Ουγγαρία Βουδαπέστη- Κοινοβούλιο

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Σχεδιάζω να επισκευτώ τη Βουδαπέστη 15-17 Δεκεμβρίου.
Είναι δωρεάν η επίσκεψη για το εσωτερικό του Κοινοβουλίου για μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
Ακόμη έχω διαβάσει στο forum ότι είναι περιορισμένα τα εισιτήρια εισόδου. Τι ώρα το πρωί πρέπει να επισκευτείς τα εκδοτήρια προκειμένου να βρεις εισιτήρια;
Οτιδήποτε άλλες πληροφορίες θα ήταν δεκτές...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είναι δωρεάν με την επίδειξη εγγράφου που να το βεβαιώνει (ταυτότητα,διαβατήριο κλπ).
Ναι είναι πάρα πολύ περιορισμένα τα εισιτήρια,όσο νωρίτερα πας τόσο καλύτερα.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ιταλίας
Ναι η επίσκεψη είναι δωρεάν αρκεί να δείξεις το διαβατήριό σου.
Καλό θα είναι να είσαι το αργότερο 9 το πρωί στην ουρά. Βέβαια όλα εξαρτώνται από τη διάθεση των Ούγγρων υπαλλήλων, διότι εμείς αν και πήγαμε 9 το πρωί βρήκαμε μια ταμπέλα που μας ενημέρωνε ότι τα εισιτήρια είχαν εξαντληθεί. Κάναμε φασαρία γιατί και την προηγούμενη μέρα που προσπαθήσαμε συνέβη το ίδιο και τελικά μας άφησαν να περάσουμε. Προχωρώντας μέσα στο ταμείο, είδαμε ότι υπήρχαν εισιτήρια άφθονα,απλώς οι υπάλληλοι έξω στην ουρά δεν ήθελαν να εξυπηρετήσουν τον κόσμο! Τι να πεις! Να επιμείνετε πάντως!
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΙΝΑ

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μέσα στο δωρεάν είναι.Μόνο γκρουπ με ξενάγηση μπαίνουν μέσα,όχι ατομικά.
Αγγλική ξενάγηση θα βρεις στις 10-12-14 αν θυμάμαι καλά.
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Σχεδιάζω να επισκευτώ τη Βουδαπέστη 15-17 Δεκεμβρίου.
Είναι δωρεάν η επίσκεψη για το εσωτερικό του Κοινοβουλίου για μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης;
Ακόμη έχω διαβάσει στο forum ότι είναι περιορισμένα τα εισιτήρια εισόδου. Τι ώρα το πρωί πρέπει να επισκευτείς τα εκδοτήρια προκειμένου να βρεις εισιτήρια;
Οτιδήποτε άλλες πληροφορίες θα ήταν δεκτές...
Καλησπέρα.Εγώ ήμουν στην Βουδαπέστη το Πάσχα.Ημουν στο κοινοβούλιο περίπου στις 8:30 το πρωί και τα εισητήρια είχαν διατεθεί ολα για εκείνη την ημέρα.Ρωτήσαμε έναν υπάλληλο αν μπορούμε να βγάλουμε εκείνη την μέρα για την επόμενη και μας απάντησε ότι μόνο τα γκρουπ μπορουν να το κάνουν αυτό και ότι αν θέλουμε μπορούμε να πάμε την επόμενη μέρα κατα τις 7:30 να πιάσουμε θέση στην ουρά μήπως και βρούμε.Τελικά δεν πήγαμε γιατί δεν μπορούσε να μας ενημερώσει κανένας αν τα εισητήρια της επόμενης μέρας έχουν πουληθεί και δεν ήταν εύκολο να ξεκινήσουμε τόσο νωρίς και να στηθούμε στην ουρά.Οντως για τους πολίτες της Ευρωπαικής Ενωσης η είσοδος είναι δωρεάν.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλά,εγώ μάλλον ήμουν τυχερός,γιατί πήγα γύρω στις 9:30 και βρήκα για την ξενάγηση των 12:00

Πάντως όντως οι Ούγγροι είναι πολύ αγενείς και καθόλου εξυπηρετικοί.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
εμείς πήγαμε στις 11.30πμ και βρήκαμε εισιτήρια για τη ξενάγηση των 12...δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου..επίσης δεν βρήκα αγενείς τους Ούγγρους ούτε απρόθυμους να μας εξυπηρετήσουν,τόσο στο κοινοβούλιο όσο και στα διάφορα μουσεία της πόλης..μάλλον λίγο κουρασμένους θα τους έλεγα..
 
Μηνύματα
252
Likes
383
Επόμενο Ταξίδι
καλοκαιρινές διακοπές!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμερική
Ισως παίζει ρόλο και η εποχή.Εμείς είχαμε πάει Πάσχα και έπεφτε μαζί με των καθολικών και είχε αρκετό κόσμο.Επίσης σίγουρα όταν πήγαμε εμείς είχε πολλα γκρουπ.Ούτε σε εμάς ο φρουρός ήταν αγενής,λιγομίλητος και απόλυτος ήταν.Δεν φτάσαμε καν μέχρι το ταμείο ,μας σταματησαν στον προαύλιο χώρο οι φύλακες.Κριμα που δεν τα καταφέραμε να παμε...δικαιολογία για να ξαναπαμε!!!:bleh:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
εμείς πήγαμε στις 11.30πμ και βρήκαμε εισιτήρια για τη ξενάγηση των 12...δεν ταλαιπωρηθήκαμε καθόλου..επίσης δεν βρήκα αγενείς τους Ούγγρους ούτε απρόθυμους να μας εξυπηρετήσουν,τόσο στο κοινοβούλιο όσο και στα διάφορα μουσεία της πόλης..μάλλον λίγο κουρασμένους θα τους έλεγα..
Κι εμείς κάπως έτσι, τρία χρόνια πριν. Πιθανόν να έχουν αλλάξει όμως τα πράγματα. Αυτό με τις ουρές και τα εισιτήρια που έχουν εξαντληθεί από πολύ νωρίς το πρωί, πρώτη φορά το ακούω. Όταν ήμασταν εμείς εκεί (Οκτ 2009), δεν υπήρχε πρόβλημα με τα "εισιτήρια".
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom