Γαλλία Ταξίδι στη Γαλλία - Προτάσεις

georgeHARB

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπερα εχω κλεισει για Λυων και Ντιζον για 6 μερες αρχες Οκτωβρη εχετε καποια μερη να μου προτεινετε?Θα μεινω 3 μερες λυων 2 Ντιζον θα νοικιασω οχημα απο Λυων.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Και απο λυον που ημουν για 7 μερες τον ιουνη,μια και θα εχεις αυτοκινητο,μη χασεις την Perouges..οτι πιο ομορφο ειδα στο ενα μηνα που γυρισα εκει και πιο νοτια..Πηγα μονο με ΜΜΜ ,επισης το Annecy ειναι αρκετα κοντα για ημερησια και αξιζει σιγουρα.
 

Georgia.kar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλημερα σας.Ως φοιτητρια βλεποντας τη προσφορα της Volotea την Black Friday με 5 ευρω για Λυων δε διστασα.Εκλεισα με μια φιλη για το καλοκαιρι χωρις να κλεισω επιστροφη.Θελουμε να το συνδυασουμε με καποια αλλη πολη και να βρουμε απο αυτη την πολη φθηνα αεροπορικα.Στη σκεψη μου ειναι η Γενευη,η Μασσαλια και το Στρασβουργο αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα βρουμε φθηνα αεροπορικα και δε θα ειναι τα εξοδα και για τα τρενα μεγαλα..Στα τρενα υπαρχει καποια εκπτωση λογω φοιτητικης ταυτοτητας?Περιμενω ολες τις προτασεις σας καθως εχω προβληματιστει αρκετα :)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Εγω ειχα πεταξει απο Γενευη. Ενω το δικο μου εισιτηριο ηταν δωρεαν αγορασμενο με μιλια, η παρεα μου πληρωσε κανονικα το εισιτηριο και γι αυτο επιλεξαμε το αεροδρομιο της Γενευης αντι της Λυον που οι πτησεις ηταν πανακριβες. Τα αλλα αεροδρομια ειναι πολυ μακρια.
Τη διαδρομη Γενευη Λυον την καναμε με Flixbus , καπου 10 ευρω. Το τρενο ειναι πολυ ακριβοτερο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.502
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλημέρα. Κατά την άποψή μου το Στρασβούργο είναι με διαφορά η πιο ωραία πόλη απ'τις τρεις αλλά η απόσταση είναι μεγάλη.

Η φθηνότερη και γρηγορότερη επιλογή είναι η Μαρσειγ. Έχει σύνδεση με τα φθηνά τρένα ouigo, οπότε ίσως βρείτε και εισιτήριο με μονοψηφια τιμή. Προσωπικά την βρίσκω αδιάφορη πόλη.

Θα προτιμούσα Γενεύη. Ωραίο κέντρο, παίρνεις και μια γεύση από άλλη χώρα. Αν υπάρχει χρόνος θα έβαζα και μια Annecy ενδιάμεσα που είναι πανέμορφη.

Στα τρένα υπάρχει έκπτωση για όσους είναι κάτω από 26 αν δεν κάνω λάθος ανεξάρτητα απ'το αν είναι φοιτητές. Οι τιμές των εισιτηρίων αλλάζουν οπότε όσο γρηγορότερα κλείσετε τόσο το καλύτερο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Για το Annecy δεν βγαινει διχως διανυκτερευση. Πρεπει μαλιστα να κλεισουν απογευματινη πτηση ωστε να αποφυγουν την πανακριβη διανυκτερευση στη Γενευη και παλι οριακα βγαινει μια καλη βολτα στην πολη.
 

Georgia.kar

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Για το Annecy δεν βγαινει διχως διανυκτερευση. Πρεπει μαλιστα να κλεισουν απογευματινη πτηση ωστε να αποφυγουν την πανακριβη διανυκτερευση στη Γενευη και παλι οριακα βγαινει μια καλη βολτα στην πολη.
Το ιδανικο για εμας θα ηταν μια ή δυο μερες διανυκτερευση σε καποια πολη εκτος Λυων,λογικα σε αυτη που θα ειχαμε την πτηση.Αλλα δεν ξερω κατα ποσο η Γενευη αξιζει για τοσες μερες....
 
Last edited by a moderator:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.502
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το ιδανικο θα ηταν να βρισκαμε σε καποια πολη

Το ιδανικο για εμας θα ηταν μια ή δυο μερες διανυκτερευση σε καποια πολη εκτος Λυων,λογικα σε αυτη που θα ειχαμε την πτηση.Αλλα δεν ξερω κατα ποσο η Γενευη αξιζει για τοσες μερες....



Πόσες μέρες έχετε;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.502
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Χωράει άνετα κι άλλη πόλη. Υπάρχουν ιστορίες στο φορουμ για την περιοχή. Ρίξε μια ματιά και θα πάρεις ιδέες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.908
Το ιδανικο για εμας θα ηταν μια ή δυο μερες διανυκτερευση σε καποια πολη εκτος Λυων,λογικα σε αυτη που θα ειχαμε την πτηση.Αλλα δεν ξερω κατα ποσο η Γενευη αξιζει για τοσες μερες....
Εμεις ειχαμε να διαλεξουμε για εξτρα διαμονη μεταξυ Grenoble και Dijon Επιλεξαμε τη δευτερη κσι ηταν πολυ
ωραια. Ολες οι πολεις της Γαλλιας μου φαινονται ωραιες. Βολευαν πολυ τα Flixbus τοτε.
Αν μιλαμε για φοιτητικο budjet , η Γενευη θα σας ξετιναξει οικονομικα.
Αν επιλεξετε να κινηθειτε πιο νοτια απο τη Λυον και εχετε μεγαλες αντοχες, μην απορριπτεις και το περασμα στην Ιταλια με ενα βραδινο λεωφορειο και επιστροφη με παμφθηνες πτησεις απο Μιλανο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom