Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία - Προτάσεις

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Αφου χαρις στην βοηθεια του chris...Βρηκα πως,θα ηθελα οποιος θελει και μπορει να βοηθησει στο προγραμμα που εφτιαξα για να αποφυγω λαθη.Το ταξιδι θα το κανω μονη ,απο 8 μεχρι 28 ιουνη.ολο οδικο,χωρις αυτοκινητο,μονο τρενα.Υπολογιζω απο Ανκονα τρενο για τορινο,μια διανυκτερευση εκει,την επομενη οτι δω απο την πολη που δεν εχω ξαναπαει οπως και τις υπολοιπες του ταξιδιου.Την επομενη εχω σε 4 ωρες Λυον.Λεω 5 διανυκτερευσεις εκει και μια ημερησια Παρισι γιατι εχω ερωτα!Μετα εχω 2 διανυκτερευσεις ντιζον,τρενο για αννεσυ,τρια βραδια εκει με μια βολτα στη γενευη.στη συνεχεια εχω 2 βραδυα γκρενομπλ και 4 αβινιον.Την εβαλα τελευταια για να εχουν ανθισει καπως οι λεβαντες...εχω κανει μελετες τι θελω να δω,παιζει μια επισκεψη στο χωριο που γυριστηκε το Σοκολα κι ειναι πολυ ομορφο..Αυτο ειναι κοντα στη ντιζον.Μετα την αβινιον λεω να παω μεσω λυον κατευθειας παλι τορινο,μια βραδυα εκει και την αλλη μερα Ανκονα..Τα υπολοιπα ειναι κατηφορα..Ειναι αρκετα βαρυ προγραμμα,αλλα ελπιζω να το καταφερω.Οτι εχει να προσφερει κανεις απο πειρα,καλοδεχουμενο.Ειμαι στη φαση που θελω να κλεισω ξενοδοχεια.Αντε βρε,βαλτε ενα χερακι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Νομιζω οτι 5 βραδια στη Λυον ειναι παρα πολλα. Θα εβγαζα τουλαχιστον ενα βραδυ απο εκει και θα το προσθετα στη Ντιζον για να δεις και χωριο-Σοκολα και Μπον και πολλα χωρια ακομη στους αμπελωνες.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ναι,αλλα ετσι μου τρως το Παρισι που με τραβαει πιο πολυ απο τα αμπελια..Απο πλευρας αντοχης ψαχνομα πιο πολυ..αν μπορω να βγαλω το κουβαλημα σε τοσες μετακινησεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Εχεις βαλει ξανα Λυον μετα την Αβινιον χωρις λογο. Σιγουρα υπαρχει τρενο απο Αβινιον για Τορινο.
Θα εβαζα αλλη σειρα
Τορινο -Αννεσυ- Λυον-Ντιζον- (Παρισι?)- Γκρενομπλ- Αβινιον- Τορινο.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Ναι,απο Αβινιον τορινο εβαλα,αλλα η γραμμη ειναι μεσω λυον,αλλαγη και τορινο.Δεν εχω αλλη διανυκτερευση λυον..Αννεσυ θελω να ειμαι στις 17 γιατι εχω γενεθλια και τα χω φανταστει εκει..
Ειναι πιο στρωτο οπως μου εγραψες,πιανουμε βορρα και κατεβαινουμε..θα του ριξω ενα ψαξιμο να δω πως βγαινει.σ ευχαριστω,κοριτσι!
 

zafirenia_83

Member
Μηνύματα
74
Likes
103
Την Beaune θα την έβαζα και εγώ στο πρόγραμμα. Σκέψου επίσης την Auxerre και τα γύρω χωριά. Γενικά η διαδρομή από την Dijon στην Auxerre είναι αγαπημένη, σε όποιο χωριό ή μικρή πόλη σταματήσεις θα σε αποζημιώσει. Αγαπημένη Βουργουνδία.. :rolleyes:
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
καλημερα!στο αννεσυ φιλοδοξω να κλεισω τα 72 και να πιασω αισιως τα 73.Αρα ,τα περιθωρια για πολλες αλλαγες ειναι εκ των πραγματων λιγοτερα.Επισης ολες οι μετακινησεις θα γινουν με τρενο.Αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι ποσες μερες θελω να δω γενικα τη Λυον.Απο οτι ειδα,η Ντιζον δεν εχει και κατι εξτρα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αφου χαρις στην βοηθεια του chris...Βρηκα πως,θα ηθελα οποιος θελει και μπορει να βοηθησει στο προγραμμα που εφτιαξα για να αποφυγω λαθη.Το ταξιδι θα το κανω μονη ,απο 8 μεχρι 28 ιουνη.ολο οδικο,χωρις αυτοκινητο,μονο τρενα.Υπολογιζω απο Ανκονα τρενο για τορινο,μια διανυκτερευση εκει,την επομενη οτι δω απο την πολη που δεν εχω ξαναπαει οπως και τις υπολοιπες του ταξιδιου.Την επομενη εχω σε 4 ωρες Λυον.Λεω 5 διανυκτερευσεις εκει και μια ημερησια Παρισι γιατι εχω ερωτα!Μετα εχω 2 διανυκτερευσεις ντιζον,τρενο για αννεσυ,τρια βραδια εκει με μια βολτα στη γενευη.στη συνεχεια εχω 2 βραδυα γκρενομπλ και 4 αβινιον.Την εβαλα τελευταια για να εχουν ανθισει καπως οι λεβαντες...εχω κανει μελετες τι θελω να δω,παιζει μια επισκεψη στο χωριο που γυριστηκε το Σοκολα κι ειναι πολυ ομορφο..Αυτο ειναι κοντα στη ντιζον.Μετα την αβινιον λεω να παω μεσω λυον κατευθειας παλι τορινο,μια βραδυα εκει και την αλλη μερα Ανκονα..Τα υπολοιπα ειναι κατηφορα..Ειναι αρκετα βαρυ προγραμμα,αλλα ελπιζω να το καταφερω.Οτι εχει να προσφερει κανεις απο πειρα,καλοδεχουμενο.Ειμαι στη φαση που θελω να κλεισω ξενοδοχεια.Αντε βρε,βαλτε ενα χερακι.
Χάρη στη "βοήθεια" άνοιξες θέμα στη λάθος ενότητα... τέλος πάντων.

Νομίζω ανοίγεσαι πολύ. Πιάνεις τρείς μεγάλες περιοχές (Βουργουνδία, Rhone-Alps, Provence) και ίσως και Παρίσι, και δε βλέπεις παρά ελάχιστα στην κάθε μία (αν και νομίζω ότι όταν δεις τις τιμές του TGV, το Παρίσι θα βγεί από την εξίσωση πολύ γρήγορα).
Γύρω/με βάση τη Λυόν έχει πολλά να δεις και να κάνεις: https://www.travelstories.gr/community/threads/Γαλλία-Λυόν.37371/#post-388582 .
Επίσης το πρόγραμμα έχει πολλά πήγαινε/έλα, πάνω-κάτω τις ίδιες γραμμές τρένου. Με μια αναδιάταξη...
Αν τώρα με το "4 μέρες Avignon" εννοείς και τα πέριξ (Arles, Nimes, Pont-du-Gard, Gordes, Rousillon, Senanque, St-Remy κλπ), αυτές δε φτάνουν ούτε για ζήτω, ειδικά αν κινείσαι με τρένα και λεωφορεία.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Ναι,απο Αβινιον τορινο εβαλα,αλλα η γραμμη ειναι μεσω λυον,αλλαγη και τορινο.Δεν εχω αλλη διανυκτερευση λυον..Αννεσυ θελω να ειμαι στις 17 γιατι εχω γενεθλια και τα χω φανταστει εκει..
Ειναι πιο στρωτο οπως μου εγραψες,πιανουμε βορρα και κατεβαινουμε..θα του ριξω ενα ψαξιμο να δω πως βγαινει.σ ευχαριστω,κοριτσι!
Η Grenoble ειναι καμια ωρα με το τρενο απο τη Λυον. Αν θες να κοψεις απο το κουβαλημα βαλιτσας, βγαινει και με ημερησια απο τη Λυον. Δεν νομιζω να εχει πολλα να δει καποιος, εκτος αν κανω λαθος. Η Λυον θελει 3 μερες το πολυ. Μετα μπορεις να κανεις αμετρητες ημερησιες χωρις κουβαλημα βαλιτσας.
Η ημερησιες απο Avignon οπως λεει ο @taver.
Γενικα το τρενο ειναι γρηγορο, γιατι να ξεκουβαλας συνεχεια?
Υπαρχει τρενο απο Αβινιον για Τορινο κοβοντας τη Λυον, δες πιο προσεκτικα το rome2rio.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Δηλαδη με βαση τη Λυον θα μπορουσα να αποφυγω Γκρενομπλ ,ισως και Ντιζον και να βαλω 2 Αννεσυ και 5 Αβινιον οπου σκοπευω να παρω εκδρομες για τα χωρια.Φυσικα λεβαντες,υδραγωγειο μεσα.Ευχαριστω παιδια,taver θα ξαναδιαβασω την ιστορια..Ειμαι σχετικα ανετη με τις τιμες στα τρενα γιατι εχω την καρτα σενιορ που μου δινει καλες εκπτωσεις ιδιαιτερα ΣΒ,το εκανα και περσι.Ξερω πως ειναι ακριβο για Παρισι,θα κοιταξω ομως ποτε εχει προσφορες..Οι ερωτες ωστοσο,κοστιζουν ακριβα..
rome to rio εναλλακτικα μου βγαζει δρομολογιο Avignon Valance Lyon Turin..κοντα 2 ωρες παραπανω και περναει απο λυον..εκτος αν δεν ειδα κατι.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Η Ντιζον δυσκολο να βγει σε ημερησια αν συνδυασεις Μπον και το χωριο του Σοκολα σε μια μερα. Θελει 2-3 μερες ετσι. Και ειναι κριμα να μην πας, ειναι καπως απομονωμενη για να την προσθεσεις σε επομενο ταξιδι. Αφου λεμε για 20ημερο, αξιζει λιγο χρονο.
Και επειδη δεν σ αρεσουν τα αμπελοχωραφα (ουτε εγω τρελαινομαι) λεω πως ειναι κουκλα ως πολη και με ελαχιστο τουρισμο, γι αυτο και αχαστη
Δεν προλαβαινα, αλλα θα εβαζα και τη Μακον ως ημερησια απο Λυον. Μοιαζει ενδιαφερουσα και ειναι ιστορικα και κινηματογραφικα γνωστη ("Το μωρο της Μακον").
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
αρα μιλαμε για 4 μερη για διανυκτερευση και τα υπολοιπα ημερησιες...το επεξεργαζομαι και επιστρεφω για τυχον επι πλεον ψαξιμο.ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.780
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom