Βέλγιο Γαλλία Ολλανδία Βρυξέλλες Αμστερνταμ Μπριζ Γανδη Παρισι με τρένο

mkapsalis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Brussels,Bruges,Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Γεια σας παιδιά! Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ. Εχω χρησιμοποιησει τις πληροφορίες του φόρουμ και μου έχουν φανεί πολύ χρησιμες για ολα μου σχεδον τα ταξίδια. Από την Βαρκελώνη, την Κων/πολη, το Παρίσι μέχρι την Ιταλία! Θα χρειαστώ την βοηθειά σας για το επομενό μου ταξίδι το οποίο θα ειναι με βαση τις Βρυξελλες και εξορμησεις στις γυρω περιοχές! Πιο συγκεκριμένα θελω απο τις Βρυξέλλες, στις οποίες θα φιλοξενηθώ για 7-10 μερες, με τρένο να κανω μονοημερες εκδρομές στο Αμστερνταμ, στο Παρισι, στο Μπριζ, στη Γανδη και γιατι οχι στο Λονδινο. Θα ηθελα οποιος εχει πραγματοποιησει κατι παρομοιο να μου δωσει πληροφοριες, τι να προσεξω και αν εχει να μου προτεινει κάτι. Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.
 

mkapsalis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Brussels,Bruges,Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Παρίσι είχα ταξιδέψει πάλι το 2010, οπότε μια βόλτα για να αναπνευσω λιγο παριζιάνικο αέρα ξανα, μιας και το τρένο απο Βρυξέλλες θελει 1.30 ωρα δεν ειναι και τοσο κακη ιδεα. Το Λονδινο οντως δεν αξίζει μιας και πέρνει πολυ ωρα για να φτασει καποιος εκει. Το Αμστερνταμ ειναι επισης περιπου 2 ωρες απο τις Βρυξελλες με τρενο, οποτε παλευεται.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Γεια σας παιδιά! Γράφω πρώτη φορά στο φόρουμ. Εχω χρησιμοποιησει τις πληροφορίες του φόρουμ και μου έχουν φανεί πολύ χρησιμες για ολα μου σχεδον τα ταξίδια. Από την Βαρκελώνη, την Κων/πολη, το Παρίσι μέχρι την Ιταλία! Θα χρειαστώ την βοηθειά σας για το επομενό μου ταξίδι το οποίο θα ειναι με βαση τις Βρυξελλες και εξορμησεις στις γυρω περιοχές! Πιο συγκεκριμένα θελω απο τις Βρυξέλλες, στις οποίες θα φιλοξενηθώ για 7-10 μερες, με τρένο να κανω μονοημερες εκδρομές στο Αμστερνταμ, στο Παρισι, στο Μπριζ, στη Γανδη και γιατι οχι στο Λονδινο. Θα ηθελα οποιος εχει πραγματοποιησει κατι παρομοιο να μου δωσει πληροφοριες, τι να προσεξω και αν εχει να μου προτεινει κάτι. Ευχαριστώ πολύ εκ των πρωτέρων.
Αρχικά καλως όρισες!!!Πραγματικά το φόρουμ είναι χρηστικότατο εργαλείο για την οργάνωση ταξιδιών.Όσον αφορά το ταξίδι σου,μονοήμερη και Παρίσι δεν κολλάνε..Το ίδιο μονοήμερη και Λονδίνο...Αποφάσισε πού θες να πας περισσότερο και αφού αφιερώσεις 2-3 μερούλες Βρυξέλλες(χωρίς να έχω πάει-σύμφωνα με τα όσα γράφονται στο φόρουμ δεν είναι για παραπάνω)και έπειτα περνάς τις μέρες σου όπου αποφασίσεις.Αφού έχεις πάει Παρίσι και Λονδίνο πέφτει πιο μακρυά προτείνω Άμστερνταμ!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.710
Likes
11.219
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν 10 μήνες πραγματοποίησα και εγώ ταξίδι με βάση τις Βρυξέλλες διάρκειας 4μιση ημερών. Έκανα μονοήμερες σε Μπριζ και Αμβέρσα, δύο πολύ βολικές πόλεις καθώς μιλάμε για ιδιαίτερα κοντινές αποστάσεις (το Βέλγιο είναι μια σταλιά χώρα). Αν είχα άλλες 2-3 μέρες στη διάθεσή μου θα είχα κάνει άλλη μία μονοήμερη στη Γάνδη και τον υπόλοιπο χρόνο θα τον είχα αφιερώσει στις Βρυξέλλες, για τις οποίες θεωρώ ότι δεν έχω δει όλα όσα θα ήθελα.

Θα σου πρότεινα οπότε να επικεντρωθείς στο Βέλγιο, το οποίο είναι μια ενδιαφέρουσα χώρα που μπορεί να σου προσφέρει πολλές όμορφες εικόνες. Αν πλακωθείς στις μακρινές μονοήμερες θα χάσεις τον μπούσουλα. Από εκεί και πέρα, αν θες να απομακρυνθείς και λίγο, άσε το Λονδίνο και το Παρίσι και περιορίσου στο Άμστερνταμ. Κι αυτό μόνο αν βάλεις και διανυκτέρευση μέσα, θα το αδικήσεις πολύ αν απλά πας για μία μέρα. Θα μπορούσες επίσης να πας Λουξεμβούργο.

Από εκεί και πέρα, η Μπριζ μου άρεσε πάρα πολύ, ενώ η Αμβέρσα με απογοήτευσε αρκετά, χωρίς όμως να την απορρίπτω πλήρως. Αξίζει πολύ για ψώνια. Γάνδη δεν έχω πάει, αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα. Τα εισιτήρια του τραίνου από Βρυξέλλες πολύ προσιτά (για Μπριζ πλήρωσα 9.50 και για Αμβέρσα 7.50 euros μετ' επιστροφής, αν και είχα κάνει τις εκδρομές weekend που από ό, τι μου είχαν πει είναι λίγο φθηνότερα από ό, τι τις καθημερινές).
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
3 μέρες για Βρυξέλλες είναι μια χαρά κατα τη γνώμη μου! Μονοημερες προτείνω στη γανδη, μπρυζ, αμβερσα κ λουξεμβουργο!
 

atseali

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
βαρσοβια
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Γεια σας παιδια...Την περιοδο των χριστουγεννων θα ειμαι για 6 μερες βρυξελλες...την μπρυζ τη γανδη και την οστανδη τις ειχα δει σε παλιοτερο ταξιδι απο αμστερνταμ.Τωρα λεω με βαση τις βρυξελλες να κανω ημερησιες στην αμβερσα και στις κοντινες στις βρυξελλες, λουβεν και μισελιν.θελω να μου πειτε αν ειναι ενδιαφερουσες πολεις,οπως επισης και η λιεγη και αλλη μια μικρη πολη η ντιναν?Οντως συμφωνω και εγω οτι για ημερησιες λονδινο η παρισι δεν το κρινω λογικο.
 

mkapsalis

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Brussels,Bruges,Amsterdam
Ταξίδι-Όνειρο
Japan
Συζητώντας τα παραπάνω με τον φίλο που θα με φιλοξενήσει, μου πρότεινε να πετάξω Αθηνα- Αμστερνταμ αρχικα και να κατσω εκει 3 ημερες. Στη συνεχεια με τρενο στις Βρυξελλες για 3-4 ημερες (φιλοξενια), απο οπου θα κανω και μονοημερες στο Μπριζ, Γανδη και ισως Λουξεμβούργο. Πως σας φαινεται η ιδέα? Βρηκα και αεροπορικα Αθηνα-Αμστερνταμ 120 ευρω και Βρυξελλες-Αθηνα 100 ευρω. Πιστευω οι τιμες ειναι σουπερ. Θα ψαξω και για 2 διανυκτερευσεις στο Αμστερνταμ. Ευχαριστώ όσους εχουν ενδιαφερθει και με βοηθουν στο φορουμ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Το προγραμμα ειναι καλυτερο απο την αρχικη υπερβολη που σκεφτηκες. Οι τιμες μου φαινονται πολυ καλες. Μια και εχεις μερες θα μπορουσες να σπασεις το Αμστερνταμ βρυξελες στην Αμβερσα.
 

annoulita100

Member
Μηνύματα
313
Likes
704
Επόμενο Ταξίδι
Ινδοκίνα
Ταξίδι-Όνειρο
All the world 💓
Συζητώντας τα παραπάνω με τον φίλο που θα με φιλοξενήσει, μου πρότεινε να πετάξω Αθηνα- Αμστερνταμ αρχικα και να κατσω εκει 3 ημερες. Στη συνεχεια με τρενο στις Βρυξελλες για 3-4 ημερες (φιλοξενια), απο οπου θα κανω και μονοημερες στο Μπριζ, Γανδη και ισως Λουξεμβούργο. Πως σας φαινεται η ιδέα? Βρηκα και αεροπορικα Αθηνα-Αμστερνταμ 120 ευρω και Βρυξελλες-Αθηνα 100 ευρω. Πιστευω οι τιμες ειναι σουπερ. Θα ψαξω και για 2 διανυκτερευσεις στο Αμστερνταμ. Ευχαριστώ όσους εχουν ενδιαφερθει και με βοηθουν στο φορουμ.
Πού το βρήκες Αθήνα-Άμστερνταμ 120?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom