Άγιος Δομήνικος Βοηθεια για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο

Sarah_Dale

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Kαλησπερα στην ομορφη παρεα σας.Ακουγα καιρο για σας κ ηρθε η ωρα που σας χρειαζομαι κ γω.Εψαξα λιγο καλυτερα το σαιτ σας κ ομολογω πως κολλησα με το ευρος πληροφοριων για τα πιο εξωτικα μερη.Παρολα αυτα θα ηθελα καποιες πληροφοριες αποκλειστικα για την περιπτωση μου.Λοιπον,ας μπουμε στο θεμα.:bleh:Ειμαι η Κατερινα κ το καλοκαιρι εχω σκοπο να επισκεφτω τον Αγιο Δομηνικο με το αγορι μου κ θα ειναι το πρωτο μου ταξιδι εκτος ευρωπης οποτε ελπιζω να καταλαβαινετε τις οποιες αποριες μπορει να εκφερω.

Πρωτα απ ολα να αναφερω πως μενουμε στη Θεσσαλονικη οποτε θα θελαμε εκ πρωτης να μας προτεινετε το καλυτερο ταξιδιωτικο πρακτορειο γιατι δεν εχουμε σκοπο να παμε ανεξαρτητα.Δευτερον περιπου ποσα χρηματα κοστιζει ενα τετοιο ταξιδι για 8 μερες περιπου?Το μπατζετ μας ειναι περιπου 1000 ευρω εκαστος το οποιο ισως να ανεβει κ λιγο παραπανω αν μου πειτε πως δεν επαρκει.Σκεφτομαι για all inclusive στην πουντα κανα κ για δραστηριοτητες εκει,το μπατζετ ειναι αρκετο η θα ζοριστουμε?Με ποσα χρηματα περιπου θα μπορεσουμε να ζησουμε εντονα την εμπειρια του Αγιου Δομηνικου?

Επισης οσον αφορα τις δραστηριοτητες στο νησι απ οσο διαβασα απ τις ιστοριες σας διοργανωνονται στο εκαστοτε ξενοδοχειο,σωστα?Ειναι καλυτερα να προτιμησουμε ξενοδοχειο στην πουντα κανα η να ψαχτουμε για σαντο Ντομινγκο?Ποσες μερες ειναι αρκετες για το μερος κ ποια ειναι η πιο καταλληλη περιοδος να παμε?Μεσα στο καλοκαιρι το υπολογιζουμε.

Με την γλωσσα τι γινεται?Μιλαμε μονο Αγγλικα,θα συννενοηθουμε η θα βρουμε προβληματα?Τελος θα ηθελα να ρωτησω το ποια πακετα εκδρομων αξιζουν.Διαβασα για Σαμανα κ για βολτες με αλογα σε ποταμια,ολα αυτα θα μας τα κανονισει το ξενοδοχειο?

Συγνωμη για το πρηξιμο,ελπιζω νε βρεθει καποιος με την θεληση να μας βοηθησει γιατι ειμαστε λιγο σε συγχηση κ δεν ειμαστε μαθημενοι σε τετοια ταξιδια.

Ευχαριστω για το χρονο που διαθεσατε για να το διαβασατε.Ελπιζω το καλοκαιρι να σας γραψω την πρωτη μου ιστορια.Σιγουρα δεν θα να κ η τελευταια..:clap:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Το budget είναι πολύ χαμηλό για all inclusive και δραστηριότητες!
Τα πρακτορεία στην καλύτερη περίπτωση δίνουν γύρω στο 1.500€ το πακέτο: αεροπορικά+7 διανυκτερεύσεις σε all inclusive (ΧΩΡΙΣ φόρους). Και για δραστηριότητες τις οποίες μάλιστα θέλετε να κλείσετε από το ξενοδοχείο θα χρειαστούν πολλά χρήματα...
Ένας τρόπος να κατεβεί το κόστος είναι να κλείσετε μόνοι σας ξενοδοχεία/ενοικιαζόμενα δωμάτια και επίσης να νοικιάσετε αυτοκίνητο... το νησί είναι ασφαλές ούτως ή άλλως και με αυτό τον τρόπο θα μπορέσετε να το γυρίσετε όλο με πολύ μικρότερο κόστος... συν του ότι θα διανυκτερεύσετε και 1-2 βραδυές στο Σάντο Ντομίνγκο.
Επίσης, καλό θα ήταν να αυξήσετε τις μέρες...8 είναι λίγες... εμένα και οι 11 που έμεινα λίγες μου φάνηκαν...
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Αν θες να δειτε τον Αγιο Δομηνικο,παρτε αυτοκινητο και γυριστε το νησι!!!
Οι μερες ειναι λγες ομως και τα χρηματα το ιδιο.
Διαφορετικα,αμα ειναι για ΑΙ, καλυτερα πατε Χαλκιδικη...:rolleyes:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Mε 1000 ευρώ αγοράζεις δεν αγοράζεις το αεροπορικό. Ενώ μια Ταϋλάνδη τη βγάζεις κουτσά-στραβά...
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
το μπάτζετ δεν αρκεί με τίποτα, υπολόγισε το λιγότερο 3500-4000 το ζευγάρι για αυτό που περιγράφεις. αλλιώς περίμενε μήπως βγει καμιά προσφορά στα αεροπορικά και πηγαίνετε ανεξάρτητα αλλά έτσι δύσκολα θα βρεις τις ημερομηνίες που θέλεις
 

Sarah_Dale

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Καλη σας μερα.Ευχαριστω για τις απαντησεις σας κ το ενδιαφερον σας.Θα ηθελα να επισημανω καποια πραγματα.

Πρωτον απο ιστοριες που διαβασα και απο διαφορα πραγματα που βρηκα στο φορουμ ειδα πως δεν ειναι απαγορευτικη τιμη το 1200 το ατομο για Αγιο Δομηνικο κ οπως ειπα μπορει να ανεβει κ λιγο παραπανω.Ψαχνωντας τιμες σε διαφορα σαιτς βλεπω αρκετα πακετα με 900 κ 1000 ευρω για το νησι που περιλαμβανουν αεροπορικα κ ξενοδοχεια.Το πολυ πολυ αν δεν φτανουν τα 1200 περιπου για all inclusive να μην παμε σε κατι τετοιο.Απ οτι διαβασα η ζωη στο νησι ειναι πολυ φθηνη κ το μηνιαιο τους εισοδημα κινειτε σε επιπεδα της ταξεως των 10 δολλαριων (!) πραγμα που μου εκανε την ιδεα για ταξιδι στον Αγιο Δομηνικο πραγματοποιησιμη.Αν το μπατζετ θεωρειτε λιγο για δραστηριοτητες κ all inclusive τοτε μπορουμε να αφαιρεσουμε μερικα πραγματα απ το ταξιδι.Αν κ παλι θεωρειτε λιγο κ οτι θα ειναι μιζερες οι διακοπες τοτε να το ξανασκεφτουμε.Παραδειγματος χαρη πιο πολυ μας ενδιαφερει να κανουμε μπανιο στις υπεροχες παραλιες κ να δουμε λιγο το νησι παρα το all inclusive. Για ανεξαρτητα,για ενοικιασεις αυτοκινητου κτλ δεν το θελουμε με τπτ γιατι οπως ειπα ειναι το πρωτο μας ταξιδι εκτος ευρωπης κ υπαρχει καποιος φοβος.Με πρακτορειο θα κλεισουμε το ταξιδι.Πιστευετε με 1200 ευρω το ατομο το λιγοτερο δεν μπορουμε να παμε με καποιο πρακτορειο κ σχετικα να δουμε πραγματα εκει?Σε ποιο πρακτορειο να απευθυνθουμε για περισσοτερες εναλλακτικες για εξωτικα ταξιδια (Θεσσαλονικη μενουμε).

Αν δουμε οτι με ενα ποσο 1200-1500 το πολυ δεν μπορουμε ουτε ενα 5ημερο στον αγιο δομηνικο τοτε θα ψαχτουμε για αλλο μερος.Μηπως θα ηταν καλυτερα ενα 5ημερο σε καποιο resort στις Μαλδιβες που δεν θα εχουμε κ πολλα να δουμε εκει περα απ την παραλια κ ετσι ισως μας βγει φθηνοτερα?Η μηπως να κοιταξουμε προς μπαλι,κραμπι σαμουι κτλ που απ οτι ειδα ειναι φθηνα?Πιο πολυ μας ενδιαφερουν οι παραλιες σαν καρποσταλ κ η καλη θαλασσα.

Ευχαριστω για το χρονο σας.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Σοβαρά τώρα θέλεις να δώσεις 1500 ευρώ για 5 ημέρες; Μέχρι να φύγεις έχεις γυρίσει και δεν έχεις καταλάβει και τίποτα. Τέλος πάντων αν επιμένεις να πας οργανωμένα γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά και σε πρακτορεία του εξωτερικού πχ Thomson. Στα έξοδα θα υπολογίσεις και το εισιτήριο για Λονδίνο βέβαια αλλά γενικά οι τιμές που βλέπω για καλοκαίρι είναι σε λογικά πλαίσια, ξεκινάνε από τις 700 λιρες για μια εβδομάδα σε ΑΙ.
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Παιδιά μην την αποθαρρύνετε την κοπέλα για τις ημέρες! Εγώ έχει τύχει να πάω και 5 μέρες σε εξωτικό γιατί λόγω μικρού παιδιού δεν μπορούσα να λείψω παραπάνω.. Τις δόσεις μου πάντως τις έπαιρνα. Πάντως αν βρεις αεροπορικό φθηνό κλείστο μόνη σου και βρες και ένα φτηνό ξενοδοχείο και τα υπόλοιπα λεφτά που θα σου περισσέψουν ξόδεψε τα σε δραστηριότητες.. Εμείς πήγαμε μόνοι μας εκεί, δεν νοικιάσαμε αυτοκίνητο, μετακινούμασταν με ταξί και λεωφορεία και μια χαρά το είδαμε το νησί.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
giannoula συμφωνώ ότι και ένα 5ήμερο σε ανανεώνει αλλά τα αεροπορικά για Δομήνικο είναι τόσο ακριβά που δεν αξίζει να πας μόνο για 5 μέρες...συν του ότι δεν θα προλάβει να δεί τίποτα... Αν θέλει σώνει και καλά να πάει κάπου εξωτικά για ένα 5ήμερο με ωραίες παραλίες, μάλλον προς Μαλδίβες θα πρέπει να κοιτάξει...
 

Sarah_Dale

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Παιδια το μπατζετ θα ειναι 1200 με 1500 ευρω για ολη την εκδρομη το ατομο κ οι μερες δεν ξερω αλλα υπολογιζα γυρω στις 8.Αν με αυτα τα χρηματα δεν παμε Αγιο Δομινικο η παμε με τεραστια μιζερια κ δεν κανουμε τπτ να σκεφτουμε κ αλλα μερη η να μας προτεινετε κ σεις το καλυτερο για την περιπτωση μας.Δεν θελουμε να δωσουμε 1200 κ πανω ευρω κ να νιωθουμε οτι περναμε φτωχικα.Ας μην ειναι all inclusive κ το ξενοδοχειο.

Σκεφτομαστε κ λογω κοστους το κραμπι κ σαμουι αλλα κ το μπαλι που μαλλον αποριπτεται επειδη ακουσαμε δεν εχει καθολου καλη θαλασσα κ εμεις θα θελαμε να κολυμπησουμε σε εξωτικη παραλια.Τι θα προτεινατε αν οχι Αγιο Δομινικο για ενα ζευγαρι 22 ετων που διαθετουν περιπου 1200-1500 ευρω εκαστος κ θα ηθελαν καλες εξωτικες παραλιες κ φοβουνται να κανουν οτιδηποτε ανεξαρτητο?Θα θελαμε να γυρισουμε το νησι που θα επιλεξουμε εκ του ασφαλους κ οχι να χαθουμε πουθενα γιαυτο μας ενδιαφερει ισως κ πανω απ ολα να ειναι ολα ευκολα κ να μας ξεναγουν σε διαφορα μερη κ γιαυτο ειπα για τις εκρομες που οργανωνουν ξενοδοχεια στον Αγιο Δομινικο.Δεν ειμαστε τα ατομα που θα βγουμε μονοι μας να κοιταμε χαρτες κ να βλεπουμε τα μερη.Μπορει να σας φαινονται αστεια αυτα αλλα δεν εχω την εμπειρια σας κ ελπιζω να μην την αποκτησω tha hard way.Η επιλογη μας ειναι ξεκαθαρα ο Αγιος Δομινικος αλλα αν για οποιοδηποτε λογο ειναι καλυτερα να δουμε προς αλλη κατευθυνση θα το κανουμε.Περιμενω με ανυπομονησια τις απαντησεις σας γιατι την παρασκευη θα παμε σε ταξιδιωτικο γραφειο να παρουμε τιμες απο καποια μερη οποτε θα θελα να καταλειξουμε πρωτα απ ολα 100% στον προορισμο κ να ειναι κατι που το μπορουμε κ μας ταιριαζει κ μετα θα ζητησουμε στοιχεια για τον συγκεκριμενο προορισμο.Για να σας απαλλαξω απ τις ανωφελες προτασεις θελουμε το ταξιδι να ανταποκρινετε σε αυτους τους ορους κ θα παμε μαλλον σε πρακτορειο στη Θεσσαονικη.Ακουσα για το paradise ειναι καλο?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.658
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Αν θέλεις εξωτικές παραλίες, το Μπαλί ξέχασε το... Ούτε για αστείο μπάνιο στις θάλασσες του νησιού.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.472
Likes
7.936
Θα επαναλάβω για 3η φορά ότι με τα χρήματα που προτίθεστε να δώσετε δεν βγαίνει ο Άγιος Δομήνικος με-την-καμία!!!
Με το μπάτζετ που διαθέτετε, το γεγονός ότι τα θέλετε όλα έτοιμα χωρίς να ψάχνεστε και ότι ονειρεύεστε καρτ-ποσταλικές παραλίες, ένα 5-6ήμερο στις Μαλδίβες είναι ό,τι πρέπει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom