθεια.
Οσον αφορά τα εισητήρια ουτε αυτα εχω κλεισει ακομη ,αλλα τα παρακολουθώ και βλέπω οτι προς το παρον είναι στα 184 ευρώ Αθηνα-Λισσαβώνα για 11 με 16 Ιουλίου, βεβαια με αρκετά μεγαλες αναμονές. Απο την εμπειρία σας πιστεύετε οτι ειναι μια καλή τιμη ή να περιμένω λιγο ακομη για την περιπτωση που πιθανών να βγουν καποιες προσφορές αεροπορικών?
Να σημειώσω οτι το διαθεσιμο budget ειναι περιπου 800 ευρώ για 2 ατομα εισητηρια-διαμονη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
To σημείο που βρίσκεται το ξενοδοχείο στη Λισσαβώνα είναι μια χαρά.
Αυτό όμως στο Πόρτο είναι μακριά από το κέντρο και δεν ξέρω πόσο βολικές συγκοινωνίες μπορεί να έχει.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Πολυ λιγες μερες για να δεις και τις 2 πολεις.Γιατι δεν μενεις μονο στην Λισαβωνα?
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Πολυ λιγες μερες για να δεις και τις 2 πολεις.Γιατι δεν μενεις μονο στην Λισαβωνα?
Εχω ακουσει πολλα ωραια για το Πορτο και θα ειναι κριμα να μην παω και κει. Αλλωστε μια γευση θελω να παρω και απο τα δυο μια που οι μερες δεν μπορουν να ειναι περισσοτερες.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Η Λισαβωνα,ειναι μεγαλη σχετικα πολη και με το πλανο σου,αν παρεις την πτηση που ειδες,φτανεις βραδυ.Μενεις 2 μερες και την τριτη μερα φευγεις για Πορτο.φτανεις μετα το μεσημερι.Μενεις 1,5 μερα και την τελευταια γυρνας Λισαβωνα στο αεροδρομιο.Καπως ετσι δεν ειναι?Η ταλαιπωρια θα σου μεινει,για να προλαβεις να δεις τα περισσοτερα.Για σκεψου το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.196
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom