Βέλγιο Ελβετία Ηνωμένο Βασίλειο Βρυξέλλες, Ζυρίχη ή Λονδίνο;

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Εχθές τέτοια ώρα ακούγοντας Ράδιο-Θεσσαλονίκη μαθαίνω ότι τρέχει ένας διαγωνισμός για 2 τυχερούς που θα κερδίσουν από 2 εισιτήρια μετ επιστροφής για απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη σε όποιον από τους παραπάνω προορισμούς επιλέξουν. Για να λάβεις μέρος απλά έστελνες ένα μήνυμα, για να μην τα πολυλογώ έστειλα μήνυμα και τελικά είμουν ένας από τους δύο τυχερούς.
Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας όσον αφορά την επιλογή του προορισμού με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί περί τα μέσα Σεπτεμβρίου
Η διάρκειά του θα είναι 7-8 ημερών.
Δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις Βρυξέλλες και Ζυρίχη αλλά ο μόνος λόγος που πιθανόν τις επιλέξω θα είναι για να γίνει ένα round trip στις γύρω περιοχές.
Τέλος εάν επιλεγεί το Λονδίνο θα αφιερώσουμε 2-3 μέρες και τις υπόλοιπες θα ήθελα να μου προτείνετε όμορφες κωμοπόλεις ή χωριά που μπορώ να έχω πρόσβαση με τρένο και σε απόσταση 1 έως 1,30 ώρα.

Εδιτ: να προσθέσω ότι στο πλάνο του Βελγίου δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις Μπρίζ και Γάνδη.
Επίσης να αναφέρω ότι όταν λέω ότι δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις που προαναφέρω δεν λέω ότι δεν έχουν ενδιαφέρον, αλλά εγώ τις έχω επισκεφθεί από 2-3 φορές την κάθε μία.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Εχθές τέτοια ώρα ακούγοντας Ράδιο-Θεσσαλονίκη μαθαίνω ότι τρέχει ένας διαγωνισμός για 2 τυχερούς που θα κερδίσουν από 2 εισιτήρια μετ επιστροφής για απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη σε όποιον από τους παραπάνω προορισμούς επιλέξουν. Για να λάβεις μέρος απλά έστελνες ένα μήνυμα, για να μην τα πολυλογώ έστειλα μήνυμα και τελικά είμουν ένας από τους δύο τυχερούς.
Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας όσον αφορά την επιλογή του προορισμού με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί περί τα μέσα Σεπτεμβρίου
Η διάρκειά του θα είναι 7-8 ημερών.
Δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις Βρυξέλλες και Ζυρίχη αλλά ο μόνος λόγος που πιθανόν τις επιλέξω θα είναι για να γίνει ένα round trip στις γύρω περιοχές.
Τέλος εάν επιλεγεί το Λονδίνο θα αφιερώσουμε 2-3 μέρες και τις υπόλοιπες θα ήθελα να μου προτείνετε όμορφες κωμοπόλεις ή χωριά που μπορώ να έχω πρόσβαση με τρένο και σε απόσταση 1 έως 1,30 ώρα.
Συγχαρητήρια και πάντα τέτοια! :clap:
Εγώ θα διάλεγα Λονδίνο γιατί και πιο μακρινό είναι και θα ήθελα επίσης να δω κωμοπόλεις και χωριά τριγύρω ή και πιο μακριά ή Βρυξέλλες γιατί το Βέλγιο έχει πολύ ζουμί.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εχθές τέτοια ώρα ακούγοντας Ράδιο-Θεσσαλονίκη μαθαίνω ότι τρέχει ένας διαγωνισμός για 2 τυχερούς που θα κερδίσουν από 2 εισιτήρια μετ επιστροφής για απευθείας πτήσεις από Θεσσαλονίκη σε όποιον από τους παραπάνω προορισμούς επιλέξουν. Για να λάβεις μέρος απλά έστελνες ένα μήνυμα, για να μην τα πολυλογώ έστειλα μήνυμα και τελικά είμουν ένας από τους δύο τυχερούς.
Θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας όσον αφορά την επιλογή του προορισμού με τα παρακάτω χαρακτηριστικά.
Το ταξίδι θα πραγματοποιηθεί περί τα μέσα Σεπτεμβρίου
Η διάρκειά του θα είναι 7-8 ημερών.
Δεν με ενδιαφέρουν οι πόλεις Βρυξέλλες και Ζυρίχη αλλά ο μόνος λόγος που πιθανόν τις επιλέξω θα είναι για να γίνει ένα round trip στις γύρω περιοχές.
Τέλος εάν επιλεγεί το Λονδίνο θα αφιερώσουμε 2-3 μέρες και τις υπόλοιπες θα ήθελα να μου προτείνετε όμορφες κωμοπόλεις ή χωριά που μπορώ να έχω πρόσβαση με τρένο και σε απόσταση 1 έως 1,30 ώρα.
Συγχαρητήρια και πάντα τέτοια! Εάν επιλέξεις Λονδίνο, σε ακτίνα 1 ώρας με τρένο αξίζει να επισκεφθείς το Μπραιτον (πανέμορφη, ζωντανή παραλιακή πόλη με βικτωριανο κ μεσογειακό ταυτόχρονα αέρα- προσωπικά τη λάτρεψα), το Reading αλλά και την Οξφόρδη (ατμοσφαιρικοτατη). Στο Μπραιτον από σταθμο Victoria, για Reading/Oxford από σταθμο St. Pancras (Αν θυμάμαι καλά). Θα μπορούσες ακόμα να επισκεφθείς και το Canterbury στο Κεντ, με τον υπέροχο καθεδρικό ναό (έδρα της αγγλικανικης εκκλησίας)
Καλή και η σκέψη για Ζυρίχη και πέριξ. Απλά να σου πω ότι και η Ζυρίχη αξίζει να της αφιερώσεις ένα διήμερο ή τριήμερο (να επισκεφθείς την πινακοθήκη Kunsthaus, την παλιά πόλη, το Εθνικό Ιστορικό μουσείο, να χαλαρώσεις σε όμορφα παραλίμνια cafe στη Bellevue), πριν γυρίσεις άλλα ωραία μέρη της Ελβετίας.
Βέλγιο δυστυχώς δεν έχω πάει 🙂
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
238
Likes
207
Συγχαρητήρια! Πάντα τόσο τυχερος να είσαι! Δεν μας είπες αν έχεις ξαναπάρει σε κάποιο από αυτά.. Αν υπάρχει κάποιο που ΔΕΝ έχεις πάει, εγώ θα επέλεγα αυτό.
Λονδίνο θέλει όσο το δυνατόν περισσοτερες μέρες αν είναι η πρώτη φορά.
Βρυξέλλες σε συνδιασμο με περιξ, αξίζει παρα πολυ, ειδικά Μπριζ και Γάνδη.
Ζυρίχη είναι πολυ ωραία για να ξεκινήσεις road trip και να αφιερώνεις 1-2 μέρες σε κάθε πολη-χωριο που θα βάλεις στο πρόγραμμα, και έχει και πανέμορφη φυση.
Εν τω μεταξύ είναι όλοι προορισμοι όπου τα αεροπορικα είναι συνήθως φθηνά, οποτε κρίμα γιατί θα μπορουσε να είναι κι αυτό ένα κριτήριο.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Συγχαρητήρια! ΄Εχεις ξαναπάει Λονδίνο ή Ζυρίχη και πέριξ;
Λονδίνο πήγα 2 φορές, Βρυξέλλες πήγα 2 φορές και Ζυρίχη πήγα 4 φορές, γι'αυτό και λέω ότι οι Βρυξέλλες και η Ζυρίχη δεν με ενδιαφέρει να ξαναπάω. Επίσης έχω πάει και Μπριζ για 4 μέρες και Γάνδη.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Λονδίνο πήγα 2 φορές, Βρυξέλλες πήγα 2 φορές και Ζυρίχη πήγα 4 φορές, γι'αυτό και λέω ότι οι Βρυξέλλες και η Ζυρίχη δεν με ενδιαφέρει να ξαναπάω. Επίσης έχω πάει και Μπριζ για 4 μέρες και Γάνδη.
Ωραία.Βάση στατιστικών προηγείται το Λονδίνο :)

΄Εχει πολύ "ψωμί" ακόμη τόσο για την πόλη όσο και για τα πέριξ.΄Ηδη παραπάνω υπάρχουν καλές προτάσεις αν δεν έχεις πάει σε αυτά τα μέρη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Συγχαρητηρια!!!
Λονδινο αλλα γυρω φυσικα πολεις με βαρια ιστορια και αρχιτεκτονικη: Cambridge, Oxford και Canterbury.
Εναλλακτικα προτεινω κατι πιο περιπετειωδες: μολις προσγειωθειτε να παρετε φτηνοπτηση για Δουβλινο 2 μερες. Το εκανα και ηταν η καλυτερη εκδρομη απο Λονδινο!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.714
Likes
14.782
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
Συγχαρητηρια!!!
Λονδινο αλλα γυρω φυσικα πολεις με βαρια ιστορια και αρχιτεκτονικη: Cambridge, Oxford και Canterbury.
Εναλλακτικα προτεινω κατι πιο περιπετειωδες: μολις προσγειωθειτε να παρετε φτηνοπτηση για Δουβλινο 2 μερες. Το εκανα και ηταν η καλυτερη εκδρομη απο Λονδινο!
Και εγώ το ανάποδο.3 μέρες Δουβλίνο 2 Γκαλγουει και 2 Λονδίνο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.786
Τοτε ακυρο το Δουβλινο, αλλα οι μικρες ιστορικες πολεις ειναι must. Και μαλιστα διαμονη απο ενα βραδυ εκει αν εχετε αυτοκινητο να μην υπερχρεωνεστε διαμονη Λονδινου και γιατι τα ησυχα βραδια στην αγγλικη επαρχια εχουν μια γοητεια.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θυμήθηκα και την Κορνουάλη βλέποντας φωτο από Μπάιντεν-Τζόνσον.Είναι ωραία και μέσα Σεπτεμβρίου(εκτός μεγάλου απροόπτου στον καιρό) καλά είναι.

Βρήκα και ένα παλιό θέμα.

Κορνουάλη- πρώτη ύλη για όνειρα
Ωραία είναι, αλλά είναι τουλάχιστον δυόμισι ώρες με το τρένο από Λονδίνο. Καλύτερα με διαμονή
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom