EasyJet Easyjet - Παραδοτέα Βαλιτσα

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
ειχα χρονια να πεταξω με easy και εκανα προσφατα 3 πτησεις (απο Λονδινο, απο Γλασκωβη και απο Μιλανο), περα απο το κλασσικο backpack που ειχα - εντος διαστασεων - ειχα και και στον ωμο της τσαντα της dslr, δεν εδωσε κανεις την παραμικρη σημασια και δεν μ ειπαν κατι. Μπορει να ετυχε, απλα το αναφερω
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Από 10.2.2021 θα ισχύει νέα πολιτική χειραποσκευών.
Μία μόνο μικρή χειραποσκευή (45x36x20) είναι δωρεάν.
Η "κλασική" χειραποσκευή 56x45x25 επί πληρωμή.
https://www.easyjet.com/en/help/baggage/cabin-bag-and-hold-luggage
Για μας που εχουμε ηδη εισιτήρια και πετάμε την Άνοιξη (λεμε τωρα) φροντίζει ή πρέπει να πληρώσουμε εκ των υστέρων για κλασική χειραποσκευή;
Ομολογώ ότι περίμενα εναρμόνιση κάποια στιγμή αλλά πάντα την προτιμούσα ακόμη και σε λίγο πιο τσιμπημένη τιμή γιατί ήξερα ότι δεν έχω έξτρα χρεώσεις για τη χειραποσκευή. Πάει κι αυτό το προπύργιο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Για μας που εχουμε ηδη εισιτήρια και πετάμε την Άνοιξη (λεμε τωρα) φροντίζει ή πρέπει να πληρώσουμε εκ των υστέρων για κλασική χειραποσκευή;
Ομολογώ ότι περίμενα εναρμόνιση κάποια στιγμή αλλά πάντα την προτιμούσα ακόμη και σε λίγο πιο τσιμπημένη τιμή γιατί ήξερα ότι δεν έχω έξτρα χρεώσεις για τη χειραποσκευή. Πάει κι αυτό το προπύργιο.
Σου δίνει την επιλογή να την κάνεις τσεκ-ιν δωρεάν και να είσαι από τους πρώτους που θα την πάρουν, μου ήρθε μόλις μέηλ.

1606820202187.png
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Σου δίνει την επιλογή να την κάνεις τσεκ-ιν δωρεάν και να είσαι από τους πρώτους που θα την πάρουν, μου ήρθε μόλις μέηλ.

View attachment 332360
Σημαντικό είναι αυτό με τα "πορτοκαλί" γράμματα.
Θα πρέπει να έχετε το mail που σας έχει έρθει τυπωμένο είτε σε ηλεκτρονική μορφή για να το δείξετε πριν την πτήση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Σημαντικό είναι αυτό με τα "πορτοκαλί" γράμματα.
Θα πρέπει να έχετε το mail που σας έχει έρθει τυπωμένο είτε σε ηλεκτρονική μορφή για να το δείξετε πριν την πτήση.
Οκ το πηρα κι εγω. Αν πεταξουμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Όχι που δε θα άλλαζε πολιτική...
Αργά ή γρήγορα ήταν κάτι αναμενόμενο. Εδώ οι μη low cost υιοθέτησαν το maximum 8kg στη χειραποσκευή χωρίς προσωπικό αντικείμενο, με πρόσχημα τις συνθήκες που επικρατούν λόγω covid, η Easyjet περιμέναμε να κάνει τη διαφορά;

Ej.jpg

Αυτό με το Hands free offer είναι για τη περίπτωση που επιθυμούμε να παραδώσουμε την αποσκευή δωρεάν; Χωρίς προσωπικό αντικείμενο στη καμπίνα; Τσέκαρε κανείς τι προβλέπεται όταν αν πετάξουμε;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Όχι που δε θα άλλαζε πολιτική...
Αργά ή γρήγορα ήταν κάτι αναμενόμενο. Εδώ οι μη low cost υιοθέτησαν το maximum 8kg στη χειραποσκευή χωρίς προσωπικό αντικείμενο, με πρόσχημα τις συνθήκες που επικρατούν λόγω covid, η Easyjet περιμέναμε να κάνει τη διαφορά;

View attachment 332361

Αυτό με το Hands free offer είναι για τη περίπτωση που επιθυμούμε να παραδώσουμε την αποσκευή δωρεάν; Χωρίς προσωπικό αντικείμενο στη καμπίνα; Τσέκαρε κανείς τι προβλέπεται όταν αν πετάξουμε;
Ουσιαστικά παραδίδεις τη "μεγάλη χειραποσκευή" στα drop-off ή γκισέ στο check-in της εταιρίας δωρεάν και παίρνεις το "προσωπικό αντικείμενο" μαζί σου στο αεροσκάφος.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ουσιαστικά παραδίδεις τη "μεγάλη χειραποσκευή" στα drop-off ή γκισέ στο check-in της εταιρίας δωρεάν και παίρνεις το "προσωπικό αντικείμενο" μαζί σου στο αεροσκάφος.
Αυτό να υποθέσω συμβαίνει επειδή είχαμε εκδώσει τα εισιτήρια με το προϋπάρχον καθεστώς αποσκευής, σωστά; Δε νομίζω ότι ισχύει για τα καινούρια.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Αυτό να υποθέσω συμβαίνει επειδή είχαμε εκδώσει τα εισιτήρια με το προϋπάρχον καθεστώς αποσκευής, σωστά; Δε νομίζω ότι ισχύει για τα καινούρια.
Για πτήσεις μετά την 10.2.2021 και κρατήσεις που έγιναν πριν τις αλλαγές (πρακτικά μέχρι και το Νοέμβριο)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom