Ρουμανία Συναλλαγές στη Ρουμανία

maria91

Member
Μηνύματα
2.079
Likes
1.948
να ρωτησω τους εμπειρους με συναλλαγμα τι κανω?να αλλαξω εδω χρηματα?να φορτωσω την prepaid και να την χρησημοποιω σαν πιστωτικη εκει?να αλλαξω χρηματα εκει?υπαρχει μηπως καποια αλλη λυση που δεν ξερω?
Ρεβολουτ τρεχει και προσφορα τωρα που σου δινει 10ε με καθε νεα καρτα, αλλιως μετα συναλλαγμα σε ανταλακτηριο γιατι με καρτα θα χρεωνεσε αναλογα την ισοτιμια της ημερας(δηλαδη μπορει να παρεις ενα προιον 1ε την μια μερα και την επομενη να ανεβει η ισοτιμια και να το παρεις 1.5ε το ιδιο)
 
Last edited by a moderator:

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
να ρωτησω τους εμπειρους με συναλλαγμα τι κανω?να αλλαξω εδω χρηματα?να φορτωσω την prepaid και να την χρησημοποιω σαν πιστωτικη εκει?να αλλαξω χρηματα εκει?υπαρχει μηπως καποια αλλη λυση που δεν ξερω?
Αμα δεν εχεις revolut ξεχνα τις αλλες καρτες.Στο αεροδρομιο αλλαξε πολυ λιγα και μετα βρες στο κεντρο ενα ανταλλακτηριο και κανε εκει.
 

valia*

Member
Μηνύματα
52
Likes
10
διαβαζοντας οτι εχω βρει λοιπον εδω για ρουμανια διαβασα οτι δεν περνουν παντου πιστωτικη γενικοτερα (π.χ. εστιατορια-καφε κλπ)και ειναι καλυτερα να εχεις χρηματα.ισχυει αυτο?(επειδη πολλες αναρτησεις ηταν πριν το 2018).κατι ακομα που θελω να ρωτησω ειναι το θεμα της ενοικιασης αυτοκινητου.οπου εχω κοιταξει για ενοικιαση απο το αεροδρομιο εκει μου ζητανε πιστωτικη με 1500 ευρω σαν ασφαλεια και πως αν δεν υπαρχει αυτο το ποσο μεσα δεν προχωρουν στην ενοικιαση.εγω λοιπον δεν εχω πιστωτικη και σιγουρα δεν θελω να βγαλω μονο γι'αυτο.υπαρχει καποια εταιρεια που να μην χρειαζεται ολο αυτο η' απλα να αποχαιρετισω την ιδεα της μονοημερης σιναια-μπραν-μπρασοβ???
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.079
Likes
1.948
διαβαζοντας οτι εχω βρει λοιπον εδω για ρουμανια διαβασα οτι δεν περνουν παντου πιστωτικη γενικοτερα (π.χ. εστιατορια-καφε κλπ)και ειναι καλυτερα να εχεις χρηματα.ισχυει αυτο?(επειδη πολλες αναρτησεις ηταν πριν το 2018).κατι ακομα που θελω να ρωτησω ειναι το θεμα της ενοικιασης αυτοκινητου.οπου εχω κοιταξει για ενοικιαση απο το αεροδρομιο εκει μου ζητανε πιστωτικη με 1500 ευρω σαν ασφαλεια και πως αν δεν υπαρχει αυτο το ποσο μεσα δεν προχωρουν στην ενοικιαση.εγω λοιπον δεν εχω πιστωτικη και σιγουρα δεν θελω να βγαλω μονο γι'αυτο.υπαρχει καποια εταιρεια που να μην χρειαζεται ολο αυτο η' απλα να αποχαιρετισω την ιδεα της μονοημερης σιναια-μπραν-μπρασοβ???
2 μαγαζια με φαγητο δε δεχτηκαν καρτα και ενας φουρνος μονο...γενικα σ ολα τα υπολοιπα δεν ειχαμε θεμα παντου πληρωσαμε με καρτα
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
διαβαζοντας οτι εχω βρει λοιπον εδω για ρουμανια διαβασα οτι δεν περνουν παντου πιστωτικη γενικοτερα (π.χ. εστιατορια-καφε κλπ)και ειναι καλυτερα να εχεις χρηματα.ισχυει αυτο?(επειδη πολλες αναρτησεις ηταν πριν το 2018).κατι ακομα που θελω να ρωτησω ειναι το θεμα της ενοικιασης αυτοκινητου.οπου εχω κοιταξει για ενοικιαση απο το αεροδρομιο εκει μου ζητανε πιστωτικη με 1500 ευρω σαν ασφαλεια και πως αν δεν υπαρχει αυτο το ποσο μεσα δεν προχωρουν στην ενοικιαση.εγω λοιπον δεν εχω πιστωτικη και σιγουρα δεν θελω να βγαλω μονο γι'αυτο.υπαρχει καποια εταιρεια που να μην χρειαζεται ολο αυτο η' απλα να αποχαιρετισω την ιδεα της μονοημερης σιναια-μπραν-μπρασοβ???
Οι συναλλαγές με χρεωστική δεν έχουν καμία σχέση με τις συναλλαγές που γίνονται με πιστωτική κάρτα. Δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση να πληρώνεις με χρεωστική, γιατί σε κάθε συναλλαγή θα κρατείται προμήθεια! Αφού δεν έχεις πιστωτική, τότε είτε θα υπολογίσεις τα χρήματα που θέλεις να ξοδέψεις και θα κάνεις μία ανάληψη μετρητών απο ΑΤΜ στο αεροδρόμιο, είτε θα έχεις μαζί σου ευρώ και θα τα αλλάξεις στο Βουκουρέστι όπου βρείς καλύτερη τιμή.
Για το αυτοκίνητο δεν γνωρίζω κάποια εταιρεία που να κάνει ενοικιάσεις χωρίς πιστωτική. Ημερήσιες μπορείς να κάνεις και με τα μέσα μαζικής μεταφοράς (τρένα, λεωφορεία κτλ), απλά δεν θα έχεις τόσο μεγάλη ευελιξία και δεν ξέρω αν προλαβαίνεις να δείς Peles και Bran την ίδια μέρα.
Δες αυτό το νήμα για συναλλαγές στη Ρουμανία
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
καλημερα παιδια!το ξενοδοχειο μου θα βρισκεται κοντα στο πανεπιστημιο βουκουρεστιου.. και φτανω με την πτηση της ryanair το βραδακι περιπου..καποιο καλο ανταλλακτηριο εκει κοντα εχει να αλλαξω τα χρηματα μου για να εξοικονομησω λιγο χρονο και να μην χασω τελειως την ημερα ψαχνωντας?
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλημερα παιδια!το ξενοδοχειο μου θα βρισκεται κοντα στο πανεπιστημιο βουκουρεστιου.. και φτανω με την πτηση της ryanair το βραδακι περιπου..καποιο καλο ανταλλακτηριο εκει κοντα εχει να αλλαξω τα χρηματα μου για να εξοικονομησω λιγο χρονο και να μην χασω τελειως την ημερα ψαχνωντας?
Εμείς κάναμε συνάλλαγμα στην πιάτσα ουνιρ που είναι 1 χιλ από εκει που θα μένετε
Capture.JPG
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
Εμείς κάναμε συνάλλαγμα στην πιάτσα ουνιρ που είναι 1 χιλ από εκει που θα μένετε View attachment 287082
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την γρήγορη απάντηση σου!Βολεύει πολύ πιστεύω μετά το check in να πάμε βόλτα προς τα εκεί και να κάνουμε συνάλλαγμα!
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την γρήγορη απάντηση σου!Βολεύει πολύ πιστεύω μετά το check in να πάμε βόλτα προς τα εκεί και να κάνουμε συνάλλαγμα!
Αν είσαι όντως του 89 θα πας πετώντας το χιλιόμετρο, εμείς που είμαστε 40 χρονών θα το πάμε πιο χαλαρά :) ..
Πιστεύω θα βρεις καλή ισοτιμία εκεί, μετά μια άλλη λύση είναι να ασχοληθείς με ρεβολουτ, αλλά εγώ παρότι την έχω δεν την έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν είμαι ο κατάλληλος για να σε κατευθύνει ..
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΚΟΥΝ
τα ταξίδια ειναι να τα απολαμβάνεις χαλαρααα :) την εχω ακουσει απο πολλους την revolut και να σου πω την αληθεια δεν θελω να ασχοληθω και πολυ..καλυτερα να αλλαξω λιγα χρηματα και να κανω την δουλεια μου!σε ευχαριστω πολυ παντως και καλες γιορτες σου ευχομαι!
 

valk

Member
Μηνύματα
48
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Καλησπέρα, βλέπω το τελευταίο ποστ είναι 3ετιας.
Σήμερα τι ισχύει για Ρουμανία; Η χρήση κάρτας είναι γενικευμένη να υποθέσω , πια.
Είναι καλύτερα για τις συναλλαγές η χρήση πιστωτικής και ποιας Τράπεζας; Χρειαζόμαστε και μετρητά; και αν ναι πάμε ανταλλακτήρια ή ανάληψη με χρεωστική;
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom