Βραζιλία Βραζιλία απορίες/ερωτήσεις

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Καλησπερα!
Επανερχομαι ανοιγοντας νεο θεμα (ειχα ξαναρωτησει σε αλλο θρεντ) για να τα εχω ολα συγκεντρωμενα εδω.

Το 1ο ερωτημα ειναι το εξης:

Αν εχεις γυρω στις 12-14 μερες για Βραζιλια, πώς θα μοιραζες τον χρονο ωστε:

•το προγραμμα να περιλαμβανει Ριο κ Καταρρακτες Ιγκουασου

•να μην φας ολο τον χρονο σου σε εσωτερικες πτησεις

•να παρεις μια γευση απο φυση (οχι Αμαζονιο λογω του οτι εκτινασσει το μπατζετ)

•να παρεις μια ισορροπημενη δοση πολεις-φυση-παραλια για relax?


Το τραβελ αικο @Yorgos απαντησε

Ριο 4
Παρατι 1
Ilha Grande 3

Και για τις υπόλοιπες μερες:
  • Αν είναι η κατάλληλη εποχή (Μάιο με οκτωβριο) πάτε Lencois maranhenses και Jericoacoara, θα πάθετε ΠΛΑΚΑ
  • Αν δεν είναι, τότε Minhas Gerais, διαλέξτε 3 χωριουδάκια, πανέμορφα είναι όλα. Η ΟΚ, πατε καταρράκτες 2 βραδιά.

Επειδη δεν μου βγαινουν ολα ηθελα να κανω και 2η ερωτηση σε οποιον καλο ανθρωπο θελει να απαντησει:
Αντι για τα χωρια Minhas Gerais, μηπως ειναι καλυτερα να επιλεξω Salvador?


Εννοειται οποιος εχει να προτεινει κατι ακομα ή κατι διαφορετικο, καλοδεχουμενες ολες οι προτασεις.
 

Christine

Member
Μηνύματα
8
Likes
19
Καλησπερα!
Επανερχομαι ανοιγοντας νεο θεμα (ειχα ξαναρωτησει σε αλλο θρεντ) για να τα εχω ολα συγκεντρωμενα εδω.

Το 1ο ερωτημα ειναι το εξης:

Αν εχεις γυρω στις 12-14 μερες για Βραζιλια, πώς θα μοιραζες τον χρονο ωστε:

•το προγραμμα να περιλαμβανει Ριο κ Καταρρακτες Ιγκουασου

•να μην φας ολο τον χρονο σου σε εσωτερικες πτησεις

•να παρεις μια γευση απο φυση (οχι Αμαζονιο λογω του οτι εκτινασσει το μπατζετ)

•να παρεις μια ισορροπημενη δοση πολεις-φυση-παραλια για relax?


Το τραβελ αικο @Yorgos απαντησε

Ριο 4
Παρατι 1
Ilha Grande 3

Και για τις υπόλοιπες μερες:
  • Αν είναι η κατάλληλη εποχή (Μάιο με οκτωβριο) πάτε Lencois maranhenses και Jericoacoara, θα πάθετε ΠΛΑΚΑ
  • Αν δεν είναι, τότε Minhas Gerais, διαλέξτε 3 χωριουδάκια, πανέμορφα είναι όλα. Η ΟΚ, πατε καταρράκτες 2 βραδιά.

Επειδη δεν μου βγαινουν ολα ηθελα να κανω και 2η ερωτηση σε οποιον καλο ανθρωπο θελει να απαντησει:
Αντι για τα χωρια Minhas Gerais, μηπως ειναι καλυτερα να επιλεξω Salvador?


Εννοειται οποιος εχει να προτεινει κατι ακομα ή κατι διαφορετικο, καλοδεχουμενες ολες οι προτασεις.
Minhas Gerais δεν προλαβα να παω δυστυχως αλλα ειχα παει Salvador το οποιο και λατρεψα!! Πολυ ομορφα ειναι και στην Pipa ενα παραλιακο χωριουδακι κοντα στο Natal! Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις αρκετο χρονο εσυ ομως! Ilha grande ονειρικο μερος με καθαρα νερα και πρασινο.Καταρακτες υπεροχοι επισης! Δυσκολη επιλογη τι να αφησεις εξω...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Συμφωνώ με την Pipa, εξαιρετικό μέρος με μαγική παραλία . Το Σαλβαδόρ από την άλλη δε μου άρεσε καθόλου, έχει ένα πολύ μικρό κομμάτι με αποικιακα κτίρια (πρακτικά δύο στενά) που αναπαράγεται στα σοσιαλ μύδια και κατά τα άλλα είναι μια βρώμικη, πολυ ανασφαλής και άσχημη μεγαλούπολη. Δυστυχώς ακόμη και στην παλιά πόλη να μένεις, δεν είσαι ασφαλής το βράδυ.

Αν το αντέχεις οικονομικά, να πας στο Fernando de Noronha. Μιλάμε για μαγεία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Minhas Gerais δεν προλαβα να παω δυστυχως αλλα ειχα παει Salvador το οποιο και λατρεψα!! Πολυ ομορφα ειναι και στην Pipa ενα παραλιακο χωριουδακι κοντα στο Natal! Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις αρκετο χρονο εσυ ομως! Ilha grande ονειρικο μερος με καθαρα νερα και πρασινο.Καταρακτες υπεροχοι επισης! Δυσκολη επιλογη τι να αφησεις εξω...
Συγγνωμη το χωριουδακι που μου προτεινεις ειναι 2000km απο Ριο; Ειδα καλα; Θεε μου, τι αποστασεις ειναι αυτες σε τουτη την χωρα…
Μαλλον θα μεινει εκτος.. δυστυχως…
Εσυ ποσες μερες ειχες και πώς τα μοιρασες;

Συμφωνώ με την Pipa, εξαιρετικό μέρος με μαγική παραλία . Το Σαλβαδόρ από την άλλη δε μου άρεσε καθόλου, έχει ένα πολύ μικρό κομμάτι με αποικιακα κτίρια (πρακτικά δύο στενά) που αναπαράγεται στα σοσιαλ μύδια και κατά τα άλλα είναι μια βρώμικη, που ανασφαλής και άσχημη μεγαλούπολη. Δυστυχώς ακόμη και στην παλιά πόλη να μένεις, δεν είσαι ασφαλής το βράδυ.

Αν το αντέχεις οικονομικά, να πας στο Fernando de Noronha. Μιλάμε για μαγεία.
Σοβαρα;;; Με σωζεις με αυτο που μου ειπες για το Σαλβαδορ… φαντασου οτι ειχα πεταξει εξω Ουρο Πρετο κλπ για χαρη του…
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά ούτε το ouro preto είναι το πιο αξιόλογο κομμάτι των Minas Gerais
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Υπάρχουν πολύ πιο ειδικοί από μένα να απαντήσουν στα ερωτήματα, αλλά επέιδή το σκέφτομαι για το 2024 (τώρα κοντά δλδ) είχα καταλήξει στα εξής.
Παίρνουμε ως δεδομένο οτι η χώρα είναι τεράστια και θα χρειαστουν περισσότερα από δύο ταξίδια για να δεις κάποια μέρη που αξίζουν. Με 12-14 μέρες δε θέλω να ξοδέψω πολύ χρόνο σε αεροπλάνο, εκτός από τους καταρράκτες που δε γίνεται αλλιώς.
Η μία σκέψη ήταν:
4 νύχτες στο Ρίο
1 νύχτα Iguazu
3 νύχτες Ilha grande
1 Paraty
3 Arraial do Cabo , επιστροφή από Ρίο

Η πιο επικρατέστερη σκέψη είναι:
4 νύχτες στο Ρίο
1 νύχτα Iguazu
3 νύχτες Ilha grande
2 νύχτες (πτήση) Maceio (Alagoas),
2 νύχτες Maragogi και πτήση επιστροφής από Recife
Αργεί το ταξίδι (δεν είναι σίγουρο οτι θα πάω εκεί τελικά) και δεν έχω μελετήσει πολύ, αλλά είδα οτι το Maceio με GOL είναι δυόμισι ώρες πτήση από Ρίο. Υπάρχουν βανάκια που σε πάνε Maragogi και μετά Recife...μου φαίνεται εύκολο και χωρίς πολύ χάσιμο χρόνου.

Εννοείται οτι το πρόγραμμα μου είναι παραλιοκεντρικό και έχω την εντύπωση οτι το Alagoas state πρέπει να έχει υπέροχες παραλίες!
Αν κάνω κάπου λάθος ας μιλήσουν οι ειδικοί να βοηθήσουν κι εμένα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Υπάρχουν πολύ πιο ειδικοί από μένα να απαντήσουν στα ερωτήματα, αλλά επέιδή το σκέφτομαι για το 2024 (τώρα κοντά δλδ) είχα καταλήξει στα εξής.
Παίρνουμε ως δεδομένο οτι η χώρα είναι τεράστια και θα χρειαστουν περισσότερα από δύο ταξίδια για να δεις κάποια μέρη που αξίζουν. Με 12-14 μέρες δε θέλω να ξοδέψω πολύ χρόνο σε αεροπλάνο, εκτός από τους καταρράκτες που δε γίνεται αλλιώς.
Η μία σκέψη ήταν:
4 νύχτες στο Ρίο
1 νύχτα Iguazu
3 νύχτες Ilha grande
1 Paraty
3 Arraial do Cabo , επιστροφή από Ρίο

Η πιο επικρατέστερη σκέψη είναι:
4 νύχτες στο Ρίο
1 νύχτα Iguazu
3 νύχτες Ilha grande
2 νύχτες (πτήση) Maceio (Alagoas),
2 νύχτες Maragogi και πτήση επιστροφής από Recife
Αργεί το ταξίδι (δεν είναι σίγουρο οτι θα πάω εκεί τελικά) και δεν έχω μελετήσει πολύ, αλλά είδα οτι το Maceio με GOL είναι δυόμισι ώρες πτήση από Ρίο. Υπάρχουν βανάκια που σε πάνε Maragogi και μετά Recife...μου φαίνεται εύκολο και χωρίς πολύ χάσιμο χρόνου.

Εννοείται οτι το πρόγραμμα μου είναι παραλιοκεντρικό και έχω την εντύπωση οτι το Alagoas state πρέπει να έχει υπέροχες παραλίες!
Αν κάνω κάπου λάθος ας μιλήσουν οι ειδικοί να βοηθήσουν κι εμένα.
Το πρωτο σου πλανο ειναι πιο κοντα στα γουστα μου γιατι εχει ΚΑΙ Ριο
ΚΑΙ καταρρακτες ΚΑΙ παραλιες ΚΑΙ αποικιακο στυλ (Παρατυ).
Το Arraial do Cabo τι ονειρο ειναι αυτο; Δεν το ηξερα… Θενκς!!!
Υ.Γ. Go2 οσα χρονια κι αν περασουν εισαι παραλιοκεντρικη σταθερα… 😃🏖
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Χαίρομαι που βρήκες κάτι που σου αρέσει και βολεύει :)
Τα μέρη που προτείνουν τα παιδιά ( Bonito, Lencois, Jeri) είναι μοναδικά, αλλά σε 3 μέρες που μένουν δεν γίνεται. Θα χρειαστεί κι άλλο ταξίδι.
Και η υπόλοιπη παρέα μου το πρώτο πλάνο υποστηρίζει.
Να πας και στο Buzios που είναι 20 χλμ μόλις μακριά. Σκεφτόμαστε μήπως μέναμε Buzios και κάνουμε ολοήμερη στο Arraial ή διαμονή στο Cabo frio και ολοήμερη στο Buzios.
Πότε θα γίνει το ταξίδι?
 
D

Delmem38110

Guest
για ιγκουασου θέλεις το λιγότερο δυο διανυκτερεύσεις.
την πρώτη μέρα βλέπει τη βραζιλιάνικη πλευρά και τη δεύτερη την αργεντίνικη η οποία θέλει πάρα πολύ χρόνο.
διανυκτέρευση εδώ. δες και στο μπουκινγ για καλύτερες τιμές.
έχεις ακριβώς απέναντι ένα τεράστιο εμπορικό που σου λύνει τα χέρια για ψάξιμο φαγητού και προμηθειών.
προσοχή στους ουμπερατζηδες στο αεροδρόμιο. μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις περισσότερα. αρνήσου, ακύρωσε τη διαδρομή και επέλεξε κάποιον άλλο.
και φυσικά μόνο μέσα από την εφαρμογή.
αν χρειαστείς μεταφορέα για την αργεντίνικη πλευρά έχω το γουατσαππ του ταξιτζή που χρησιμοποίησα εγώ. πες μου να στο στείλω ΠΜ.
φρόντισε να φτάσεις με όσο πιο πρωινή πτήση μπορείς για να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου.
και φεύγεις με απογευματινή η βραδινή.
δες και εδώ.
καλό ταξίδι.
 
Last edited by a moderator:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
Χαίρομαι που βρήκες κάτι που σου αρέσει και βολεύει :)
Τα μέρη που προτείνουν τα παιδιά ( Bonito, Lencois, Jeri) είναι μοναδικά, αλλά σε 3 μέρες που μένουν δεν γίνεται. Θα χρειαστεί κι άλλο ταξίδι.
Και η υπόλοιπη παρέα μου το πρώτο πλάνο υποστηρίζει.
Να πας και στο Buzios που είναι 20 χλμ μόλις μακριά. Σκεφτόμαστε μήπως μέναμε Buzios και κάνουμε ολοήμερη στο Arraial ή διαμονή στο Cabo frio και ολοήμερη στο Buzios.
Πότε θα γίνει το ταξίδι?
Εμεις μονο καλοκαιρι (ελληνικο εννοωντας παντα) μπορουμε…
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.977
για ιγκουασου θέλεις το λιγότερο δυο διανυκτερεύσεις.
την πρώτη μέρα βλέπει τη βραζιλιάνικη πλευρά και τη δεύτερη την αργεντίνικη η οποία θέλει πάρα πολύ χρόνο.
διανυκτέρευση εδώ. δες και στο μπουκινγ για καλύτερες τιμές.
έχεις ακριβώς απέναντι ένα τεράστιο εμπορικό που σου λύνει τα χέρια για ψάξιμο φαγητού και προμηθειών.
προσοχή στους ουμπερατζηδες στο αεροδρόμιο. μπορεί να σου ζητήσουν να πληρώσεις περισσότερα. αρνήσου, ακύρωσε τη διαδρομή και επέλεξε κάποιον άλλο.
και φυσικά μόνο μέσα από την εφαρμογή.
αν χρειαστείς μεταφορέα για την αργεντίνικη πλευρά έχω το γουατσαππ του ταξιτζή που χρησιμοποίησα εγώ. πες μου να στο στείλω ΠΜ.
φρόντισε να φτάσεις με όσο πιο πρωινή πτήση μπορείς για να έχεις όλη τη μέρα μπροστά σου.
και φεύγεις με απογευματινή η βραδινή.
δες και εδώ.
καλό ταξίδι.
Ααα εχω πολυ διαβασμα… θησαυρος οι πληροφοριες σου…δεν τις ειχα παρει χαμπαρι (αυτα παθαινει κανεις οταν απεχει ποοολυυ καιρο απο το φορουμ)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom